Ana Sayfa » Kıbrıs » İlgen: Adli Tıp laboratuarı mutlaka olmalı

İlgen: Adli Tıp laboratuarı mutlaka olmalı

Her adli yıl açılışında mutad olarak yargının sorunlarından bahsedildiğini kaydeden KKTC Başsavcısı Aşkan İlgen,, “Ancak bu sorunlar çözülememekte ve maalesef bu sorunlara yenileri eklenmektedir” ifadesine yer verdi.

 
 
İlgen: Adli Tıp laboratuarı mutlaka olmalı

“YARGININ SORUNLARI ÇÖZÜLMÜYOR, SORUNLARA YENİLERİ EKLENİYOR”

Her adli yıl açılışında mutad olarak yargının sorunlarından bahsedildiğini kaydeden Aşkan İlgen, “Ancak bu sorunlar çözülememekte ve maalesef bu sorunlara yenileri eklenmektedir” ifadesine yer verdi.

KAMU VİCDANINI RAHATSIZ EDEN KONULAR...

Buna rağmen gerek polisin, gerek savcılığın gerekse mahkemelerin kısıtlı imkanlarla ellerinden gelen çabayı gösterdiğini, adaletin sağlanması için çalıştığını söyleyen İlgen “Ülkemizde Adli Tıp Laboratuarı bulunmaması, polisimize gerekli teknolojik altyapının sağlanmamış olması, bilişim alanında gerekli yasaların tam olarak çıkarılmamış olması, şahadet yasalarındaki eksiklik gibi hususlar ceza davalarının seri bir şekilde görülmesine engel teşkil ederken, müşavirlik, çocuk ıslahevinin bulunmaması, merkezi cezaevindeki koşullar, uyuşturucu suçlarındaki artışlar da kamuoyunun vicdanını rahatsız etmeye devam eden konulardır” dedi.

“ADLİ TIP LABORATUARI’NIN OLMAMASI ÖZVERİYLE ÇALIŞAN POLİSİN DAHA BAŞARILI OLMASINI ENGELLİYOR”

Son 10 yılın Adli Yıl açılış konuşmalarına işaret eden Aşkan İlgen şöyle devam etti:

 “Her yıl belirtildiği üzere ülkemizde Adli Tıp Laboratuarı bulunmamaktadır. Bunun sonucunda ise, adli tıp laboratuarına ihtiyaç duyulan meselelerde Türkiye Cumhuriyeti Emniyet Genel Müdürlüğü’yle işbirliğine gidilmekte ve gerekli incelemenin yapılması için emareler Türkiye’ye gönderilmekte veya Türkiye Cumhuriyetinden uzmanlar adamıza gelmektedirler. Adli Tıp Laboratuarının olmayışı özveriyle çalışan Polis örgütünün daha başarılı olmasını ciddi surette engellemekte, soruşturmaları yavaşlatmaktadır. Suçların gittikçe arttığı ve nitelik kazandığı günümüzde Adli Tıp laboratuarının mutlak surette polis örgütüne kazandırılması gerekmektedir”

“YASA DIŞI KÜRTAJ DAVASI’NDAKİ RAPORUN GECİKMESİ FARKLI YORUMLARA NEDEN OLDU”

Adli Tıp laboratuarının eksikliği nedeniyle son zamanlarda kamuoyunu meşgul eden ‘yasa dışı kürtaj’  olayıyla ilgili de bu sorunun yaşandığını kaydeden Başsavcı şunu ekledi:

“Raporun gelmesinin gecikmesi kamuoyunda farklı yorumlar yapılmasına yol açmıştır. Bu nedenle gerek sanıklar gerekse müştekiler için adaletin bir an önce sağlanmasına yardım için Adli Tıp Laboratuarının ülkemize mutlaka kazandırılması gerekmektedir.”

BİR YILDA 32 BİN 335 TRAFİK VE CEZA DAVASI...

İlgen, konuşmasında, geçtiğimiz yıldan bazı rakamlar da paylaştı.

KKTC Başsavcılığı olarak geçen adli yılda yoğun bir yıl geçirdiklerini belirten Aşkan İlgen, başsavcı dahil 21 savcı ve 10 savcı yardımcısının görev yaptığını söyledi.

KKTC Başsavcılığı’nın geçtiğimiz yılda; 385 Ağır Ceza Davası, 32 bin 335 trafik ve ceza davası, 17 Anayasa Mahkemesi, 411 Yüksek İdare Mahkemesi, bin 400 Hukuk Davası’nda devleti temsil ettiğini dile getiren Aşkan İlgen, “Aynı şekilde Taşınmaz Mal Komisyonu huzurunda bulunan 4 bin 1 başvuruda da İskan işleriyle görevli bakanlık, başsavcılık tarafından temsil edildi. Bu belirtilenler dışında, Başsavcılık tarafından devlet organlarına 691 hukuki mütalaa ve 873  polis dosyaları için mütalaa verilmiştir” dedi.

“UYUŞTURUCU KANAYAN YARA... MÜCADELEDE POLİS VE MAHKEMELERDEN ÇOK, EĞİTİMİN ETKİLİ OLACAĞINA İNANIYORUM”

Bugün uyuşturucunun toplumu ve özellikle gençliğin geleceğini tehdit ettiğini kaydeden  Aşkan İlgen şöyle devam etti:

 “Toplumumuzda kanayan bir yara olan uyuşturucuyla mücadelede polis ve mahkemelerden çok, eğitimin etkili olacağına inanmaktayım. Maalesef uyuşturucuyla ilgili olan suçlar her geçen gün artmakta, polis ve mahkemelerin uyuşturucuyla mücadelesi yetersiz kalmaktadır. Her geçen gün yeni bir uyuşturucu madde türü ortaya çıkmakta, bu maddeler genellikle gençlerimize zarar verdikçe kamuoyunun ve yetkili makamların bilgisine gelmekte ve ancak bundan sonra gerekli yasal düzenlemeler yapılmaktadır. Bu nedenle, toplumumuz bu konu hakkında bilinçlendirilmeli, özellikle anne babalar uyuşturucuyla ilgili olarak çocuklarını kontrol etmelidirler. Okullarda gençlerimiz uyuşturucunun zararları hakkında bilgilendirilmeli, uyuşturucunun insan beyninde yaptığı tahribat gençlerimize anlatılmalıdır. Polis ve mahkemeler suç ortaya çıktıktan sonra devreye girmektedirler. Gerçek bir mücadele yapılabilmesi için gençlerimizin uyuşturucuyla tanışmasını engelleyecek önleyici tedbirlerin alınması gereklidir. Sadece polisin veya mahkemelerin çabasıyla bu sorunun önüne geçilmesi mümkün görülmemektedir.”

“DENETİMLİ SERBESTLİK YASASININ KATKISINA İNANIYORUM”

Başbakanlık bünyesinde oluşturulan ‘Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu’nun  başarılı çalışmalar yaptığını dile getiren ve komisyonun uyuşturucu sorununun çözülmesine büyük katkı koyacağı inanç belirten İlgen,  “Aynı şekilde, eksiklikler olduğu kanaatinde olsam da, bu yıl içerisinde Cumhuriyet Meclisi tarafından yasalaştırılan ‘Uyuşturucu Madde Bağımlıları ve Kullanıcıları Hakkında Denetimli Serbestlik’ Yasasının da uyuşturucu illetine bulaşmış kişilerin bu bağımlılıktan kurtulmalarına katkı yapacağına inanıyorum” dedi.

 
20 Eylül 2016 Salı 08:00
Okunma: 563
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu