Ana Sayfa » G. Kıbrıs » İsrail, Delek Aracılığıyla Resmen 12. Parselde

İsrail, Delek Aracılığıyla Resmen 12. Parselde

Lefkoşa, 9 Şubat 13 (T.a.k): İsrail'in, Delek Şirketi Aracılığıyla, Pazartesi Gününden İtibaren Güney Kıbrıs'ın Sözde "münhasır Ekonomik Bölge" İlan Ettiği Deniz Bölgesinde Bulunan 12.parselde, Yüzde 30 Oranında Bir Paya Sahip Olacağı Belirtildi. .

 
 
İsrail, Delek Aracılığıyla Resmen 12. Parselde

Fileleftheros gazetesi, Güney Kıbrıs Hükümeti'nin, mevcut sözleşmede yapılan Noble Energy'nin, 12. parseldeki haklarının yüzde 30'unun yan şirketi olan DELEK'e verilmesine yönelik değişikliği kabul ettiğini anımsattı.

Haberi "Türkiye-İsrail Satranç Tahtası- Delek Pazartesi Gününden İtibaren Kıbrıs Yatakları Oyununda" başlıklarıyla veren gazete, Rum Bakanlar Kurulu'nun, İsraillilere "evet" diyene kadar, olumsuz, ara (karar) ve nihai olmak üzere üç farklı karar üretildiğine de dikkati çekti.

"TÜRKİYE PORACLUS SAMUR'U HAZIRLIYOR"

Yaşanan bu gelişmelere bağlı olarak İsraillilerin, bölgedeki çıkarlarını korumak amacıyla, 700 milyon Euro'luk bir ödenekle, radar, devriye araçları, özel gemi ve helikopterlerle donandığını yazan gazete, buna eş zamanlı olarak ise Türkiye'nin, "gerilim yaratmak ve nihai hedefte Güney Kıbrıs'ın sözde MEB'ine konuşlandırmak için" İstanbul yakınındaki tersanede sismik araştırma gemisi Polarcus Samur'a yönelik hazırlıklar yaptığını ileri sürdü.

Gazete Polarcus Samur gemisinin, yeni oldu bittiler yaratmak ve platform yerleştirmek amacıyla, kendisinin veya ortaklarının direkt olarak nerede sondaj yapabileceğini öğrenmek için, araştırma izni verilmeyen parsellerde (4,5,6,7 ve 8.parseller) üç boyutlu sismik araştırma yapacağını da savundu.

Komşu ülke Lübnan'ın ise bir resmi açıklama yaparak Rus "Lukoil" şirketinin açık denizlerdeki hidrokarbon tesislerini üstlenmek istediğini ifade ettiğini yazan gazete ayrıca Shell ve Caim Şirketlerinin de, Güney Kıbrıs'ın sözde "MEB'"ine komşu parselleri talep ettiğine dikkati çekti.

ENI-KOGAS YETKİLİLERİ GÜNEY KIBRIS'A GİDECEK

Fileleftheros gazetesi aynı haberinde, Güney Kıbrıs'ın sözde "MEB'"i içerisinde bulunan "2, 3, ve 9.parseller" için İtalya-Kore konsorsiyumu ENI-Kogas ile atılan imzaların ardından, ENI-Kogas'tan büyük bir heyetin gelecek hafta Güney Kıbrıs'a gideceğini yazdı.

Habere göre ENI-Kogas, yapılan sözleşmeye bağlı imza hakkından dolayı Güney Kıbrıs'a 150 milyon Euro ödeme yapmasının yanı sıra Güney Kıbrıs'taki tesislerine ilişkin istişarelerde bulunacağını belirtti.

"TÜRKİYE'NİN GÜNEY KIBRIS MEB'İNE YERLEŞMESİ PLANLARI"   

Fileleftheros gazetesi yukarıdaki başlıkla verdiği haberinde ise Türkiye'nin, gelecek aylarda Güney Kıbrıs'ın sözde "MEB'"ine müdahil olmasına ilişkin planlarının, analizörlerde endişeye neden olduğunu yazdı.

Gazete yine analizörlere dayanarak "Türkiye'nin hedefinin sadece 2, 3, 9, 10 ve 11. parsellerdeki sismik ve araştırma çalışmalarını taciz etmek değil, 4 ve 5. parseller ve özellikle 6 ve 7.parsellere dahil olmak olduğunu da savundu.

"BARBAROS HAYRETTİN PAŞA ADIYLA AKDENİZ'DE GÖRÜLECEK"

Türkiye'nin Norveç'ten kiraladığı Polarcus Samur sismik araştırma gemisine de değinen  gazete bu geminin kısa bir zaman dilimi içerisinde, Türk renkleri içerisinde "Barbaros Hayrettin Paşa" ismiyle Akdeniz bölgesinde görüleceğini yazdı.

Gazete geminin, üç boyutlu sismik araştırma konusunda son teknolojiye sahip  gemi olduğuna da dikkati çekti.

"TÜRKİYE 2,3 VE 9.PARSEL İÇİN YAPTIRIMLARDAN BAHSETTİ"

Politis gazetesi yukarıdaki başlık ve "ENI'yi Tehdit Ediyor" başlıklarıyla verdiği haberinde TC  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın, ENI'nin Güney Kıbrıs ile (2,3 ve 9.parseller için) anlaşma imzalamasına yönelik yaptığı "ENI'nin Türkiye'deki müracaatlarını gözden geçirecekleri ve bu konunun  ENI'nin Türkiye'de şu anda proje safhasında olan işini dahi etkileyebileceği" şeklindeki açıklamalarına geniş yer verdi.

Gazete TC Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın açıklamalarına atıfta bulunarak, Ankara'nın, anlaşmaların iptal edilmesi uyarısında bulunduğunu yazdı.

Gazete ENI'nin Türkiye'de iki büyük çalışamaya dahil olduğunu, bunlardan birinin de Samsun-Ceyhan petrol boru hattıyla ilgili olduğunu belirtti.

Habere göre bu çalışmaya Rus "Rosneft" ve "Transneft" ile Türk "Calik" şirketleri de dahildir.

DEFA'NIN LİSTESİNDE SHELL, ITERA VE VITOL

Gazete bir başka haberinde ise Güney Kıbrıs'ın kendi doğalgazını temin etmesine değin, elektrik üretimi amacıyla, doğalgaz temin etmesine ilişkin ihale listesinde üç şirketin yarışacağını yazdı.

"Ara çözüm" olarak da addedilen elektrik üretimi maksatlı doğalgaz temin edilmesi konusunda Rum Devlet Doğalgaz İşletmesi'nin (DEFA), yarışacak şirketleri İngiliz-Hollanda konsorsiyumu "Shell", yine İngiltere-Hollanda çıkarlı "Vitol SA" ve Rus  "Itera International Energy" olarak açıkladığını yazan gazete, üç şirketin de, yüzer tesisle, sıvılaştırılmış doğalgaz önerisinde bulunduğunu belirtti.

Gazete söz konusu üç şirketle on gün içerisinde üç günlük yoğun müzakerelerin yapılacağını, ayrıca bu şirketlerin 1 Mart'ta kapalı zarf usulüyle nihai fiyatlarını sunacaklarını yazdı. 

Politis gazetesi ise ara çözüm konusunda teklifte bulunan İspanyol "Natural Fenosa", İngiliz "BP" ve "Thome Oil and Gas" şirketlerinin ise nihai müzakereler için ön elemeyi geçemediğini belirtti.

SİLİKİOTİS, EUROGROUP BAŞKANININ AÇIKLAMALARINI YANITLADI

Rum Ticaret Bakanı Neoklis Silikiotis ile diğer siyasiler, Eurogroup Başkanı Jeroen Dijsselbloem'in "Kıbrıs'ın doğalgaz yataklarından elde edilecek gelecekteki gelirlerinin, ekonomik yardım verilmesine ilişkin görüşmelerde dikkate alınmasının mümkün olduğu" şeklindeki açıklamasına yanıt verdiler.

Simerini gazetesine göre Ticaret Bakanı Silikiotis yaptığı açıklamada Güney Kıbrıs'ın doğalgazını kontrol altına almak isteyenlere en iyi yanıtın, Güney Kıbrıs'ı merkezi bölge haline dönüştürecek doğalgaz sıvılaştırma terminali inşa edilmesi ve atılan imzalarla, Güney Kıbrıs'ın vaktinde ve kararlılıkla ileriye götürülmesinin olduğunu söyledi.

Silikiotis açıklamasında ayrıca "Meclis, eğer, Ulusal Hidrokarbon Fonu kurulmasına ilişkin yasa tasarısını onaylasaydı böyle bir şey söz konusu olmazdı" şeklinde de konuştu.

Silikiotis, Troyka memorandumunun içerisinde, doğalgazın değerlendirilmesinden elde edilecek gelirlerin bir bölümünün, alt yapılara yatırılacağı, başka bir bölümünün ise devlet hesaplarına ve borcuna aktarılacağına yönelik öngörünün bulunduğunu anımsatırken ancak memorandumda, doğalgaz konusunda Troyka ile birlikte karar verileceği öngörüsünün bulunmadığını belirtti.

Güney Kıbrıs'ın doğal zenginliğinin sadece ekonomik değil siyasi öneme de sahip olduğunu ifade eden Silikiotis, küçük bir Kıbrıs'ın, jeostratejik konumunu ve zenginliğini değerlendirerek bölgede ve Avrupa'da büyük siyasi bir rol üstlenmesinin istenilmediğini de söyledi.

Habere göre Rum Çevreciler ve Ekologlar Hareketi ile EVRO.KO partisi birer açıklama yaparak doğalgazdan gelir elde etme konusunun Güney Kıbrıs'ın egemenlik hakkını teşkil ettiğini ifade ettiler.

SİLİKİOTİS VOPAK KONUSUNDA DA KONUŞTU

Rum Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Neoklis Silikiotis, Vasiliko'da devlete ait akaryakıt depolama terminali inşa edilmesi için Hollanda'nın "VOPAK" şirketiyle yürütülen müzakerelere de değindi.

Politis gazetesine göre Silikiotis, Larnaka ve Oroklini Belediyesi ile bölge milletvekilleri ile dünkü toplantıda bu konuya değinerek müzakerelerin gelişim halinde olduğunu ancak bunun birkaç gün süreceğini belirtti.

Silikiotis, bu konudaki planların engellenmesi amacıyla müdahalelerin yapıldığına dikkati çekerken müdahaleler konusunda isim vermekten kaçındı.

Larnaka Belediye Başkanı Andreas Luriciatis ise açıklamasında VOPAK ile anlaşmanın bir an evvel imzalanması temennisini dile getirdi.

(FK/GÜL)

 
9 Şubat 2013 Cumartesi 11:33
Okunma: 781
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu