Ana Sayfa » G. Kıbrıs » İsrail Yüksek Mahkemesi Ülkenin Doğal Gaz İhracatına "yeşil Işık" Yaktı

İsrail Yüksek Mahkemesi Ülkenin Doğal Gaz İhracatına "yeşil Işık" Yaktı

Rum Basını Kararı Güney Kıbrıs-israil Enerji İşbirliği İçin Önemli Bir Gelişme Olarak Değerlendirdi.

 
 
İsrail Yüksek Mahkemesi Ülkenin Doğal Gaz İhracatına
Lefkoşa, 22 Ekim 13 (T.A.K): İsrail Yüksek Mahkemesi'nin ülkenin doğal gaz ihracatına yeşil ışık yaktığı haber verilirken, Rum basını bu kararı, "Güney Kıbrıs-İsrail enerji işbirliğinde önemli bir gelişme" olarak değerlendirdi.


Politis gazetesi "İsrail'den Gaz İçin Yol Açılıyor... Ülkenin Yüksek Mahkemesi İhracatına Yeşil Işık Yaktı" başlıklarıyla manşetten verdiği haberinde, Yüksek Mahkeme'nin, doğal gaz ihracatına yeşil ışık yaktığı kararının, Güney Kıbrıs ile İsrail arasında enerji alanındaki işbirliği perspektifinde önemli bir gelişme olduğunu yazdı.


İki ülke arasındaki ilke anlaşmasına işaret ederek, bu gelişmenin, Vasiliko'da doğal gaz sıvılaştırma terminali inşası planlarında olumlu koşullar yarattığını kaydeden gazete, İsrail'in olası terminale katılma kararının, Afrodit yatağında küçük miktarda doğal gaz saptanmasının yarattığı sorunu çözebileceğini belirtti.


Gazete "Vasiliko Terminaline İsrail Temelleri... İsrail Yüksek Mahkemesi Kıbrıs Çıkarlarına Uygun Karar Aldı" başlıklarıyla da iç sayfadan aktarmaya devam ettiği haberinde, İsrail Yüksek Mahkemesi'nin Güney Kıbrıs'ın istediği ve ihtiyaç duyduğu, komşu ülkenin doğal zenginliklerinin yönetimiyle ilgili kararı en nihayet aldığını yazdı.


Yüksek Mahkeme'nin, dün, İsrail Hükümeti'nin, doğal gaz ihracatı konusunda karar alacak yetkili kurum olduğunu onayladığını, bu kritik kararın alınmasında İsrail Meclisi'nin de söz sahibi olmasını isteyen İşçi Partisi ve diğer muhalefet partilerin başvurusunu reddettiğini kaydeden gazete, yani Netanyahu Hükümeti'nin, ülkenin Münhasır Ekonomik Bölgesinde teyit edilmiş doğal gaz stoklarının yüzde 40'ının ihraç edilmesiyle ilgili Haziran ayında aldığı kararı uygulamakta özgür olduğunu belirtti.


Gazete, Afrodit yatağındaki teyit sondajı sonuçlarının kısa bir süre önce, yataktaki miktarın, terminalin ilk türbininin çalışmasını tek başına desteklemeye yetmeyeceğini ortaya koyduğuna işaret ederek, bu gelişmenin çok uygun bir zamanda geldiğini ve Güney Kıbrıs'ta memnuniyetle karşılandığını belirtti.


Rum Enerji Bakanı ve diğer yetkilerin açıklamalarına göre Vasiliko'da doğal gaz sıvılaştırma terminali inşası sürecinde uzun gecikmelerden kaçınılması için ek doğal gaz miktarlarının güvence altına alınması gerektiğine değinen gazete, bu yönde iki seçenekten söz etti.


Habere göre bunlarından birincisi 12'nci parseldeki diğer yataklardan veyahut Güney Kıbrıs'ın sözde "MEB"indeki diğer parsellerden (teyit süreciyle birlikte yaklaşık iki yıla ihtiyaç var) doğal gaz elde etme, ikincisi ise yeterli miktarın ihracatına ilişkin kararın kesinleşmesi ve Leviathan'dan istifade eden şirketlerin (Noble ve Delek) Güney Kıbrıs'la Vasiliko'da ortak sıvılaştırmayla ilgili işbirliği anlaşmasının olması durumunda İsrail'den doğal gaz alınmasıdır.


Pazar günkü yayımlarında, Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotpiris'in İsrail'deki temasları sırasında (İsrail) Hükümet yetkilerinin, Yüksek Mahkemenin muhalefetin başvurusuna vereceği kararına halel getirmeksizin doğal gaz sıvılaştırma ve ihracatı konusunda Güney Kıbrıs'la işbirliği yapma arzusunu dile, getirdiğini anımsatan gazete nihayetinde, İsrail Yüksek Mahkemesi'nin dünkü kararının, Güney Kıbrıs'la müzakerelere gidilmesi yolunu açtığını belirtti.


VASİLİKO'DA YAPILACAK TERMİNAL ÜZERİNDEN DOĞAL GAZ İHRACATI WOODSIDE ŞİRKETİ


Fileleftheros gazetesi ise "İsrail İhracatlarına Mahkemeden Yeşil Işık... Kıbrıs'la Kooperatif İçin Yol Açıldı... Önemli Karar" başlıklarıyla verdiği haberinde, mahkemenin aldığı kararın, Vasiliko'daki doğal gaz sıvılaştırma terminali üzerinden doğal gaz ihracatları konusunda İsrail ile sıkı işbirliğinin olması için bütün gerekli faaliyetlerinin yapılmasının yolunu açtığını yazdı.


Mahkeme kararının, Noble ve Delek şirketlerince de coşkuyla karşılandığına, zira Leviathan ve diğer yataklardaki miktarları paraya çevirme yolunun açıldığına değinen gazete, bu yönde Afrodit yatağına aynı şirketlerin dahil olmasının, Güney Kıbrıs'la işbirliği yapılmasını elverişli kıldığı yorumunda bulundu.


Leviathan'daki doğal gaz faaliyetlerine katılım anlaşması olan Woodside şirketinin de önemli bir rol kazandığına dikkat çeken gazete, İsrail'deki kararın, Woodside şirketinin 12'nci parsele ve bekli terminale katılma ilgisini artırdığını belirtti.


DİSİ KARARDAN MEMNUN


Alithia gazetesine göre DİSİ yaptığı açıklamada, doğal gaz ihracatına izin veren İsrail Yüksek Mahkeme kararının, komşu ülkeyle enerji konularında daha sıkı işbirliği yapılmasının yolunu açtığını vurguladı.


DEFA DOĞAL GAZ TEDARİKİ İÇİN "ARA ÇÖZÜM" ARAYIŞ PROSEDÜRÜNÜ SONLANDIRDI


Öte yandan Fileleftheros gazetesi Rum Devlet Doğal Gaz İşletmesi (DEFA) Yönetim Kurulu'nun dün geç saatlerde gerçekleştirilen toplantıda, Güney Kıbrıs'ın kendi doğal gazını elde edene kadar elektrik üretimi için doğal gaz tedarik edeceği "ara çözüm" prosedürünü sonuç alınmaksızın tamamlandığı değerlendirmesinde bulunduğunu yazdı.


Yönetim Kurulu'nun, Rus şirketi ITERA'nın önerisiyle ilgili değerlendirmelerde bulunduğu ve neticelerini kaydettiği rapor yazdığını ve bunu nihai kararı için bugün Lakkotripis'e göndereceğini kaydeden gazete, DEFA'nın gün içerisinde karar ve neticeler konusunda ITERA ve nihai öneri sunmaya çağrıldığında olumsuz yanıt veren VITOL'a bilgi vermesinin beklendiğini belirtti.


Gazete ayrıca elde ettiği bilgilere dayanarak dünkü toplantının ardından gerçekleştirilen DEFA Genel Kurulu'na Rum Yönetimi temsilcisi olarak katılan Lakkotripis'in, Hükümet'in "ara çözüm" olarak yeni çözümlerle ilgili düşünceleri hakkında bilgiler verdiğini aktardı.


Habere göre Lakkotripis, Noble'ın Afrodit yatağından doğal gaz çıkarılması önerisi ve Tamar'dan doğal gaz tedarikiyle ilgili İsrail'de yapılan görüşmelere değindi.


NOBLE'IN SPAR ÖNERİSİ GÜNDEMDE


DEFA'nın doğal gaz tedariki konusunda ara çözüm arayış prosedürünü sonlandırma kararının ardından, rota değişikliğine gidildiğini yazan Politis gazetesi ise Rum Hükümeti'nin, İsrail'den doğal gaz ihracatı gibi başka seçeneklerle ilgili görüşmeler yapılsa da, Noble'ın önerdiği spar çözümüne ağırlık vereceğini öne sürdü.


(HC/GÜL)


 
22 Ekim 2013 Salı 11:30
Okunma: 1209
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu