Ana Sayfa » G. Kıbrıs » İliadis Politis Gazetesine Konuştu:

İliadis Politis Gazetesine Konuştu:

"ekonomik Kriz Hiçbir Şekilde Ulusal Egemenlik Ve Ulusal Güvenlik Krizine Dönüştürülemez".

 
 
İliadis Politis Gazetesine Konuştu:

"NİKİFOROS TATBİKATI HERŞEY DEMEK DEĞİLDİR... KENDİMİ BARIŞ BAKANI GİBİ HİSSEDİYORUM"

"TÜRK TEHDİTLERİ TEORİK DEĞİL GERÇEKTİR... SICAK OLAY YAŞANMASI İSE UZAK GÖRÜNSE BİLE İHTİMAL DAHİLİNDEDİR"

Lefkoşa, 3 Şubat 2013 (T.A.K): Rum Savunma Bakanı Dimitris İliadis, Türkiye ile sıcak bir olay yaşanmasının ihtimal dışında olmadığını söyledi.

Politis gazetesine verdiği demeçte, 2011 yılında RMMO'nun Mari (Tatlısu)'daki deniz üssünde meydana gelen patlamaya, Palodya'da muhafaza edilen ve daha sonra imha edilen mermilere, görevinin yakında sona erecek olmasına ve RMMO ile ilgili konulara değinen İliadis, "Türk işgali devam ettiği ve halkın geleceği tehdit altında olduğu sürece savunma çabalarının yükseltilmesinin devletin görevi olduğunu" dile getirdi.

Savunma ve caydırma gücü olarak rekabet edilmeye değer ve güvenilir bir RMMO'nun devlet ve vatandaşlar için barış, güvenlik ve istikrar unsuru olduğunu anlatan İliadis, RMMO'nun özgürlük ve barış, çözüm ve yeniden birleşme, halk ve memleket için daha iyi bir gelecek; aynı zamanda "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin" tüm meşru vatandaşları için mücadele ettiğini ifade etti.

"EKONOMİK KRİZ HİÇBİR ŞEKİLDE ULUSAL EGEMENLİK VE ULUSAL GÜVENLİK KRİZİNE DÖNÜŞTÜRÜLEMEZ"

Yaşanan ekonomik zorluklara ve bütçelerin azalmasına rağmen Savunma Bakanlığının bütçesine son yıllarda hiç dokunulmadığını dile getiren İliadis, 2013 bütçesinde 2012'ye göre yüzde 3,3 artış olduğunu belirtti.

İliadis, ekonomik krizin hiçbir şekilde ulusal egemenlik ve ulusal güvenlik krizine dönüşmesine izin verilmediğini de vurguladı.

Çeşitli sistemlerin bakımı ve iyileştirilmesinin daimi ve gerekli bir öncelik teşkil ettiğini dile getiren İliadis savunma bütçesindeki ilgili ödeneklerin son yıllarda artırılmasının nedeninin bu olduğunu belirtti.

"NİKİFOROS HERŞEY DEMEK DEĞİL"

Gazeteye demecinde, son yıllarda icra edilmeyen Nikiforos tatbikatına da değinen İliadis, Nikiforos'un icra edilmemesinin RMMO'yu hiç etkilemediğini, bunun aksine eğitim şekilleri ile tatbikatların türü, aşaması ve sıklığının değerlendirme kriterlerini oluşturduğunu anlattı.

Tatbikatların ölçeğinin kamuoyunun aydınlatılması boyutuyla değil, gerçek boyutlarıyla belirlenmekte olduğunu dile getiren İliadis, savunma konusunda "ok şey yapılıp az şey söylenmesi" gerektiğini kaydetti.

"KENDİMİ BARIŞ BAKANI GİBİ HİSSEDİYORUM"

Gazete, İliadis'in, silahlı kuvvetlerin, devletin işleyişi, seçilmiş hükümet, aynı zamanda devletin egemenlik haklarının güvenceye alınması ve vatandaşların korunması için gerekli bir araç teşkil ettiğini söylediğini de aktardı.

Rum silahlı kuvvetlerinin demokratik olduğunu ve anayasal meşruiyeti savunduğunu  dile getiren İliadis, Savunma Bakanlığı'nı ve kendisini hiçbir zaman savaş görevlisi gibi hissetmediğini belirtti.

Savunma bakanlığını barışa hizmet eden bir bakanlık, kendisini de "barış bakanı" gibi hissettiğini  ifade eden İliadis, ülkenin haklarını güvence altına almak için çalıştıklarını söyledi.

AB DÖNEM BAŞKANLIĞI VE TÜRKİYE

Geçmiş zamanı kastederek AB dönem başkanı olarak her doğrultuda sorumlulukla çalıştıklarını ve herkesle işbirliğinde bulunmaya hazır olduklarını savunan İliadis, katılıma aday ülkelere atıfta bulunulduğunda kendilerinin Türkiye'yi de çağırdıklarını söyledi.

AB dönem başkanlığı sırasındaki davranışlarının, AB'deki ortakları tarafından kusursuz olarak nitelendirildiğini ileri süren İliadis, Türkiye'nin yapılan çağrılara karşılık vermemesinin Rum kesimi için sorun olmadığını ifade etti.

Bunun Türkiye ile AB kurumları arasındaki bir problemden ibaret olduğunu öne süren İliadis, "tehditler, kendini beğenmişlik ve Türklerin küstahlığının AB'deki herkes tarafından kınandığını" iddia etti.

İliadis, Türkiye'nin telafi edilemez bir şekilde zor durumda kaldığını da öne sürdü.

GÜNEY KIBRIS İLE YUNANİSTAN ARASINDAKİ SAVUNMA İŞBİRLİĞİ

Gazeteye demecinde, Güney Kıbrıs ile Yunanistan arasındaki savunma işbirliğine de değinen İliadis, Yunanistan ile tüm konularda ve tüm aşamalarda yakın ve uyumlu bir işbirliği olduğunu söyledi.

Savunma alanındaki işbirliğinin günlük, koordinasyonun ise daimi ve sonuç getirici olduğunu belirten İliadis, karşılaştığı problemlere rağmen Yunanistan'ın daima Rum kesiminin bağımsızlığı, egemenliği ve toprak bütünlüğünün istikrarlı ve çıkar gütmeyen destekçisi olduğunu savundu.

"TÜRK TEHDİTLERİ TEORİK DEĞİL GERÇEKTİR... SICAK OLAY YAŞANMASI İHTİMAL DAHİLİNDE"

"Türk tehditlerinin teorik değil gerçek olduğunu" ileri süren İliadis, Türkiye'nin kabul edilemez tutumu ile kargaşa çıkarmak için çalıştığını, aynı zamanda uluslar arası kanunları ihlal ederek bölgede gerilim yarattığını  iddia etti.

Türkiye'nin, Rum MEB'inin enerji sermayesini kontrol etmeyi ve Arap dünyasındaki istikrarsızlıktan yararlanarak kendisini bölgesel bir süper güç olarak kabul ettirmeyi arzuladığını kaydeden İliadis, bu hedefin başarılmış gibi görünmediğini, çünkü bunun ne Arap ülkeleri ne de başka güçler tarafından kabul edilmediğini belirtti.

İliadis, bütün bunlara bakıldığında "çok uzak görünse bile, sıcak bir olay yaşanması olasılığı tamamen ekarte edilmeksizin Türkiye'nin Kıbrıs'ın egemenlik hakları aleyhinde keyfi ve yasadışı faaliyetlerde bulunmasının ihtimal dahilinde olduğunu" iddialarına ekledi.

Türkiye'nin faaliyetlerini dikkatli bir şekilde takip ettiklerini ifade eden İliadis, gerilim yaratılması mantığında olmadıklarını ekledi.

(İY/GUR)

 
3 Şubat 2013 Pazar 12:43
Okunma: 667
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu