Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Imf, Almanya Ve Finlandiya İmtiyazlı Alacaklı Statüsü İstiyor

Imf, Almanya Ve Finlandiya İmtiyazlı Alacaklı Statüsü İstiyor

Rum Yönetimi Kit Emekli Fonlarına Da El Atılıyor.

 
 
Imf, Almanya Ve Finlandiya İmtiyazlı Alacaklı Statüsü İstiyor

S&P'A GÖRE GÜNEY KIBRIS'IN DESTEK MEKANİZMASINDAN ALMASI GEREKECEK YARDIM 15 MİLYAR EURO'NUN ÜZERİNDE

RUM MERKEZ BANKASI AKTİF VARLIKLARININ YARISINA YAKININI RUM BANKALARINA VERMİŞ DURUMDA

Lefkoşa, 22 Temmuz 12 (T.A.K.): Uluslararası Para Fonu (IMF), Almanya ve Finlandiya'nın Güney Kıbrıs'ı kredi verenlere herhangi bir ayrıcalık öngörmeyen Avrupa Finans İstikrar Fonu (EFSF) yerine IMF'ye ve Euro bölgesi ülkelerine imtiyazlı alacaklı statüsü (preferred creditor status) sağlayacak Avrupa Destek Mekanizması'na (ESM) çekmeye çalıştığı bildirildi.

Fileleftheros "Otomatikman Teminat Vermesi İçin Kıbrıs'ı ESM'ye İtiyorlar... Flaş... IMF, Almanya, Finlandiya 'İmtiyazlı Alacaklı Statüsü' İstiyor" başlığıyla yansıttığı Brüksel çıkışlı haberinde IMF, Almanya ve Finlandiya'nın Güney Kıbrıs'ı ESM'nin 10'uncu maddesi uyarınca otomatikman teminat veren (kefil) statüsüne sokmayı hedeflediklerini yazdı.

Habere göre ESM'nin 10'uncu maddesi tam memorandum programına giren ülkelerin önce 'imtiyazlı alacaklı statüsü' kazanan Uluslararası Para Fonu'na (IMF), ondan sonra da Avrupa Destek Mekanizması'na ve dolayısıyla Euro bölgesi üye devletlerine olan yükümlülüklerini yerine getirmek zorunda olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

Gazete bunu Güney Kıbrıs'ın EFSF yerine ESM'ye girmesinin otomatikman IMF'ye ve Euro bölgesi üyesi ülkelerine borç ödemeleri listesinin en başında olacakları teminatını vermiş olacağı şeklinde izah etti.

Gazeteye göre Güney Kıbrıs'ın EFSF yerine ESM'ye dâhil edilmesindeki ısrar son 4 yıldır Avrupa Komisyonu'nun gerek yapısal gerek mali düzeydeki tavsiyelerini yerine getirmemesi ve Yunanistan'dan büyük miktarda tahvil alan bankalarının uğradığı büyük zarar nedeniyle Güney Kıbrıs'a atfedilen 'itibar boşluğundan kaynaklanıyor.

RUM YÖNETİMİ KİT EMEKLİ FONLARINA DA EL ATILIYOR...

Simerini "Hükümet ve Troika'nın Açık Hesapları... Kıbrıs İçin Gevşek Bir Memorandum Beklentileri Yalan Oluyor... Likidite Eksikliği Nedeniyle Kamu İktisadi Teşebbüslerinin Emeklilik Fonlarına 'El' Atılıyor" başlıklı manşet haberinde Rum yönetiminin, IMF-Avrupa Merkez Bankası ve Avrupa Komisyonu temsilcilerinden oluşan Troika ile 'kırmızı çizgilerini' bile tartışma ve müzakere etmesine olanak tanıyacak gevşek bir memorandum yapma beklentilerinin boşa çıkıyor göründüğünü yazdı.

Habere göre Rum yönetimi, Troika ikinci tur temaslar için Güney'e gittiğinde önüne sonuçlar koyabilmek ve yapılacak görüşmelerde müzakere avantajı elde etmek maksadıyla askıda bulunan yakıcı konularından bazılarını halledebilmek için son günlerde maratona girişmişti. Ancak Güney Kıbrıs için yapılacak memorandumun gevşek olmayacağı, Rum bankalarının ve ekonomisinin yaşayabilirlik kazanabilmesi için gerçekten de derin ve cesur değişiklikler gerektiği anlaşıldı.

Troika teknokratları ikinci tur temasları için Güney Kıbrıs'a gitti. Temaslara yarın başlayacak olan teknokratların elinde ekonomi ve bankaların durumuna ilişkin kapsamlı dosyalar ve Rum yönetimiyle imzalanacak memorandumun taslağı bulunuyor.  Troika'nın gündeminde Güney Kıbrıs'ın mali sistemi, banka ve kooperatifleri ve banka sermayelerinin yeniden yapılandırılması gibi oldukça 'güçlü' meseleler var.

Troika'nın, Rum kamu ekonomisi ve kamu borcunun yeniden yapılandırılması konusunda Avrupa Komisyonu'nun tavsiyelerini, müzakere konusu bile yapmaması bekleniyor.

"Patlamaya hazır kazan" durumunda bulunan Rum devlet memurları için maaşları ve diğer menfaatleri konusunun hayati önem taşıdığını belirten gazete, Troika'nın bu konuda direkt kesitler isteyeceğini ve benzer müdahalenin kamu iktisadi teşebbüsleri (KİT) için yapılmasının da beklendiğine işaret etti.

Habere göre yaşanmakta olan likidite sıkıntısı Rum yönetimini, Cyta (Telekomünikasyon İdaresi), AİK (Elektrik İdaresi) gibi KİT'lerin emekli fonlarına el atmak zorunda bıraktı. Rum yönetimi idari giderlerini karşılamak için ekim ayı sonuna kadar 800 milyon Euro'ya ihtiyaç duyuyor.

S&P'A GÖRE GÜNEY KIBRIS'IN DESTEK MEKANİZMASINDAN ALMASI GEREKECEK YARDIM 15 MİLYAR EURO'NUN ÜZERİNDE

Politis "S&P 15 Milyar Euro'luk Paket Öngörüyor" başlıklı haberinde uluslar arası değerlendirme kuruluşu Standard And Poor's'un Güney Kıbrıs'ın Avrupa destek mekanizmasından alması gerekecek yardımın 15 milyar Euro'nun üzerinde olabileceğini açıkladığını yazdı.

Habere göre S&P tarafından Salı günü yayınlanan raporda ayrıca, Güney Kıbrıs'ın yabancı şirketlere uyguladığı düşük şirketler vergisinin (yüzde 10)  de Troika ile yapılacak müzakerelerdeki zor konulardan biri olacağı belirtiliyor.

Raporda ayrıca Güney Kıbrıs'ın, önümüzdeki üç yıl içerisinde kamu ve bankalar; toplam finans ihtiyacının 11 milyar Euro'nun üzerinde olacağı ancak Yunanistan'daki belirsizlik, İrlanda ve Portekiz gibi halen yürütülmekte olan diğer programlar nedeniyle Güney Kıbrıs'ın toplam ihtiyacının 15 milyar Euro'yu aşabileceğine işaret ediliyor.

MERKEZ BANKASI AKTİF VARLIKLARININ YARISINA YAKININI BANKALARA VERMİŞ DURUMDA

Haftalık Kathimerini "Merkez Bankasına Ağır Baskılar" başlığıyla Ekonomi sayfasından verdiği haberinde Rum bankacılık sisteminin, Yunan tahvilleri nedeniyle yaşadığı sorunların ardından şimdi de Rum tahvilleri nedeniyle dara düştüğünü bildirdi.

Habere göre Güney Kıbrıs'ın Avrupa Merkez Bankası tarafından para politikası uygulamaktan men edilmesi nedeniyle Avrupa Merkez Bankası'ndan likidite almak için Rum bankalarının karşılık olarak verdiği devlet tahvilleri 'kabul edilmeyen' statüsüne düştü. Böylece Merkez Bankası, Rum bankalarının acil likidite edinmek için -ELA (Emergency Liquidity Program) programı aracılığıyla- başvurabilecekleri tek merci haline geldi.

Eldeki verilere göre Merkez Bankası haziran ayına kadar bankalana Emergency Liquidity Program aracılığıyla 8 milyar Euro verdi. Bu ay içerisinde alınacak paralarla bu meblağ 9 milyar Euro'ya ulaşacak ki bu da Merkez Bankası'nın aktif varlıklarının yüzde 50'sine yakındır.

Öte yandan Fileleftheros Ekonomi ekinde "Emeklilerin Yüzde 41'i Fakirlik Sınırında" başlıklı haberinde Güney Kıbrıs'ın, AB içerisinde 65 yaş ve üzeri kişiler arasında fakirlik oranı en yüksek ülke olduğunu bildirdi.

Habere göre 2010 yılında fakirlik tehlikesinde olan 65 yaş ve üzeri kişilerin oranı Güney Kıbrıs'ta yüzde 41,2, AB ülkelerinde yüzde 16,0 olarak saptandı. Güney Kıbrıs'ı yüzde 32,2 ile Bulgaristan, yüzde 21,3 ile Yunanistan ve yüzde 19,4 ile Belçika izledi.

(ŞA/GÜR)

 
22 Temmuz 2012 Pazar 12:43
Okunma: 616
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu