Ana Sayfa » Kıbrıs » İki Öğretmen Sendikası "insan Haklarına Ve Yaşama Saygı Yürüyüşü" Yaptı

İki Öğretmen Sendikası "insan Haklarına Ve Yaşama Saygı Yürüyüşü" Yaptı

Sendikal Platform'un Destek Verdiği "sembolik" Yürüyüşte Büyükelçilik, CumhurBaşkanlığı İle Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na Siyah Çelenk Bırakıldı .

 
 
İki Öğretmen Sendikası

Lefkoşa, 27 Nisan 12 (T.AK.): Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ile Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), bir süre önce babası tarafından öldürülen yedi yaşındaki Mustafa Diker olayı nedeniyle bugün, "İnsan Haklarına ve Yaşama Saygı Yürüyüşü" adıyla eylem yaptı.

İki öğretmen sendikası tarafından gerçekleştirilen  Sendikal Platform tarafından desteklenen "İnsan Haklarına ve Yaşama Saygı Yürüyüşü"nde  sendikaları temsil eden bir grup öğretmen 10'uncu yıl (Kuğulu) Parkı'ndan Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği, Cumhurbaşkanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na yüründü.

Buralarda yapılan konuşmalarda, "Mustafa Diker'in öldürülmesinin sorumlusunun ülkeye nüfus aktaran Türkiye Cumhuriyeti Devleti, onun Büyükelçiliği; buna ses çıkarmayan, ülkeyi yönetemeyen Cumhurbaşkanlığı ile getirilen insanların emeklerinin sömürülmesine, güvencesiz çalıştırılmasına izin veren ilgili bakanlık ve bir bütün olarak hükümet edenlerin sorumlu olduğu" iddia edilerek,Büyükelçilik duvarına, Cumhurbaşkanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıkları önüne protesto amaçlı siyah çelenk bırakıldı.

ELCİL

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, büyükelçilik önüne gidilmesine izin verilmemesi üzerine, polisler tarafından yolun kesildiği Şehitler Anıtı yanında yaptığı konuşmada, "öldürülen küçük Mustafa" üzerinden Türkiyeli-Kıbrıslı kavgası yapmak isteyenler olduğunu savundu ve buna tepki gösterdi

Elcil, Mustafa'nın öldürülmesinden tek başına çocuğun babasının sorumlu tutulamayacağını, esas sorumluların; "Ülkeye nüfus aktaran Türkiye Cumhuriyeti Devleti, onun Büyükelçiliği, bunlara ses çıkarmayan Cumhurbaşkanı, insanların hükümet ve köle gibi sömürülmesine ses çıkarmayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı" olduğunu iddia etti.

Sorumlu olduğunu iddia ettiği çevreleri protesto eden Şener Elcil, "Kendi çocuğunu öldüren babanın içinde bulunduğu sömürü ilişkisinin sorgulanması gerektiğini" söyledi. Elcil, cinayetin baba tarafından işlenmiş olmasına karşın esas sorumluların, ülkedeki politikalar, bu politikaların uygulanmasını isteyenler ve bunları uygulayan işbirlikçiler" olduğunu savundu.

Elcil, Kıbrıs'ın kuzeyinde kişi başına polis sayısının dünya ortalamasının üzerinde rekor düzeyde olduğunu öne sürerek, buna karşın ülkede suçların sürekli arttığını, bunun da polis ve cezanın tek başına suçların önlenmesinde yetersizliğini gösterdiğini söyledi.

Şener Elcil, pek çok sorunun eğitimle, yanlış politikaların terk edilmesiyle çözüleceğini anlatarak, bunun için okulun topluma örnek olması gerektiğini kaydetti. Elcil, okulun topluma örnek olması için ise okul-aile ilişkisinin "eskiden olduğu gibi sağlıklı hale getirilmesi" gerektiğini söyledi.

Elcil, bugün eylemde "linç girişiminde bulunanları göremediğini" belirterek, sorunların çözümünde önemli olanın "linç etmek öldürmek değil, yaşatmak" olduğunu savundu.

GÖKÇEBEL

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel ise Cumhurbaşkanlığı önünde yaptığı konuşmada, buradaki polisiye önlemlerin Büyükelçiliğe göre daha az olduğunu belirterek, bunun da esas önemli ve korunması gereken yerin Türkiye Büyükelçiliği olduğu gösterdiğini iddia etti.

Gökçebel, ülkede ayrıcalıklı bir yönetici kesim oluşturulduğunu bunlarla halk arasındaki ilişkinin kral-köle ilişkisinden farksız olduğunu ileri sürerek, küçük Mustafa'nın öldürülmesiyle ilgili olarak yapılan açıklamaların kabul edilemez çarptırmalar içerdiğini  belirtti.

Büyükelçiliğe yönelik eleştirilerde bulunan Gökçebel, bugün "kamu vicdanını en fazla rahatsız eden şeyin yöneticilerin, ülkeyi yönetemediğini itiraf ederek,  bulundukları konumlardan ayrılmamaları olduğunu" iddia etti. Gökçebel, "Zamanında kimlikle girişi savunun bu insanların ülkenin Turizm cenneti olacağını, ekonominin kalkınacağını iddia ettiklerini, ancak yaşanan sürecin ortaya, iflas eden bir ekonomi, göç ettirilen bir toplum, ucuz işgücü diye getirilen nüfusu öğüten acımasız bir yapı çıkardığını" savundu.

Gökçebel, "ülkede eğitim yerine polis basınının tavan yaptığı polis devleti anlayışı kaldığını" öne sürerek, bu sembolik eylemin tüm bunlara karşı çıkmak amacıyla yapıldığını söyledi.

KAYA

Pir Sultan Abdal Denetim Kurulu Başkanı Selver Kaya ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde yaptığı konuşmada, Mustafa'nın öldürülmesine tepki gösterenlerin eyleme sahip çıkmamasını eleştirdi.

Kaya bir kadın olarak, kendisi de bir kadın olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi'nin olaya duyarsız kaldığını iddia ederek, bunun ayrıca üzüntü verici bir durum olduğunu kaydetti.

KAPTAN

Eylemde Sendikal Platform adına destek konuşması yapan Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Ahmet Kaptan, UBP'nin, "ülkeyi yönetemez hale getirdiğini, yalanlarla iktidar olduğunu" savunarak, hükümeti istifaya davet etti.

Kaptan, ülkenin geldiği noktanın kimse tarafından kabul edilemez, uygun görülemez bir yer olduğunu öne sürerek, hükümetin sembolik eylemlere bile tahammül edemez durumda bulunduğunu  ileri sürdü.

Kaptan, "haklı nedenlerle sembolik düzeyde yapılan eylemlere, katılımcıların çok üstünde polisle önlem aldığını zannedenlerin aslında korkuyla kendilerini korumak istediğini" ifade ederek, hükümetin derhal gitmesi gerektiğini söyledi.

Ahmet Kaptan, "Bunların gitmesi için sokağa çıkmak gerek" diyerek devam ettiği konuşmasında halka sokağa inme çağrısı yaptı.

(HY/HÖ) FOTOĞRAFLI

 
27 Nisan 2012 Cuma 19:07
Okunma: 673
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu