Ana Sayfa » Kıbrıs » İnşat Mühendisleri Odası, 17 Ağustos Marmara Depreminin 12. Yılı Anısına Meslek İçi Eğitim Semineri Düzenledi

İnşat Mühendisleri Odası, 17 Ağustos Marmara Depreminin 12. Yılı Anısına Meslek İçi Eğitim Semineri Düzenledi

Lefkoşa, 17 Ağustos 11 (T.a.k): İnşaat Mühendisleri Odası, 17 Ağustos Marmara Depreminin 12. Yılı Anısına Meslek İçi Eğitim Semineri Düzenledi..

 
 
İnşat Mühendisleri Odası, 17 Ağustos Marmara Depreminin 12. Yılı Anısına Meslek İçi Eğitim Semineri Düzenledi

KTMMO lokalinde saat 17.00'de başlayan seminerin açılışında Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner ve Oda Başkanı Özgün Akcan konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından Doç. Dr Özgür Eren "İyi Beton Nedir", Yrd. Doç. Dr. Mustafa Ergil "Su ile ilgili Proje ve Uygulamalardaki Kritik Noktalar" ve Dr. Ozan Cem Çelik de "Dokuz Katlı Tünel Kalıp Bina Sonlu Eleman Modelinin Zorlamalı Titreşim Test Verileri ile Güncellenmesi" konularında sunum yaptı.

SANER

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, depremin nasıl ciddi bir afet olduğunu ortaya koyarak başladığı konuşmasında, inşaat mühendisliği mesleğinin ve bilimin doğru kullanılmasının önemine değindi.

Bilimin hatalı kullanımının can ve mal kaybına, milli servetin heba olmasına neden olduğunun altını çizen Saner, depremde can kaybının ana nedenlerinin standart ve yönetmelikler uyulmaması, yapı malzemeleri ve denetimsizlik olduğunu belirtti.

Saner, İnşaat Mühendisleri Odası'nın kamu hizmeti olarak Tuzla bölgesi için yaptığı Sismik Zemin Sıvılaşması Değerlendirme raporunun bölge için önemli olduğunu belirterek, bu çalışmasından dolayı İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulunu takdir ettiğini söyledi.

Saner, projelerin kalitesinin İnşaat Mühendisleri Odası vize bürosunun yaptığı Mesleki Denetim sayesinde iyi bir kalitede olduğunu, fakat uygulamadaki denetimsizlikler ve belediyelerin mesuliyetlerini tam olarak yerine getirmemesi nedeniyle ciddi sıkıntılarla karşılaşıldığını söyledi.

Saner, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Özgün Akcan ve Yönetim Kurulu'nun bakanlığa yaptığı ziyaret ve girişimleri neticesinde malzeme standartlar ve yapı denetimlerinin yasallaşması için komite çalışmalarının başladığını da belirtti.

HEDEF YASAL DENETİM SİSTEMİ OLUŞTURMAK

Oluşturulan komitenin çalıştığını ve hedefin yasal denetim sisteminin en erken zamanda oluşturulması olduğunu ifade eden Saner, yapı denetiminin yasallaşması ile İnşaat sektöründe kalite artışının gerçekleşeceğini söyledi.

Saner, İnşaat Mühendisleri Odası'nın talebiyle ülkeye giren demirler konusunda Oda laboratuarından belge alma zorunluluğu konusunun Bakanlar Kurulu gündeminde olduğunu da kaydetti.

Saner, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı'yla TC Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında imzalanması hedeflenen protokolün, yapı malzemelerinin denetimi ve standartlarının yasallaşması için alt yapı oluşturmak, yapı denetim sisteminin yasallaşması için alt yapı oluşturmak, kamu yapılarının deprem performanslarının belirlenmesi ve personel eğitimini içerdiğini belirtti.

AKCAN

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Özgün Akcan konuşmasında, depremin doğal afetlerin en büyüklerinden bir olduğunu belirterek, Kıbrıs'ın deprem tehlikesinin yüksek olduğu bir bölgede yer aldığını vurguladı.

Geçmiş yıllarda Kıbrıs'ta yaşanan depremlere örnekler veren Akcan, 1999 Marmara depreminde 17 bin 127 can kaybı olduğunu anımsattı.

Akcan, Marmara depreminde binaların göçmesi ve hasar almasının temel sebeplerinin, teknik olarak, farklı seviyedeki döşemelerin çarpışması, binalardaki korozyon, beton kalitesi, zemin sıvılaşması, heyelan, perde duvar ve yığma duvardaki yetersizlik, kolon perdelerin süreksiz olması ve yapıların deprem yönetmeliklerine uygun olmaması olduğunu belirtti.

İnşaat mühendisliğinin can ve mal güvenliğini dikkate alarak çalışma yapan önemli bir meslek disiplini olduğuna dikkat çeken Akcan, "İnsanlara zarar veren depremin kendisi değil, kontrolsüz ve depreme dayanıksız yapılan yapılardır" dedi.

YAPI DENETİMİ YASAL HALE GETİRİLMELİ

Akcan, en erken zamanda yapı denetiminin yasal hale gelmesi gerektiğine işaret ederek, yaptıkları girişimler sonucunda yapı denetiminin yasal hale gelmesi, malzeme standartları ve denetimi, şartname ve mukavelelerin revizyonuyla ilgili komite çalışmalarına başlandığını söyledi.

Oda olarak yaptırdıkları testlerde ülkede üretilen veya dışarıdan getirtilen yapı malzemelerinde sorunlar olduğunun görüldüğünü belirten Akcan, bu nedenle ülkede derhal yapı malzemelerinin denetimi ve standartlarının yasallaştırılması gerektiğini kaydetti. Akcan, ayrıca deprem (afet) sigortası sisteminin yasal düzenlemesinin de süratle yapılmasını istedi.

Tuzla bölgesindeki zemindeki sıvılaşma potansiyeli nedeniyle, İnşaat Mühendisleri Odası olarak makro ölçekte sismik Zemin Sıvılaşması Değerlendirme Raporu hazırlatarak farklı deprem senaryolarında bölgede oluşacak oturumlar ve hareketlerin de tespit edildiğini anlatan Akcan, Tuzlada inşaat yapacak vatandaşların, inşaat mühendislerine başvurarak parsellerinin bulunduğu bölgedeki kriterleri kullanarak projelerin hazırlanmasını sağladıklarını kaydetti.

Akcan, son dönemlerde ülkede yaşanan diğer bir doğal afet olan sel felaketinde de inşaat mühendisliğinin ne kadar önemli olduğunun ortaya çıktığını ekledi.

(AK/GÜR)    FOTOĞRAFLI

 
17 Ağustos 2011 Çarşamba 23:19
Okunma: 535
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu