Ana Sayfa » Dünya » İran'daki Üniversitelerde Kız Öğrenci Hakimiyeti

İran'daki Üniversitelerde Kız Öğrenci Hakimiyeti

İran'da Devlet Üniversitelerinde Okuyan Öğrencilerin Yüzde 65'ini Kızlar, Yüzde 35'ini Erkekler Oluşturuyor.

 
 
İran'daki Üniversitelerde Kız Öğrenci Hakimiyeti
İran'da Üniversitelerde Kız Öğrencilerin, Erkeklerden Fazla Olmasının Sebep Ve Sonuçlarıyla İlgili Çeşitli Görüşler Dile Getiriliyor.

İran'ın Sosyal Yapısını Daha Bugünden Etkilemeye Başlayan Bu Olğuyu İran Kamuoyunun Nasıl Değerlendirdiğini AA Muhabiri Derledi.

Gelişmekte Olan Ülkeler Arasında Yer Alan İran'da Nüfusun Önemli Bir Kesiminin Gençlerden Oluşması İstihdam Sorunlarını Da Beraberinde Getiriyor.

İstihdamın Yanı Sıra Mevcut Yaşam Koşullarından Dolayı Bir An Önce Hayata Atılmak İsteyen Erkekler Zorunlu Lise Eğitimiyle Yetiniyor, Zaman Ve Para Gerektiren Yüksek Öğrenime Devam Etmeme Kararı Alıyor.
Ekonomik, Sosyal, Ailevi Sorunlar İle Zorunlulukların, Erkeklerin Önemli Bir Kısmını Yüksek Öğrenimden Alıkoyması Kızlar İçin Bir Fırsata Ve İmkana Dönüşüyor.

Kadınların Sosyal Hayatta Daha Fazla Rol Almak Ve Ekonomik Bağımsızlık Elde Etmek İstemeleri De Üniversiteli Kız Öğrencilerin Sayısının Daha Fazla Olmasının Diğer Bir Nedeni Olarak Görülüyor.
ülkedeki Eğitim-öğretim Politikaları Ve Kanunların, Eğitimde Fırsat Eşitliği Üzerine Bina Edilmesi De Kızlara Üniversite Kapılarını Açan Nedenlerden Biri Olarak Kabul Ediliyor.

Artı Ve Eksiler

Toplumun Yarısını Oluşturan, Diğer Yarısının Da Yetiştirilmesi Görev Ve Sorumluluğunu Üstlenen Kadınların Eğitimli, Bilgili Ve Deneyimli Olmaları Sağlıklı Bir Aile Ve Güçlü Bir Toplum Açısından Arzu Edilen İdeal Bir Durum Olarak Değerlendiriliyor.

Diğer Yandan Ailenin Maddi Ve Manevi Tüm İhtiyaçlarının Teminiyle Mükellef Olan Erkeklerin, Zor Yaşam Koşullarında Gerekli Bilgi, Tecrübe Ve Eğitimle Donanımlı Olabilmesi İçin Yüksek Öğretimin De Apayrı Bir Önem Arz Ettiğine Dikkat Çekiliyor.

Eşler Arasındaki Eğitim Seviyesi Farkının, Özellikle Geleneksel Aile Tiplerinde, Kadınlar Lehine Olmasının Güçlü Bir Aile Kurmada Ve Sürdürmede Olumsuz Etkileri Olabileceği Belirtiliyor.

Yüksek Öğrenim Görmede Kadın Ve Erkekler Arasındaki Aşırı Dengesizliğin Taraflar Arasında Neden Olduğu Kültürel Uçurumun Da Uyuşmazlık, Boşanma Ve Diğer Bazı Sosyal Sorunları Beraberinde Getirdiği İfade Ediliyor.

Kadınların Çağın Gerektirdiği Bilgi Ve Becerileri Edinerek Ailede Ve Toplumda Roller Üstlenmesinin, Üretime Katılmasının Ülkenin Kalkınması Ve Gelişmesinde Kayda Değer Katkılar Sağladığı Vurgulanıyor.

Sosyal Ve Kültürel Değerlerin Belirlediği Özellikle Erkekler İçin Öngörülen İş Alanlarında Kadın İstihdamının, Erkek İşsiz Sayısını Daha Da Artırması Ve Bunun Yol Açtığı Sorunların Görmezlikten Gelinmeyeceğine De Dikkat Çekiliyor.

4 Milyon 200 Bin Üniversiteli

İran Bilim, Araştırma Ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mahmud Mollabaşı, Aa Muhabirine Yaptığı Açıklamada, Ülke Genelinde Resmi, Yarı Resmi Ve Özellerin Yanı Sıra Çeşitli Kurum Ve Kuruluşlara Bağlı İki Bin Kadar Yüksek Öğretim Kurumu Olduğunu Söyledi.

4 Milyon 200 Bin Olan Mevcut Üniversite Öğrencisi Sayısını Orta Vadede İki Katına Çıkarmak İstediklerini Belirten Mollabaşı, Devlet Üniversitelerinde Okuyan Öğrencilerin Yüzde 65'inin Kız, Yüzde 35'inin De Erkek Öğrencilerden Oluştuğunu Belirtti.

Mollabaşı, Yurt Dışında Yüksek Öğrenim Gören Yaklaşık 80 Bin İranlı Öğrenciye Karşılık 11 Bin Kadar Yabancı Öğrencinin İran Üniversitelerinde Okuduğunu İfade Etti.

Türkiye'de De 5 Bin Kadar İranlı Öğrencinin Çeşitli Üniversitelerde Öğrenim Gördüğünü Anlatan Mollabaşı, Öğrenci Kabulünü Karşılıklı Olarak Artırmak İstediklerini Söyledi.

Mollabaşı, Dost Ve Komşu Olan Türkiye Ve İran'ın Bilim Alanındaki İşbirliğinin Ekonomi, Siyaset Ve Kültürel Alanlarda Da İşbirliğini Güçlendireceğine Olan İnancını Dile Getirdi. 
 
23 Aralık 2011 Cuma 14:42
Okunma: 820
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu