Ana Sayfa » Kıbrıs » İrsen Küçük' şokta!

İrsen Küçük' şokta!

Lefkoşa Kaza Mahkemesi, 21 Ekim 2012’de yapılan UBP Kurultayı’nda, iki aday arasında yapılan Genel Başkanlık seçiminde, tüzüğe göre hiçbir adayın genel başkan seçilmediğini ve aynı delegeler ile 10 gün içinde ikinci tur seçimin yapılması gerektiğine karar verdi. Mahkeme davalı taraf irsen Küçük'ün mahkemeye sunduğu tüm itirazları reddedi.

 
 
İrsen Küçük' şokta!
mahkeme ubp


Lefkoşa Kaza Mahkemesi, 21 Ekim 2012'de yapılan  Ulusal Birlik Partisi (UBP) Kurultayı'nda, iki aday arasında yapılan Genel Başkanlık seçiminde, tüzüğe göre hiçbir adayın genel başkan seçilmediğini, bu nedenle aynı delegelerle 10 gün içinde ikinci tur seçimin yapılması gerektiğine karar verdi.


UBP milletvekili Ahmet Kaşif''in, 21 Ekim 2012'de yapılan Parti Kurultayı'nda, başkanlık seçimlerinde "ikinci tura gidilmediği için parti tüzüğünün çiğnendiği" gerekçesiyle açtığı davanın kararı bugün açıklandı. Mahkeme'ye UBP milletvekili Ahmet Kaşif katılırken, Başbakan İrsen Küçük gelmedi. 


Davaya bakan Lefkoşa Kaza Mahkemesi Başkanı Yargıç Emine Dizdarlı, 21 Ekim'de yapılan UBP Kurultayı'nda İrsen Küçük'ün genel başkan seçildiğinin ilan edilmesinin parti tüzüğüne aykırı olduğuna belirterek, bunun iptaline karar verdi.


Mahkeme, davacının masraflarının davalılar tarafından karşılanmasına da hükmetti.


Mahkeme'den kutlamalar ve tezahüratlar arasında çıkan UBP milletvekili Ahmet Kaşif, "Mahkeme kararına güvenmeliyiz, saygı duymalıyız" dedi.


Başbakan İrsen Küçük'ün Avukatı Ergin Ulunay ise Mahkeme çıkışında yaptığı açıklamada, istinafa gideceklerini belirtti. 10 günlük emrin verilmesiyle Mahkeme'nin yetkilerini aştığını düşündüklerini belirten Ulunay, istinaf haklarını kullanacaklarından 10 günlük sürenin en az 3 aya uzatılması için gerekli müracaatları yapacaklarını söyledi.


KARAR


Lefkoşa Kaza Mahkemesi'nde UBP Kurultayı'na ilişkin davanın kararı saat 11.30'da okunmaya başlandı.


Mahkeme Salonu'nda Başbakan İrsen Küçük'ün avukatları Ergin Ulunay, Salih Can Doratlı,  Hasan Hasipoğlu ile UBP milletvekili Ahmet Kaşif'in avukatı Fuat Veziroğlu ile divan üyelerinin avukatları hazır bulundu.Kararın okunması sırasında, Mahkeme Salonu ve çevresinde büyük bir kalabalık görüldü.


Lefkoşa Kaza Mahkemesi Yargıcı Emine Dizdarlı kararını okurken, yaşanan süreci anlatarak, dava konusu Kurultay ile ilgili Mahkeme Salonu'nda alınan bilgileri aktardı. 21 Ekim 2012'de yapılan UBP Kurultayı'nda delege sayısının bin 427, oy kullanan delege sayısının bin 402 olduğunu ifade eden Dizdarlı, Genel Başkanlık seçimi sonrasında 8 oyun geçersiz sayılırken adaylardan İrsen Küçük'ün 704, Ahmet Kaşif'in ise 690 oy aldığını hatırlattı.


Davacı Ahmet Kaşif'in Kurultay Divan Başkanlığı'na üç itirazda bulunduğunu, itirazların divanda 3'e 2 oyla reddedildiğini ifade eden Dizdarlı, davacının Parti Meclisi'ne gitme durumunun divan tarafından kapatıldığını, bu nedenle içte gidebileceği iç hukuk yollarını kullandığını belirtti.


UBP Tüzüğü'nün 20, 21 ve 28. maddelerinin dava konusu olduğunu kaydeden Yargıç Emine Dizdarlı, genel başkanlık seçimiyle ilgili koşulların Tüzüğün 28. Maddesinde yer aldığını, buna göre genel başkan adayının birden fazla olması halinde üye tam sayısının salt çoğunluğunun oylarının gerekli olduğunu ifade etti.


Siyasi Partiler Yasası'nın 12. Maddesinin 8'inci fıkrasıyla UBP Tüzüğü'nün 20. Maddesinin çok benzer olduğunu belirten Dizdarlı, UBP Tüzüğü'nün Siyasi Partiler Yasası'na aykırı olmadığına da hükmetti.


Dizdarlı, UBP Tüzüğü'nün 28. Maddesinin genel başkanlık için tek ada olduğu durumlarda seçim yapılmamasını, aday sayısı 2 veya 3, kaç tane olursa olsun üye tam sayısının salt çoğunluğunun oylarını alması halinde genel başkan seçilebilmesini gerektirdiğini kaydetti.


21 Ekim'deki Kurultay'da 2 aday sözkonusu olduğundan üye tam sayısının salt çoğunluğunun oylarının zorunlu olduğuna dikkat çeken Dizdarlı, 28. Maddede boşluk olmadığını da belirtti.


Davacının haklarının etkilendiği durumlarda Mahkeme'nin beyan edici hüküm verme hakkına sahip olduğuna da işaret eden Dizdarlı, 21 Ekim'deki UBP Kurultayı'nın tamamlanmadığını ifade etti.


Dizdarlı, 21 Ekim'de yapılan UBP Kurultayı'nda Başbakan İrsen Küçük'ün Genel Başkan olarak ilan edilmesinin parti tüzüğüne aykırı olduğuna ve bunun iptaline karar verdi. 


Karara göre, 21 Ekim'de yapılan ilk turda iki adaydan hiçbiri gereken salt çoğunluğu almadığından aynı delegelerle 10 gün içerisinde ikinci tur genel başkanlık seçimi yapılacak ve davacının masrafları davalılar tarafından karşılanacak.


KAŞİF MAHKEME SALONU'NDAN KUTALAMALAR ARASINDA ÇIKTI


Kararın okunmasının ardından UBP milletvekili Ahmet Kaşif, kalabalığın tezahürat ve kutlamaları arasında Mahkeme Salonu'ndan çıktı.


UBP milletvekilleri Hasan Taçoy, Zorlu Töre ve Afet Özcafer ile tokalaşan Kaşif, basına yaptığı kısa açıklamada, "Mahkeme kararına güvenmeliyiz, saygı duymalıyız" dedi.


ULUNAY


Başbakan İrsen Küçük'ün avukatlarından Ergin Ulunay ise kararla hemfikir olmadıklarını, Başbakan İrsen Küçük'ün kararla ilgili istinaf dosyalayacağını kaydetti.


Ulunay basına yaptığı açıklamada, istinaf dosyalamak için 6 haftalık süreleri olduğunu, bunun ardından istinaf sürecinin işleyeceğini söyledi.


"Kararın bizi fazla rahatsız eden yönü 10 gün sonra ikinci turun yapılması için bir emrin verilmesidir" diyen Ulunay, "Bize göre böyle bir emrin verilmesiyle Mahkeme yetkilerini aştı" dedi.


Bu gibi emirlerin mahkemelerden verilemeyeceğini ileri süren Ulunay, "Bizim görüşümüz tümüyle bu kararın icrai bir kabiliyeti olmadığı en azından bu aşamada kesinleşmemiş olduğudur. Kesinleşebilmesi için istinafın sonuçlanması gerektiği, ancak 10 günlük bir süre konarak UBP ve İrsen Küçük'ün istinaf haklarına sınırlama getirilmek isteniyor" ifadelerini kullandı.


Ulunay, ilk etapta Mahkeme daha sonra Yüksek Mahkeme'de istinaf haklarını kullanacaklarından 10 günlük sürenin en az 3 aya uzatılması için gerekli müracaatları yapacaklarını söyledi.
 
3 Ocak 2013 Perşembe 12:19
Okunma: 2087
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu