Ana Sayfa » Kıbrıs » İkinci Cumhurbaşkanı Talat: "Kıbrıs Sorunu Dosyası Kapatılıp Rafa Kaldırıldı"

İkinci Cumhurbaşkanı Talat: "Kıbrıs Sorunu Dosyası Kapatılıp Rafa Kaldırıldı"

Talat Katıldığı Bir Televizyon Programında Gelişmeleri Değerlendirdi.

 
 
İkinci Cumhurbaşkanı Talat:

Lefkoşa, 12 Aralık (T.AK.): İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs sorununun defterinin dürüldüğünü, dosyasının kapatıldığını ve rafa kaldırıldığını ileri sürdü.

Talat, bu konudaki açıklamayı, katıldığı bir televizyon programında Kıbrıs sorununda gelinen aşamanın sorulması üzerine yaptı.

İkinci Cumhurbaşkanlığı Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre, Talat, Kıbrıs sorunu dosyasının rafa kaldırılmasına karşın soruna çözüm bulunana kadar dosyanın ortadan kalkmayacağını belirtti.

Mehmet Ali Talat, Kıbrıs sorununa çözüm bulma arayışlarında Annan Planı ile başlayan süreci anlatarak, o süreç çerçevesinde sorunun çözülmesi halinde başta inşaat sektörü olmak üzere ekonominin çok iyi durumda olacağına işaret etti.

İkinci Cumhurbaşkanı Talat, ancak dönemin Kıbrıs  Rum Yönetimi Başkanı Papadopulos ile bir yere gitmenin mümkün olmadığını belirterek, ardından gelen Hristofyas ile bir çok konuda mutabakatlara varıldığını kaydetti.

Mehmet Ali Talat, bunlara rağmen Rum tarafının çözüme olan ihtiyacının Kıbrıs Türk tarafına göre   az olması ve Hristofyas'ın çekingen davranması nedeniyle çözüme yine ulaşılamadığını söyledi. Talat, 2010 Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında ise iki tarafın da isteksizliğinin, sorunu, bugünkü çıkmaza taşıdığını iddia etti.

YİNE OMAYACAK

Bundan sonraki adımda ne gördüğü yolundaki bir soruyu yanıtlayan Talat, Rum tarafındaki seçimlerden sonra bir şekilde müzakerelerin  başlayacağını ancak yine bir şey olmayacağını ileri sürdü.

Talat, süreci sürükleyecek olan tarafın Türk tarafı olduğunu söyleyerek, bunun Eroğlu ile yapılamayacağını, çünkü Eroğlu'nun böyle bir misyonu benimsemediğini iddia etti.

ÇOCUKÇA

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün'ün Troyka'nın isteklerini kabul eden Rum tarafına "Bizi tanıyın size destek verelim" dediğinin hatırlatılması üzerine Talat, bunun belki şaka olarak söylendiğini ifade ederek "Ama Dışişleri Bakanları şaka yapmaz" dedi.

İçinde bulunulan koşulları hatırlatan ve halkın içine düştüğü durumu anlatan Talat, Rumlara bu şekilde seslenmenin çocukça olduğunu ileri sürdü.

Bir başka soru üzerine Rum tarafının Türkiye düşmanlığı üzerine politika sürdürdüğünün (ne yazık ki) doğru olduğuna dikkat çeken İkinci Cumhurbaşkanı Talat, bu çerçevede, Rum tarafının Avrupa Birliği (AB) organlarını da kilitlediğini söyledi.

TRAVMA

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Kurultayı ile ilgili yaşanan mahkeme süreci hakkında bir soruyu değerlendiren Talat, mahkeme sürecinin henüz tamamlanmadığına işaret ederek, bir erken seçimin de gündeme gelebileceğini söyledi. Talat, bu durumda UBP'nin bölünme tehlikesi ile de karşılaşabileceği ihtimali üzerinde durdu.

Bu ortamda halkın UBP ile düze çıkılamayacağını anlaması gerektiğini iddia eden Talat, "UBP bir travmadır" dedi.

Seçimden sonra "UBP Hükümeti'nin ilk yaptığı işin, hiçbir bilimsel değerlendirmeye başvurmadan, kolej sınavlarını yeniden başlatmak ve imar emirnameleri kaldırmak olduğunu" belirten Talat, bu çerçevede ilköğretimin çöktüğüne, memleketin daha da beton yığını haline dönüştüğüne dikkat çekti ve hemen her türlü yanlışın altında UBP'nin olduğunu ileri sürdü.

PİYASA DARALIR

Talat, bir başka soru üzerine ekonomik programla ilgili olarak pek konuşmadığını söyledi. Mehmet Ali Talat, piyasaya en fazla para akıtan kesimin kamu olduğunu ancak kamu çalışanının gelirlerinin geriletildiğini ifade ederek, böyle giderse piyasanın daralmaya devam edeceğini ileri sürdü.

Özel sektörün kalkınmasına verileceği söylenen desteğin de somut olmaktan uzak olduğunu iddia eden Talat, "Önemli olan yapılacak yasalar ve programın fiili uygulamasıdır" dedi.

BEL KEMİĞİ

Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY)'nin zamanında dış ulaşımın bel kemiği olduğunu; kapanmasıyla birlikte yabancı şirketlerin bekleneni yerine getiremediğini söyleyen Talat, Elektrik Kurumu'nun da özelleştirilmesi halinde böyle olacağı uyarısında bulundu.

İkinci Cumhurbaşkanı Talat, Hükümet'in ülkenin sorunlarıyla ilgisi olmadığını savunarak, her olayda bunu ispat ettiğini ileri sürdü.

MUHALEFET

Muhalefet partilerinin performansları konusundaki görüşünün sorulması üzerine ise Mehmet Ali Talat, bu konuda partilerin ne yaptığını kendisinin de ancak basından izlediğini belirterek yanıtladı.

Talat, hangi parti olursa olsun Hükümet'e geldiğinde Türkiye ile bir protokol yapacağını ifade ederek, herkesin bir şeyler söylediğini ancak gerçeklerin de gizlenmemesi gerektiğini kaydetti.

Mehmet Ali Talat, önemli olanın ekonomiyi geliştirmek, insanların refah düzeyini yükseltmek olduğunu, bunun da ancak halkın sahip çıkacağı bir ekonomik programla başarılacağını ifade etti.

LTB SORUNU

Lefkoşa Türk Belediyesi'nde yaşanan sorunları da değerlendiren Talat, sorunun tek başına Meclis'te çözülemeyeceğini anlatarak, çözümü yürütmenin  bulacağını söyledi.  Meclis'in, yürütmenin kontrolünde olduğunu söyleyen Talat, "Yürütme isterse Meclis çalışır, istemezse çalışmaz" dedi.

Talat, "Yürütme istemedikçe Meclis hiçbir şey yapamaz" diyerek, otonom olarak çalışmayan Meclis'in bu gibi sorunlara çare bulamayacağını kaydetti.

YASA YAPILIRSA

Meclis'in otonom çalışması halinde birçok konuya çareler bulunabileceğini ifade eden Talat, buna bir de örnek verdi.

Talat, Meclis'in, belirginleştireceği fonksiyonları yerine getiremeyen belediyelerde, örneğin 45 gün içinde seçime gidileceği yönünde bir yasa yapılması halinde sorunun demokratik sınırlar içerisinde çözülebileceğini kaydetti.

Bunların aksine belediyeye 90 bin TL borç bulunacağından bahsedildiğini söyleyen Talat "Peki ne olacak? Parayı kim geri ödeyecek?" dedi. Lefkoşa Türk Belediyesi'nin, bu yapısıyla o parayı da yiyip bitireceğini söyleyerek, tek başına para bulunmasının yaşananlara çare olmadığını anlattı.

HALKIN YANINDA

Kendine gelen destek mesajlarını dinleyen Talat, "Halkın yanında olmak için herhangi bir makamda olmak gerekmiyor; ben halkımın yanındayım" dedi.

(HY/ŞEB)

 
12 Aralık 2012 Çarşamba 16:06
Okunma: 693
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu