Ana Sayfa » Kıbrıs » İşte buna haksız rekabet derler!

İşte buna haksız rekabet derler!

Ülkede “kaçak iş gücü” sadece yurt dışından gelmiyor. Kamuda çalışan çok sayıda işçi memur da kayıt dışı bakım, onarım, tamir işlerinde uğraşıyor. Yüzlerce esnaf haksız rekabetle yüz yüze.

 
 
İşte buna haksız rekabet derler!
Kamu Yasası’nda kamu görevlilerinin ek iş yapmasının yasak olduğu açıkça belirtiliyor. Ancak bazı kamu çalışanlarının kaçak olarak ek iş yapması birçok sektörü çöküşe sürükledi. Özellikle esnaf ve zanaatkarlıkla uğraşan kesim bu durumdan şikayetçi.

Bazı kamu ve belediye çalışanlarının ek gelir için esnaf ve zanaatkarlık işlerini yapmaya yönelmesi bu sektörde büyük sıkıntı yarattı. Havadis’e şikayette bulunan esnaf ve zanaatkarlar “Bize ekmek kalmadı. Yetkililer artık sesimizi duysun” diyerek isyan etti.

Kaçak çalışanlardan da vergi alınıyor…
Kamu görevlisi olup, kaçak olarak ek iş yaptığı tespit edilen kişilerden vergi dairesi, vergi talep ediliyor. Ancak vergi de gizlilik olması nedeniyle aleyhlerinde hiçbir uygulama başlatılmıyor. Sadece vergi alınıyor. Kamu çalışanlarının vergi ödememesi ve yanında çalışıp Sosyal Sigorta’sını, İhtiyat Sandığı’nı yatırmak zorunda olduğu kişiler olmaması nedeniyle bu işi profesyonel olarak yapan kişiler bir adım daha geri gitmiş oluyor.

Haksız rekabet doğuyor…
Geçimini sadece esnaflık ve zanaatkarlık yaparak sağlayan kesim, esnaf ve zanaatkarlığı ek iş olarak yapan ve kaçak çalışması nedeniyle vergi ödemeyen kişilerle rekabet edemiyor. Birer birer kepenk indiriyor.

İşsizlik artıyor…
Kamu görevlilerinin ya da belediye çalışanlarının ek gelir için esnaflık ya da zanaatkarlığa yönelmesi mevcut esnaf ve zanaatkarların işlerini etkilemesinin yanı sıra ülkedeki işsizliği de artırıyor. Bir kişi iki iş yaparken, başka bir kişi iş bulmakta sıkıntı yaşıyor.

En büyük sıkıntı teknik işlerde…
Kamu görevlilerinin ek iş olarak yaptığı işlerin en başında, televizyon tamirciliği, su tesisatçılığı gibi teknik işler geliyor. Esnaf ve zanaatkarlar bu konuda defalarca şikayetlerini dile getirdi. Ancak hiçbir önlem alınmadı.

Ardıç: “Sektöre çok kötü bir darbe vuruyor”
Tesisatçılar Birliği Başkanı Mehmet Ali Ardıç Havadis’e yaptığı konuşmada, mesleklerinin kamu ve belediye çalışanları tarafından yapılmasının sektöre çok büyük bir darbe vurduğunu söyledi. Devlet memurlarının ve belediye çalışanlarının kendilerinin yapmasıyla ortaya haksız rekabet çıktığını savunan Ardıç şu şekilde konuştu:

“Memurlar ve belediye çalışanları bizim işimizi ek gelir olarak yapıyor. Bu konuyla ilgili

Maliye Bakanlığı’na yazı yazacağız. Tespit edilen isimler. İsim isim, çalıştıkları kuruluşlarla birlikte bildireceğiz. Ülkede en büyük problemlerden biri işsizlik. Bazı kişilerin iki iş yapması ile birlikte birileri de işsiz kalıyor. Bazıları annelerinin, eşleri adına iş yeri açarken bazıları tamamen kayıtsız çalışıyor. Vergi ödemiyor. Sigorta yatırmıyor. Zaten memurların bankalardan kredi alabilmesi bizden çok daha kolaydır böylece haksız rekabet oluyor.”

Amca: “Bir kişi iki iş yapıyorsa, bir kişi işsiz kalıyor”
Kıbrıs Türk Taşeronlar Birliği Başkanı Osman Amca, ülkede işsizliğin önemli bir sorun olduğunu vurguladı ve “Bir kişi ek iş yapıyorsa bir kişi işsiz kalıyor demektir” dedi. Amca şu ifadeleri kullandı:

“Veteriner Dairesi’ndeki bir veterinerin inşaat işine girdiğini Tarım Bakanı’na yazılı olarak bildirdim. Birilerinin ikinci bir iş yapması demek birilerinin işsiz kalması demektir. Devlet memurları özel iş istiyorsa kamudan ayrılsın özel iş yapsın. Biz bu konuların önüne geçebilmek için Taşeronlar Birliği olarak kart bastık. Müteahhitler Birliği ile protokol imzalayarak protokol uygulamaya koyuldu. Ancak af sonuçlana kadar denetimler yapılmayacak. 6 Şubat 2012 itibarıyla tüm denetimlerin yapılması hazırlıklar yapıldı. İkinci bir iş olup bir memur çalışması cezasız kalmayacak.”

Çıralı: “Mesai saatlerinde bile ek iş yapılıyor”
Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, kamu çalışanlarının mesai saatlerinde bile ek iş yaptıklarını kaydetti. Kamu çalışanlarının ek iş olarak teknik branşlara yönelmesi ile geçimini teknik işlerden sağlayan kişilerle aralarında haksız bir rekabet olduğunu ifade etti. Kamu görevlilerinin teknik işleri çok cüzi ücretlere yaptığını söyleyen Çıralı şu ifadeleri kullandı:

“Kamu çalışanları mesai saatlerinde bile teknik işleri yapıyor. Önceliği ek işe veriyor. Bu durumun geçimini sadece bu mesleklerden sağlayan kişilerle aralarında haksız rekabet doğmasına neden oluyor. Kamu çalışanları bu işi ek gelir olarak yaptığı için daha cüzi ücretlerle çalışıyor. Bu durum denetimsizlik ve kontrolsüzlükten kaynaklanıyor. Kaçak ekonomi yaratılıyor. Haksız rekabet doğuyor. Bunun önüne geçilmesi için nasıl ki kaçak işçi çalıştırana ağır ceza veriliyor, aynı uygulamanın bu durumda da yapılması gerekir.”

Tulga: “Korkunç bir adaletsizlik doğuyor”
Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Hürrem Tulga, kamu çalışanlarının ikinci iş olarak esnaflığa yönelmesi ile ortada korkunç bir adaletsizliğin oluştuğunu söyledi. Bu durumun önüne ancak yasalardaki düzenlemelerle geçileceğini ifade etti. Bir çok kişinin annesinin eşinin adına dükkan açtığını kaydeden Tulga, “Bir çok kişi annesi ya da eşi adına dükkan açıyor. Böyle olunca denetleme yapılmasında da sorun yaşanıyor. Meslek eğitimi almamış insanlara esnaflık ya da zanaatkarlık yapma şansı veriliyor. Kamu görevlilerinin bankalardan kredi alması daha kolaydır. Böylece ortaya haksız rekabet çıkıyor. Bir iş yeri kapanırken yerine başka bir iş yeri açılıyor. Ancak bunu sadece kamu çalışanları yapmıyor. Aynı zamanda ülkeye yurt dışından çalışma izinli olarak gelen kişilerde yapıyor.”

Çerkez: “Yasa da açıkça belirtiliyor”
Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez, kamu çalışanlarını ek iş yapmasının yasak olduğunun yasa da açıkça belirtildiğini söyledi. Buna rağmen kamu yasasına aykırı olarak kamu çalışanlarının ek iş yapmaya devam ettiğini kaydetti. Çerkez, “Uzun süredir kamu çalışanlarının ek iş yaptığı biliniyor. Daha önce bu konu sendikalar tarafından mahkemeye de taşınmıştı. Vergi Dairesi bu kişilerin tespit edilmesi durumunda vergi alıyor. Yasak işle elde edilen vergi alınıyor. Ticaret Odası olarak bu konuda araştırma yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Kaçmaz: “Vergide gizlilik olduğu için gizli tutmak durumundayız”
Vergi Dairesi Müdürü Yusuf Kaçmaz, kaçak olarak çalışan iş yerleri ve kişiler fark edilmesi durumunda vergi talep ettiklerini açıkladı. Ancak vergi talep edilmesinin yasallaşması anlamına geldiğini söyledi.

Vergide gizlilik olduğu için, kaçak olarak çalışan kişilerin tespit edildiğinde vergi talebinde bulunduklarını ancak ilgili mercilere şikayette bulunmadıkların ifade eden Kaçmaz, “Biz hizmet karşılığında vergi alıyoruz. Ancak vergi de gizlilik olduğu için ilgili mercilere şikayette bulunmuyoruz. Bize bir şikayet geldiğinde değerlendiriyoruz. Vergi talebinde bulunuyoruz. Kaçak çalışanların önüne geçilmesi için vatandaşlarda duyarlı olmalıdır. Hizmet aldıkları yerlerden belge talebinde bulunmalıdırlar. Bunun en iyi örneği evlere temizliğe giden kişilerdir.”

Özkardaş: “Ülkenin en büyük sorunlarından biri kayıt dışı ekonomi”

Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardaş, ülkede yaşanan en önemli sorunların başında kayıt dışı ekonomi geldiğini söyledi. Ülkede çalışıp kayıtlara geçmeyen ekonominin kayıt dışı ekonominin en büyük etkenlerinden olduğunu ifade etti. Özkardaş şu ifadeleri kullandı:

“Kaçak işçileri, kayıtsız çalışanları ve emekli olup da ek iş yapanları sayacak olursak, bu ülkede 600 milyon TL kayıp var. bu kayıpların 200 milyonu Sosyal Sigorta yatırımlarıdır. Çalışıp da kayıt altında olmayan kişiler Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı yatırmamaktadır. Bunlar yatırılsa Sosyal Sigortalara 250 milyon TL para girer. Sosyal Sigortaların açığı 124 milyon TL’dir. Oysa kaçak işçiler ve kayıt dışı olan bizim vatandaşlarımız Sosyal Sigorta’sını yatırsa bu açık kapanır. İhtiyat Sandığı yatırılsa her yıl 150 milyona yakın para girer. Vergi de ödense de 120-200 arası vergi girer. Bu ülkedeki kara deliklerden bir tanesi de kapanır. Biz buna şiddetle karşıyız. Kamu Görevlileri Yasası’nda ikinci iş yapmanın cezası işten atılmadır. Maalesef ki bir şey yapılmıyor.”

 
12 Ocak 2012 Perşembe 10:34
Okunma: 1428
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu