Ana Sayfa » Kıbrıs » İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI

İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması amacıyla müzakereler sürerken, Kıbrıs Türk halkına uygulanan haksız izolasyonun kaldırılmasının gerekli olduğunu vurgulayarak, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin ancak bu şekilde müzakerelerde daha yapıcı tutum içine girmeye teşvik edilebileceğini söyledi.

 
 
İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI
ÖZGÜRGÜN: “İZOLASYONLARIN KALKMASI RUM YÖNETİMİ’Nİ DAHA YAPICI TUTUMA GİRMEYE TEŞVİK EDEBİLİR”

“İİT ÜYESİ KARDEŞ ÜLKELERİN DESTEĞİYLE MÜSLÜMAN KIBRIS TÜRK HALKI ÜZERİNDEKİ HAKSIZ AMBARGO VE KISITLAMLARIN AŞILMASINDA ÖNEMLİ YOL KAT EDECEĞİZ”

DÜRÜST: “KKTC BİR EĞİTİM ADASI… GÜCÜMÜZÜ ANAVATANIMIZDAN VE İİT ÜLKELERİNDEN ALMAKTAYIZ… İSLAM ÜLKELERİNDEKİ GENÇLER KKTC’DE EĞİTİM GÖRMEYE GELSİN”

Girne, 28 Kasım 11 (T.A.K.):

Özgürgün, İslam İşbirliği Teşkilatı’na (İİT) üye ülkelerin desteğiyle haksız ambargo ve kısıtlamaların aşılmasında önemli yol kat edeceklerine inandığını ifade etti.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ile Dışişleri Bakanlığı ortak organizasyonunda düzenlenen “İİT’ye Üye Ülkelerde Yüksek Öğrenim Hizmetleri Forumu ve Sergisi”nin açılışında konuşan Özgürgün, İİT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’na, Kıbrıs Türk halkına desteği ve forumun gerçekleşmesine katkısı için şükranlarını sundu.

Özgürgün, organizasyon komitesine, İslam Dayanışma Fonu, İslam Kalkınma Bankası, İslam Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı’na da teşekkür etti.

Özgürgün, forumun İslam dünyasındaki yüksek öğrenimin gelişmesine ve Kıbrıs Türk halkıyla İİT’ye üye kardeş ülke halkları arasındaki işbirliğinin daha da ilerlemesine önemli katkı sağlayacağına inandığını ifade etti.

KKTC’de eğitim sektörünün son dönemde kayda değer bir gelişim gösterdiğini ve ülkenin bir yüksek öğrenim merkezi haline geldiğini vurgulayan Bakan Özgürgün, ülkede 6 üniversite bulunduğunu kaydetti ve yüksek standartta, İngilizce dilde eğitim verilen bu üniversitelerle ilgili bilgi verdi.

Özgürgün, yüksek öğrenim sektöründe yaşanan bu olumlu gelişmelerin, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından uluslararası alanda çıkarılan engellemelere rağmen başarıldığını özellikle vurgulamak istediğini söyledi.

“EĞİTİMLE SINIRLI DEĞİL…”

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Kıbrıs Türk halkına uyguladığı kısıtlamalar ve ambargoların eğitimle sınırlı olmadığını; turizm ve ticaret de dahil hayatın tüm alanlarını kapsadığını belirten Dışişleri Bakanı Özgürgün, “Burada amaç Kuzey Kıbrıs’ı izole etmek, ekonomik gelişimini engellemek ve Kıbrıs Türk halkının uluslararası camiayla bütünleşme hakkını elinden almaktır. Rum tarafının bu girişimleri her türlü yasal ve etik zeminden yoksundur” diye konuştu.

Özgürgün, bu haksız durumun Kıbrıs Rum Yönetimi’nin BM Kapsamlı Çözüm Planı’nı reddetmesine rağmen AB’ye kabul edilmesinden sonra da devam ettiğini belirterek, öte yandan planı kabul eden Kıbrıs Türk tarafının yasadışı kısıtlama ve ambargolara maruz kalmaya devam ettiğini söyledi.

Hüseyin Özgürgün, dönemin BM Genel Sekreteri Annan’ın 28 Mayıs 2004 raporunda Kıbrıs Türk halkına uygulanan kısıtlama ve engellemelerin mesnetsizliğinin ve haksızlığının altını çizerek uluslararası camiaya bu kısıtlamaları kaldırma çağrısı yaptığını hatırlattı.

Buna olumlu yanıt veren İİT’nin Haziran 2004’te İstanbul’daki toplantısında aldığı kararla Kıbrıs Türk halkının örgüt toplantılarına katılmaya “Kıbrıs Türk devleti” adı altında devam etmesini kararlaştırdığını belirten Özgürgün, AB ve Avrupa Konseyi’nin de izolasyonların kaldırılması kararlarına rağmen adım atmadığını vurguladı.

Özgürgün, İİT ile tesis edilen çeşitli seviyelerdeki işbirliğine büyük önem atfettiklerini belirterek, üye ülkelerle kurudukları ilişkilerden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Özgürgün, “İİT toplantılarına üye ülkelere Kıbrıs Türk halkıyla temas ve ilişkileri geliştirmeleri çağrısında bulunan kararların üretilmekte olması bizim için büyük önem arz etmektedir” diye konuştu.

Bakan Özgürgün, İİT’nin haziran ayında Astana’da yapılan 38. Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda üye ülkelere “Müslüman Kıbrıs Türk halkıyla etkin dayanışmayı güçlendirmeleri, yakın işbirliği içinde bulunmaları ve Kıbrıs Türk halkı üzerinde uygulanan insanlık dışı izolasyonun kaldırılması amacıyla destek vermeleri ve her alandaki ilişkileri geliştirmeleri” çağrısı yaptığını da hatırlattı.

“ÇÖZÜME HAZIRIZ”

İzolasyonların kalkmasının, KKTC’nin ekonomik kalkınmasına yardımcı olmak suretiyle bir çözüme ulaşılmasını da kolaylaştıracak ve mümkün kılacak gelişmeler olacağını ifade eden Hüseyin Özgürgün, BM Genel Sekreteri’nin çağrılarına da işaret ederek, “Kıbrıs Türk tarafı olarak bizler yerleşik BM parametreleri çerçevesinde Kıbrıs sorununun çözümüne hazırız” dedi.

Özgürgün, Kıbrıs Rum tarafının müzakere masasında şu ana dek ortaya koyduğu yaklaşımın ümit verici olmaktan uzak olduğunu belirterek, söylemlerin Kıbrıs Türk halkıyla yeni bir ortaklığa hazır olmadığını açıkça gösterdiğini; zaman geçtikçe çözüme ulaşmanın zorlaştığını;  bu nedenle Kıbrıs Rum liderliğinin müzakere masasında daha yapıcı bir tutum sergilemesi ve çözüm için var olan fırsat penceresi kapanmadan AB dönem başkanlığını üstlenecekleri Haziran 2012 öncesinde kapsamlı çözüme imkan verilmesi gerektiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Özgürgün, müzakereler sürerken, Kıbrıs Türk halkına uygulanan izolasyonun kaldırılmasının bir gereklilik olduğunu vurguladı ve “Ancak bu şekilde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi müzakerelerde daha yapıcı bir tutum içerisine girmeye teşvik edilebilecektir” dedi.

Özgürgün, İİT üyesi kardeş ülkelerin desteğiyle haksız ambargo ve kısıtlamaların aşılmasında önemli yol kat edeceklerine inandığını da ifade ederek foruma katılanlara teşekkür etti ve başarı diledi.

DÜRÜST: “DAHA CİDDİ BİRLİKTELİK”

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst ise, anlamlı, büyük, güzel bir organizasyonda konuşmaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek, KKTC için turizm ve eğitimin önemini vurguladı.

Dürüst, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Kıbrıs Türk halkına ne kadar ilgili olduğunu gördüklerini kaydederek, bu forumun Kıbrıs Türk halkıyla İslam ülkeleriyle daha ciddi birlikteliğe götüreceğini kaydetti.

İİT üyelerinin KKTC’ye ilgisinin daha yüksek olacağına inandığını ifade eden Dürüst, KKTC üniversitelerinin kalitesinin her geçen gün artacağını söyledi. Dürüst, iklimin, terörist olayların yaşanmamasının olumlu unsurlar olduğunu kaydetti ve eğitim kalitesinde de kimsenin en ufak tereddüt duymamasını istedi.

“KKTC bir eğitim adasıdır” diyen Kemal Dürüst, forum ve serginin hayırlı olmasını diledi. “Biz Kıbrıs Türk halkı gücümüzü Anavatanımızdan ve İİT ülkelerinden almaktayız” diyen Dürüst, İslam ülkelerindeki gençleri KKTC’de eğitim görmeye davet etti.

 
28 Kasım 2011 Pazartesi 15:21
Okunma: 713
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu