Ana Sayfa » Dünya » Imf'den, Japonya'ya Kamu Borcu Ve Deflasyon Konusunda Uyarı

Imf'den, Japonya'ya Kamu Borcu Ve Deflasyon Konusunda Uyarı

Imf Raporundan: "japonya'nın Kendini İdame Ettiren Büyümeye Ulaşması Ve Deflasyon Probleminin Ortadan Kaldırılmasında Önemli Bir Rolü Olan Yeni Parasal Çerçevenin, Geniş Kapsamlı Yapısal Reformları Desteklemesi Gerek".

 
 
Imf'den, Japonya'ya Kamu Borcu Ve Deflasyon Konusunda Uyarı

"MALİ RİSKLERİ İÇEREN VE POLİTİKA BELİRSİZLİKLERİNİ AZALTICI YÖNDEKİ, GÜVENİLİR ORTA VADELİ MALİ PLANLARIN ACİLEN KABUL EDİLMESİ GEREKİYOR"

"HÜKÜMETİN 2015 YILINA KADAR TÜKETİCİ VERGİLERİNİN İKİ KATINA ÇIKARILMASI PLANLARINI DESTEKLİYOR VE BÜYÜME ÜZERİNDEKİ OLASI OLUMSUZ ETKİLERDEN ENDİŞE DUYUYORUZ"

İstanbul, 6 Ağustos 13 (T.AK.): Uluslararası Para Fonu (IMF)'nin Japonya'ya yönelik hazırladığı değerlendirme raporunda, Japonya'nın kendini idame ettiren büyümeye ulaşması ve deflasyon probleminin ortadan kaldırılmasında önemli bir rolü olan yeni parasal çerçevenin, geniş kapsamlı yapısal reformları desteklemesi gerektiği vurgulanırken, "Mali riskleri içeren ve politika belirsizliklerini azaltıcı yöndeki, güvenilir orta vadeli mali planların acilen kabul edilmesi gerekiyor. Kamu borcunun Gayrisafi Milli Hasıla (GSYH) içindeki payının azaltılmasında, gelecek on yıl içinde önemli bir düzeltme ihtiyacı var" denildi.

IMF'nin resmi sitesinde yer alan değerlendirme raporunda, Japonya'da büyüme görünümünün önemli risklere maruz kaldığı kaydedilirken, özellikle tamamlanmamış iç reformlardan ve daha zayıf dış çevreden kaynaklanan bu riskleri minimize etmenin en iyi yolunun, yetkililerin reform programlarındaki sürdürülebilir uygulamaları olduğuna dikkat çekildi.

Rapora göre, Japonya'da kısa vadeli görünüm önemli ölçüde iyileşme gösterdiği belirtilirken, kısa vadeli ekonomik beklentilerin ise güçlü makroekonomik politikaların mali teşviklerle birleşmesinin benimsenmesiyle gelişme kaydettiği vurgulandı.

Yeni parasal politika çerçevesinde, deflasyonu sonlandırma amacıyla önemli vergiler yapılmasının olumlu karşılandığı raporda, iletişim ile uygulama esnekliğinin, piyasa volatilitesi içermesi ve etkin politika iletiminin sağlanması için gerekli olduğuna yer verildi.

Raporda IMF yetkililerinin parasal genişlemeden çıkışın şu an için uzak olsa bile, buna yönelik planların hazırlaması için otoriteleri teşvik ettiği aktarılırken, şunlar kaydedildi:

"Mali riskleri içeren ve politika belirsizliklerini azaltıcı yöndeki, güvenilir orta vadeli mali planların acilen kabul edilmesi gerekiyor. Kamu borcunun GSYH içindeki payının azaltılmasında, gelecek on yıl içinde önemli bir düzeltme ihtiyacı var. Bu bağlamda, hükümetin 2015 yılına kadar tüketici vergilerinin iki katına çıkarılması planlarını destekliyor ve büyüme üzerindeki olası olumsuz etkilerden endişe duyuyoruz. Döviz kuru şu anda kısmen değerinin altında ama makroekonomik politika çerçevesindeki son değişikliklerin ardından, bu açıklamaların etrafında büyük belirsizlik payı var. Finansal sistem genellikle güvenilir durumda ancak düşük karlılık ve faiz oranları riskinin genişlemesi endişelere yol açıyor."

Kapsamlı yapısal reform paketinin başarılı bir şekilde uygulanmasının, finansal sektör istikrarının artırılmasına katkıda bulunacağına işaret edilen raporda, düzenleyici reformlar konusundaki son gelişmelerden memnun olunduğunu ifade edilirken, bölgesel bankaların sermaye standartlarının güçlendirilmesi çağrısında bulunuldu.

IMF raporunda, hükümetin kendini idame ettiren büyümeye ulaşması ve deflasyon probleminin ortadan kaldırılmasında önemli bir rolü olan yeni parasal çerçevenin, geniş kapsamlı yapısal reformları desteklemesi gerektiği vurgulanırken, "Aşırı işgücü piyasası kalitesinin azaltılması, tarım ve hizmet sektöründeki denetimlerin kaldırılması, küçük ve orta ölçekli işletmelerin canlandırılması, firmalara risk sermayesi sağlanması yönündeki yasal şart kısıtlamaların ortadan kaldırılması, yatırım ve iş yapılması için mali teşvik yaratılması gibi konulara odaklanarak kararlı bir şekilde uygulanması çağrısında bulunuyoruz" ifadelerine yer verildi.

(AA/HY)

 
6 Ağustos 2013 Salı 10:14
Okunma: 715
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu