Ana Sayfa » Kıbrıs » İlkokullarda cinsel şiddet iddiası...

İlkokullarda cinsel şiddet iddiası...

Yaşanan, fiziksel şiddet ve cinsel istismar olayları ile gündeme gelen ilkokullar şimdi de “tecavüz” olayları ile anılmaya başlandı

 
 
İlkokullarda cinsel şiddet iddiası...
Duygu Alan /  


Yaşanan, fiziksel şiddet ve cinsel istismar olayları ile gündeme gelen ilkokullar şimdi de “tecavüz” olayları ile anılmaya başlandı

ÖĞRETMENLERİN HABERİ VAR… Son dönemlerde sayısı artan tecavüz, darp ve taciz olayları ilkokullara kadar uzandı. KTÖS, öğretmenler aracılığı ile tespit ettiği çok sayıda olayı Havadis ile paylaştı. Çocuklar evlerinde, mahallelerinde yaşadıkları olayları öğretmenlerine anlatıyor

ELCİL: “OKULLARDA ŞİDDET ARTTI”… Okullarda fiziksel ve psikolojik şiddettin arttığını belirten Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, Şehit Tuncer İlkokulu’nda yaşanan skandalı doğruladı. Henüz önceki gün İskele İlkokulu’nda yine bir öğrenciye şiddet uygulandığını söyleyen Elcil, daha birçok okulda benzer fiziksel ve cinsel şiddet olaylarının yaşandığını kaydetti

İŞTE BAZI OLAYLAR… KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil tarafından tespit edilen ve Havadis’e doğrulanan bazı olaylar şöyle:

- Şehit Tuncer İlkokulu’nda öğrenim gören 10 yaşındaki bir çocuk, geçtiğimiz yıl yine bir çocuk tarafından istismar edildi. İddialar “tecavüz” şeklinde olurken Elcil, “taciz” dedi. Olay örtbas edildi

- Gazimağusa’da geçtiğimiz ay Şehit Osman Ahmet İlkokulu’nda öğrenim gören kız öğrencilere cinsel organını gösteren bir kişi polis tarafından gözaltına alınarak hakkında yasal işlem başlatıldı 

- İskele İlkokulu’nda geçtiğimiz hafta bir çocuk kendisinden yaşça büyük başka bir çocuk tarafından fiziksel şiddete maruz kaldı

Lefkoşa’da Şehit Tuncer İlkokulu’nda geçtiğimiz yıl “10 yaşındaki bir çocuğun, Ortaokul öğrencisi 12 yaşındaki bir çocuk tarafından tecavüze uğradığı” iddiası gündem yarattı.

Havadis’i arayan bir veli, Lefkoşa’da Şehit Tuncer İlkokulu’nda geçtiğimiz aylarda 10 yaşındaki bir çocuğun cinsel istismara uğradığını iddia etti.

Konu ile ilgili ortaya atılan başka bir iddia da “taciz” olarak gazetemizin bilgisine gelen olayın aslında “tecavüz” olduğu yönünde oldu.

Konunun okul yönetiminin bilgisine ulaşmasına rağmen ilgili makamlara bildirilmeyerek örtbas edilmesi ise, olayı daha da trajik hale getirdi.

Edinilen bilgiye göre, olayın medyada yer almasını istemeyen okul yönetimi, kendi aralarında gerçekleştirdikleri bir toplantıda konuyu kapatma kararı aldı.

Okuldaki öğretmenlerden birinin aylar sonra yaşanan skandalı bir bayan arkadaşına aktarması ile patlak veren “tecavüz” olayının üzerinden bir yıl geçtiği öğrenildi.

Şener Elcil, doğruladı

Okullarda fiziksel ve psikolojik şiddettin arttığını belirten Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil ise, Şehit Tuncer İlkokulu’nda yaşanan skandalı doğruladı.

Ancak, olayın, “tecavüz mü, taciz mi” olduğunu tam olarak bilmediğini belirten Elcil, olayın bahse konu mağdur öğrencinin sınıf öğretmeni tarafından kendisine bildirildiğini ancak okul yönetiminin ortak bir karar alarak konuyu medyadan sakladığını söyledi.

Şener Elcil, ayrıca mağdur çocuğun, okul yönetiminin aracılığı ile uzman yardımı aldığını ifade etti.

Okullarda cinsel taciz ve darp 

Bugün dünyada toplumsal bir yara hale gelen şiddet, ülkemizde de yaygın olarak görülmeye başladı.

İskele İlkokulu’nda geçtiğimiz hafta bir çocuk fiziksel şiddete maruz kalırken başka bir şiddet olayı da Gazimağusa’da yaşandı.

Gazimağusa Şehit Osman Ahmet İlkokulu’nda öğrenim gören kız öğrencilere cinsel organını gösteren bir kişi polis tarafından gözaltına alınarak hakkında yasal işlem başlatıldı.

Çağlayan İlkokulu’nda defalarca cinsel istismara maruz kalan 10 yaşındaki bir çocuk ise, devlet korumasına alındı.

Öğretmeni tarafından feci şekilde darp edildi

İlkokullarda öğrencilere uygulanan fiziksel ve cinsel şiddet olaylarının birçoğunun, yine başka bir öğrenci tarafından uygulandığı öğrenilirken, bazı öğretmenlerin de öğrenciler üzerindeki disiplini fiziksel şiddet ile sağladığı ortaya çıktı.

Lefkoşa’da bir ortaokulda öğrenim gören ve beynindeki tümör nedeniyle üst üste iki beyin ameliyatı geçirdikten sonra görme sorunu yaşayan bir öğrenci, yaramazlık yaptığı iddiasıyla öğretmeni tarafından fiziksel şiddete maruz kaldı.

Zaten ciddi sağlık problemi olan çocuk öğretmeni tarafından darp edildiği esnada aldığı darbeler sonucu fenalaştı.

Aile durumu öğrendi, ortalık karıştı. Öfke ile çocuğun öğrenim gördüğü okula giden anne, güçlükle sakinleştirildi.

Lefkoşa’da ikamet eden aileye ulaşan Havadis, olayı bir de anneden dinledi.

Anne, “Çocuğum iki kez beynindeki tümör nedeniyle ameliyat oldu. Bundan ötürü de görme duyusu zayıfladı. Okuldaki tüm öğretmenleri de bu durumu biliyordu. Ben çocuğuma el bebek, gül bebek bakarken, evladımı emanet ettiğim eller ona kıydı. ‘Yaramazlık yaptı’ diye çocuğum, bir bayan öğretmeni tarafından ağzı burnu kan içerisinde bırakılıncaya kadar darp edildi. Araya birçok hatırı sayılır kişiler, hatta bakanlık girdi. Ancak öfkem dinmedi. Benim çocuğum o gün orada ölebilirdi. Konuyu yargıya taşıyacağım” dedi.

10 yaşında defalarca cinsel tacize uğradı

KKTC’de daha çok ilkokullarda süre gelen fiziksel ve cinsel şiddet olaylarından bir diğeri de geçtiğimiz aralık ayında Çağlayan İlkokulu’nda meydana geldi.

Çağlayan İlkokulu’nda dördüncü sınıf örencisi S.C. (E-10), 12 yaşındaki bir çocuk tarafından okul çıkışında cinsel istismara uğradı.

Surlariçi’nde ikamet eden çocuk, birkaç kez aynı çocuk tarafından tacize uğradıktan sonra psikolojik sorunlar yaşamaya başladı. 

Okula gelmemesi, içine kapanıklığı ve bazı değişen tavırları ile öğretmenlerinin dikkatini çeken S.C. (E-10), durumu bir öğretmenine anlattı.

Konu ile ilgili harekete geçen okul müdürü, olayı yetkililere bildirdi. Sosyal Hizmetler Dairesi, olaya el attı ve koruma altına aldığı çocuğun, okul naklini de Çağlayan İlkokulu’ndan aldı, başka bir okula kaydını yaptırdı.

Okul müdürü olayı Havadis’e anlattı

Çağlayan İlkokulu’nda yaşanan cinsel istismar olayını Havadis’e anlatan okul müdürü, olayın ardından Sosyal Hizmetler Dairesi’nin devreye girmesi ile S.C. (E-10)’nin okuldaki dosyasının aralık ayı itibarı ile kapatıldığını belirtti.

Okul müdürü, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şöyle dedi: “S.C. (E-10), anne babası ayrı, yani parçalanmış bir ailenin çocuğuydu ve oldukça ilgisizdi. Bir dönem fark ettik ki, S.C. (E-10), ya birkaç gün okula gelmezdi ya da ders saatinden çok daha geç vakitlerde gelirdi. Son zamanlarda da tavırları değişti, zaten sakin bir yapıya sahip olan çocuk iyice içine kapandı. Neden böyle olduğunu araştırıp, çocuğa da sorunca cinsel istismara uğradığını öğrendik. Bizim talebimiz üzerine Sosyal Hizmetler Dairesi devreye girdi ve mahkeme kararı ile çocuğu koruma altına aldı. Benim okulumdan da kaydı alınarak, çocuk başka okula yerleştirildi.”

Elcil: “Okullarda şiddet arttı”

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, özellikle ilköğretimde şiddetin arttığını kaydetti.

Henüz önceki gün İskele İlkokulu’nda yine bir öğrenciye fiziksel şiddet uygulandığını söyleyen Elcil, daha birçok okulda benzer şiddet olaylarının yaşandığını ancak olayın bir şekilde kapatılarak medyaya yansıtılmadığını belirtti.

Geçtiğimiz yıl Doğan Ahmet İlkokulu’nda da yine bir ilkokul öğrencisinin başka bir çocuk tarafından “tacize” uğradığını söyleyen Şener Elcil, bir başka “cinsel taciz” olayının da kısa bir süre önce Gazimağusa Şehit Osman Ahmet İlkokulu’nda yaşandığını dile getirdi.

“Şiddet masum gösterilemez”

Şiddetin her türlüsünün yanlış ve kabul edilemez olduğunu söyleyen Şener Elcil, “Gerekçe her ne olursa olsun, şiddetin hiçbir türlüsü masum gösterilemez” dedi.

Şiddetin şiddeti doğurduğunu belirten Elcil, eğitim sistemimizdeki en büyük eksikliklerden birinin de kişisel ve toplumsal eğitimsizliğin yanı sıra denetimsizlik olduğunu vurguladı.

Şiddetle ilgili bugüne kadar hiçbir okulda araştırma yapılmadığını söyleyen Şener Elcil, konuya yönelik, açıklamasında şöyle dedi: “Okullarımızda şiddet her geçen gün artmaktadır. Öğrenci toplumdan gördüğü şiddet olayını arkadaşı üzerinde uygularken bazı öğretmenler de öğrenci üzerindeki otorite ve disiplini şiddetle sağlamaya çalışmaktadır. Aslında sorun toplumla ilgilidir. Okul, toplumun küçük bir modelidir. Toplumda şiddet olayları arttıkça okullarda da baş göstermiş, zamanla da artmıştır.”

“Sevgisizlik şiddete yönlendiriyor” 

“Toplumda sosyal yara haline gelen boşanmalar da çocuğun ileriki dönemlerde şiddet yanlısı bir kişilik sahibi olmasına neden olabilir. Çünkü parçalanan ailelerde birçok çocuk sevgisiz, ilgisiz büyümektedir. Çocuk aileden görmediği ilgiyi başkalarından görmek adına bazı bilinçsiz hareketlerde bulunarak dikkat çekmeye çalışmaktadır. Bu durum zamanla çeşitli şiddet olaylarına dönüşmektedir. Öğrenci, öğrenciye çeşitli şiddet uygularken, çocuklar üzerinde otorite sağlamak isteyen bazı öğretmenler de fiziksel şiddet uygulamaya başlamıştır. Ancak sebep ne olursa olsun şiddet kabul edilemez bir yanlıştır.”

 
6 Haziran 2012 Çarşamba 09:02
Okunma: 2811
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu