Ana Sayfa » Türkiye » Imf Küresel Finansal İstikrar Raporu

Imf Küresel Finansal İstikrar Raporu

"finansal İstikrar Riskleri Son Birkaç Ayda Önemli Derecede Arttı".

 
 
Imf Küresel Finansal İstikrar Raporu

"2010 YILINDA PATLAK VEREN BORÇLANMA KRİZİNİN AVRUPA BİRLİĞİ'NDEKİ BANKALARA DOĞRUDAN ETKİSİ 200 MİLYAR EURO OLDU"

Ankara, 21 Eylül 11 (T.A.K): Uluslararası Para Fonu (IMF), ''finansal istikrar risklerinin son birkaç ayda önemli derecede arttığını'' bildirdi.

IMF'nin ''Küresel Finansal İstikrar Raporu''nda, zayıf büyüme görünümlerinin kamu ve özel sektör bilançolarını olumsuz etkilediği ve ağır borç yükünün üstesinden gelme güçlüğünü yükselttiğine işaret edildi.

Bir dereceye kadar özel sektörün risklerinin kamu sektörüne transferi yüzünden birçok gelişmiş ülkede kamu bilançosunun artan finansman maliyetlerine karşı kırılganlığının arttığı vurgulanan raporda, sıkışık kamu finansmanının siyasetçileri, ekonomik faaliyeti desteklemede mali politikanın kullanımı konusunda özellikle dikkatli hareket etmeye zorladığı, para politikasının ek teşvikleri sağlamada sınırlı bir alanı bulunduğu ifade edildi.

EURO Bölgesi'nde mevcut sorunları çözmek için önemli adımlar atıldığı, ancak bölgenin sorunlarının çözümü konusunda ülkeler arasındaki siyasi farklılıkların nihai çözümü engellediğine dikkat çekilen raporda, ABD'nin, küresel istikrar için ciddi biçimde önemli orta vadeli mali düzeltme konusunda gerekli uzlaşmayı sağlamada siyasal süreç becerisine ilişkin artan şüphelerle karşı karşıya olduğu bildirildi.

Raporda, gelişmiş ekonomilerdeki siyasi liderlerin makro finansal istikrarı yeteri kadar güçlendirmede ve büyümeyi artıracak reformların uygulanmasında henüz kapsamlı siyasi destek sorumluluğuna sahip olmaması nedeniyle piyasaların siyasetçilerin gerekli adımları atma becerisini sorgulamaya başladığına işaret edildi.

Bu finansal ve mali zayıflık ortamının, temerrüt riski ile finansal sistemlerin güçlendirilmesi ve krizin bulaşmasının üstesinden gelmede uyumlu strateji taleplerini artırdığı kaydedilen raporda, son zamanlarda EURO Bölgesi'nin zayıf ülkelerinden kaynaklı piyasa çalkantılarının, ABD'nin uzun vadeli kredi notunun düşürülmesinin ve küresel ekonomideki toparlanmanın yavaşlaması işaretlerinin küresel finansal sistemi olumsuz etkilediği belirtildi.

AVRUPALI BANKALARA ETKİSİ 200 MİLYAR EURO

Kamu borcu krizi nedeniyle bankacılık sistemi zarara uğrayan EURO Bölgesi ülkelerine kırılgan bankalarını yeniden sermayelendirmesi için Avrupa Finansal İstikrar Fonunu (EFSF) kullanması çağrısı yapan IMF, EURO Bölgesi'nde borç baskılarının reel ekonomi ve bankacılık sistemi arasındaki negatif döngüyü yeniden canlandırma tehdidi yarattığını bildirdi.

''EURO Bölgesi'nde ülkelerin faiz oranları arasındaki yüksek farktan kaynaklanan kredi sıkışıklığının, 2010 yılında borçlanma krizinin patlak vermesinden bu yana Avrupa Birliği'ndeki bankalara doğrudan etkisinin 200 milyar EURO'yu bulduğunun tahmin edildiği'' kaydedilen raporda, bu tahminin, bankaların sermaye ihtiyacını ölçmediği ifade edildi.

Bu 200 milyar EURO'nun 60 milyar EURO'su Yunanistan, 20 milyar EURO'su İrlanda ve Portekiz, 120 milyar EURO'luk kısmı da Belçika, İtalya ve İspanya'dan kaynaklanıyor.

IMF, bu altı ülkenin bankalarından kaynaklanan riskin 100 milyar EURO'luk ek bir maliyet yarattığı değerlendirmesi yaptı.

Yunanistan ve diğer sorunlu ülkelerin tahvillerini elinde tutan Avrupa'nın büyük bankalarının sermaye rezervlerini artırması tavsiyesinde bulunan IMF, bu sermayenin özel piyasalardan karşılanması, bu uygun olmazsa hükümetlerin fon sağlaması önerisinde bulundu.

Her ne kadar mevcut koşullar altında gerekli olmasına rağmen düşük politika faiz oranlarının finansal istikrar için uzun vadeli tehditler taşıyabileceği vurgulanan raporda, gelişmiş ekonomilerde büyümenin yavaş olması nedeniyle düşük faiz oranlarının, ekonomiyi canlandırmak için doğal bir politika olarak uygun düştüğü kaydedildi.

Birçok gelişmiş ekonomide bazı sektörlerin, bilançonun düzeltilmesi tamamlanmadığı için kredi döngüsünün düzeltme ve toparlanma safhasında sıkıştığı, dahası düşük faiz oranlarının kredi oluşumunu gölge bankacılık sistemi gibi kanallara yönlendirdiği ve bu koşulların kredi döngüsünde keskin ve daha güçlü dönüşüm potansiyelini artırdığı, yeni şoklar vakasında varlık kalitesinde daha büyük kötüleşme riski yarattığı belirtildi. Bilanço düzeltmeyi hızlandırmanın ve uygun makro-ihtiyati politikaların bu riskleri kontrol almaya yardım edebileceği vurgulandı.

(AA/EMR/SEL)

 
21 Eylül 2011 Çarşamba 21:30
Okunma: 713
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu