Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Iı. Hrisostomos'un Açıklaması İç Cephede "kutsal Savaş" Başlattı

Iı. Hrisostomos'un Açıklaması İç Cephede "kutsal Savaş" Başlattı

Lefkoşa, 12 Eylül 11 (T.a.k.): Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Iı. Hrisostomos'un Açık Diyalog Çerçevesinde Başpiskoposluk'ta Topladığı Bütün Siyasi Görüşlerden Gençlere Yaptığı Açıklama Nedeniyle Geçen Cumartesi Günü Rum İç Cephesinde Başlayan "kutsal Savaşın" Dün De Devam Ettiği Bildirildi..

 
 
Iı. Hrisostomos'un Açıklaması İç Cephede

Simerini haberi "Ateş Püskürülüyor... İç Cephede Kutsal Savaş... Başpiskopos'un Açıklamalarına Tepkiler... Hrisostomos: Kilise Kadrolar ve makamlarla İlgilenmiyor Bu Nedenle Rahat Uyuyun" başlığıyla aktardı.

Gazete II. Hrisostomos'un, Güney Kıbrıs'ta 18 Aralık'ta yapılacağı açıklanan yerel seçimlerin ardından Kıbrıs sorununa ilişkin bir çözüm planı hazırlayarak Rum halkının önüne koyacağını ve onlardan; 2013'teki başkanlık seçimlerinde, siyasi partilerle istişare ederek hazırlayacağı listedeki isimlerden birini tercih etmelerini isteyeceği açıklamasının Rum iç cephesinde Yoğun şekilde eleştirildiğini yazdı.

Habere göre Rum Sözcü Stefanos Stefanu II. Hrisostomos'un "ülke siyasi liderliğini yönlendirmeye çalıştığı" görüşünü ortaya koyarak siyasi partilerden, Kilise'nin "Kıbrıs gibi çağdaş bir ülkedeki rolünün ne olduğu" konusundaki görüşlerini açıklamalarını istedi. Partilerden çeşitli tepkiler gelirken II. Hrisostomos yeniden konuştu ve  "siyasi yaşamı hiçbir zaman yönlendirmeye çalışmadım. Kilise kadrolar ve makamlarla değil sadece ülkenin iyiliğiyle ilgileniyor, bu yüzden rahat uyuyun" dedi.

Rum Meclis (ve EDEK) Başkanı Yannakis Omiru "Kıbrıs Kilisesi'nin ve onun Başı'nın Kıbrıs sorununa ilişkin görüş belirtme hakkı ve görevi vardır" dedi, şunları ekledi: "Kıbrıs toplumunda ezelden beridir, her zaman Kıbrıs Helenizmi'nin var oluşuna ilişkin tarihi rol oynamıştır. Başpiskopos'un, vatandaş olarak ülkenin siyasi gidişatıyla ilgili görüşe sahip olma hakkı vardır. Başpiskopos'un devlet veya siyasi rol talep ettiğini zannetmiyorum"

EURO.KO  tarafından yayımlanan açıklamada II. Hrisostomos'un Kıbrıs sorununda görüş ve tez sahibi olma ve bunları serbestçe ifade etme hakkına sahip olduğunu, Hristofyas hükümetinin ve AKEL'in  gerçek sorunları halkın dikkatinden kaçırmak maksadıyla II. Hrisostomos'u hedef haline getirmeye çalıştığı görüşü ortaya konuldu. Rum Yönetimi Başkanlığı'nın, RMMO deniz üssünde meydana gelen patlamadaki sorumlulukları nedeniyle duyduğu korku yüzünden iktidarı "cadı avı" ile görevlendirdiği görüşü de belirtilen açıklamada "Kıbrıs Kilisesi'nin milli rolü savunulacak çünkü geçmişte de Kıbrıs Kilisesi ve Başkanı, Kıbrıs sorunundaki gelişmelerde özellikle rol oynamıştır" denildi.

Ekologlar ve Çevreciler Hareketi Genel Sekreteri Yoanna Panayotu II. Hrisostomos'un sözlerini yorumlarken Hareket'lerinin, Kilise'nin Kıbrıs sorununda görüş beyan etme hakkı olduğuna inandığını ancak bunun, siyasi partiler arasındaki siyasi sürtüşmelere karıştığı şeklinde algılanacak biçimde değil tutarlılık ve akılcılık çerçevesinde olması gerektiğini kaydetti.

"Ulusal Halk Cephesi" (ELAM) da yayımladığı açıklama ile II. Hrisostomos'un ilgili açıklamasını kutladı ve "Kilise'nin ezelden beridir Kıbrıs Helenizmi'nin var oluş savaşını destekleme misyonu bulunduğu" görüşünü ortaya koydu ve "Dolayısıyla, Ulusal Lider Kilise'nin halka tavsiyede bulunma görevi var. Bu rolü doğal olarak Başpiskopos II. Hrisostomos oynayacak" dedi.

DİSİ Basın Sözcüsü Haris Georgiadis yazılı açıklama yaparak partisinin "iç işlerine  müdahaleyi kabul etmediğini, II. Hrisostomos'un görüş beyan etme hakkını da vatandaşların siyasi liderliklerini değerlendirip karar verme haklarını da savunduğunu" kaydetti. Partisinin II. Hrisostomos'un görüşlerini beyan etme hakkına saygı duyduğunu pratikte de gösterdiğini belirten Georgiadis  "ancak olgun, laik bir cumhuriyette yaşıyoruz ve herkesin saygı duyması gereken kurumlar var" dedi.

II. Hrisostomos dünkü açıklamasında; hiçbir zaman ülkenin siyasi yaşamını yönlendirmeye çalışmadığını söyledi. "Kilise siyasetle değil sadece milli dava ile ilgileniyor.  Birlik ancak top yükün ulusal çizgi ile gelir. Kilise bu istikamette çaba harcıyor ki halk; vatanımızın Türkleşmemesi için çalışsın. Kilise kadrolar ve makamlarla değil sadece ülkenin iyiliğiyle ilgileniyor, bu yüzden rahat uyuyun" dedi.

Politis "DİSİ'den Sert Uyarı... Hrisostomos Destekten Çok Şikâyet Aldı" başlıklı haberinde DİSİ ve AKEL'in II. Hrisostomos'un başkan adayı seçme çabalarına önderlik etme niyetinden rahatsızlık belirttiğini, DİSİ'nin; II. Hrisostomos'un Kıbrıs sorununda söz söyleme hakkına saygı göstermekle birlikte kendi iç (parti) işlerine müdahale etmesini kabul etmeyeceği net mesajını verdiğini yazdı.

Haberde ELAM'ın II.Hrisostomos'un başkan adayı seçme ve Üniter Devlet Çözümü çabalarına liderlik etme niyetini kutladığı, EURO.KO'nun ise II.Hrisostomos'un milli rolünü savunacağını açıkladığı belirtildi.

Alithia haberi "Başpiskopos Hrisostomos'un Açıklamalarına Yeni (Olumlu ve Olumsuz)  Tepkiler... Başpiskopos: Rahat Uyuyun, Siyasi Yaşama Karışmayacağım" başlığıyla yansıttı.

Fileleftheros "Başpiskopos Kapılarını Gençlere Açtı ve Her Şeyi Konuştular" başlıklı haberinde ise II. Hrisostomos'un Cuma akşamı 18-35 yaş grubundan, 25 kişilik  bir grubu Başpiskoposluk'ta ağırlayarak, endişelerini dinleyip sorularına cevaplar verdiğini yazdı.

Habere göre çok defalar ve özellikle Başpiskoposluk seçimleri sırasında din adamlarının Kilise müdavimlerini kışkırttığını kabul eden II. Hrisostomos "ancak buna rağmen halk bizi reddetmedi ve gereken saygıyı gösterdi" dedi.

Gençlerin II. Hrisostomos'a 20 soru yönelttiğini yazan gazete sorulardan, gençlerin Güney Kıbrıs'ın içerisinde bulunduğu ekonomik ve RMMO deniz üssünde meydana gelen patlama sonrasında gelişen siyasi krizle hiç ilgilenmediğinin anlaşıldığını yazdı.

Rum gençlerin daha çok cinsellik, evlilik, çocuk yapma, v.b. konulardaki sorularına cevaplar veren II. Hrisostomos eğitimle ilgili sorulara karşılık "Kıbrıs'ta eğitim Helen merkezli olmalıdır. Ekonomik kriz nedeniyle Kilise prototip olacak okul kurma hedefini gerçekleştiremiyor" dedi.

(ŞA/PHA)

 
12 Eylül 2011 Pazartesi 14:31
Okunma: 500
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu