Ana Sayfa » G. Kıbrıs » İliadis: "yunan Silahlı Kuvvetleri Kıbrıs'a Yardımcı Olmaya Muktedir Ve Hazırdır"

İliadis: "yunan Silahlı Kuvvetleri Kıbrıs'a Yardımcı Olmaya Muktedir Ve Hazırdır"

"meb'teki Gelişmeler Asırlık Jeopolitik Olguları Tersine Çevirdi".

 
 
İliadis:
"PALODİA'DAKİ TEHLİKELİ MÜHİMMATI TAŞIYIP İMHA ETMEK 5 AY SÜRDÜ, HİÇ UNUTAMAYACAĞIM KORKUNÇ BİR KÂBUSTU"


KRİZ SİLAHLANMAYI ETKİLEMEDİ, 2013 SİLAHLANMA BÜTÇESİ 2012'YE GÖRE YÜZDE 3,3 ARTMIŞTIR


"AÇIK SINIRLAR SAVUNMA DİPLOMASİSİ"


Lefkoşa, 10 Şubat 13 (T.A.K.): Rum Savunma Bakanı Kostas İliadis Güney Kıbrıs'ın Doğu Akdeniz deniz bölgesini parselleyerek "münhasır ekonomik bölge" ilan etmesiyle asırlık jeostratejik olguları tersine çevirdiğini, bakanlığının uyguladığı savunma diplomasisi çerçevesinde komşu ülkeler ve büyük güçlerle ilişkiler geliştirmekte olduğunu açıkladı.


Simerini İliadis'in bu gazeteye verdiği söyleşiyi okurlarına "Kriz Savunmaya Dokunmuyor... MEB Asırlık Jeostratejik Olguları Tersine Çevirdi" başlığıyla aktardı.


Gazeteye göre Yunanistan'a gerçekleştirdiği ziyarette Güney Kıbrıs'ın yalnız olmadığı inancını teyit ettiğini anlatan İliadis "Yunanistan hangi şart altında olursa olsun Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bağımsızlığının, egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün daimi, istikrarlı ve özverili desteğidir" ifadesini kullandı.


Yunanistan Cumhurbaşkanı, Dışişleri ve Milli Savunma bakanları ile Kıbrıs sorunu ve hidrokarbonlarla ilgili son gelişmeleri ele aldıklarını ve Orta Doğu'daki gelişmeleri değerlendirdiklerini anlatan İliadis "Görüşlerimizin örtüştüğü ve politikamızın ortak olduğu dışında, Kıbrıs'ın kurtarılması ve yeniden birleşmesi mücadelesindeki koordine olduğumuzu da saptadık" ifadesini kullandı.


Türkiye'nin 38 yıldır KKTC'de asker bulundurduğunu ve "saldırı pozisyonunu koruduğunu" iddia eden Rum Bakan "Yunanistan'ın yaşamakta olduğu sorunlara karşın krizin milli egemenlik ve güvenliğe sirayet etmesine müsaade edilmedi. İhtiyaç olması halinde Yunan Silahlı Kuvvetleri Kıbrıs'a yardımcı olmaya muktedir ve hazırdır" dedi.


İliadis RMMO'nun Mari'deki (Tatlısu) "Egangelos Florakis Deniz Üssü"nde 11 Temmuz 2011 sabahı meydana gelen patlamadan sonra RMMO'nun kriz yaşadığını, patlamaya hazır volkan haline geldiğini ancak zamanla sakinleşip kaybettiği özgüvenini yeniden kazandığını, RMMO kuvvetlerinin yeniden organize edildiğini ve yeni bir başlangıç yaptıklarını anlattı. RMMO'nun, "vatana hizmet" görevini yerine getirebilmesi için devlet-toplum; herkesin anlayışına ve takdirine ihtiyaç duyduğunu söyledi.


"PALODİA'DAKİ TEHLİKELİ MÜHİMMATI TAŞIYIP İMHA ETMEK 5 AY SÜRDÜ, HİÇ UNUTAMAYACAĞIM KORKUNÇ BİR KÂBUSTU"


Limasol-Palodia'daki RMMO kışlasında tutulan büyük miktardaki atıl mühimmatın Limasol için büyük tehlike arz ettiğini, patlamamasının büyük şans olduğunu anlatan İliadis mühimmatın tamamının imha edilmek üzere kışladan taşınması için 5 ay gerektiğine dikkat çekti ve tehlikenin büyüklüğünü bildiklerinden o dönem içerisinde geceleri gözlerine uyku girmediğini söyledi. İliadis "hiç unutmayacağım korkunç bir kâbustu" ifadesini kullandı.


Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon rezervleri, sözde Rum "MEB"i ve Türkiye'nin tutumuyla ilgili bir soru üzerine "Türk tehdidi teorik değil gerçektir" iddiasında bulunan İliadis Türkiye'yi, sözde Rum "MEB"inin enerji başlığını kontrol etmeye çalışmakla suçladı, özetle şunları söyledi:


"Türkiye Arap ülkeleri ve diğer güçler tarafından kabul görmüyor. Türkiye'nin hareketlerini dikkatle izliyoruz. Yunanistan'la tam koordinasyon içerisindeyiz ve bütün düzeylerde gerekli tedbirleri alıyoruz, AB'deki ortaklarımızı bilgilendiriyoruz. Ekonomi ve enerji alanlarında işbirlikleri yaparak güvenlik göstergesini mümkün olduğunca yükseğe çıkarmaya çalışıyoruz. Çünkü önemli ülkelerden ciddi yatırımcılar, yatırım faaliyetleri için güvenliği ön şart koşuyorlar. Komşu ülkelerle ve uluslararası sahnede özlü rol oynayan ciddi güçlerle savunma alanında işbirliği ilişkileri geliştiriyoruz. Bütün bunlar; MEB'in ve yatakların güvenliğini tesis etmek için müşterek menfaatler temelinde bir önleyici caydırıcılık politikası, ilişkiler örgüsüdür."


KRİZ SİLAHLANMAYI ETKİLEMEDİ, 2013 SİLAHLANMA BÜTÇESİ 2012'YE GÖRE YÜZDE 3,3 ARTMIŞTIR


Dimitris İliadis Güney Kıbrıs'ın içerisinde bulunduğu ekonomik krize, bütçelerde keskin azaltmalara gidilmesine karşın Savunma Bakanlığı bütçesinin öngörülen düzeyde kaldığını 2013 silahlanma bütçesinin ise 2012'ye göre yüzde 3,3 artmış olduğunu vurguladı. İliadis "Ekonomik krizin milli egemenlik ve milli güvenlik krizine dönüşmesine müsaade edilmedi. Türk işgali halkımızın geleceğini tehdit ettiği sürece savunma çabasının artırılması devletin borcudur. Milli Muhafız Ordusu vardır, özgürlük ve barış için, çözüm ve yeniden birleşme için mücadele ediyor" dedi.


"MEB'TEKİ GELİŞMELER ASIRLARIN COĞRAFİK VE JEOPOLİTİK OLGULARINI TERSİNE ÇEVİRME OLANAĞI SUNUYOR"


Kıbrıs'ın tarih boyunca coğrafik konumunun esiri olduğunu ancak yeni enerji olgularının coğrafik koordinatları tersine çevirme perspektifleri sağladığı görüşünü belirten İliadis "ciddi bir stratejik proje ve sorumlu bir yönetim politikası ile Kıbrıs kendi tarihini değiştirebilir. Yani jeopolitik çatışma noktasından işbirliği ve kalkınma noktasına, bölgede istikrar unsuruna dönüşebilir. MEB'teki gelişmeler Kıbrıs'a, asırların coğrafik ve jeopolitik olgularını tersine çevirerek 1974'ten beri devam eden ağır Türk baskısından kurtulma konusunda benzeri görülmemiş olanak ve perspektifler sunuyor" ifadesini kullandı.


"AÇIK SINIRLAR SAVUNMA DİPLOMASİSİ"


İliadis'e ilk kez bir Amerikan askeri ataşesine hizmetlerinden dolayı takdir nişanı verildiği, üst rütbeli bir Fransız subayın da taltif edildiği, İsrail, Fransa, Lübnan, v.b.i ile savunma işbirliği anlaşmaları yapıldığı hatırlatıldı. Bu ülkelere Fransız ve Alman süper modern savaş gemilerinin de katılımıyla RMMO ile ortak tatbikatlar yapılması olasılığına dikkati çekilen İliadis "Hedefimiz stratejik konumuyla Kıbrıs'ı Doğu Akdeniz'de barış, güvenlik, istikrar unsuru haline getirmektir. Açık sınırlar savunma diplomasisi izliyoruz" dedi.


(ŞA/KAR)


 
10 Şubat 2013 Pazar 10:27
Okunma: 587
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu