Ana Sayfa » Kıbrıs » İkinci Cumhurbaşkanı Talat:

İkinci Cumhurbaşkanı Talat:

"görüşmeler B Planı Uygulanamayacak Şekilde Bitti".

 
 
İkinci Cumhurbaşkanı Talat:

"BAŞKANLIK SİSTEMİNE SEMPATİM VAR AMA..."

"LTB'DE GREV YASAĞI YANLIŞ"

Lefkoşa, 19 Mayıs 12 (T.A.K.): İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, "Kıbrıs müzakerelerinin geldiği aşamanın, olası B planını da uygulanamaz yaptığını" söyledi.

Talat, Bakanlar Kurulu'nun Lefkoşa Türk Belediyesinde grev yasağı kararının yanlış ve uygulanamaz olduğunu da kaydetti.

Talat, katıldığı bir TV programında Kıbrıs konusuna değinirken de,  "müzakerelerin geldiği aşamanın, olası B planını da uygulanamaz yaptığını" savundu.

DIŞ POLİTİKA, İÇ POLİTİKA

Talat, başarılı bir dış politikanın, başarılı bir iç politika ve ekonomi üzerine kurulabildiğini, Türkiye'de ekonominin iyileşmesine paralel olarak dış politikada da yaşanan ilerlemelerin güzel bir örnek teşkil ettiğini, buna benzer gelişmeyi 2004'ten sonra KKTC'nin de yaşadığını söyledi.

Dış politikanın da ülke içerisini etkilediğini belirten Talat, Kıbrıs Türkü'nün Annan Planına evet demesiyle hem KKTC hem de özellikle Türkiye'nin ekonomisinde meydana gelen olumlu gelişmeleri örnek gösterdi.

ANGARYA ÇALIŞTIRAMAZSIN

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu'nun Lefkoşa Türk Belediyesi ile ilgili aldığı grev yasağının "yanlış" olduğunu belirten Talat, "Maaşını alamayan adama çalışmak zorundasın diyemezsin" dedi.

Talat, çalışanların anayasaya göre "angarya" çalıştırılamayacağını hatırlattı.

Elektrik Kurumu çalışanların grevinde de grev  yasağı kararı alındığını ancak uygulanamadığını savunan Talat,  "Onu yapamayan, maaş da  ödemediği Belediyede hiç yapamazdı; bunu bilmeliydiler" dedi.

ELEKTRİK KURUMU ÖZERKLEŞTİRİLMELİ

Talat, Elektrik Kurumunun kurumun "özerkleştirilmesinin" şart olduğunu, hatta tahsilat sorununun da "özerkleştirme" ile aşılabileceğini da kaydetti.

BELEDİYELERİN SAYISI AZALTILMALI

Köylerin belediyelere bağlanmasından sonra belediyelerin sayısının azaltılması gerektiğini de söyleyen Talat, "Bunu yapmanın zamanı, seçimlere uzun zaman varken şimdidir" dedi.

Dünyada, belediyelerin ancak mali açıdan bağımsız kuruluşlar tarafından denetlendiklerini  belirten Talat, kötü yönetim nedeniyle belediye başkanı ve belediye meclisinin denetim yapan organın talebiyle yargı tarafından görevden  alınabildiğini söyledi.

"Ama bizim örneğimizde açıkça görüldüğü üzere sorumluluk Belediye Başkanından çok Cumhurbaşkanı ve hükümetin omuzlarındadır" diyen Talat, bu nedenle LTB'deki  durumun gergin ve vahim bir hal aldığını söyledi.

KIBRIS SORUNU...EROĞLU MEMNUN

Kıbrıs sorunundaki gelişmeleri de değerlendiren Talat, Hristofyas'ın çözüme cesaret edemediğini,  Eroğlu'nun ise bundan rahatsızlık duymadığını, tersine memnun olduğunu iddia etti.

ÇAPRAZ OY DÜŞMANLIK YAPMAMASINI GETİRECEK

Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş'ın, müzakerelerde tartışılan çapraz oyun  Kıbrıslı Türklerin demokrasisini sulandıracağı yönündeki görüşüyle ilgili soruya karşılık da Talat, şunları söyledi:

"Bu bağlamda haksız değil. Ama federasyon kuruyoruz... Her iki halk dönüşümlü olarak ortaklıkta devlet başkanlığı yapacak, kendi liderini seçerken diğer toplumdan sadece yüzde yirmi oranında etkilenecek. Bu da tarafların birbirlerinin hassasiyetlerine saygı duymasını, diğer topluma hakaret etmemesini, düşmanlık yapmamasını getirecek. Ortaklığın yaşaması için çok gerekli bir düzenleme olduğunu düşünüyorum. Üstelik de biz çapraz oyu da içeren bir paket hazırlamış ve yönetim ve güç paylaşımı başlığını kapatmayı hedeflemiştik... Unutmayalım ki kurucu devletler düzeyinde ise her devlet kendi yurttaşları tarafından yönetilecekti."

YUNANİSTAN'IN KIBRIS'LA İLGİLENEMİYOR

Yunanistan'ın durumuyla ilgili olarak ise Talat, Yunanistan'ın yaşadığı iç sorunlar nedeniyle Kıbrıs sorunuyla ilgilenemediğini, Kıbrıs'la en fazla ilgilenen eski Yunan liderinin Papandreu olduğunu vurguladı.

Hristofyas'ı, Türkiye ve Yunanistan'ın Kıbrıs sorununun çözümüne yardımcı olabileceği konusunda bir türlü ikna edemediğini de belirten Talat, "Hristofyas'ı ikna edebilseydik belki de mesele bitecekti" dedi.

MÜZAKERELER, B PLANI UYGULANAMAYACAK ŞEKİLDE BİTTİ

Hristofyas'ın 2013 Başkanlık seçimlerinde aday olmayacağını açıklamasıyla ilgili olarak ise Talat, "Artık görüşme olsa kaç yazar" dedi.

"Bu iş kötü bitti" diyen Talat, B planı olsa bile görüşmelerin B planının uygulanamayacak şekilde bittiğini, moral üstünlüğünün kaybedildiğini savundu.

EROĞLU'NUN ÇAPRAZ OYU

Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun çapraz oy önerisini ancak uluslararası konferans olması durumunda kabul edebileceğini öne sürdüğünü savunan Talat, BM Genel Sekreterinin uluslararası konferans için, iç konuların halledilmesinden sonra çağrı yapabileceğini ifade etti.

TÜRKİYE'NİN POLİTİKASI

Türkiye'nin Avrupa Birliğine girmek istediğini düşündüğünü kaydeden İkinci Cumhurbaşkanı Talat, Türkiye için AB üyeliğinin bir uygarlık projesi olduğunu, Türkiye'nin Kıbrıs sorunu çözülmeden AB'ye giremeyeceğini bildiğini kaydetti.

Bazı AB üye ülkelerden samimi tavır göremediğinden Türkiye'nin AB üyeliği çabalarından geçmişe kıyasla soğuduğunu da kaydeden Talat, AB hedefinden vazgeçmeyen Türkiye'nin çözümden de vazgeçemeyeceğini söyledi.

 "İnsanın neresi ağrırsa canı oradadır" diyen Talat, Kıbrıslı Türkler arasında, Kıbrıs sorunu hakkında  soğuma olduğunu belirterek, "Esas olarak canımız yine de Kıbrıs sorunundadır" dedi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Türkiye'de tartışılan Başkanlık sistemi konusunda da Talat, bu sisteme sempati duyduğunu, başkanlık sisteminin olaylara daha geniş bakmayı sağladığını, yürütme ile yasamayı iyice ayırdığını, küçük bölge politikacılığını daha geniş bir perspektife oturtabildiğini, ancak bu sistemin diktatörlüğe de yol açabileceği için dikkatli olmak ve gerekli dengeleri iyi kurmak gerektiğini belirtti

(ID/GÜR)

 
19 Mayıs 2012 Cumartesi 17:01
Okunma: 825
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu