Ana Sayfa » Kıbrıs » "işkenceye karşı bilinçlenme ve mücadele" paneli

"işkenceye karşı bilinçlenme ve mücadele" paneli

Dr. kapkın: "insan öldürmenin istisnası var, işkencenin yok...mutlak yasak olmalı".

 
 

"İŞKENCENİN ÖNLENMESİNE YÖNELİK MÜCADELEDE EĞİTİM ÖNEMLİ ANCAK YUKARIDAN AŞAĞIYA DOĞRU EĞİTİM..."

MAMALI: "ÜLKEDE CİDDİ ŞEKİLDE İŞKENCE VAR ANCAK MEVZUATTA İŞKENCE KELİMESİ GEÇMİYOR... UTANILACAK BİR DURUM"

Lefkoşa, 13 Haziran 11 (T.A.K.): "İşkenceye Karşı Bilinçlenme ve Mücadele Paneli" Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Merkez Binası'nda  dün akşam gerçekleştirildi.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi ve  Toplumcu Demokrasi Partisi organizasyonunda gerçekleştirilen panele konuşmacı olarak Pskiyatrist -Piskoterapist Dr. Emre Kapkın ile Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi Başkanı Barış Mamalı katıldı.

Paneli, BDH ve Tabipleri Birliği yetkilileri yanında psikiyatrist, doktor ve akademisyenler de izledi.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği eski başkanlarından Dr. Mustafa Hami'nin sunuşuyla başlayan panelde ilk sözü alan Dr. Emre Kapkın, işkenceyle mücadelede Türkiye'deki deneyimlerini paylaştı.

Türk Tabipler Odası olarak bu çerçevede hazırladıkları ve 2000 yılında BM İnsan Hakları Komisyonu tarafından da benimsenen İstanbul Protokolü'nün işkencenin önlenmesinde bir kılavuz niteliğinde olduğunu kaydeden Kapkın, protokolün işkencenin saptanması, işkencenin sorgulanması, uluslararası hukuki standartlar ve fiziki deliller konularını da içerdiğini  anlattı. Kapkın, psikolojik delillerin de ilk defa bu protokolle literatüre geçirildiğini kaydetti.

"ADAM ÖLDÜRMENİN İSTİSNASI VAR, İŞKENCENİN YOK"

Hukukla yönetilen tüm ülkelerin "İşkence mutlak yasak" ilkesini  baştan kabul etmesi gerektiğini, bunun istisnasının olmadığını  belirten Kapkın, "Adam öldürmenin istisnası var ama işkencenin yok" ifadesini kullandı.

İşkenceyle mücadeleyi cephe savaşına benzeten Kapkın, Türkiye'de 20 yıldır bu yönde uğraş verdiklerini anlattı ve  bu konuda etkin, sistemli mücadelenin önemine işaret etti.

Dr. Kapkın, KKTC'nin küçük bir ülke olması ve karakol sayısının da az olmasına atıfta bulunarak "işkencenin kökünün kazınması belki de bu adaya nasip olur" dedi.

"İŞKENCEYE KARŞIYIZ ANCAK İŞKENCECİYE DEĞİL...ÇÜNKÜ O DA MAĞDURDUR"

Türkiye'de İstanbul Protokolü'yle ilgili olarak bir proje çerçevesinde yürüttükleri eğitim çalışmalarıyla ilgili bilgiler de aktaran Kapkın, bu çerçevede 4 bin kadar doktora eğitim verildiği ancak savcılarla hekimlerin bu eğitimi almayı reddettiğini anlattı.

Katılımcılardan gelen soru ve yorumlara karşılık ise Kapkın, işkencenin önlenmesine yönelik mücadelede eğitimin aşağıdan yukarıya doğru yapılamayacağını belirterek,  "Önce Cumhurbaşkanını eğitirsiniz, ülkesinde işkence olduğunu kabul eder ve oradan kademe kademe aşağıya inilir....İşkenceye karşıyız ancak işkenceciye karşı değiliz. Çünkü o da mağdurdur. İnsanın önüne kutsal bir hedef konulursa, ceza değil ödül kazanacağı söylenirse işkence yapabilir" şeklinde konuştu.

MAMALI

Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi Başkanı Avukat Barış Mamalı ise panelde, ülkedeki hukuki durumla ilgili bilgiler aktardı.

KKTC'de işkencenin ciddi şekilde işlenmeye başladığını ancak ilgili mevzuatın hiçbirinde işkence kelimesinin geçmediğini, sadece KKTC'nin de kabul ettiği Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile BM'nin bir sözleşmesinde geçtiğini anlatan Mamalı, bir hukukçu olarak bundan  duyduğu rahatsızlığı "utanılacak bir durum" sözleriyle dile getirdi.

"ÖNCE İNSANLAR EĞİTİLMELİ, BİLİNÇLENMELİ"

Yasa koyucuların ve hükümetin bu konuyu kabullenmediği için yasal düzenleme yapma gereği de duymadıklarını belirten Mamalı, işkence konusunda öncelikle ülke insanının eğitilmesi, bilinçlenmesi gerektiğini ifade etti.

"İşkence tutuklanma esnasında başlayan bir vakadır ve insanlık suçudur" diyen Mamalı, medyada zaman zaman insanların daha ilk tutuklandığı anda suçlu olarak lanse edilmesinin yarattığı olumsuzluklara da dikkat çekti.

Mamalı, kimsenin aleyhine mahkeme kararı olmadan suçlu ilan edilemeyeceğini vurguladı.

İşkenceyle mücadele konusuna yönelik uluslar arası dava ve sözleşmelerden örnekler veren Mamalı, "Artık çağdaş ülkelerde, insana insan olduğu için değer verilen ülkelerde  işkenceyle ciddi şekilde mücadele edilmektedir" dedi.

Mamalı, KKTC Anayasası'nın da çıkarıldığı döneme göre birçok ülkeden ileri sayılabilecek düzenlemeler içerdiğini ancak uygulamada sıkıntılar yaşandığını anlattı.

ÇAKICI: "İŞKENCE BİR İNSANLIK SUÇU..."

Panel sonunda konuşan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ise, özellikle son zamanlarda meydana gelen işkence olaylarına değindi, çeşitli örnekler verdi ve "Ülkede işkence olduğu bir gerçekliktir" dedi.

TDP milletvekillerinin önerisi ile mecliste 'işkence' konusunun araştırılmasına yönelik bir komite kurulduğunu ve komitenin ilk toplantısını dün yaptığını belirten Çakıcı, kendisinin de komitede bizzat yer aldığını kaydetti.

Çakıcı,  komitede ortaya çıkacak raporun sağlıklı olması ve sonuç alınması için gerekeni yapacaklarını ifade etti.

HÜDAOĞLU: "İŞKENCE KONUSUNUN ÜZERİNE GİDİLMELİ"

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği Başkanı Suphi Hüdaoğlu da yaptığı kısa konuşmada, işkence konusunun önemine dikkat çekerek, bu konuda birlik olarak topluma yardımcı olmaya çalıştıklarını söyledi.

"Ülkede her yakalanan kişinin suçlu diye işkence yapılarak konuşturulmaya çalışıldığını" ileri süren  Hüdaoğlu, işkence esnasında oluşan travmaların yıllar boyu sürdüğüne dikkat çekti. İşkence konusunun üzerine mutlaka gidilmesinin gerekliliği üzerinde duran Hüdaoğlu, bu konuda her türlü işbirliğine açık olduklarını söyledi.

 Konuşmaları ardından panelistlere plaket takdim edildi.

(ÖK/GÜR)  FOTOĞRAFLI

 
14 Haziran 2011 Salı 15:05
Okunma: 766
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu