Ana Sayfa » G. Kıbrıs » İsrail Başbakanı'nın Günübirlik Ziyareti...

İsrail Başbakanı'nın Günübirlik Ziyareti...

Güney Kıbrıs-israil İşbirliği Yayı Kuruyor... "havadan Deniz Altına Kadar İşbirliği".

 
 
İsrail Başbakanı'nın Günübirlik Ziyareti...

HİDROKARBON YATAKLARINDAN MÜŞTEREK YARARLANMA MECBURİ

SAVUNMA VE BAF ÜSSÜ KONULARINA GİRMEMEYE ÖZEN GÖSTEREN HRİSTOFYAS VE NETANYAHU'DAN ORTAK MESAJ: "İŞBİRLİĞİMİZ KİMSEYİ TEHDİT ETMEZ"

ANASTASİADİS'LE HİLTON'DA ÖZEL GÖRÜŞTÜ

İSRAİL DOĞALGAZDA MASAYA YENİ FİKİRLER KOYDU

NETANYAHU'YA ZIRHLI MERCEDES, HELİKOPTER ESKORTU

Lefkoşa, 17 Şubat 12 (T.A.K): İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun dün Güney Kıbrıs'a gerçekleştirdiği günübirlik ziyaret, bu çerçevede yaptığı temas ve açıklamalarıyla ilgili haberler Rum gazetelerinde geniş yer buldu.

Fileleftheros "Enerji Yayı Kuruyorlar... Kıbrıs ve İsrail Yatakların Birlikte Kullanılması Anlaşmasına İlerliyor" başlığıyla manşetten verdiği haberinde Netanyahu'nun ziyareti sırasında Güney Kıbrıs ile İsrail arasındaki işbirliğinin derinleştirilmesine yönelik önemli adımlar atıldığını yazdı, bunları şöyle sıraladı:

"1- Arama-Kurtarma alanında işbirliği anlaşması imzalandı, bu önemli bir adımdı. Anlaşma, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin güney deniz bölgesindeki önemli bir açığı kapatacak, enerji aramalarına yeterli güvenlik şartlarını sağlayacak.

2- Doğal gazdan yararlanma konusunda yapılan anlaşmalar da önemli bir adımdır ve sonuçlarının önümüzdeki iki ayda alınması bekleniyor. Bu çerçevede iki ülkenin, münhasır ekonomik bölgeleri içerisinde bulunan yataklardan müşterek yararlanma anlaşması imzalaması bekleniyor. Buna paralel olarak doğalgaz sıvılaştırma terminali ve doğalgazın gerek Avrupa'ya gerek Asya ülkelerine iletilmesi meseleleri ileri götürülüyor."

Gazete gerek Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın gerek İsrailli konuğunun; görüşmelerinin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında Güney Kıbrıs ile İsrail'in savunma konularında işbirliğine ilişkin herhangi bir şey söylemekten ısrarla kaçındığına dikkat çekerek  "Kıbrıs-İsrail işbirliğinin başka hiçbir (ülkenin) aleyhine olmadığını" savunduklarını yazdı.

Hristofyas ve Netanyahu'nun "yeni Türk tehditlerini (ikinci tur imtiyaz hakkı dağıtımı konusundaki uyarılar) da ele aldığını belirten gazete Türkiye'nin uyarılarının her iki ülkeyi de etkilediğinin aşikâr olduğu görüşünü belirtti.

GÜNEY KIBRIS-İSRAİL İŞBİRLİĞİ YAYI KURUYOR... "HAVADAN DENİZ ALTINA KADAR İŞBİRLİĞİ"

Gazete "Havadan Deniz Altına Kadar İşbirliği" başlığıyla detaylandırdığı haberinde Rum Başkanlık Köşkü'ndeki görüşmelerinin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında Hristofyas'ın; baş başa görüşmelerinde Netanyahu ile Doğu Akdeniz bölgesindeki güvenlik konusunu da ele aldıklarını söylediğini ancak bu tür meselelerde kartlarını açmalarının akılcı olmayacağını söylediğini yazdı, özetle şunları ekledi:

"Lefkoşa'nın savunma-güvenlik konularında ses tonlarını çok düşük tutmak istediği çok açıktır. İsrail'in Andreas Papandreu Hava Üssü'nde kolaylık sağlanması talebiyle ilgili bir soruya karşılık Hristofyas 'görüşmemizde böyle bir konu yoktur' yanıtını verdi. Netanyahu ise 'herhangi gizli bir güdü ile gelmedim, ziyaretimin hedefi karşılıklı ilişkilerimizi barış içerisinde geliştirmektir' dedi.

Ancak iki ülke arasındaki hava ve deniz arama kurtarma işbirliği anlaşması iki ülkeye; münhasır ekonomik bölgelerindeki doğalgaz yataklarının barış içerisinde kullanılmasını güvence altına alma olanağı tanıyor. Lefkoşa bu anlaşmayı özellikle önemli buluyor çünkü Kıbrıs Cumhuriyeti'nin güney deniz bölgesinde var olan ve Türkiye'nin çeşitli hilelerle istismar etmeye çalıştığı boşluğu kapatacak bir anlaşmadır.

Esasında güçler ve imkânlar dengesi dikkate alındığında böyle bir anlaşma İsrail'den çok Kıbrıs'ın çıkarınadır.  İşbirliği kapsamlı olacak ve İsrail'in sahip olduğu çok gelişmiş arama-kurtarma hizmetleri, Kıbrıs makamlarının da katılımıyla, iki ülkenin deniz bölgesi arasındaki bütün alanda aynı şartlarda işleyecek.

Hristofyas-Netanyahu görüşmesinde ağırlıklı olarak enerji alanındaki işbirliği vardı. İki MEB içerisinde bulunan yatakların müşterek kullanılması konusu ileri götürüldü ve yakında imzalar atılacak. Aynı zamanda iki taraf, doğalgazın daha sonra nasıl değerlendirileceğine ilişkin incelemelere geçildi. Gerek Kıbrıs ve İsrail'in tek başlarına, gerek başka ülkelerin işbirliğinde değerlendirilmesinden söz edildi ki bu noktada Yunanistan'ın da katılımına göndermede bulunuldu.

Netanyahu, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, gerçekleştirilmekte olan görüşme ve incelemeler konusunda oldukça açıklayıcıydı. 'iki yatak arasında 40 kilometre uzunluğunda müşterek bir boru hattı kurma olanaklarını inceliyoruz' dedi. Boru hattı kurulmasını çok mantıklı bir öneri olarak niteledi. Netanyahu'ya göre inceledikleri ikinci şey;  'Kıbrıs'ta bir doğalgaz sıvılaştırma istasyonu kurulması ve sıvılaştırılmış doğalgazı Kıbrıs üzerinden Avrupa'ya ulaştıracak bir boru hattı kurulması meselesidir.' Netanyahu diğer bir alternatifin de sıvılaştırılmış doğalgazın İsrail üzerinden Asya pazarına nakledilmesi olduğunu belirtti."

HİDROKARBON YATAKLARINDAN MÜŞTEREK YARARLANMA MECBURİ Alithia manşet haberine "Mecburi Müşterek Yararlanma... Münhasır Ekonomik Bölgelerinin Orta Hattındaki Hidrokarbon Yataklarından Müşterek Yararlanma Anlaşması Çok Yakında İmzalanıyor" başlığını attı.

Netanyahu'nun acele ettiğini, işbirliğine ilişkin görüntünün iki ay içerisinde netleşmesini istediğini ancak Hristofyas'ın işi ağırdan aldığını ve bir yıl içerisinde hazır olacağını söylediğine işaret eden gazete şu detaylara yer verdi:

"İki lider kelimelerini dikkatle seçti ve iki ülke arasında savunma işbirliğine dair her şeyi açıklamalarından çıkardı;  gerek İsrail'in gerekse Kıbrıs'ın sahip olduğu doğalgaz yataklarının en iyi şekilde yönetilmesine ilişkin önerileri anlatmakla yetindi. İsrail Başbakanı'nın, basına yönelik açıklamasının hiçbir yerinde Türkiye kelimesini kullanmaması karakteristiktir. Aslında istişareler de; her iki ülkenin, özellikle de İsrail'in doğalgaz yataklarını değerlendirme yöntemlerine ilişkin anlaşma için acele etmesi üzerinde yoğunlaştı.

Kıbrıs ve İsrail doğalgazının değerlendirilmesi pek çok ön şartı gerektiriyor, ancak dünkü görüşmede atılması gereken adımlar hiyerarşik sıraya sokuldu ve ilk adım olarak münhasır ekonomik bölgelerinin orta hattındaki hidrokarbon yataklarından müşterek yararlanma anlaşmasının tamamlanmasına karar verildi. Her iki tarafın teknik adamları, iki ülkenin münhasır ekonomik bölgesinin orta hattında yatakların müşterek olduğu çok fazla nokta olduğuna işaret ediyor. Bu da iki ülkenin bu meseleleri gecikmeksizin, hemen halletmelerini zorunlu kılıyor. Bu nedenle Kıbrıs'tan bir heyet İsrail'de bulunuyor ve İsraillilerle bu anlaşmayı müzakere ediyor. Anlaşmanın çok yakında imzaya hazır olacağı ve böylece, daha sonra atılacak adımların yolunun açılması bekleniyor.

Başkanlık Köşkü'ndeki görüşme sırasında, yapmamız gerekenlerin ne kadar gerisinde olduğumuz bir kez daha ortaya çıktı. Buna karşın Netanyahu ve Hristofyas şu büyük meselelere mümkün olduğunca çabuk cevap verilebilmesi için yapılması gerekenleri kararlaştırdı:

A.İsrail'den Kıbrıs'a doğalgaz boru hattı döşenecek mi? Doğalgaz sıvılaştırma istasyonu (Terminal) Kıbrıs'ta mı, başka yerde mi olacak?  Bu projeye kimler hangi oranda iştirak edecek? Doğalgaz ihracatı hangi yöntemle yapılacak? İhracat müşterek mi yoksa başka şekilde mi yapılacak. Bu temel meselelere bugün İsraillilerin de verecek yanıtı yoktur. Ancak Netanyahu ülkesinin iki ay içerisinde hazır olacağını taahhüt etti. Hristofyas ise bizim cevaplarımız konusunda aynı iyimserliği bir yıllık bir sürede taşıyabileceğini söyledi, belki de bu sözüyle İsrail heyetini dondurdu. İkilemlerden biri, yapılacak ihracatların istikametiyle ilgilidir. Hedef Asya pazarı ise sıvılaştırma terminali İsrail'de olabilir, yaşayabilirliği daha fazla olur.  Hedef Avrupa pazarı ise Kıbrıs öne çıkar.

Netanyahu Hristofyas'la düzenlediği ortak basın toplantısında aşamalı bir çalışma olduğunda işbirliği de aşamalı olur dedi ve iki ülke arasında büyük işbirliği perspektifinin sinyalini verdi. Doğalgaza değinirken İsrail'de 7 sondaj yapıldığını 50 sondaj daha yapılmasının beklendiğini söyleyen Netanyahu işbirliğinin şart olduğunu, gelecekte araştırmalar yapılması konusunda faydalı olacağını; bir defada çok parselin araştırılmasının, her seferinde tek bir parselin araştırılmasından daha iyi olduğunu söyledi. Benjamin Netanyahu  'Bu yaklaşımımızı bölgesel bir işbirliği haline getirmek istedik. Buna, çabalarımıza katılmak isterlere başka ortaklar da iştirak edebilir' dedi.

İki liderin açıklamaları, son günlerde basında yer alan Kıbrıs-İsrail savunma işbirliği bilgilerini doğrulamadı. Hristofyas 'Kıbrıs ve İsrail devletleri arasındaki işbirliği kimseyi tehdit etmez' dedi. Netanyahu İsrail'in güvenlik alanında Kıbrıs'a yardım etme iradesine sahip olup olmadığı sorusuna karşılık Kıbrıs'a ziyaretinin ikili ve ekonomik ilişkilerin ve enerji işbirliğinin güçlendirilmesi hedefini taşıdığını belirtti.

SAVUNMA VE BAF ÜSSÜ KONULARINA GİRMEMEYE ÖZEN GÖSTEREN HRİSTOFYAS VE NETANYAHU'DAN ORTAK MESAJ: "İŞBİRLİĞİMİZ KİMSEYİ TEHDİT ETMEZ"

Tel Aviv'in Andreas Papandreu Hava Üssü'nde (savaş uçakları için) kolaylık talebiyle ettiğine ilişkin bilgiler sorulduğunda Hristofyas;  görüşmelerinin gündeminde böyle bir mesele olmadığını söyledi. iki tarafın sondaj kuyularının güvenliği konusunu ele alıp almadıkları sorusuna Hristofyas, baş başa görüşmelerinde bu konuyu ele aldıkları cevabını verdi.

İsrail Başbakanı'nın ziyareti, başka konuların da gündeme getirilmesi fırsatını yarattı. Netanyahu Hava-Deniz Arama Kurtarma koordinasyonu konusunda imzalan anlaşmaya atıfta bulundu. İki ülkenin, ekonomi ve turizm gibi başka konuları da görüştüğünü belirterek özellikle Turizm alanında gerek Kıbrıslı gerek İsrailli turistlerin artması dileğinde bulundu.

Hristofyas Kıbrıs'ın ve İsrail'in, münhasır ekonomik bölgelerinde varlığı ispatlanan hidrokarbon rezervlerini; iki halkın refahı ve bölgede barış ve istikrarın sağlamlaşması hedefiyle en iyi şekilde değerlendirmeye çalıştığını söyledi. 'Karşılıklı projelerin tartışılması için temaslar devam ediyor' diyen Hristofyas 'bu temasların yakın zamanda, aramızdaki ikili anlaşmaların ileri götürülmesine yönelik somut önerileri gündeme getirmesi' dileğinde bulundu. Hristofyas tam da bu noktada, Türkiye'nin dün de tahrikkar ve saldırgan tavrını tekrarladığını, Kıbrıs Cumhuriyeti devletini; ikinci tur imtiyaz hakkı dağıtımını ileri götürmemesi konusunda tehdit ettiğini söyledi."

ANASTASİADİS'LE HİLTON'DA ÖZEL GÖRÜŞTÜ

Gazete İsrail Başbakanı'nın dün öğleden sonra DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis'le dostane havada geçen bir görüşme yaptığını görüşmeye DİSİ Başkan Vekili Averof Neofitu, Meclis Grup Sözcüsü Tasos Mitsopulos, Güney Kıbrıs'ın İsrail'deki eski büyükelçilerinden diplomat Andreas Pirisis, DİSİ yetkilisi Kostas Şaşmazoğlu ve diğer yetkililerin katıldığını yazdı.

Edindiği bilgilere dayanarak Netanyahu-Anastasiadis görüşmesinin, Güney Kıbrıs'ı ziyareti çerçevesinde Netanyahu'nun isteği üzerine gerçekleştiğini, bu nedenle daha bir önem kazandığını yazan gazete özellikle Şaşmazoğlu'nun görüşmede hazır bulunmasının Avrupa Halk Partisi'nin bölgeye, İsrail'e ve Netanyahu'nun liderliğini yaptığı 'Likud' Partisi ile ilişkilere verdiği önemi gösterdiğini kaydetti.

Habere göre görüşme gündeminde enerji, güvenlik, devletlerarası ve (DİSİ-Likud) partiler arası işbirliği konuları vardı. Netanyau-Anastasiadis arasındaki görüşmenin, Hristofyas'ın İsrailli Başbakan onuruna verdiği yemek itibarıyla başladığı, Netanyahu'nun yemekte Anastasiadis'in yanına oturmayı tercih ettiği belirtildi.

Anastasiadis'in kısa süre önce İsrail Dışişleri Bakanı'nın davetlisi olarak Tel Aviv'e gittiğini hatırlatan gazete bunun ardından yaptıkları görüşmede Netanyahu'nun Güney Kıbrıs ile İsrail arasında işbirliğine çok olumlu bakıyor göründüğünü ve Anastasiadis'ten Likud-Avrupa Halk Partisi arsındaki ilişkilerin genişletilmesinde arabuluculuk yapmasını istediğini yazdı.

DİSİ Başkanı, Hilton Otel'de gerçekleşen görüşmenin ardından yaptığı açıklamada partisinin, İsrail'le ilişkilerin derinleştirilmesine istikrarla bağlı olduğunu belirterek "İsrail Başbakanı'nın Kıbrıs ziyaret etmesi ve Ada'da bulunması başlı başına çok önemlidir" dedi. Netanyahu'ya Güney Kıbrıs-İsrail işbirliğinin genişlemesine verdikleri önemi anlattığını söyleyen Anastasiadis "Elbette, geliştirmemiz gereken iyi komşuluk ve mükemmel ilişkilerimizin komşu ülkelerle, Arap dünyasıyla ve diğerleriyle ilişkilerimizi etkilememesi gerektiğini söyledik" dedi.

Anastasiadis'e, TC Dışişleri Bakanlığı'nın Güney Kıbrıs'ın ikinci tur imtiyaz hakkı dağıtımına ilişkin belgesini Netanyahu'yla konuşup konuşmadığı soruldu. Meseleyi konuştuklarını söyleyen Anastasiadis  "Bu meseleye değinilmesi beklenen bir şeydi ancak elbette daha fazla bir şey söyleyemem" ifadesini kullandı. Türkiye'nin bu tavrını "kınayan" Anastasiadis  "bölgede güçlü müttefiklerinizin olması çok önemlidir" dedi.

SİYASİ PARTİLERİN AÇIKLAMALARI

Habere göre AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Hristofyas-Netanyahu görüşmesini "çok önemli" diye niteledi. Netanyahu'nun Güney'e gidişi (uçağının Baf Hava Üssü'ne inmesi talebi) konusunda meydana gelen meselenin bitmiş kabul edildiğini söyleyen Kiprianu bu tür meselelerin kamuoyu önünde tartışılmaması gerektiğini söyledi.

Netanyahu ziyaretinin Hristofyas hükümetinin  "milli çıkar temelinde işlediğinin, Kıbrıs'a yardımcı olabilecek olguları yaratma çabasıyla, milli çıkara hizmet edeceği düşünülen faaliyetlerde bulunduğu gösterdiğini" söyleyen Kiprianu "bu görüşmenin bölgemizdeki enerji meseleleri açısından özel bir önem taşıdığı inancındayız" ifadesini kullandı.

DİKO Basın Sözcüsü Fotis Fotiu, Netanyahu'ya partisi adına hoş geldin dediği açıklamasında "tarihi" olarak nitelediği bu ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine damgasını vurduğunu söyledi.

EDEK Netanyahu'yu selamladığı açıklamasında TC Dışişleri Bakanlığı'nın önceki günkü açıklamasının Güney Kıbrıs'ın sözde "münhasır ekonomik bölgesindeki egemenlik hakları aleyhine" yöneldiğini söyleyerek kınadı.

EURO.KO da Netanyahu'nun ziyaretini "tarihi" olarak nitelerken Ekologlar ve Çevreciler Hareketi TC Dışişleri Bakanlığı açıklamasını "kınadı" ve Türkiye'nin bu davranışının "İsrail Başbakanı'nın bu ziyaretiyle ve ziyaret kapsamında görüşülecek enerji, doğalgaz ve imzalanması beklenen (imzalanan) anlaşmalarla alakalı olduğu" görüşünü ortaya koydu.

Politis "Tehditlere Karşı Egemenlik İttifakı... Egemenlik Haklarının Tesisi Konusunda Kıbrıs-İsrail Müşterek Strateji Politikası" başlıklı haberinde Türkiye'nin sözde Rum "münhasır ekonomik bölgesi içerisindeki 5 parseli talep ettiğini ve bu nedenle Afrodit (12'nci parsel) yakınında tatbikat yaptığını" iddia etti.

Gazete Güney Kıbrıs ve İsrail'in dün ilişkilerinde yeni bir sayfa açtıklarını, Güney Kıbrıs'ı ziyaret eden ilk İsrail Başbakanı olan Netanyahu'nun dünkü ziyaretinin; Türkiye'nin Güney Kıbrıs'ın sözde "MEB'indeki egemenlik haklarını" reddettiği bir dönemde iki ülke arasında siyasi bir ittifak kurulması anlamını taşıdığını yazdı.

Gazete "Lefkoşa; Ankara'nın ikinci tur imtiyaz hakkı dağıtımı nedeniyle bölgedeki gerginliği tırmandırmasını göğüsleme çabasında özellikle İsrail'in uluslar arasındaki, özellikle de Birleşik Devletler siyasi sahnesindeki nüfuzuna yatırım yapıyor görünüyor" ifadesini kullandı.

İSRAİL DOĞALGAZDA MASAYA YENİ FİKİRLER KOYDU

Gazete haberinin "Doğalgaz... İsrail'den Masaya Yeni Fikirler" başlığıyla ayırdığı bölümünde Netanyahu'nun Güney'e; Güney Kıbrıs-İsrail enerji alanındaki muhtemel işbirliği sürecine iyi hazırlanmış şekilde gittiğini yazdı.

Edindiği bilgilere dayanarak İsraillilerin masaya, doğalgaz satışında iki ülkenin yönelmesi gereken yeni pazarlarla ilgili yeni fikirler attığını belirten gazete terminalin nereye inşa edileceğinin de büyük ölçüde bu konuda yapılacak tercihlere bağlı olacağını belirtti.

Hristofyas-Netanyahu görüşmesinde iki ülkenin gelecekteki işbirliğine ilişkin görüntünün netleşmediğini aksine, İsrail tarafından masaya yeni fikirler atıldığını, Rum yönetiminin ise bu fikirleri inceleme hakkını mahfuz tuttuğunu belirten gazete devamla Hristofyas ve Netanyahu'nun görüşme sonrasında düzenledikleri ortak basın toplantısında söylediklerine yer verdi.

Gazete "Güvenlik Konusunu da Gündeme Getirdi" başlıklı haberinde ise Netanyahu-Anastasiadis görüşmesine yer verdi ve bu görüşmede Anastasaiadis'in; doğal kaynakların müşterek değerlendirilmesi konusunda güvenlik meselesini gündeme getirdiğini Netanyahu'nun da "Güvenlik ikili ilişkilerin bir parçasıdır" dediğini kaydetti.

Yine Politis "Lefkoşa Güçlendi" başlıklı haberinde Rum Başkanlık Köşkü'nde gerçekleşen baş başa görüşmeleri sırasında Hristofyas'ın; İsrail'in Güney Kıbrıs'ın "egemenlik haklarını" siyasi düzeyde takviye etme niyetini tartmak için  Netanyahu'ya; Güney Kıbrıs'ın ikinci tur imtiyaz hakkı dağıtımına çıkması nedeniyle TC Dışişleri Bakanlığı tarafından önceki gün yapılan uyarı ve tepki konusunu açtığını yazdı.

Edindiği bilgilere dayanarak İsrail'in bu yöndeki niyeti; Hristofyas Kıbrıs sorununa ilişkin bilgi verdiğinde, Kıbrıs sorunu için de gösterdiğini belirten gazete Netanyahu'nun, ülkesinin ABD hükümeti nezdinde sahip olduğu nüfuzu aracılığıyla bu desteği vermeye niyetli göründüğünü yazdı. Gazete "Bu nüfuz aynı zamanda; ikili ilişkilerin ve enerji perspektiflerinin pekişmesi çerçevesinde Tel Aviv'in Lefkoşa'ya sağlayabileceği güvenlik şemsiyesidir de" ifadesini kullandı.

NETANYAHU'YA ZIRHLI MERCEDES, HELİKOPTER ESKORTU

"Netanyahu Zırhlı Mercedes İle" başlıklı haberinde ise Rum polisine ait helikopterin, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun ziyareti süresince sürekli uçarak havadan güvenlik sağladığını yazdı.

Netanyahu'nun uçağı Baf Havaalanı'na indi. Rum polisi, İstihbarat Teşkilatı (KİP) mensupları ve Netanyahu'nun kişisel korumaları havaalanına önceden giderek tedbir aldı. Netanyahu'nun gideceği yerler birkaç gün önce Rum polisi ve Rum Başkanlık korumalarının Netanyahu'nun korumalarıyla birlikte denetlendi, ziyaretin gerçekleştiği dün Rum Başkanlık Köşkü'nde olağanüstü güvenlik önlemleri alındı.

Gazete Baf Havaalanı'nda Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli tarafından karşılanan Netanyahu'nun Baf'tan Lefkoşa'ya karayoluyla ulaştığını, Güney Kıbrıs'ın üst düzeyli konukları için aldığı zırhlı bir Mercedes araca bindirilen Netanyahu'nun yolculuğu boyunca konvoyuna bir helikopterin eşlik ettiğini belirtti. Gazete bu zırhlı aracın ilk kez Almanya Başbakanı Angela Merkel, daha sonra da Rusya Devlet Başkanı Medvedev tarafından kullanıldığını kaydetti.

Habere göre polis helikopteri; Anastasaidis'le görüşmesinin ardından Larnaka Havaalanı'ndan ayrılmasına kadar Netanhayu'yu izledi.

Haravgi haberi  "Büyük Ölçekli İşbirliği" başlığıyla manşete çekerken, Simerini "Hristofyas ve Netanyahu Kıbrıs-İsrail İşbirliğinin Barışçıl Olduğunu Bildiriyor... İki Ülke İçin Yeni Dönem" başlığıyla aktardı.

(ŞA/pha)

 
17 Şubat 2012 Cuma 12:13
Okunma: 562
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu