Ana Sayfa » Dünya » İngiliz Siyasetçiden Kıbrıs Sorununun Çözümüne İlişkin Öneri

İngiliz Siyasetçiden Kıbrıs Sorununun Çözümüne İlişkin Öneri

Liberal Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Simon Hughes: "bm Genel Sekreteri, Kıbrıs Sorununun Çözüm Görüşmelerine Abd Gibi Güçlü Bir Ülkeden Yetkilileri De Dahil Etmeyi Düşünmeli".

 
 
İngiliz Siyasetçiden Kıbrıs Sorununun Çözümüne İlişkin Öneri

"KIBRIS SORUNUNDA İLERLEME KAYDETMEYİ GÖRÜŞMEK İÇİN ÜÇ GARANTÖR ÜLKENİN (TÜRKİYE, İNGİLTERE, YUNANİSTAN) BİR ARAYA GELECEĞİ BİR TOPLANTI YAPILMASI İÇİN ÖN AYAK OLABİLECEĞİMİZİ UMUYORUM. BÖYLECE YENİ SİYASİ İNİSİYATİFLERİ GÖRÜŞEBİLİRİZ"

"İNGİLTERE İLE AB, KIBRIS KONUSUNU GELECEK YILKİ ÖNCELİKLİ DIŞ POLİTİKA GÜNDEMLERİNE ALMALI"

Londra, 21 Aralık 12 (T.A.K): İngiltere'de koalisyon hükümetinin küçük ortağı Liberal Demokrat Parti'nin Genel Başkan Yardımcısı Simon Hughes, "Kıbrıs sorununun çözümü için Birlemiş Milletler çerçevesinde yürütülen görüşmelere, ABD gibi güçlü bir ülkenin de dahil edilebileceğini" söyledi.

Hughes ayrıca, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un, Kıbrıs sorununda çözüm bekleyen konular için yeni bir uluslararası inisiyatif çerçevesinde garantör ülkelerin (Türkiye, Yunanistan, İngiltere) kendisine ve adadaki taraflara katılmasını isteyebileceğini ifade etti.

Simon Hughes, bu yıl Türkiye ve KKTC'ye yaptığı ziyaretlerin ardından kaleme aldığı ve Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin önerileri içeren raporu konusunda AA'nın sorularını yanıtladı.

Mayıs ve Haziran aylarında Türkiye'de ve KKTC'de siyasetçiler, akademisyenler, iş adamları ve sivil toplum örgütleri yetkilileriyle görüşen Hughes, temaslarının ardından "Kıbrıs'ta Bölünmüşlüğe Son Vermek için Önümüzdeki Fırsat" başlıklı bir rapor kaleme aldığını ve bu raporu İngiliz parlamentosuna sunduğunu kaydetti.

Hughes raporunda, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda KKTC, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), İngiltere, Türkiye, Yunanistan, Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi ve Birleşmiş Milletler'e tavsiyelerde bulundu.

Raporundaki önerilerin İngiliz hükümeti tarafından olumlu karşılandığını belirten Hughes, temasları sırasında Kıbrıs sorununda bir mutabakata varılması için KKTC'de olumlu bir hava olduğunu gördüğünü kaydetti. Bir iki istisna dışında birçok KKTC'li siyasetçinin "birleşmiş bir Kıbrıs"tan yana olduğunu söyleyen Hughes, Türkiye'nin de Kıbrıs konusunda bir mutabakata varılmasını istediğini belirtti.

Hughes, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ya da Yunanistan'daki siyasetçilerle görüşmediğini ancak gelecek yıl Şubat ayında GKRY'de yapılacak başkanlık seçiminden sonra, adanın güneyine de gitmeyi planladığını ifade etti.

"İNGİLTERE, KIBRIS ÖZEL TEMSİLCİSİ ATAMALI"

Simon Hughes raporunda ilk olarak Güney ile Kuzey Kıbrıs hükümetlerine tavsiyelerde bulunduğunu belirterek, Şubat 2013'te GKRY'de göreve gelecek kişinin barış anlaşması konusunda hazır bir politikasının olması gerektiğini kaydetti. KKTC'nin ise, 2013 ya da en geç 2014'te bir barış anlaşmasının mümkün olabileceğinin sinyallerini vermesinin önemini vurgulayan Hughes, şunları söyledi:

"Güney Kıbrıs, katılım anlaşmasında yer aldığı gibi Avrupa Parlamentosu'ndaki temsilcilerini, dört kişi güneyden, iki kişi kuzeyden seçmeli. Ayrıca, adadaki iki taraf denizde bulunan hidrokarbon konusunda işbirliği yapmak istediğini açıklamalı."

İngiltere'nin ise garantör ülke olarak Kıbrıs sorununu 2013'te öncelikli dış politika gündemine alması gerektiğini belirten Hughes, bu çerçevede, İngiltere Başbakan Yardımcısı Nick Clegg, Dışişleri Bakanı William Hague ve AB İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı David Lidington ile görüştüğünü kaydetti.

Kıbrıs konusunda İngiltere'nin daha aktif bir politika izlemesi gerektiğini belirten Simon Hughes, "GKRY'de Şubat ayında yapılacak başkanlık seçiminden sonra, Kıbrıs sorununda ilerleme kaydetmeyi görüşmek için üç garantör ülkenin (İngiltere, Türkiye, Yunanistan) bir araya geleceği bir toplantı yapılması için ön ayak olabileceğimizi umuyorum. Böylece BM'nin çalışmalarını tamamlayıcı nitelikte, yeni siyasi inisiyatifleri görüşebiliriz. İngiltere ayrıca, AB Dış İlişkiler Konseyi'nde de Kıbrıs konusunun öncelikli konu olması gerektiğini önermeli."

Hughes, İngiltere'nin, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs'la ilgili Özel Danışmanı ile birlikte çalışacak, yeni bir Kıbrıs Özel Temsilcisi ataması gerektiğini de ifade etti.

"FIRSAT PENCERESİNDEN YARARLANILMALI"

AB'nin de Kıbrıs konusunu 2013'te öncelikli gündem maddesi olarak belirlemesi gerektiğini vurgulayan Hughes, Birleşmiş Milletler'e ise şu tavsiyelerde bulundu:

"BM Genel Sekreteri, garantör ülkelerin, çözüm bekleyen konular için yeni bir uluslararası inisiyatifte, kendisine ve adadaki iki tarafın liderlerine katılmasını isteyebilir.

Kıbrıs sorunundan tamamen farklı olan Kuzey İrlanda ve Güney Afrika barış süreçlerine, dışarıdan bazı katılımların olumlu etkisi olduğu görülmüştü. Örneğin Kuzey İrlanda sürecinde, ABD'nin eski Başkanı Bill Clinton bu sorunla ilgilenmesi için bir senatör atamıştı. BM Genel Sekreteri bir ya da daha fazla güçlü ülkeden, adada tarafların da kabul edeceği kişileri barış sürecine dahil olmaya davet etmeyi düşünmeli."

Hughes, "AB ve garantör ülkeler, GKRY'de Şubat ayında yapılacak başkanlık seçiminden sonra Kıbrıs konusunu öncelikli konu haline getirmek için istekli olmalı. İşaretlerin olumlu olduğunu düşünüyorum. İngiliz hükümetini, gelecek yıl bu konuda inisiyatif alması için teşvik edeceğim. Fırsat penceresi Şubat ayında açılacak ve bundan yararlanılması lazım" dedi.

Bermondsey ve Old Southwark bölgesinin 61 yaşındaki milletvekili Simon Hughes, 2004-2008 döneminde Liberal Demokrat Parti'nin genel başkanlığını yapmıştı. Hughes 2004 yılında ise, Londra belediye başkanlığı için adaylığını koymuş ancak seçilememişti.

(AA/ÖZ/ŞEB)

 
21 Aralık 2012 Cuma 14:06
Okunma: 758
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu