Ana Sayfa » Kıbrıs » İkinci tur olmazsa UBP içindeki fırtına dinmeyecek.

İkinci tur olmazsa UBP içindeki fırtına dinmeyecek.

Özdemir Tokel Kıbrıs TV’de yayınlanan Aytuğ Türkkan’ın Detay programında gündemi değerlendirdi.

 
 
İkinci tur olmazsa UBP içindeki fırtına dinmeyecek.
Özdemir Tokel Kıbrıs TV’de yayınlanan Aytuğ Türkkan’ın Detay programında gündemi değerlendirdi.Özdemir Tokel, Aytuğ Türkkan’ın sorularını yanıtladı.Belediyede istifa bir çözüm müdür?

İstifa çıkış olmayan dönemlerde çıkış kapısı olabilir. Belediyede 11 aydır süren bu sürecin istifa ile çözüleceğine inancım yok. İhtiyat sandığı ve sosyal sigortalarının yatırılmadan, maaş almadan çalıştırılması doğru değil. Belediye personelinin hak arayışı içinde olmasını yanlış görmüyorum. Ama yöntemler ve enstrümanlar doğru kullanılmadı.

Bu gün yaşanan pek çok olayın yegane sebebi BES, çalışanlar ve hükümetin birbirine olan güvensizliğidir.
Aslında bu belediye sorununu kurultaydan çok fazla koparmamak lazım. Hatırlarsanız başbakan görevden aldığı belediye başkanı için dönüşü muhteşem olacak demişti. Gördük işte. Gündelik hesaplarla ve çok kısır siyasal hesaplarla giriştiğiniz işlerde ana problemi çözmezseniz bu şekilde kötü neticeleniyor. Bu işten de kaybeden halk, çalışanlar, belediye meclis üyeleri oluyor.
Pek çok kesim bu olaydan yara aldı. En büyük yarayı da Ulusal Birlik Partisi hükümeti aldı. Konuya dahil olarak ve konuyu çözemeyerek.

Bu konuda pek çok taraf yara aldı. Uzlaşı görüşmesi yapıldı. Ne oldu bir gün sonra? 6 milyon lira verilemeyecekseydi biri sizi uyarmadı mı?

Pazar günü uzlaşı görüşmesi yapıldı ve el sıkışıldı. Yaptıkları görüşmelerin sonucu Hristofyas'tan randevu alınan güne denk geldi aslında randevuyla ilgisi yok. Bu olay çok daha önceden de çözülebilirdi.

Üzerinize düşen akılcı bir şekilde sorunun kökenine inerek bataklığı kurutmaktır. Belediye Meclis üyeleri yapılandırma kararı aldı. Belediyenin çalışır duruma gelmesi lazımdı. Ekonomik tedbirler hayata geçirilmeden bazı sorunlar patlak verdi.

Gerekli tedbirler alınabilse yapılandırmanın olmaması için neden yok.

Çalışanın belediye başkanına, hükümete, sendikaya güveni yok. Ziraat Bankası’nın koymuş olduğu tavır İMF tavrıdır.

Belediye meclisi toplantıya çağırılmadı. Belli bir rakam aktarılıyor. Bu rakam ne için? Sendika farklı kullanılacağını, diğer grup farklı kullanacağını söylüyor.

Başbakanlığa görüşmeye gidiliyor ve bir protokol imzalanmıyor. Bu nasıl bir yöneticilik anlayışıdır. Sendika diyor ki ben protokol yapmadım. Belediye başkanı başbakanla beraber ordaydı. Ülke, ciddi anlamda yönetsel sıkıntı yaşıyor. Hükümete gayrı ciddi uygulamalar var. Belediye de bu gayrı ciddiliğin ürünüdür. İnsanlar bunun farkında.

Herkesin silkinip kendine gelmesi lazımdır. Bu tür yönetim sizi uçuruma götürür.


Şu anda yürütülenler olası ikinci tur için bir seçim kampanyasının ürünleridir. Küçük küçük sorunları oluşursa seçim kampanyaları daha büyük bir projeye kilitlenir ve insanların dikkati daha büyük bir hedefe çevrilir.
Ancak ülkedeki küçük küçük sorunlar büyük sorunlar haline geldiği için kampanya tutmuyor. Gerçekler ortadadır.

Ülkede bu kadar sorun varken ekonomi uçuyor derseniz tepki alırsınız. Gerçekler su yüzündedir. UBP kurultayını gerçekleştirmeden ve resmi genel başkanını seçmeden ülkedeki sorunlar çözülmeyecek daha da büyüyecek.

Bu süreç bir an önce bitirilmeli. UBP yönetimi mahkemenin gereğini yapmalı. Gereğini yapmazlarsa daha büyük sorunlar onları beklemektedir.

Aldığım duyumlar, kurultay süreci ile ilgili mahkeme kararına riayet etmemek gibi bir tavır geliştirecekleridir.

İkinci tur kararı çıkarsa ve yapmayacağız derlerse ne olur?

Halk bunun hesabını çok fena sorar.

Kıbrıs Türk halkı çok yumuşak kalplidir. Bekler bekler ama sonunda içinden çıkar. Toplumla toplumun gözlerine bakarak dalga geçmeyi bıraksınlar. Sokağa çıksınlar. Ulusal Birlik Partisi yöneticileri bunun gereğini yapmak zorundalar. UBP tabanının buna tepkisiz kalacağına inanmıyorum.

Farz edin ikinci tur kararı çıktı ve Ahmet Kaşif kazandı. Bu sorunlar bitecek ve hükümet normal çalışmaya başlayacak mı?

İki sene önce küfür ettiğiniz milletvekilleri ile aynı koltuklarda oturabiliyorsanız neden çalışmasın. Madem ÖRP’nin katılımından sonra bir şey olmadı yarın 2. Turdan sonra da bir şey olmaz.

Başbakan açıkladı zaten kurultayda kaybetsem de partiden ayrılmam. Biz bunu söz olarak aldık.

Erken seçim seçenek mi?

Seçenek değil. Genel Seçime zaten az bir süre var.

Kurultay öncesi UBP’nin resmi mahkeme kararı ile genel başkansız bir şekilde seçime gitmesi mümkün değil.UBP’nin genel başkanı var mı?

Mahkeme kararına göre UBP’nin başkanı yoktur. Genel sekreteri olabilir, GYK'sı olabilir. Bu sorunun hemen çözülmesi lazım. 3 Ocak’ta açıklanan karar neticesinde tüzük gereği 45 günlük süre başlamıştır.UBP içindeki fırtına kurltay yapılmadan dinmeyecek. Kim kazanırsa kazansın bu kurultay süreci yaşanmadan sorun çözülmez. Kaçmak, alınan yaraları büyütür. Muhalif tarafın da ağırbaşlı davranmasının sebebi budur. Mahkeme bitince karar gereği yapılmazsa bu insanlar bu ağırbaşlılıkla devam eder mi sizce. Ellerinde bir sürü enstrüman var. Şu anda mahkemeye olan saygılarını gösteriyorlar.İkinci tur diyoruz, 200-300 istihdamlar var.

Bir önceki turda da bu yapıldı. Bu ayıp değil mi. İnsanlar ihtiyaçlı olabilir ama bu kadar insanların gözüne sokarak yapmak doğru mu? Sanki bu insanlar satlılık gibi gösteriliyor. UBP Delegesi akıllıdır. Bu istihdamlar sonucu değiştirmez. Halk da artık politikacılara karşı çok zeki.
 
10 Ocak 2013 Perşembe 15:50
Okunma: 1158
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu