Ana Sayfa » G. Kıbrıs » İleri Sürülen "türk Tehditleri" İçin Bm'de Şikayet

İleri Sürülen "türk Tehditleri" İçin Bm'de Şikayet

Lefkoşa, 8 Ekim 11 (T.a.k): Güney Kıbrıs'ın, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 22 Eylül Tarihinde Bm Genel Kurulunda Yaptığı Konuşmasında Ortaya Koyduğu İleri Sürülen "tehditlere" Yanıt Verdiği, Bu Yanıtın Da Bm Resmi Belgesi Olarak Dolaştığı Haber Verildi. .

 
 
İleri Sürülen
Haravgi gazetesi "Türkiye'nin Tutumu Gerilime Sebep Oluyor... Kıbrıs Erdoğan'ın Tehditlerine Yanıt Veriyor ve BM Kararlarının Küçümsenmesini Şikayet Ediyor" başlıklarıyla aktardığı haberinde, "Türk tehditlerine" karşı yanıtın, Güney Kıbrıs'ın BM'deki Daimi Temsilcisi Minas Hacımihail'in, BM Genel Kurulu Başkanına gönderdiği mektubunda yer aldığını yazdı.


Habere göre Hacımihail mektubunda Erdoğan'ın gerek toplumlararası görüşmeler, gerekse Kıbrıs'ın ileri sürülen "Münhasır Ekonomik Bölgesi" içerisindeki hidrokarbon yataklarının bulunması ve bunlardan yararlanılmasına yönelik araştırmaların başlamasına ilişkin sarf ettiği ve "kabul edilmez oldukları" öne sürülen ifadeleri şikayet etti.


"Türkiye'nin, uluslararası hukuk ve yasallığa uymayı reddetmesi ve Güvenlik Konseyinin kararlarını küçümsemesinin gerilim yarattığını ve krize sebep olma tehdidinde bulunduğunu" öne süren Hacımihail, "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin, uluslararası hukuk ve Deniz Hukuku Sözleşmesi temelinde yasal egemenlik haklarını kullanmasının, hiçbir durumda gerilim sebebi olamayacağını" iddia etti.


Toplumlararası görüşmelere de değinen Hacımihail şunları söyledi:


"Türk Başbakan, yapıcı bir rol oynamayı ve -konuşmasında söylediği gibi- en kısa zamanda çözüme ulaşma yönünde destek vermeyi arzu ediyorsa, zaman sadece Kıb