Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Imf, Rum Kesimiyle İlgili Yardım Programına, 1 Milyar Euro İle Katkıda Bulunmayı Onayladı...

Imf, Rum Kesimiyle İlgili Yardım Programına, 1 Milyar Euro İle Katkıda Bulunmayı Onayladı...

Imf Yetkilileri Rum Kesiminin Borcunun Sürdürülebilirliğinden Endişeli....

 
 
Imf, Rum Kesimiyle İlgili Yardım Programına, 1 Milyar Euro İle Katkıda Bulunmayı Onayladı...
TROYKA HEYETİ GELİYOR...


Lefkoşa, 16 Mayıs 13 (T.A.K): IMF (Uluslararası Para Fonu) Yönetim Kurulunun, Rum kesiminin memorandum çerçevesinde alacağı 3 milyar Euro tutarındaki kredi diliminin geriye kalan 1 milyar Euro'sunu onaylamak için dün kritik bir toplantı yaptığı ve yardım programına katılmaya "evet" dediği haber verildi.


Politis gazetesi "Evet Dedi... IMF'den de Likit" başlıklı haberinde, IMF Yönetim Kurulunun, IMF'nin üst düzey yetkililerinin Rum kesiminin meselesinin IMF tarafından nasıl ele alındığına dair eleştirilerine rağmen, Rum kesimiyle ilgili yardım programına 1 milyar Euro ile katılmayı onayladığını yazdı.


Haberine iç sayfalardan yer vermeye devam eden ve 3 milyar Euro tutarındaki ilk kredi diliminin 2 milyar Euro'sunun Avrupa İstikrar Mekanizması tarafından geçtiğimiz gün ödenmesine karar verildiğini anımsatan gazete, Rum kesimiyle ilgili yardım programının IMF tarafından onaylanması için dün yapılan kritik toplantının, toplantıya katılanların yarısının Rum kesiminin IMF tarafından desteklenmesi önerisine evet demesi; geriye kalanların da daha fazla bilgi istemesiyle başladığını kaydetti.


Toplantının mutlu sonla bittiğini belirten gazete, IMF Yönetim Kurulu'nun dün akşam IMF'nin yardım programına 1 milyar Euro'luk bir meblağla katılmasını onayladığını yineledi.


IMF'nin yardımının Güney Kıbrıs'a taksitler halinde geleceğini anımsatan gazete, IMF Yönetim Kurulu'nun dünkü kararıyla birlikte, 86 milyon Euro tutarındaki ilk taksitin hemen Rum kesimine ödenmesine izin verildiğini ifade etti.


Bu paranın, bir aksilik çıkmaması halinde bugün Güney Kıbrıs'a ulaşmasının beklendiğini kaydeden gazete, IMF'nin kararında katalizör rol oynayan şeyin, Rum kesiminin ekonomi ve finans sektörünün düze çıkmasıyla ilgili gerekli önlemleri benimseme konusundaki güçlü kararlılığı olduğunu anlattı.


Bütün IMF yetkililerinin, Rum kesimindeki banka işlemlerindeki kısıtlamaların kaldırılıp kaldırılmaması konusundaki ikileme atıfta bulunduklarını yazan gazete, IMF yetkililerinin bir yandan bu kısıtlamaların sürmesinin ekonomiyi ve bankacılık sistemine duyulan güveni olumsuz yönde etkilediğine, diğer yandan da bunların zamansız bir şekilde kaldırılmasının, sistemin sürdürülebilirliğini tehlikeye atacağına işaret ettiklerini belirtti.


Haberde, aralarında muhafazakârların da olduğu IMF yetkililerinin birçoğunun, Rum kesiminin borcunun ve bankacılık sisteminin sürdürülebilirliğinden endişe duymaya devam ettikleri de vurgulandı.


Haber, Simerini gazetesinde "IMF'den 86 Milyon Euro Geliyor", Haravgi gazetesinde ise "IMF Yönetim Kurulu Kıbrıs'ın Programını Onayladı" başlığıyla yer buldu.


TROYKA HEYETİ GÜNEY KIBRIS'A GELİYOR


Troyka teknokratlarından oluşan bir heyetin, memorandumun içerdiği önlemlerin hayata geçirilip geçirilmediğini değerlendirmek için, önümüzdeki Salı günü Güney Kıbrıs'a gelmeye hazırlandığı haber verildi.


Fileleftheros gazetesi, üç günlüğüne Güney Kıbrıs'ta bulunacak olan Troyka heyetinin amacının; kredinin ikinci diliminin Eylül ayında ödenmesi için, Rum kesimine memorandumun önlemleriyle ilgili olarak Temmuz ayındaki ilk sınavdan geçmeden önce, teknokratik yardım sağlamak olduğunu belirtti.


Haberde, memorandumun önlemlerinin uygulanıp uygulanmadığının, Temmuz ayında test edilmeye başlayacağı, Troyka heyetinin de bu sınava ilişkin zemin hazırlamak için Rum kesimine geleceği yinelendi.


GAYRİ SAFİ YURT İÇİ HASILA SERBEST DÜŞÜŞTE... RUM EKONOMİSİ DARALMAYA DEVAM EDİYOR...


Politis ve diğer gazetelerde yer alan bir haberde ise, Rum ekonomisinin arka arkaya 7'inci çeyrektir daralmakta olduğu, gayri safi yurt içi hasılanın da 2013 yılının ilk 3 ayında, geçen yıla oranla yüzde 4,1 oranında resesyona uğradığı haber verildi.


İstatistik Birimi'nin yayımladığı verilere göre, bunun son yılların en büyük oranı olduğu belirtilen haberde, Euro bölgesindeki daralmanın da devam etmekte olduğu ifade edildi.


Rum kesimindeki resesyonun, tehlikeli bir şekilde sabitleşmekte ve derinleşmekte olduğunu kaydeden gazete, Rum kesimindeki gayri safi yurt içi hasılanın, 2013 yılının ilk 3 ayında, son yılların en büyük düşüşünü yaşadığı vurgulandı.


Haberde, ekonominin bütün alanlarının, 2013 yılının ilk üç ayında negatif kalkınma oranları gösterdiği de belirtildi.


Fileleftheros ise "Gayri Safi Yurt İçi Hasıla Yedi Çeyrektir Negatif" başlıklı haberinde, ekonominin durumunun Mari (Tatlısu)'daki deniz üssünde, 2011 yılında gerçekleşen patlamadan sonra düşüşe geçtiğine işaret etti.


"GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDE YAPRAK KIMILDAMIYOR"


Fileleftheros gazetesi ise yukarıdaki başlıkla yayımladığı başka bir haberde, gayrimenkul sektöründeki durumun trajik olduğunu haber verdi.


Tapu ve Kadastro Dairesi'ne sunulan satış belgelerinin, geçen yıla oranla yüzde 38 azalma gösterdiğini kaydeden gazete, yabancılar yüzünden yalnızca Baf'taki satışların olumlu bir seyir gösterdiğini ekledi.


(İY/ŞEB)


 
16 Mayıs 2013 Perşembe 11:55
Okunma: 591
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)