Ana Sayfa » G. Kıbrıs » İkinci Tur İzinlere Yönelik Başvuruların Değerlendirmesi Başlıyor

İkinci Tur İzinlere Yönelik Başvuruların Değerlendirmesi Başlıyor

En Fazla Teklif 9, 2 Ve 3'üncü Parseller İçin Yapıldı.

 
 
İkinci Tur İzinlere Yönelik Başvuruların Değerlendirmesi Başlıyor

Lefkoşa, 21 Temmuz 12 (T.A.K): Rum tarafının sözde münhasır ekonomik bölgesinde (MEB) bulunan ve "Afrodit" olarak bilinen 12'nci parsel dışındaki diğer parseller için çıkılan 2'nci tur ihale izinlerine yönelik başvuru belgelerinin, değerlendirilmeleri amacıyla "Beicip-Franlab" isimli Fransız danışmanlık şirketine gönderildiği haber verildi.

Politis gazetesi "MEB'le İlgili Başvurular Fransa'ya... Beicip-Franlab Danışmanlık Şirketi İşe Başlıyor" başlıklı haberinde, ilgili belgelerin, başvuru süresinin dolmasından iki ay sonra, Rum tarafındaki danışmanlık komitesi tarafından geçtiğimiz Perşembe günü Fransız şirkete gönderildiğini yazdı.

İkinci tur izinlere yönelik başvuru süresinin 11 Mayıs'ta dolduğunu ve ihaleye toplam 15 şirket ve konsorsiyumun başvurduğunu anımsatan gazete, 12 kullanılabilir parselden 9'u için toplam 33 teklif yapıldığını hatırlattı.

İhale süresince, 1, 4 ve 13 numaralı parsellere ilgi gösterilmediğini ifade eden gazete, en fazla teklifin 9, 2 ve 3'üncü parseller için yapıldığını belirtti.

Elde ettiği bilgilere dayanarak, Fransız şirketin, değerlendirmelerin tamamlanması için en az beş hafta gerekeceği tahmininde bulunduğunu yazan gazete, Rum tarafındaki danışmanlık komitesi tarafından gözden geçirilmesi ve bakana yönelik raporun hazırlanması amacıyla, Fransız şirketteki danışmanların belgeleri ve raporlarının Rum tarafına geri gönderileceklerini kaydetti.

Gazete, yürürlükteki yasalar uyarınca, müzakerelerin hangi şirketlerle ve hangi parseller için başlayacağı konusunda karar alınması için, Ticaret Bakanı'nın Bakanlar Kuruluna yönelik tavsiye nitelikli raporunu hazırlayacağını ifade etti.

Rum Meclisi'nin, seçilecek şirketlerle müzakerelerin teknik komite tarafından yapılması için, hidrokarbon yasasında değişikliğe gittiğini de anımsatan gazete, yasanın Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas tarafından Yüksek Mahkeme'ye şikâyet edildiğini kaydetti.

Yüksek Mahkeme'nin kararının sonbaharda çıkması beklenirken, yasadaki değişikliğin anayasaya ve yasalara uygun bulunması halinde, şirketlerle müzakere süreci, muhalefetin oyladığı değişikliğin tayin ettiği şekilde yapılacak.

Yasada yapılan değişikliğin, Yüksek Mahkeme tarafından iptal edilmesi halinde ise, şirketlerle gerçekleştirilecek müzakere süreci, yürürlükteki yasasının öngördüğü şekilde devam edecek.

Bir diğer ifadeyle, şirketlerle yapılacak müzakereler, teknokratların da katkısıyla Ticaret Bakanı ve Bakanlar Kurulu tarafından yürütülecek.

DOĞAL GAZ SIVILAŞTIRMA TERMİNALİ

Gazete, Hükümetin 2'nci tur izinlere yönelik başvuruların değerlendirilmesi sürecine paralel olarak; Rum tarafında bir doğal gaz sıvılaştırma terminali inşa edilmesine yönelik nihai karar alınmasıyla ilgili işlemleri başlatacağını da belirtti.

Bakanlar Kurulu'nun konuyla ilgili bir prensip kararı aldığını ve bakanlar komitesini konuyu araştırması için yetkilendirdiğini yazan gazete, çok uluslu şirketlerin temsilcilerinin hali hazırda terminalle ilgilendirdiklerini gayri resmi bir şekilde belirttiklerini ve Rum tarafında bazı temaslarda bulunduklarını ifade etti.

Gazete, Bakanlar Kurulu'nun, devletin bu terminali yatırımına esaslı bir şekilde katılmasına karar verdiğini ekledi.

"İSRAİL DONANMASI DOĞAL GAZ İÇİN DÖRT KORVET İSTİYOR"

Gazete yukarıdaki başlıkla yayımladığı bir haberinde ise, İsrail Donanması'nın, dört adet korvet alınması için hükümete baskı yapmakta olduğunu haber verdi.

İsrail Donanması'nın, bahse konu korvetleri Güneydoğu Akdeniz'deki varlığının düzeyini yükseltmek, aynı zamanda sondaj ve doğal gaz üretimi esnasında İsrail MEB'indeki çıkarlarının muhafazasını güçlendirmek için talep ettiğini belirten gazete, ilgili haberin "UPI.com" isimli internet sitesinde yayımlandığını ekledi.

DEVLET AKARYAKIT TERMİNALİYLE İLGİLİ TEKLİFLER AÇILDI

Haravgi ise haberinde, Rum tarafında bir devlet akaryakıt terminali inşa edilmesiyle ilgili ihaleye yönelik tekliflerin açıldığını ve değerlendirilmekte olduklarını yazdı.

İhaleye "VITOL" ve "Vobak" şirketlerinin teklif sunduğunu anımsatan gazete, tekliflerin dün ilgili değerlendirme komitesi tarafından açıldığını kaydetti.

Tekliflerin değerlendirilmesi için, en iyimser tahmine göre en az iki ay gerekeceğini kaydeden gazete, değerlendirme sonucunda seçilecek stratejik yatırımcının Rum Petrol Rezervleri İşletme Kurumu (KODAP), Rum Akaryakıt Depolama Şirketi (KETAP) ve Rum Elektrik İdaresi (AİK) ile bir konsorsiyum içerisinde, terminal inşasına başlamasının beklendiğini ekledi.

(İY/GÜL)

 
21 Temmuz 2012 Cumartesi 10:13
Okunma: 490
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu