Ana Sayfa » G. Kıbrıs » İngiltere'nin "Temcit Pilavı"

İngiltere'nin "Temcit Pilavı"

Lord Howell: Çözüm Olması Halinde Dikelya'nın İadesi Önerisi Geçerli

 
 
İngiltere'nin
İngiltere Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı olarak Lordlar Kamarası'nda Dışişleri Bakanlığı'nı temsil etmekte olan Lord Howell İngiltere'nin daha önce yaptığı; Kıbrıs sorununun çözüm çabalarının olumlu sonuçlanması halinde Dikelya üs bölgesini iade etme önerisinin geçerli olduğunu açıkladı.  

İngilizlerin son günlerde Ada'daki askeri üslerini bırakmalarının söz konusu olmadığı yolundaki ısrarlarını sürdürdüklerini kaydeden Rum gazeteleri Lord Howell'ın söylemini; "İngilizler, Annan planının referandumu arifesinde ortaya koydukları öneriyi temcit pilavı gibi yeniden masaya koydu" şeklinde yorumladı.

Fileleftheros "Londra'dan Bayat 'Hediye'... Annan Menüsünden Temcit Pilavı... İngilizler: Çözüm Halinde Dikelya'nın İadesi Önerisi Geçerli" başlıklı haberinde İngilizlerin Annan planının referandumu arifesinde yaptıkları önerinin, Ada'daki İngiliz üs sınırları içinde bulunan bölgelerin 'yeni durumda' iade edilmesi şeklinde olduğunu hatırlattı.

İngiliz yetkililerin son günlerde, Kıbrıs'taki üslerini söküp terk etmelerinin söz konusu olmadığı yolundaki kamuoyuna yönelik peş peşe açıklamalarından sonra Annan planının referandumu arifesinde ortaya koydukları önerilerini; İngiliz Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Lord Howell'ın, bakanlığın Lordlar Kamarası'ndaki temsilcisi konuyu yeniden gündeme getirdiğini kaydetti.

Toplantıda Lord Hannay'ın da, daha çok Türkiye-Avrupa ve Türkiye-Güney Kıbrıs ilişkileri konularında konuştuğuna işaret eden gazeteye göre Lord Howell Üst Meclis'te soruları yanıtlarken Kıbrıs sorununun çözümü çalışmalarında olumlu bir sona ulaşılması halinde Dikelya üssünün iade edilmesi kararının geçerli olduğunu söyledi.

Lord Howell İngiliz hükümetinin, Rum yönetiminin AB Dönem Başkanlığı'nın bütün gereklerini yerine getireceği inancında olduğunu da belirtti ve "Temmuz 2012 itibarıyla başlayacak AB dönem başkanlığının hedeflerini belirlemenin Rum yönetiminin meselesi olduğuna işaret etti.

Lord Howell'ın bu cevabı, "Kıbrıs sorununa ayrılıkçı çözüm bulunması 'meraklısı' olarak nitelediği Lord Mankini'nin "tahrikkar" sorusunu cevaplarken verdiğini kaydeden gazete başka bir "tahrikkar" soruya karşılık da, Güney Kıbrıs'ın ekonomik rüşvetle ilgili ülkeler listesinde, 191 ülke arasında 30'uncu sırada bulunduğunu belirtti. Lord Howell devamla "önümüzdeki aylarda; Kuzey kesim, Türkiye, Yunanistan, Kıbrıs Cumhuriyeti ve İngiltere; herkesin arzu ettiği bir çözüm olmasını diliyorum" dedi.

OMİRU: "İNGİLTERE'Yİ ULUSLAR ARASI YARGI ÖNÜNE ÇIKARTALIM"

Gazetenin "Omiru: İngiliz Üsleri Yasadışıdır... EDEK'in, Uluslar Arası Yargıya Başvurulması Önerisi" başlıklı haberine göre Rum Meclis (ve EDEK) Başkanı Yannakis Omiru İngiliz üslerinin Ada'daki mevcudiyetini yasadışı olarak niteledi. "İngilizlerin Güney Kıbrıs'a yönelik davranışlarının, özellikle de yükümlülüklerini ihlal etmelerinin Rum dış politikasının liste başı meselesi ve milli varoluş mücadelesiyle bağlantılı olduğunu" söyledi.

Omiru Rum yönetiminin İngilizlere; bu politikalarının görmezlikten gelinemeyeceğini, uluslar arası ve bölgesel örgüt ve mahkemelere götürmek de dâhil, eldeki bütün imkânlar değerlendirilerek tedbir alınacağını açıkça iletmesi gerektiği görüşünü ortaya koydu.

Omiru "Kuruluş Sözleşmesi metninin kendilerine siper almaları, bugün Kıbrıs'ta hüküm süren yasa dışılıklarının kalıcılaşmasını garanti etmediği mesajını almaları şarttır" dedi, şunları ekledi:

"İngiliz hükümeti elindeki bu imtiyazları; Devletin Hukuk Dairesi tarafından müteaddit defalar saptadığı, tamamen sorumsuz şekilde kullanıyor ve BM, defalarca aldığı Genel Kurul kararlarıyla, eski sömürgenin eski sömürgeciye hiçbir taahhüdünün, sömürge kalıntısı olduğundan, tanınmadığını ilan etmiştir. İngiltere'nin Kıbrıs Cumhuriyeti'ne karşı bir dizi düşmanca faaliyetini hatırlatmamız gerekir.

İngiliz hükümetinin kati hukuki yükümlülüğünü yerine getirerek 1965 sonrasında her beş senede bir, Kıbrıs Cumhuriyeti'ne ekonomik yardımda bulunması gerekiyordu ve bunu reddetmesi Kuruluş Anlaşmaları'nın ihlalidir. Kıbrıs hükümeti artık elindeki bütün hukuki imkânları bunun için seferber etmelidir. Şunu belirtmek gerekir ki 1960'tan 65'e kadarki beş yıllık dönemde yapılan ödeme 12 milyon KL'ye ulaşmıştır.

Dolayısıyla İngilizlerin 1965'ten bugüne yapması gereken ödeme yüz milyonları buluyor. Hükümetin elinde, Hukuk Dairesi'nin bahse konu meblağın tahsil edilmesine yönelik hukuki olanaklara ilişkin görüşü vardır. Bütün bunlar, Kuruluş Anlaşmaları'nın aktif olmadığının ispatıdır. Bu, Meclis tarafından 62 sayılı kararla onaylanan ve 18.12.1976'ta resmi gazetede yayınlanan Anlaşmalar Hukuku'na ilişkin Viyana Sözleşmesi'nde temellendirilebilir. İngiliz üslerinin Kıbrıs'taki mevcudiyeti yasadışıdır. BM kararları temelinde ve Kuruluş Anlaşmaları'nın İngiltere tarafından ihlal edilmesinden dolayı..."

BÖLGEDEKİ İSTİKRARSIZLIK ÜSLERİN ÖNEMİNİ ARTIRIYOR

Aynı gazete "Bölgedeki İstikrarsızlık Üslerin (Önemini) Artırıyor... İngiliz Akademisyenin Arap Baharı'ndan Sonra Değerlendirmesi" başlıklı haberinde "Kıbrıs Üniversitesi'nin yanan meselelerde toplumu ve devleti uyandırmak ve düşündürmek" maksadıyla yurtdışından ünlü akademisyenlerin katıldığı; Kıbrıs'ın Avrupa ve Ortadoğu arasındaki stratejik konumu konulu bir panel düzenlediğini bildirdi.

Gazeteye göre panelde konuşan rektör K. Hristofidis Güney Kıbrıs'ın, uygun siyasi diplomasiyle ve enerji zenginliğini değerlendirmek için stratejik yatırımcılarla işbirliği yaparak, bölgede enerji merkezi olabileceğini, bu cazibenin Kıbrıs'ın uluslar arası sistemde olumlu şansın siyasi açıdan yönetilmesi sorumluluğuyla örtüştüğünü belirtti.

Panelin davetlilerinden Oxford Üniversitesi eğitimcilerinden Richard Clogg "50 Yıldan Beridir Kıbrıs'ta İngiliz Üslerinin Varlığı" konulu bir sunum yaptı. Rum siyasi partilerinin üslere sınırlı bir siyasi öncelik vermelerinin kendisinin şaşırttığını söyleyen Clogg üslerin İngiltere'nin savunma politikasındaki önemine de işaret etti. Clogg konuşmasının sonunda Orta Doğu'daki istikrarsızlığa ve Arap Baharı'nın etkilerinin bu aşamada belirlenmesindeki zorluklara değindi. Clogg, bölgedeki siyasi durumun daha da istikrarsızlaşmasının İngiltere'nin ve ABD'nin askeri planlamaları açısından üslerin önemini daha da artıracağını söyledi.

Politis haberi "İngiliz Üsleri... Dikelya'yı Alın", Haravgi "Çözüm Olması Halinde Dikelya Verilecek... Lord Howell Kıbrıs Dönem Başkanlığı'nın İcrasına Vurgu Yaptı Ancak Lefkoşa'yı Türkiye'nin Üyelik Başlıkları Konusunda Suçladı" başlığıyla yansıttı.

 
23 Aralık 2011 Cuma 11:20
Okunma: 627
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu