Ana Sayfa » Kıbrıs » İngiliz Daimi Temsilci: "Kıbrıs Sorunu 6-7 Ay İçinde Bitirilebilir"

İngiliz Daimi Temsilci: "Kıbrıs Sorunu 6-7 Ay İçinde Bitirilebilir"

"Bitirilemezse Bm'nin, Sivil Misyonları Da DÂhil, Ada'dan Çekilmesini De Kapsayacak Bir B Planı Devreye Sokulmalı"

 
 
İngiliz Daimi Temsilci:
BM Güvenlik Konseyi'nin İngiliz Daimi Temsilcisi tarafından "Kıbrıs sorunu 6-7 ay içerisinde bitirilebilir. Bitirilemezse çözüm çabalarının terk edilmesini de kapsayacak B planının incelenmesi gerekir" tezinin ortaya konulduğu bildirildi.  

Fileleftheros "'6-7 Ay İçerisinde Bitirelim'... İngiliz Temsilci Çıkmaz Durumunda BM'nin Çekilmesi Konusunu Gündeme Getirdi" başlıklı haberinde, İngiliz Daimi Temsilcinin (Mark Lyall Grant) bu tezi; Genel Sekreter'in Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'ın, New York'ta gerçekleştirilen üçlü zirvenin ardından 4 Kasım'da Güvenlik Konseyi'ni bilgilendirmesi sırasında ortaya koyduğunu yazdı.

Gazete edindiği bilgilere dayanarak İngiliz diplomatın Güvenlik Konseyi'ndeki konuşmasına zemin olarak, Ban Ki Moon'un 'and game' (oyunun sonu) ifadesini aldığını ve çıkmaz durumunda yanıtların neler olduğunun şimdiden belirlenmesi gerektiğini vurguladığını yazdı, özetle şunları ekledi:

"Öğrendiğimize göre İngiliz diplomatın, müzakerelerde, özellikle de Kıbrıs Rum tarafı üzerinde bir baskı ortamı yaratmayı hedeflediği çok açıktı. Ocak ayı ortalarına tarihlenen yeni üçlü zirveye kadar görüş birliklerine varılması olanağı bulunduğuna işaret eden İngiliz diplomat 'iki aylık sürede mümkün olan görüş birliklerine varılabilir ve 6-7 ay içerisinde çok taraflı konferans gerçekleştirilebilir' ifadesini kullandı.

Ancak bu senaryonun tutmaması halinde ne olacak? İngiliz yetkili Aleksander Downer'dan, çıkmaz olması halinde ne olacağı konusunda bilgi istedi ancak alelacele kendi versiyonunu ortaya koydu: çaba dursun, -kendi ifadesiyle- 'sivil misyonu da dâhil' BM Kıbrıs'tan çekilsin. Detay vermekten kaçınmasına karşın UNFICYP'in (BM Barış Gücü)  çekilmesi ihtimalinin incelenmesini de kastettiği aşikârdı.  Bu; Kıbrıs Rum tarafına baskı yapmak isteyen arabulucular tarafından sıklıkla perde önüne getirilen bir tehdittir.  Bilindiği gibi Barış Gücü'nün Kıbrıs'tan gitmesi de, görev ve yetki sınırlarının değişmesi de sadece Kıbrıs Rum tarafını ırgalar.

İngiliz diplomatın söyledikleri, Güvenlik Konseyi'nde de Güney Afrika temsilcisi haricinde destek görmedi. Güney Afrika temsilcisi Kıbrıs prosedürünün ilânihaye devam edip 'açık gündem' olarak kalamayacağını söyledi.

Downer doğrudan müzakere prosedürünün çökmesi halinde ne olacağı konusunda bir şey söylemedi, sadece Kıbrıs sorununda çıkmaza düşülmesi halinde Genel Sekreter'in Güvenlik Konseyi'ne başvurarak, atılacak adımları konsey üyeleriyle görüşeceğini belirtti.

İngiltere'nin bu tutumu Lefkoşa'yı çok rahatsız etti. Ancak İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague geçen hafta Kıbrıs Dışişleri Bakanı ile Londra'da yaptığı görüşmede Güvenlik Konseyi'ndeki İngiliz Daimi Temsilcinin ortaya koyduğundan farklı ve Lefkoşa'yı memnun eden bir yaklaşım sergiledi.

Daimi temsilcinin söylediklerinin, şahsi görüşleri olduğunu söylememesine karşın münhasır ekonomik bölgesi içerisinde doğal kaynak aramanın Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenlik hakkı olduğu belirtip, doğrudan müzakereler prosedürüne destek belirten Hague İngiltere tarafından müdahalede bulunulmayacağını ima etti. Kıbrıs-İngiltere dışişleri bakanları görüşmesinin, Güvenlik Konseyi'nin bilgilendirilmesinden sonra gerçekleştiğine de dikkat çekiliyor."

Öte yandan Kathimerini "Son Olması Halinde Üç Tehlike... Çıkmaz Ortaya Çıkarsa Kıbrıs Türk Tarafı Prosedüre Son Verilmesini, Rum Tarafı Müzakerelerin Dondurulmasını İstiyor" başlıklı haberinde Kıbrıs Türk ve Rum taraflarının  Ocak 2012'ye kadar gereken ilerleme kaydedilemezse ne olacağını dikkate alarak strateji belirlediklerini, BM'nin prosedürün bitmesi veya kopması ikilemiyle karşı karşıya kalacağını yazdı.

Kıbrıs Türk tarafının şimdiden, prosedürün dondurulmasını veya ara verilmesini kabul etmeyeceğini, bitmesini tercih ettiğini kaydeden gazete, Hristofyas hükümetinden bir kaynağa dayanarak Rum tarafının bu ikilem karşısında, prosedürün 'dondurulması' veya 'ara verilmesinin' çözüm bulunması ihtimaline daha iyi hizmet edeceği görüşünde olduğunu ancak var olan tehlikeleri de küçümsemediğini aktardı.

Ocak ayına kadarki dönemde müzakerelerde ilerleme olmaması senaryosu gözle görünür olduğundan, BM iki ay sonra, prosedüre 'son' veya 'ara' verilmesi ikilemi üzerinde çalışacağına işaret eden gazete özetle şunları yazdı:

"Hükümet kaynağı 'Bu iki seçenekten hangisine karar verilirse verilsin, Kıbrıs Rum tarafı için, özellikle de çözüm perspektifi için üç tehlike söz konusudur' dedi, şöyle izah etti:

1- Sorumluluklar dağıtılacak ve BM'nin, Kıbrıs Rum tarafını suçlaması tehlikesi vardır.2- Prosedürün sona ermesiyle BM'nin, mevcut müzakere zemininde (iki bölgeli iki toplumlu federasyon) Kıbrıs sorununu 'çözümü imkânsız' ilan etmesi tehlikesi vardır. Hepimiz bunun ne anlama geldiğini ve tek alternatif çözümün taksim olacağını biliyoruz.3- Prosedür son bulursa BM'nin yeniden yeni bir prosedür başlatmakla ilgilenip ilgilenmeyeceğini bilmiyoruz. İlgilense bile bunun 2-3 yıldan az olmamak kaydıyla uzun bir süre alacak. Böyle bir durumda yeni oldubittiler yaratılması tehlikesi vardır. 'çünkü, sahte devletin tek yanlı ilanı veya doğrudan ticaret de dahil olmak üzere bütün olumsuz oldubittiler müzakerelerin ölü döneminde cereyan etmiştir.'

Aynı hükümet kaynağı, prosedürün dondurulması veya toparlanmak için ara verilmesinin prosedürün sona ermesinden çok çok daha iyi olacağını belirterek 'umalım da Kıbrıs Türk tarafı gerçek iradeyle gelsin ancak ne on ne de Ankara iradeye sahip görünmüyor' dedi".

(ŞA/HA)


TAK
 
13 Kasım 2011 Pazar 10:34
Okunma: 698
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu