Ana Sayfa » G. Kıbrıs » İşte Euro Grubu Kararı...

İşte Euro Grubu Kararı...

Euro Grubu toplantısında varılan anlaşmadan sonra Güney Kıbrıs'ın yeni acı gerçeklerle yüz yüze geldiği, anlaşmanın kaygı ve endişe yarattığı, bu anlaşmanın önümüzdeki günlerde Güney Kıbrıs'a ve Rum halkına büyük zorluklar yaşatacağı haber verildi.

 
 
İşte Euro Grubu Kararı...


Euro Grubu toplantısında varılan anlaşmadan sonra Güney Kıbrıs'ın yeni acı gerçeklerle yüz yüze geldiği, anlaşmanın kaygı ve endişe yarattığı, bu anlaşmanın önümüzdeki günlerde Güney Kıbrıs'a ve Rum halkına büyük zorluklar yaşatacağı haber verildi.
 
Alithia "Ertesi Gün İçin Kaygı ve Endişe" başlıklı haberinde Euro Grubu ile varılan anlaşmada; tıraşlama oranı gibi bazı büyük başlıkların açık kaldığı, programın uygulamaya konulabilmesi için bu açık kalan noktaların Nisan başlarına kadar kapatılması gerektiğini yazdı.


Habere göre mevduatlara yapılacak tıraşlama oranı, Laiki Bankası ile birlikte bu bankanın, Acil Likidite Mekanizması'na (ELA) olan 9,5 milyar Euro'luk borcunu da yüklenen "Kıbrıs Bankası"nın yüzde 9'luk sermaye göstergesine ulaşabilmek için ihtiyaç duyacağı yeniden sermayelendirme miktarına bağlı olacak. Rum Yönetimi mevduatlara yapılacak tıraşlamanın yüzde 30'un altında olacağını değerlendirirken meselenin değerlendirilmesi ve temizlenmesinin ne kadar zaman alacağı bilinmiyor.


Euro Grubu toplantısında varılan anlaşma İhtiyat Sandığı paralarını kapsamıyor, bu meselenin çözümü Rum yönetimine bırakıldı. Mevduatlara yapılacak tıraşlamadan ortaya çıkacak ihtiyacın 1,2 milyar Euro'ya çıkacağı değerlendiriliyor.


Politis "Acı İyimserlik" başlıklı haberinde herkesin, önümüzdeki günlerin ve ayların nasıl gelişeceği konusunda endişeli olduğunu, Anastasiadis hükümetinden kişilerin ilk değerlendirmeleri olumlu olmasına karşın çoğu Rum ekonomist ve analizcinin, Güney Kıbrıs'ın Gayrı Safi Yurt İçi Hâsılası'nın (GSYİH) yüzde 10-15'inin yitirileceği kanaatinde olduğunu yazdı.


Euro Grubu ile yapılan anlaşmanın 8 ana koşulu bulunduğuna, bu koşulların; izlenecek prosedürü belirliyor olmasına karşın "Kıbrıs Bankası"ndaki, hisse senedine dönüştürülecek olan sigortasız mevduatların dönüşüm oranının bilinmediğini kaydeden gazeteye göre anlaşmadaki olumlu nokta; 100 bin Euro'nun altındaki sigortalı mevduatların tamamen güvence altına alınması ve Avrupa Merkez Bankası'nın "Kıbrıs Bankası"na likidite sağlayacak -şartlı olarak- olmasıdır. Anlaşmada emekli sandıklarının yeniden yapılandırmadan muaf tutulmasına dair hiçbir ifade yer almıyor. Mevduatları koruma planı bu sandıklar/fonları kapsamıyor.


EURO GRUBU İLE VARILAN ANLAŞMANIN 8 ANA KOŞULU


Gazete Euro Grubu ile yapılan anlaşmadaki 8 ana koşulu okurlarına şöyle aktardı:


"1- Laiki Bankası'nın derhal tasfiye edilmesi. Anlaşma tasfiyeye hissedarların, tahvil sahiplerinin ve bütün sigortasız mevduatların katılımını öngörüyor. Yani bütün bu gruplar büyük zarara uğrayacak. Zararın; 100 bin Euro'nun üzerindeki yatırımların yüzde 30 olacağı tahmin edilen tıraşlamadan göreceği zarardan daha büyük olacağı anlaşılıyor.


2-Laiki 'iyi' ve 'kötü' bankalar olmak üzere ikiye bölünecek, 'kötü' banka zaman içerisinde tasfiye edilecek. Personelin bir kısmı, en azından gerekli olanları, 'iyi' bankaya nakledilecek ancak bunların istihdam şartları belirsiz olacak. 'kötü' bankada sadece gerekli personel tutulacak.  'kötü' banka beklendiği gibi kredilerin tahsil edilmesi ile meşgul olacağından, bununla ilgili olanlar dışındaki personel fazlalık olacak.


3-Laiki'nin 'iyi' parçası daha sonra, kurumsal tasfiye prosedürleri aracılığıyla Kıbrıs Bankası'na katılacak, Laiki ve Kıbrıs Bankası Yönetim Kurulu olarak anılacak. Bu son ek gerekli görüldü çünkü tamamen bir ticari/işletme kararıyla ilgilidir, özel şirketlere böyle bir karar Kıbrıs ve Avrupa mevzuatları tahtında dayatıldı. Laiki tamamen devlet kontrolünde ancak Kıbrıs (Bankası) Yönetim Kurulu'nun nasıl tepki göstereceği bilinmiyor. Bu koşulda açıkça; ELA'nın (Acil Likidite Mekanizması) 9 milyar Euro'sunun Kıbrıs Bankası bilançosuna geçeceği belirtiliyor. Yeniden sermayelendirme prosedürü tamamlanana kadar sadece sigortasız mevduatların (100 bin Euro'nun üzerindekiler) dondurulacağı açıkça belirtiliyor. Kıbrıs Bankası bilançosu Laiki'nin 'iyi' parçasıyla birleşmesinden sonra değerlendirilecek.


4-Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu mevcut kurallar temelinde Kıbrıs Bankası'na likidite sağlayacak. Yani Kıbrıs Bankası'nın kredi portföyünü değerlendirecek ve teminat gösterilebilecek mal varlıkları eklenecek. ELA'nın verdiği mevcut meblağ bundan çıkartılacak ve Avrupa Merkez Bankası bu sınıra kadar likidite sağlayabilecek. Bugünkü olgularla, Kıbrıs birkaç milyar Euro alma olanağına sahiptir. Mesele, makamlar ve banka sisteme güveni yeniden tesis edip edemeyeceği ve bunu ne kadar çabuk sağlayabileceği. Bu olduğunda, Kıbrıs dışına götürülen çoğu mevduat Ada'ya geri dönecek. Büyük bölümü Kıbrıs Bankası'na gidecek olan bu mevduatlarla ELA'nın alacağı aşamalı olarak ödenebilecek.


5-Kıbrıs Bankası'nın yeniden sermayelendirilmesi sigortasız mevduatların sermayeye dönüştürülmesiyle gerçekleştirilecek. Anlaşıldığı üzere bu prosedüre hissedarlar ve tahvil sahipleri de tamamen katılıyor.


6-Dönüştürme, Laiki'nin 'iyi' parçasıyla birleşmeyle Kıbrıs Bankası'nın sermaye yeterliliği göstergesi yüzde 9 olacak şekilde yapılacak. Yani 2 puanlık bir gevşetme veriliyor. Yüzde 11'lik gösterge ile sigortasız mevduatlardan üstlenilecek bedel olan 600-750 milyon Euro'luk ilave sermayenin pompalanması gerekecek. Kurallar temelinde ihtiyaç duyulan sermaye yüzde 9 ile hesaplanacak. Daha sonra bu meblağ sigortasız mevduatların toplamına bölünecek ve ortaya çıkacak oran mevduatlara yapılacak tıraşlama olacak. Mevcut hissedarlar ve tahvil sahiplerinin büyük zarara uğraması bekleniyor ancak prosedür tamamlanmadan bu zararın miktarı kestirilemiyor. İlk değerlendirme, bu oranın en az yüzde 30 olacağı yönünde.


7-Bütün bankalardaki tüm sigortalı mevduatlar Avrupa emirlerine göre tam olarak korunacak. Euro Grubu, 15 Mart Cuma günkü kararından sonra tam da bu noktada ağır saldırıya maruz kaldı ve bununla, sigortasız görülen mevduatların tıraşlanması olarak yorumlanan sonu dayattı.


8-10 milyar Euro'luk programın paraları Kıbrıs Bankası'nın veya Laiki'nin yeniden sermayelendirilmesi için kullanılmayacak. Yukarıda aktarılan şartlar temelinde yeniden sermayelendirmenin, sadece sigortasız (100 bin Euro'nun üzerindeki) mevduatların katılımıyla olacak."


LAİKİ'NİN KIBRIS BANKASINA, 13 YILLIK KAMU BORCUNA DENK BORÇ AKTARDI


Fileleftheros "9,2 Milyarlık Suç... Laiki'nin ELA'dan Aldığı Kredi 13 Yıllık Kamu Borcuna Denk" başlıklı manşet haberinde "Laiki" Bankası'nın ELA'ya (Emergency Liquidity Assistance) olan 9,2 milyar Euro'luk vereceği ile "Kıbrıs Bankası"na; Rum Yönetimi'nin mali açığını kapatmak ve aldığı kredileri yeniden yapılandırmak için Troyka'dan borçlanacağı 10 milyar Euro'ya denk bir borç aktaracağını yazdı.


Gazete "Laiki"nin ELA'ya likidite borcunun Eylül 2011'de 490 milyon Euro olduğunu ancak 18 ay içerisinde 9,2 milyar Euro'ya fırladığını; bu meblağın Rum yönetiminin 2012 sonunda 15,35 milyar Euro'ya ulaşan toplam kamu borcunun yüzde 60'ına denk geldiğini vurguladı.


Habere göre "Laiki"nin ELA'ya likidite borcu Nisan 2012'den sonra baş döndürücü bir hızla arttı ve bir yıldan az bir süre içerisinde 5,4 milyar Euro arttı. Bu da kamu borcunu, kapatılması için 8 yıl gerektirecek kadar artırdı. Laiki'nin ELA'dan Nisan 2012'de aldığı borç 3,8 milyar Euro, aynı yılın haziran ayında 8,02 milyara, eylül ayında 9,8 milyara yükseldi, bu yılın şubat ayında 9,32 milyara düştü. Kamu borcunun aynı mesafenin kapatılması için yıllar gerekti çünkü 2000 yılında 5,8 milyar Euro olan kamu borcu 2005'te 9,3 milyar Euro'ya yükseldi ve 2010'da ilk kez 10 milyar'ı aştı ve Aralık 2011'de Rusya'dan 2,5 milyar Euro kredi alındığından 2012'de 15,35 milyar Euro oldu.


ARTIK HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ DEĞİL, ALIŞILMIŞ HAYAT TARZI ALAŞAĞI OLDU


Simerini "Hiçbir Şey Eskisi Gibi Olmayacak... Troyka İle Anlaşmanın Ertesi Günü Hayatımız Değişiyor" başlığıyla ve siyah zemin kullanarak yansıttığı haberinde Güney Kıbrıs'ın ve Rumların yaşam seviyelerini mecburen düşüreceklerini, yeni, zordan daha zor bir döneme gireceklerini yazdı.


"Laiki Bankası"nda mevduatı olanların paralarını kaybedeceklerini,  aynı şeyi hissedarlar ve tahvil sahiplerinin de yaşayacağını, çalışanların havada kalacağını, işverenlerin de ekonomiye karşı yükümlülüklerini; kalkınmayı yerine getirebilme olanaklarının başıboş kalacağını belirten gazete, kalkınmanın tamamen hali hazırda sıfırı tüketmiş olan tüketiciye kalacağını vurguladı. Gazete, Rum halkının parasız kalmasının ötesinde büyük bir işsiz kalma tehlikesi içerisinde olduğunu, istatistiksel olarak Gayrı Safi Milli Hâsıla'nın (GSYİH) yüzde 1 düşmesinin 2 bin 500-3 bin kişinin işini kaybetmesi demek olduğunu belirtti.


Habere göre Rum tarafındaki küçük-büyük işletmelerin karşılaşacağı en büyük zafiyetin, mevduatları "Kıbrıs Bankası"nda ise yatırımlarının dondurulması ve bir süre sadece 100 bin Euro kullanabilecek olmaları. Yatırımlarının Laiki'de ve 100 bin Euro'nun üzerinde olması halinde yıllarca dondurulmuş kalacak, bu mevduatların tamamını kaybedebilecekler veya kaybedilmiş sayılabilecek ölçüde tıraşa maruz kalacak. Çoğu büyük işletme, elektrik tüketimi gibi işleyiş giderlerini karşılamak için 100 bin Euro'ya ihtiyaç duyuyor. Çoğu işletme,  gerek likidite sıkıntısı nedeniyle aylardır gümrükte kalmış mallarını çıkarmak gerek aldıkları malların parasını ödeyebilmek için daha çok sermayeye ihtiyaç duyacak.


Gazete ticaretin genel olarak büyük bir darbe alacağını ve işyeri sahiplerinin ay sonunda çalışanlarına maaş ödeyemez hale geleceğini, bunun da ailelerin tüketim yapamamasına ve piyasanın durmasına yol açacağını, işletmelerin piyasada çekle iş yapıp yapamayacağının da bilinmediğini vurguladı.


Habere göre Güney'deki çoğu küçük ve orta ölçekli işletme kepenk kapatmanın eşiğinde bulunuyor. Bu da işsizliğe yol açacak. İlk turist misafirlerini karşılamaya hazırlanmaları gereken dönemde bulunan otellerin de ciddi sorunlarla karşılaşması bekleniyor. 100 bin Euro'nun üzerindeki mevduatların dondurulması nedeniyle tadilat veya sadece yeniden işletmeye başlama işlemleri durmuş durumda. Sektöre yeni istihdam yapılamıyor. Otelciler yeniden çalışabilmek için personellerini asgari seviyeye indirmeyi deneyecek. 


Halen gayrı menkul fiyatlarının düşmesi ve uzun süren grevler nedeniyle yara almış olan inşaat sektörü de büyük sorun yaşayacak. Çoğu Rum şu anda evlerini elinde tutmaya odaklandı çünkü çoğu konut kredisini Laiki ve Kıbrıs bankalarından, evlerini ipotek göstererek aldı. Kredi taksitlerini geciktirmeleri halinde, kredileri geri ödemesi yapılmayan borçlar kapsamına alınabilir. Hizmet sektöründeki iş hacminde de dikey düşüş bekleniyor çünkü avukatlık bürolarının ve denetim kurumlarının çoğu müşterisi yabancılar. Mevduatların tıraşlanması çoğu yabancı yatırımcıyı yatırımlarını çekmeye zorladı bu da sektörün iş hacmini, henüz hesaplanamayan oranda daralttı.


Gazete hal böyle iken en büyük yarayı, halen yaralanmış olan Rumların psikolojisinin alacağına dikkat çekerek bugüne kadar alışmış oldukları yaşam tarzının alaşağı olduğunu, Güney'de her yerde daha önce hiç bilinmeyen bir güvensizlik ve belirsizlik hâkim olduğunu belirtti.


SARRİS "DÜZENSİZ BİR İFLASTAN VE EURO'DAN ÇIKMAKTAN KURTULDUK"


Haravgi "Mihalis Sarris: 'Bir Düzensiz İflastan Kurtulduk" başlığıyla yansıttığı haberinde, Rum Maliye Bakanı Mihalis Sarris'in Euro Grubu'nun malum kararının ardından yaptığı açıklamada Güney Kıbrıs'ın "bir düzensiz iflastan kurtulduğunu, yeni nesillerin geleceğinin güvence altına alındığını" iddia ettiğini yazdı.


Habere göre; "Kıbrıs ekonomisi için uzun bir belirsizlik ve güvensizlik dönemi kapandı. Aslında sadece bir savaşı kazanmadık, gözle görünür Euro Bölgesi'nden çıkış tehlikesinden de kurtulduk" diyen Sarris hedeflerinin makroekonomik istikrar, reform yapılmış bir bankacılık alanı, bütçe disiplini ve yapısal değişiklikler olduğunu söyledi. "fedakârlıklar yapacak ve zor anlar geçireceğiz ancak ekonominin yeniden hareket etme ve sosyal uyum olanağı var" ifadesini kullandı.


(ŞA/HÖ)


*********************


 
26 Mart 2013 Salı 12:58
Okunma: 1122
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu