Ana Sayfa » G. Kıbrıs » İsrailli Delek Şirketi De "Afrodit" Parseline Giriyor...

İsrailli Delek Şirketi De "Afrodit" Parseline Giriyor...

Rum Hükümeti, İsrailli Delek Şirketinin; Noble Energy Şirketinin Rum Tarafının İlan Ettiği Münhasır Ekonomik Bölge (Meb) İçerisinde Bulunan 12. Parselde Sahip Olduğu Hakların Yüzde 30'unu Satın Almasını Onaylamaya Karar Verdi.

 
 
İsrailli Delek Şirketi De
Rum gazetelerinden Alithia, "Delek Afrodit'e Giriyor" başlığıyla yayımladığı haberinde, Rum hükümetinin, Noble Energy şirketinin 12. parselde sahip olduğu hakların yüzde 30'unun İsrailli Delek şirketi tarafından alımının da içerisine dâhil edilmesi amacıyla; Noble ile imzaladığı sözleşmede değişiklik yapılması konusunda hareket ettiğini belirtti.

Gazete, Rum hükümetinin İsrailli şirketin talebini bir süre gözden geçirdikten sonra Noble'nin de olur görüşünü alarak, Noble'nin 12. parseldeki haklarının yüzde 30'luk kısmının Delek tarafından satıl alınmasını onaylamaya karar verdiğini kaydet.

Delek'in Noble'nin hisselerinin bir kısmını satın almakta olduğunu ancak Rum hükümeti karşısında bariz yükümlülükler üstlenmediğini yazan gazete, Delek şirketinin, yükümlülüklerle ilgili olarak; Afrodit'teki araştırma sondajını yapan Noble şirketi ile görüşmeye devam edeceğini belirtti.

Rum İçişleri Bakanı Neoklis Silikiotis'in, bu kararla ilgili olarak gerek Delek şirketini, gerek de İsrail'in Güney Kıbrıs'taki büyükelçisi Mişel Hariri'yi bilgilendirdiğini belirten gazete, İsrail'in uzun süredir Delek şirketinin talebini ileriye götürdüğünün bilindiğini ekledi.

Haberde, 12. parselde araştırma sondajları yapmakta olan Noble Energy şirketinin; Noble-Delek ortaklığının "Kıbrıs Cumhuriyeti" karşısındaki yükümlülükleri konusunda sorumlu olmaya devam edeceği de ifade edildi.

DOĞAL GAZ TERMİNALİ KONUSU

"Delek şirketinin de artık Kıbrıs'ın MEB'indeki enerji oyununa girmesinin", Güney Kıbrıs ile İsrail arasındaki işbirliğini artırdığını yazan gazete, bu durumun Delek şirketinin; gözden geçirilmekte olan doğal gaz sıvılaştırma terminaline aktif katılımı için çok iyi bir zemin oluşturmakta olduğunu kaydetti.

Gazete, olası doğal gaz yataklarının var olduğunun doğrulanması durumunda; bu terminalin adada inşa edilmesine başlanmasının beklendiğini anımsattı.

İsrail'in Güney Kıbrıs'taki büyükelçisi Hariri'nin, geçtiğimiz hafta Rum basınına verdiği demeçte, ülkesinin bu terminalin inşasına katılmakla ilgilendiğini dile getirdiğini anımsatan gazete, Noble şirketinin de bu terminalle ilgilendiğini belirtti.

Haberde, Rum hükümetinin; doğal gaz sıvılaştırma terminaliyle ilgili işbirliğinin çok taraflı olacağına hali hazırda karar vermiş olduğu da ifade edildi.

NORVEÇLİLER GELİYOR

Öte yandan haberde, Norveç'teki bir danışma evinde görevli temsilcilerin, Rum tarafının ilan ettiği MEB'indeki diğer parsellerle ilgili çıkılacak ikinci tur ihaleler esnasında verilecek olacak belgelere eşlik edecek sözleşmenin üzerinde çalışılmasında Rum Yönetiminin hukuk dairesine yardımcı olmak için ünümüzdeki günlerde Güney Kıbrıs'a gelecekleri belirtildi.

Daha önce açıklandığı gibi, ikinci tur ihaleler sürecinin, tercihen araştırma sondajının ilk sonuçlarının akabinde; bu ayın ortasında başlayacağını anımsatan gazete, sözleşmenin önemli olduğunu çünkü bunun; 12. parsel dışındaki parsellerle ilgilenecek şirketlerle yapılacak müzakereler esnasında, Rum tarafının "başlangıç pozisyonuna" atıfta bulunacağını belirtti.

SİLİKİOTİS

Rum İçişleri Bakanı Neoklis Silikotis de, Politis gazetesine yaptığı açıklamalarda, Rum hükümetinin; doğal gaz tespiti amacıyla Rum tarafının ilan ettiği MEB'inde yapılmakta olan araştırmaların yönetimi, aynı zamanda 12. parseldeki doğal gaz yataklarının teyit edilmesinden sonra yapılması gereken faaliyetlerle ilgili bir planlamaya sahip olduğunu söyledi.

Silikiotis'in doğal gazla ilgili bakanlar komitesinin üyelerinden olduğunu anımsatan gazete, Silikiotis'in "doğal gazla konularıyla ilgili planlamanın önümüzdeki haftalarda tamamlanacağını" söylediğini belirtti.

Rum hükümetinin, konunun bu faslıyla ilgili ilk esaslı kararının; 12. parseldeki araştırma sondajının başlaması kararı olduğunu kaydeden Silikiotis, bazı kişilerin neden sondajın daha erken başlamadığını sorduğunu ancak sondaj başlamadan önce bizzat şirket tarafından bir ön çalışma yapılması gerektiğini ifade etti.

İkinci tur ihalelerde de böyle olacağını dile getiren Silikiotis, iznin verilmesinin hemen akabinde sondajın başlayamayacağına dikkati çekti.

Önlerinde neler olacağını görmek için araştırma sondajının tamamlanmasını beklediklerini dile getiren Silikiotis, buna paralel olarak, Lübnan'la Güney Kıbrıs arasındaki MEB belirleme anlaşmasının da tamamlanması gerektiğini belirtti.

Ortada bazı belirsizlikler bulunmasının, ikinci tur ihalelere çıkmaları konusunda kendilerini engellemediğini dile getiren Rum bakan, bunun diğer parsellerle ilgili ikinci tur ihalelere çıkmaları için en uygun zaman olduğuna atıfta bulundu.

Silikiotis, birkaç gün içerisinde sondajın ilk sonuçlarına sahip olacaklarına bakıldığında; ikinci tur ihalelerin şirketler için daha çekici olacağını umduklarını dile getirdi.

İZİNLER 2012'NİN İÇİNDE

MEB'e ilişkin yeni araştırma izinleriyle ilgili başvuru evraklarının birçoğunun hazır olduğunu da ifade eden Silikiotis, çeşitli bakanlıkların geriye kalan evrakları teslim etmek için yoğun bir şekilde çalışmakta olduklarını dile getirdi.

Yasanın ihalenin yayımlandığı günden itibaren, şirketlerin önerilerini sunmaları için üç aylık bir süre verilmesini öngördüğünü kaydeden Silikiotis, bunun akabinde danışma komitesi tarafından şirketlerin önerilerinin gözden geçirilmesine başlanacağını ekledi.

Silikiotis, seçilecek olan şirketlerle yapılacak müzakerenin, 2012 yılının ortalarında başlayabileceğini sözlerine ekledi.

ALTYAPI KONUSU

Noble şirketinin, Vasiliko'da doğal gaz sıvılaştırma terminali inşa edilmesi konusundaki önerisi hakkında ise Silikiotis, "Kıbrıs"ın bir enerji merkezine dönüştürülmesi hedefinin; ülkenin coğrafik konumu, doğal gaz yatakları bulunması olasılığı, aynı zamanda AB üyeliği statüsüyle desteklendiğini kaydetti.

"Kıbrıs'ın şu an topraklarına altyapıları inşa edebileceğini, bununla birlikte politik ve tekno-ekonomik sebeplerden dolayı şu an Kıbrıs'ın başka seçeneği olmadığını düşündüklerini" ifade eden Silikiotis, doğal gaz sıvılaştırma terminaliyle ilgili olarak Rum hükümeti tarafından alınmış bir karar bulunup bulunmadığı sorusuna ise olumlu yanıt verdi.

Silikiotis, bir dizi başka benzer kararın; Noble Energy şirketinin yapacağı resmi açıklamanın akabinde ortaya çıkacak olan verilere bağlı olacağını da söyledi.

Silikiotis, yeterli ve dış ticarete konu olabilen doğal gaz yatakları var olduğunun ispatlanması halinde; planlamaları arasında devlet kontrolü altında boru hattı ve terminal inşası bulunduğunu kaydetti.

(İY/HA)


TAK
 
4 Aralık 2011 Pazar 14:49
Okunma: 518
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)