Ana Sayfa » Kıbrıs » Iı. Ab Uyum Paketi Ve Kamu Yönetimi Reformu Basın Toplantısı (3-son)

Iı. Ab Uyum Paketi Ve Kamu Yönetimi Reformu Basın Toplantısı (3-son)

Atun: "hükümetimiz, Ab Muktesebatına Uyum Programını, Ciddi Önem Vererek Sürdürüyor".

 
 
Iı. Ab Uyum Paketi Ve Kamu Yönetimi Reformu Basın Toplantısı (3-son)

"AB MUKTESEBATI ÜLKEMİZDE ASKIDA OLSA DAHİ, BU ÇALIŞMALAR ARACILIĞIYLA AB'NİN GELİŞTİRMİŞ OLDUĞU STANDARTLAR VE UYGULAMALARI HALKIMIZA ULAŞTIRMAK BİZİM SORUMLULUĞUMUZDADIR"

"...BU COĞRAFYANIN AB STANDARTLARINDAN YOKSUN OLMASI DÜŞÜNÜLEMEZ"

Lefkoşa, 7 Ekim 11 (T.A.K.): Avrupa Birliği (AB) Muktesabatına Uyum Programının İzleme ve İlerlemesinden Sorumlu Bakan görevini de yürüten Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, hükümetin, AB muktesebatına uyum programını, ciddi önem vererek sürdürdüğüne işaret ederek, "AB muktesebatı her ne kadar ülkemizde askıda olsa dahi, yapılan tüm bu çalışmalar aracılığıyla AB'nin geliştirmiş olduğu standartlar ve uygulamaları halkımıza ulaştırmak bizim sorumluluğumuzdadır" dedi.

Güney Kıbrıs'ın AB üyesi oluşu, Türkiye'nin de AB'ye katılmak için müzakereler yürütmekte olduğu gerçeğinden hareketle üzerinde bulunulan bu coğrafyanın AB standartlarından yoksun olmasının düşünülemeyeceğini belirten Atun, ülkenin idari ve yasal  kapasitesinin modernizasyonunu amaçlayarak geliştirilen tüm politikaların AB uyum çalışmalarıyla desteklenmesi için ellerinden gelen en üst gayreti sergileyeceklerine inanç belirtti.

Başbakanın II. AB Uyum Paketi ve Kamu Yönetimi Reformu ile ilgili basın toplantısında konuşan Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, hükümetin AB muktesebatına uyum programını, ciddi önem vererek sürdürdüğünü vurguladı.

Başbakan'ın oluşturduğu ilk hükümet dönemiyle birlikte kendisinin de AB muktesabatına uyum programının izleme ve ilerlemesinden sorumlu bakan görevini üstlendiğini anımsatan Atun, bu sürede, AB Koordinasyon Merkezi'nin liderliğini yaptığı AB yasalarına uyum sürecinin, kaldığı yerden daha iyi bir ivmeyle devam ettiğini gözlemlediğini anlattı.

Atun, üç ilerleme izleme programına eş başkanlık yaptıklarını, dördüncüsünün de gelecek ocak ayı içinde olacağını belirterek bürokratların da katıldığı çalışmalarda sağlanan ilerlemeyi AB Koordinasyon Merkezi'nden aldığı bilgilerle takip ederken AB yetkilileriyle müşterek düzenlenen bu izleme programlarında da geçilen aşamalar ve sağlanan ilerlemelerin hep birlikte görüldüğünü kaydetti.

"BÜROKRATLARIMIZDA SÜRECE YÖNELİK CİDDİ SAHİPLENME VAR..."

Hükümetin koyduğu politikalar paralelinde, bürokratlarda da bu sürece yönelik ciddi bir sahiplenmenin olduğuna işaret ederek bunun önemine vurgu yapan Atun, şöyle konuştu:  "Ben ilk eşbaşkanlık yaptığım toplantıdan itibaren artan grafiği ve ilgiyi şu noktaya bağlıyorum: Bürokratlarımızda , hükümetimizin koyduğu politikalar paralelinde, bu sürece yönelik ciddi bir sahiplenme  vardır.  Bu sahiplemeyi hem hazırlanan yasaların artış hızında görmekteyiz hem de özellikle izleme toplantılarında savunulan yasaların temelinde  vizyonel katkıların olduğunu görmekteyiz. Çünkü AB uzmanlarının bu noktadaki esas görevleri bu yasaları bizim adımıza yapmak değil burada temel iskeleti işaret etmek ve bu yasalardan murat edileni aktarmaktır. Geri kalan işler, ülkenin ihtiyaçlarını bilen, ülkenin bürokratik işleyişinin nasıl daha iyi hale gelebileceğini görebilecek olan bizlere, yani bürokratlarımıza ve uzmanlarımıza kalmıştır.

Dolayısıyla yasaların; yasal başlıkların  vizyonel bir şekilde altının dolduruluyor oluşu benim açımdan, sorumlu bakan olarak tatmin edici düzeydedir.

Bu aşamada da, süreç içinde KKTC'de bir içsel değişim de söz konusudur.AB muktesebatına uyum çalışmalarının siyasi yönü yanında bize insani ve sosyal yönden de en fazla sağlayacağı kazanım bu noktada olmaktadır."

Atun, Avrupa Birliği uyum paketini 2010 yılı kasım ayında Bakanlar Kurulu'nda onaylayarak Meclise sevkettiklerini anımsatarak, bu AB uyum yasalarının ivedilikle görüşülüp onaylanabilmesi için  Meclis'te de AB uyum Yasaları Komitesi'nin oluşturulduğunu anlattı. Bu komite oluşturulduktan sonra yasaların görüşülmesinin de haliyle hız kazandığını vurguladı.

ALT YAPI SORUNLARININ GİDERİLMESİNE YÖNELİK MALİ YARDIMLAR...

Bütün bu çalışmaların dahilinde  yasal ve idari yapıların modernizasyonu için yürütülen tüm bu mevzuata uyum çalışmalarının yanında gerek TC gerekse AB'nin sağlamış olduğu mali yardımlar neticesinde ülkenin her alandaki altyapı sorununun giderilmesi yönünde de önemli adımlar  atıldığına işaret eden Atun, şunları kaydetti:

"Bu çerçevede güneş enerjisinde elektrik üretme yönünde kurulan 1. 26 MGW  gücünde bir güneş enerji santrali de inşa edilmiştir. Buna bağlı olarak her ne kadar AB muktesebat programı dahilinde olmasa da Yenilenebilir Enerji Yasası da bu paralelde oluşturularak Meclisten geçirilmiştir. Bunun akabinde de rüzgar enerjisinden de yararlanma gelecektir. Bu da hükümetimizin 2011 yılı programına dahildir. Bu yıl bitmeden bir ihaleye gideceğiz."

"...BU COĞRAFYANIN AB STANDARTLARINDAN YOKSUN OLMASI DÜŞÜNÜLEMEZ"

Bakan Atun, Güney Kıbrıs'ın AB üyesi oluşu, Türkiye'nin de AB'ye katılmak için müzakereler yürütmekte olduğu gerçeğinden hareketle, üzerinde bulunulan bu coğrafyanın AB standartlarından yoksun olmasının düşünülemeyeceğine işaret ettiği basın toplantısında "bu sebeple AB muktesebatı her ne kadar ülkemizde askıda olsa dahi, yapılan tüm bu çalışmalar aracılığıyla AB'nin geliştirmiş olduğu standartlar ve uygulamaları halkımıza ulaştırmak bizim sorumluluğumuzdadır" şeklinde konuştu.

Doğrudan Ticaret Tüzüğü'nün bir an önce hayata geçirilmesinin, en üst talepleri arasında olduğunu da vurgulayan Atun, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bununla birlikte halen uygulamada olan bir Yeşil Hat Tüzüğü vardır biliyorsunuz. Yeşil Hat Tüzüğü üzerinden Güneye satılan malların bir kısmı iç tüketime, iç talebe cevap verirken bir kısmı da Güney Kıbrıs'taki ithalatçılar tarafından yurtdışına ihraç edilmektedir. İşte bu yönde bizim hem Yeşil Hat Tüzüğü üzerinden Güney'e satılan mal yelpazemizin büyümesi, hem de bunun daha ileriye dönük, oradaki ticaret yapan kişiler tarafından ihracat yönünde daha geniş bir ölçüde değerlendirilmesi için AB'nin öngördüğü ve kabul ettiği üretim standartlarına, üretim proseslerine uygun süreçte mal ve hizmetlerimizi üretmemiz gerekecektir. Dolayısıyla AB muktesebatına uyum programının çok değişik perspektiflerden bize en büyük faydalarından; kazanımlarından bir tanesi de bu olacaktır.

Hükümet olarak ülkemizin idari ve yasal  kapasitesinin modernizasyonunu amaçlayarak geliştirilen tüm politikaların AB uyum çalışmalarıyla desteklenmesi için biz de hem bakanlık, hem  hükümet hem  de siz bürokratlarımızla birlikte elimizden gelen en üst gayreti sergileyeceğimize ve bunu da devam ettireceğimize inanıyorum."

(ÖK/GÜR)

 
7 Ekim 2011 Cuma 21:20
Okunma: 539
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu