Ana Sayfa » Kıbrıs » İit Genel Sekreteri İhsanoğlu: "suriye Gücünü Her Gün Biraz Daha Kaybediyor, Alt Yapısı Yok Ediliyor, Abideler, Binalar, Varlıklar, Zenginlikler Yok Ediliyor. Göz Göre Göre Bütün Dünya Eli Kolu Bağlı Seyrediyor"

İit Genel Sekreteri İhsanoğlu: "suriye Gücünü Her Gün Biraz Daha Kaybediyor, Alt Yapısı Yok Ediliyor, Abideler, Binalar, Varlıklar, Zenginlikler Yok Ediliyor. Göz Göre Göre Bütün Dünya Eli Kolu Bağlı Seyrediyor"

"Kıbrıs'ta Uygulanmak İstenen Ekonomik Ambargo Bir Ölçüde Delinmiştir".

 
 
İit Genel Sekreteri İhsanoğlu: "suriye Gücünü Her Gün Biraz Daha Kaybediyor, Alt Yapısı Yok Ediliyor, Abideler, Binalar, Varlıklar, Zenginlikler Yok Ediliyor. Göz Göre Göre Bütün Dünya Eli Kolu Bağlı Seyrediyor"

"KIBRIS BİZİM EN ÖNEMLİ DAVALARIMIZDAN BİRİDİR"

İstanbul, 20 Kasım 13 (T.A.K): İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Suriye'de yaşanan kaosa ilişkin, "Suriye gücünü hergün biraz daha kaybediyor, altyapısı yok ediliyor, abideler, binalar, varlıklar, zenginlikler yok ediliyor. Göz göre göre bütün dünya eli kolu bağlı seyrediyor... Bu çok acı bir şey" ifadelerini kullandı.

İhsanoğlu, Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi'nin (İSEDAK) 29. Bakanlar Toplantısı'nın açılışının ardından basın mensuplarına İslam aleminin gündemine ve İİT'nin çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.Birkaç gün önce gerçekleşen 4 günlük Myanmar ziyaretini de değerlendiren, 7 devletin bakanlar seviyesindeki katılımıyla ilk defa İslam İş Birliği Teşkilatı'nın Myanmar'a gittiğini belirten İhsanoğlu, şöyle konuştu:

"Rohingya Müslümanları'nın yaşadığı Arakan vilayetine gittik. Orada gerek devlet başkanı gerek başkan yardımcısı ve ilgili bakanlarla çok uzun görüşmelerimiz oldu. Bölgeye gittik oradaki Müslümanların perişan hallerini gördük. Müslümanların oradaki durumu gerçekten çok acı verici... Yani biz orada konuşmaktan aciz duruma düştük. İnsanın kalbini parçalayan bir durumdu... Görüşmelerin sonunda birtakım sonuçlara ulaştık. Vatandaşlık hakkının iadesi ve yaşadıkları sefil durumdan kurtulup insanca yaşamalarını sağlamak konularında birtakım projelerimiz var.

Bunları yürütmeye başlayacağız. Bu ziyaretle diyebiliriz ki kapı aralanmıştır. Önceden kapı tamamen kapalıydı."

Bölgede Budistleri de dinlediklerini kaydeden İhsanoğlu, ziyaretin her açıdan bölgede çözüme giden yolu inşa edeceğine dikkati çekti.

"GÖZ GÖRE GÖRE BÜTÜN DÜNYA ELİ KOLU BAĞLI SEYREDİYOR"

Kendisine görev süresi içindeki en sıkıntılı dönemi sorulan İhsanoğlu, şunları kaydetti:"Gazze, Roghinya, Somali meseleleri çok önemli hadiseler oldu. Lübnan'ın güneyine yapılan saldırılar ve tabii 2,5-3 seneden beri devam eden Suriye krizi var ki... Ufukta da bir çözüm görmek mümkün olmuyor malesef insanlar orada her gün öldürülüyor. Suriye gücünü her gün biraz daha kaybediyor, alt yapısı yok ediliyor, abideler, binalar, varlıklar, zenginlikler yok ediliyor. Göz göre göre bütün dünya eli kolu bağlı seyrediyor... Bu çok acı bir şey..."

İhsanoğlu, görev süresinin ardından yeni bir kurumda görev alıp almayacağıyla ilgili bir soru üzerine, "Önce İstanbul'un tadını çıkarmaya çalışacağım. Ondan sonra birtakım teklifler var, onları değerlendireceğim" yanıtını verdi.

"KIBRIS'TA UYGULANMAK İSTENEN EKONOMİK AMBARGO BİR ÖLÇÜDE DELİNMİŞTİR"

İİT'nin 2005 yılında açıkladığı eylem planıyla beraber, İİT ülkeleri arasındaki ticaret hacminin 2004 yılından 20012 yılına kadar olan sürede 3,5 kat arttığını belirten İhsanoğlu, "Göreve başlamadan önce 2004'te 205 milyar dolar düzeyinde olan ticaret hacmi bugün 650 milyar dolar mertebesine ulaşmıştır. Bu da 3,5 misline yakın bir orandır" dedi.

İslam ülkeleri arasındaki ticari işbirliği ve kalkınma konularında gerçekleştirilen hizmetlerin özellikle Afrika'da önemli bir büyüklüğe ulaştığını kaydeden İhsanoğlu, ikinci hedef olarak Orta Asya'daki çalışmaları hedeflediklerini belirtti.

İhsanoğlu, "Orta Asya'daki çalışmalarımız da programa girdi. Kısa bir süre sonra Orta Asya'daki iş birliği imkanları, gerek alt yapı gerek ulaştırma, enerji konularındaki iş birliği çok daha büyük boyutlara ulaşacaktır" diye konuştu.

Bugün düzenlenen İSEDAK toplantısının görev süresi içindeki son İSEDAK toplantısı olduğunu belirten İhsanoğlu, kısa bir süre sonra İİT Genel Sekreterliği'ni devredeceğini anımsattı.

KIBRIS

Yarın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) gideceğini belirten İhsanoğlu, Kıbrıs'ın İslam ülkeleriyle olan ticaret hacminin 9 sene içerisinde iki katına çıkarıldığını kaydetti. İİT olarak ülkeye büyük bir önem verdiklerini belirten İhsanoğlu, Kıbrıs'a ilişkin şu ifadeleri kullandı:"Kıbrıs'ta uygulanmak istenen ekonomik ambargo bir ölçüde delinmiştir. Kıbrıs bizim en önemli davalarımızdan biridir. Bu sadece Türkiye'nin davası değildir. Biz bunu bütün İslam dünyasının davası haline getirdik.

Elbette yapılması arzu edilen çok şey vardır ama siyaset ve diplomasi mümkünü yapmak ve mümkünün sınırlarını artırmak üzere çalışır."

(AA/ÖZ/HA)

 
20 Kasım 2013 Çarşamba 16:54
Okunma: 710
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)