Ana Sayfa » Kıbrıs » İnce Av Mevsimi Pazar Günü Başlıyor...

İnce Av Mevsimi Pazar Günü Başlıyor...

"çulluk, Cikla, Yaban Güvercini, Fassa, Karga Ve Saksağan" Dışında Hayvan Avlanamayacak.

 
 
İnce Av Mevsimi Pazar Günü Başlıyor...
Lefkoşa, 7 Ocak 13 (T.A.K.):  "İnce Av" mevsimi 13 Ocak Pazar günü başlıyor.


İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Yulaf'ın açıklamasına göre, 13 Mart 2013 tarihinde son erecek "İnce Av" mevsimi süresince çarşamba ve pazar günleri olmak üzere toplam 18 av gününde avlanma yapılacak.


Açıklamaya göre, 13, 16, 20, 23, 27 ve 30 Ocak; 3, 6, 10, 13, 17, 20, 24 ve 27 Şubat; 3, 6, 10 ve 13 Mart'ta ava gidilebilecek.


İnce Av Mevsimi süresince çulluk, cikla, yaban güvercini, fassa, karga ve saksağan avlanabilecek. Bunların dışında herhangi bir av ve yabani kuş avlanmayacak. Güneşin doğuşu ile batışı arasında av faaliyeti yapılabilecek.


Av faaliyeti, baraj ve göletlerden en az 500 (Beşyüz) metre uzakta; meskun mahalden 200 (İkiyüz) metre uzakta gerçekleştirilebilecek.


İnce Av Mevsimi süresince avcı beraberinde köpek bulunmayacak. Av bölgelerine araçla gidecek avcılar, tüfeklerini araçlarının bagajlarında ve kırık olarak bulunduracak.


Av gününden önce başka bir adreste konakladıktan sonra ava çıkacak olan avcıların tüfeklerini de beraberinde götürebilmeleri için Tasarruf ve Avlanma Ruhsatlarına ek olarak İlçe Kaymakamlıkları'ndan Taşıma İzni alması gerekiyor.


KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ
İÇİŞLERİ VE YEREL YÖNETİMLER BAKANLIĞI


Sayı  : İBK.0.00/50/75/21-13/...... Lefkoşa: 4 Ocak, 2013
Konu: 2013 Yılı Birinci İnce Av Mevsimi Hk.


1) 2013 Yılı Birinci İnce Av Mevsimi içerisindeki Av Günleri;

13, 16, 20, 23, 27   ve 30 Ocak 2013 ;
3, 6, 10, 13, 17, 20, 24 ve 27 Şubat 2013;
3,6,10,13 Mart 2013;
Günleri olmak üzere toplam 18 av gününde avlanma yapılacaktır.

2- BİRİNCİ İNCE AV MEVSİMİ İLE İLGİLİ AV HARİTASI’NIN AÇIKLAMASI;

A- Avlanmaya Kapalı Bölgeler;

1. Av.Haritasının.21,22,23,24,25,26,28,29,30,33,34,35,37,38,41,42,43,44,51,52,53 ve 56 Numaralı Av Bölgeleri avlanmaya kapalıdır.

2. 40 nolu Av Bölgesinde, Girne – Değirmenlik yolunun Ozanköy’e ayrılan yerden Ozanköy’e, oradan köyün doğusundan toprak yol boyunca Çatalköy’e, oradan Çatalköy içerisinden geçip doğu istikametinden Girne – Değirmenlik yoluna, oradan başlangıç noktasına kadar olan bölge ava kapatılmıştır.

3. 46 no’lu Av Bölgesinde, Zeytinlik – Karaman arasındaki taş zeminli toprak yolun kuzeyinde kalan bölge ile Edremit sınırından başlayıp, Yeşiltepe’ye giden geniş yangın şeridinin kuzeyinde kalan bölge ava kapatılmıştır.

4. Karpaz anayolunu İskele’ye bağlayan iki bağlantı yolu (Karpaz anayolu – İskele ile Bahçeler – İskele yolu arasında kalan bölge) yani Granel Otel’den İskele’ye giden yolun doğusu ava kapatılmıştır.

5. Bafra Tatil Köyünün çevresindeki üçgen bölge (10 nolu av bölgesinin doğu sınırı ile Bafra köyünden denize kadar giden toprak yol arasında kalan üçgen bölge ava kapatılmıştır.

6. Girne – Çatalköy Bölgesi’nde bulunan ve 39 nolu Av bölgesi içerisinde kalan “Korineum” Golf Sahası’nın 300 metre çevresi ava kapatılmıştır.

7. Mevcut av haritasında kırmızı renkle belirlenmiş Sürekli Av Koruma Bölgeleri dışında askeri bölgeler ile Taşkent köyü üzerinde bulunan K.K.T.C. Bayrağının bulunduğu bölge ve yanındaki Meteoroloji İstasyonunun 1000 metre çevresi, tüm göletler ile Mehmetçik köyü girişinde bulunan gölün 500 metre çevresi ile yerleşim yerlerinin 200 metre çevresi ava kapatılmıştır.
8. İskele bölgesinde bulunan ve 16 nolu av bölgesi içerisinde kalan bölge (İskele’den başlayarak İskele-Topçuköy asfalt yolu boyunca Topçuköy’e, oradan asfalt yolu takip ederek İskele’deki başlangıç noktası içerisinde kalan bölge) ava kapatılmıştır.

9. Büyükkonuk köyünde bulunan ve 14 nolu av bölgesi içerisinde kalan futbol sahasının 300 metre çevresi ava kapatılmıştır.

10. Güzelyurt-Kalkanlı-Yayla-Gaziveren bölgelerinde 50 ve 54 nolu av bölgeleri içerisinde kalan bölge. (Güzelyurt-Girne anayolu üzerindeki O.D.T.Ü. kampüsü-Kalkanlı kavşağından başlayarak batı yönünde toprak yol boyunca (Atış Poligonu yolu) Akdeniz Yayla toprak yoluna oradan güney yönünde toprak yolu takip ederek Yayla’ya, oradan güney yönündeki toprak yolu takip ederek Gaziveren’e, oradan Gaziveren-Güzelyurt asfalt ana yolunu takip ederek Aydınköy’e oradan güneydoğu yönünde asfalt ve toprak yolu takip ederek Aşağı Bostancı’ya oradan kuzey batı yönünde asfalt yolu takip ederek Güzelyurt’a oradan kuzey yönünde Güzelyurt-Girne asfalt anayolunu takip ederek Kalkanlı-Ö.D.T.Ü. kavşağındaki başlangıç noktasına kadar olan bölge ava kapatılmıştır.

11. Lefkoşa-Gazimağusa anayolunun üzerinde Kurudere köyü karşısında bulunan ve yol boyunca yaklaşık 1 km sınırı devam eden yolun kuzey, doğu, güney ve batı sınırı ekili alan (Orman)  ile çevrili arazi ava kapatılmıştır.

12. Lefkoşa-Gazimağusa anayolu üzerinde Ulukışla köyü kavşağından 350 m Lefkoşa istikametine doğru sınırları güney batısı ana yola paralel ve batı, kuzey ve doğu tarafı ekili tarla sınırları ile çevrili olan kıraç tepe ava kapatılmıştır.

13. 20 No’lu Av Bölgesi içinde bulunan, Geçitkale’den Tatlısu’ya giden eski yoldan Tatlısu Çınarlı’ya dönen yol kavşağından Çınarlı istikametine 1.5 km’lik yolun batı kısmı ve sınırları dere yatağı ile çevrili bölge ava kapatılmıştır.

14. 3 No’lu Av Bölgesi içinde bulunan, Dipkarpaz köyünün güney istikametinde Dipkarpaz-Kaleburnu yolu üzerinde bulunan Tulumba tepesi ava kapatılmıştır.Sınırları yol ile belirlenmiş 1.2.km’lik alanın bittiği yerden güney istikametine giden toprak yoldan Tulumba kuyusuna ve orada bulunan mandıranın önünden geçen toprak yolu takiben ana yola giden yolun ana yola birleştiği yere ve aradan başlangıç noktasına gelen bölge ava kapatılmıştır.

15. 3 No’lu Av Bölgesi içinde bulunan, Dipkarpaz manastır asfalt yolu Salih Avcı Ormanına inen toprak yoldan batı istikametine devam eden ve denize paralel en yakın toprak yol, günet istikametine 4.6 km. Devam eden ve kumsal ile son bulan yolun güneyinde kalan sahil şeridi Salih Avcı oramına giden yolun başlangıç noktasından güney istikametine devam eden asfalt yolun Blue See Otel hududuna kadar olan denize bakan kısımı ava kapatılmıştır.

16. Yedi numaralı avlanma bölgesinde bulunan, balıkçı barınağından başlayarak kuzeye doğru giden toprak yolun doğusunda bulunan ev ile birleşen kavşakta Yeşilköy istikametine doğru yönünde giden toprak yolun kuzey sahili takip eden denize en yakın toprak yol yaklaşık 4 km gittikten sonra denize en yakın noktasında kalan bölgenin denize bakan kısmı ava kapatılmıştır.

17. Kalkanlı – Güzelyurt Bölgesi’nde bulunan ve 50 no’lu Av Bölgesi içerisinde kalan ve telle çevrili “Kalkanlı Anıt Zeytin Ağaçları” bölgesi ava kapatılmıştır.

18. Değirmenlik Bölgesi’nde 39, 40 ve 41 no’lu Av bölgelerinin kesiştiği alanda bulunan ve 15 Temmuz 2012 tarihinde Değirmenlik taşocakları bölgesinde meydana gelen yangın sonucunda zarar gören ormanlık alan ava kapatılmıştır.

19. Dikmen’de bulunan ve 42 no’lu Av bölgesi içerisinde kalan telle çevrili eski çöp toplama bölgesi ava kapatılmıştır.

Yukarıda belirtilen tüm bölgeler ava açık günlerde avlanmaya kapalıdır.


B- Sürekli Av Koruma Bölgelerinden açık olacak Av Bölgesi:
Sürekli Av Koruma Bölgelerinden aşağıda tarifi yapılan bölümler Birinci ve İkinci Av Mevsiminde avlanmaya açık olacaktır.

DİPKARPAZ BÖLGESİ
Dipkarpaz köyünden başlayarak, anayolu takiben kuzeydeki Ayfilos kilisesine, oradan doğu istikametinde asfalt yolu takiben Efendiler Çiftliği’ndeki eski tarihi kiliseye, oradan doğu yönünde denize en yakın paralel toprak yolu takip ederek, sıfır noktasındaki mandıraya, oradan yine doğuya doğru kuzey sahil şeridini takip ederek Eski Tellere, oradan güney istikametine doğru eski telleri takiben Zafer Burnu’na giden asfalt yola, oradan asfalt anayolu takiben Dipkarpaz köyündeki başlangıç noktası içerisinde kalan bölge.

Avlanmaya açıktır.”


 
8 Ocak 2013 Salı 08:10
Okunma: 3982
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu