Ana Sayfa » Kıbrıs » İrsen Küçük'ün İstinaf Başvurusu

İrsen Küçük'ün İstinaf Başvurusu

Ara Emrinin Kaldırılması İle İlgili Talep Hakkındaki Karar 20 Aralık'ta .

 
 
İrsen Küçük'ün İstinaf Başvurusu

Lefkoşa, 7 Aralık 12 (T.A.K.): İstinaf Mahkemesi, Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı İrsen Küçük'ün, UBP Genel Başkanlık yetkilerinin durdurulması ile ilgili ara emrinin kaldırılması talebiyle ilgili kararını 20 Aralık'ta verecek.

21 Ekimde yer alan UBP Kurultayının ardından UBP Milletvekili Ahmet Kaşif'in başvurusuyla başlayan mahkeme süreci kapsamında, Lefkoşa Kaza Mahkemesinin, İrsen Küçük'ün tüm Genel Başkanlık yetkililerinin durdurulması kararıyla ilgili Küçük'ün istinaf başvurusu bugün İstinaf Mahkemesinde görüşüldü.

Yargıç Narin Şefik Başkanlığında, Yargıç Mehmet Türker ile Yargıç Hüseyin Besimoğlu huzurunda görüşülen ara emrinin kaldırılması talebiyle ilgili duruşmada, her iki taraf dinlendikten sonra saat 14:30'da tamamlandı. Yargıç Narin Şefik, kararın 20 Aralık'ta duyurulacağını söyledi.

İstinafı dosyalayan tarafı temsilen Avukat Ergin Ulunay, UBP Parti Tüzüğü'nün iç meselelerle ilgili üyelerine mahkemeye gitme yetkisi vermediğini, Anayasa'nın siyasi partileri iç meselelerinde bağımsız kıldığını iddia etti.

"Yargı mercii görülmemesi üzerine Lefkoşa Kaza Mahkemesinin bu davaya bakma yetkisi yok" diyen Ulunay, bir yargı mercii olsa dahi onun da siyasi partileri kapatmada yetkisi olan Yüksek Mahkeme olduğunu savundu.

Seçim ve Halkoylaması Yasasında parti iç meselelerde yargıya görev verilmediğini, Anayasa'da ise hangi durumlarda Yüksek Mahkemenin müdahil olacağının belirtildiğini, bunların ise parti kapatma ve mali denetim konularını kapsadığını savunan Ulunay, Parti Tüzüğünde kurultayda yaşanacak ihtilafların çözümünde divanın yetkili olduğunun belirtildiğini söyledi.

Ulunay, ayrıca Ahmet Kaşif'in herhangi bir mahkemede dava açmadan önce parti içi hukuk yollarını denemesi gerektiğini da savundu.

Ara emrinin telafisi mümkün olmayan durumların önlenmesi amacıyla alındığını belirten Ulunay, UBP'de kararları parti Genel Başkanının almadığını, organlar tarafından alındığını, Genel Başkanın icra yetkisi bulunmadığını bu nedenle ara emri gerektirecek bir unsurun ortada bulunmadığını ileri sürdü.

UBP Genel Başkanının Parti Meclisinde 6 kontenjanı bulunduğunu kaydeden Ulunay, davacının dava açmasının esas nedeninin bu olduğunu kaydetti.

VEZİROĞLU

UBP Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif'i temsilen konulan Fuat Veziroğlu ise Anayasa'da yargıya verilen yetkilerin belli olduğundan siyasi partilerle ilgili ihtilaflara bakan merciinin Kaza Mahkemeleri olduğunu ileri sürüdü.

Amacın eğer yapılacaksa UBP Kurultayı ikinci turunda eşit iki adayın yarışmasını sağlamak olduğunu, ikinci turda 21 Ekimde yer alan kurultaydaki delegelerin oy kullanması gerektiğini savunan Veziroğlu, parti tüzüğüne göre UBP Parti Meclisi üyelerinin tümünün Kurultay delegesi olduğuna dikkat çekerek, İrsen Küçük'ün parti meclisinde 6 kontenjanı bulunduğunu bunları ataması durumunda ikinci turda haksız bir avantaj kazanacağını savundu.

Davacının kurultay günü Divan'a başvurarak parti iç hukukunu da tükettiğini belirten Veziroğlu, Parti Meclisinin de Kurultayın altında bir organ olduğundan kurultaylık bir konunun Parti Meclisine götürülmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Veziroğlu ayrıca parti Genel Başkanlarının mevkilerini kullanarak da parti mensuplarını etkileyebileceğinden ara emri talebinin geçerli olduğunu söyledi.

(ID/HA)

 
7 Aralık 2012 Cuma 16:02
Okunma: 727
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi