Ana Sayfa » Kıbrıs » İste Korsan Taksi'lerin listesi!

İste Korsan Taksi'lerin listesi!

Ülkenin kanayan yarası haline gelen ve yasal koşullara uyarak mesleğini icra etmek için uğraşan taksici esnafını isyan noktasına getiren korsan taksicilik ve başka bölgelerde kayıtlı taksilerin alanları dışında faaliyet göstermeleri, yetkililerin konuyla ilgili önlem almalarını zorunlu kılıyor

 
 
İste Korsan Taksi'lerin listesi!
GİRNE BÖLGESİ KANAYAN YARA...

Özellikle Girne bölgesinde benzer sorunların yaşandığına işaret eden Kıbrıs Postası’na ulaşan okurlar, korsan ve bölge dışı taksicilik sorunlarına karşı yetkililerin gereken duyarlılığı göstermediğini iddia ediyor. Başta ticari taksilere T izni veren İzin Kurulu olmak üzere Polis Genel Müdürlüğü, Kaymakamlık ve Belediye yetkililerinin üzerinde büyük bir sorumluluk olduğunun altını çizen taksici okurlar, soruna çözüm bulunmaması halinde taksicilik sektöründe tam bir kaosun doğacağını kaydediyor.

KORSAN VE BÖLGESİ DIŞINDA TAKSİCİLİK YAPANLARA KARŞI ÖNLEM TALEBİ...

Yasal mevzuatlara uymadan bölgeleri dışında taksicilik yapanları isim ve plaka bazında tespit ettiklerini belirten kaynaklar, verdikleri örneklerle yetkilileri göreve çağırıyor. Kıbrıs Postası’na ulaşan bilgiler arasında yasal şartlara uygun olmadan çalışan taksilerin plakalarından oluşan uzun bir liste bulunuyor. Kıbrıs Postası, sorumlu gazetecilik anlayışıyla söz konusu plakaları yayınlayarak, sorunun çözümünde etkili olacak tüm kurum ve kuruluşların haberi ihbar olarak ele alması gerektiğini düşünüyor.

BÖLGESİ DIŞINDA ÇALIŞAN BAZI TAKSİLERİN PLAKALARI...

Kıbrıs Postası'nın özel haberine göre Cihangir’den T izni alıp TKA 121 plakalı araçla Girne’de taksicilik yapan ve St. Hillarion’da müze bekçisi olarak görevli şahıs başta olmak üzere, bazı plakalar ve kayıt yerleri şöyle sıralanıyor:

TLN 737: Bostancı’da ikamet ediyor ve T izni de oradan alınmış. Girne’de ev kiralayan şahıs, Girne’de çalışıyor.

THB 061: Balıkesir’de ikamet ediyordu. T izni aldı. Çatalköy’den ev kiraladı, Cratos Otel’de taksicilik yapıyor.

TLE 906: T izni Mağusa’dan çıkartılmış. Bellapais’te taksicilik yapıyor.

TKD 062: T izni Gönyeli’den çıkartılmış. Girne’de çalışıyor.

TLK 427: T izni İnönü’den çıkartılmış. Alsancak’ta taksicilik yapıyor.
Söz konusu araçlar, elimizdeki uzun listenin sadece birkaçı... Söz konusu plakaların listesini haberin sonunda kamuoyu ve yetkililerin bilgisine sunacağız.

DURAKSIZ TAKSİLER, KAYITLI TAKSİLERİ BALTALIYOR

Duraksız taksilerin kayıtlı taksileri baltaladığı yönünde şikayette bulunan kaynaklar, bunlara göz yumanların sorgulanması gerektiğini vurgulayarak, “Gelin, bu kadara aracın içinde Girne’de iş yapmaya çalışın. Hükümet, polis, izin kurulu, belediye hangisi, sorumlu? Plaka kiralayanlar çok mağdur durumdadır. Belediyenin durak göstermesi gerekli. Kaymakamlık ve İçişleri Bakanlığı da bu durumdan sorumludur” ifadelerini kullanıyor.

“40 BİN EURO’YA ARAÇ GETİRTİYORLAR, 600 TL’LİK VERGİDEN KAÇIYORLAR”

Bazı taksicilerin 40 bin euroluk araç getirttiklerini ancak yıllık 600 TL’lik vergiden kaçınarak eylemlere gittiğini de belirten kaynaklar, turizm taşımacılığında da 9 koltuk şartı başta olmak üzere hiçbir şarta uyulmadığının altını çiziyor.

BİRLEŞİK TAKSİCİLER BİRLİĞİ BAŞKANI KEMAL ÖZAY...

Yaşanan sorunlarla ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz  Birleşik Taksiciler Birliği Başkanı Kemal Gözay, söz konusu sorunların uzun zamandır dile getirildiğini ve çözüm yolları basit olduğunu ancak çözüm üretmek istenmediğini savundu.

“HERKES SORUMLULUĞU BİRBİRİNİN ÜZERİNE ATIYOR”

“Herkes sorumluluğu birbirinin üzerine atıyor. Polis, sorumluluğu İzin Kurulu’na; İzin Kurulu, İçişleri Bakanlığı’na, Bakanlık da polise atıyor” diyen Gözay, yasal boşluk bulunduğunu, Polis Genel Müdürü Günay Özan’ın konuyla ilgili yasanın meclisten geçmesi halinde kaçakları yakalayacağını kendisine ilettiğini söyledi ve “Elim kolum bağlıdır” ifadesini kullandığını açıkladı.

Yasal mevzuattaki sorunlara vurgu yapan Gözay, T izni olmayan aracın sadece ailesini taşıyabileceğini, yolcu taşıma gibi bir hakkı bulunmadığını kaydederek, yasada bu ibarenin kaldırıldığını ve T izinsiz binden fazla aracın çalışır durumda olduğunu açıkladı.

“MESLEKİ SÜRÜŞ BELGESİ OLMAYANLAR TAKSİCİLİK YAPIYOR”

Gözay, casinoların rutin taşıma anlamında 10-20 arası yolcu taşıdığının altını çizerek, “Biz İzin Kurulu’ndan altı kişiden yukarı olanların sadece anne-babasını taşıyabileceği yönünde karar aldık. Bölgesi dışında taşımacılık yapan taksici, polis tarafından üç defa yazılması halinde T izni iptal olur. Ancak bunu engelleyebilecek bir durum yok. Bunlar kayıt dışıdır. Doğru dürüst çalışan taksiciler de kazanamadığı için ne vergisini verebiliyor, ne de sigortasını yatırabiliyor. Sorunlar bununla da sınırlı değil. Mesleki sürüş belgesi olmadan çalışanlar var. Öğrencilerin de işe çıktığını biliyoruz” dedi.

“TATAR’DAN RANDEVU İSTEDİK, HÂLÂ BEKLİYORUZ”

Maliye Bakanı Ersin Tatar’la da görüşerek talepleri ile çözüm önerilerini kendisine yazılı olarak ilettikleri ve Bakanlığın durumu incelediği bilgisini veren Gözay, şöyle konuştu:

“Vergi almak isterseniz, Çalışma Bakanlığı ve Sigorta Dairesi ayrı bir birim olarak denetlemeli. Denetlemeler yetersiz. Köyden kasabaya çalışanlar var. Bir telefon numarası veriyorlar, bir yerde bekliyorlar. Araç Girne’de duruyor, yolcuyu götürüyor. Yolcu tekrar ‘beni gel al’ derse geri gelip alıyor. Yeni İçişleri Bakanı, bu konuya el atmadı. Randevu istedik, halen bekliyoruz”.

KIBRIS TAKSİCİLER BİRLİĞİ BAŞKANI MURAT KARALAR...

Kıbrıs Taksiciler Birliği Başkanı Murat Karalar da Kıbrıs Postası’na konuşarak, 2003’te kapıların açılmasıyla köylerdeki tüm T izinli araçların merkezi şehirlere aktarıldığını kaydetti.

“Bu uygulama, kiralama usulüyle ya da satış ve feragatnameyle yapıldı. Bir önceki komisyon kararlarıyla ikametgaha bakılmadan izinler verildi. İkinci T izni olanı da şirketleşme kabul ettiler” diye konuşan Karalar, şu anda da T izinlerinin ikametgahın bölgesinde olması şartıyla verildiğine vurgu yaptı.

“O KADAR BÜYÜDÜLER Kİ, FİLO OLDULAR”

Harekete geçmekte çok geç kalındığını söyleyen Karalar, şöyle konuştu:

“Birçok T satıldı ya da kiralandı. Kendi bölgesinde değilse, durmak ya da beklemenin yasak olduğu hükmü açıktır. Yani Mağusa’daki bir T izinli, Girne’de durup bekleyemez. Gelip yolcusunu alır gider ama sıkıntı şu: Rent a car acenteleri veya turizm acenteleri T izinli taksileri alıp çalıştırıyor. Girne bölgesinde de her zaman için durup bekliyor. Üstelik artık o kadar büyüdüler ki, filo olarak bekliyorlar”.

Karalar, hükümetlerin ilgisizliğinden dolayı birçok işi olmayan insanın da taksicilik yapmaya başladığını belirterek, bu duruma polis ve hükümetin duyarsız davrandığını ve çoğaldıklarını kaydetti.

“İNGİLİZLER BİLE TAŞIMACILIK YAPIYOR”

“Vatandaşları bırakın, yurtdışından gelip Kıbrıs’a yerleşen İngilizler bile kendilerine web sayfası yaptılar, taşımacılık yapıyorlar, filo oluşturdular” diye konuşan Karalar, söz konusu durumla ilgili bir yasa üzerinde çalışıldığı bilgisini verdi ve “Bu yasa ivedilikle Bakanlar Kurulu’ndan onay alıp, meclisten de geçirilip  uygulaması gerekiyor” dedi.

“ÜZERİNDE ÇALIŞILAN YASAYLA SORUNLAR GİDERİLEBİLİR”

Denetleme Yasası’nda polisin araçları durdurup denetleme yetkisinin olmadığından bahseden Karalar, üzerinde çalışma yürütülen yasayla sorunların giderilebileceğine inanç belirtti. Karalar, söz konusu taslağın Bakanlar Kurulu’ndan geçirilip Meclis’ten onay alması durumunda polisin çok kolay denetleme yapabileceğinin altını çizdi.

“İzin Kurulu’yla konuştuğumuzda ‘Personel eksikliği var, nasıl denetlensin’ diyorlar. Ayda bir defa denetleme yapmakla da sonunu getiremezler.  Denetleme mekanizması kurulacaksa bir ay gitmez. Gayrıyasal taşımacılık yapanları plaka plaka biliyoruz. Yasa ivedilikle geçmeli” diyen Karalar, bütün görüşlerin aktarılmasının, belediye ve kaymakamlığın da görüşlerinin alınmasıyla komisyona geldiğini kaydetti.

Bir T izninin devredilmesi için Kaymakamlık,  belediye ve Polis Genel Müdürlüğü’nün görüşünün alındığını hatırlatan Karalar, söz konusu kurumların da ‘Uygundur’ ya da ‘Uygun Değildir’ raporu verdiklerini söyledi.

“ARTIK KANGRENLEŞTİ...”

Karalar, söz konusu sorunların artık kangrenleştiğini de kaydederek, şöyle konuştu:

“Ülkede sürdürülemez siyaset devam ettiği sürece böyle olur. Partizanlık yapılıyor. Karpaz’daki tüm T’ler Girne’de bekleyip yolcusunu alıp gidiyor. Turistikçiler, vito tipi araçlarda bizim koltuk sayımızı 7’den altıya çekti. Otomatikman turistikçiler 9+1 koltuğa geldi. Vito’lara takılabiliyor. Turistik ismi verilmeli. Taksiciler gibi taşımacılık yapıyorlar. Güney’e geçerken koltuklarını söküyorlar. Bizim bölgemizde polis denetlese bunlara ceza yazabilir. T’sini bile iptal edebilir. Mesleki sürücü belgesi olmayan kişiler var. İki kez yazıldığında komisyona rapor olarak gider ve T’si iptal olur. Önlem alınmıyor. Sezona girdik yine aynı sıkıntılar devam ediyor. ‘Korsanlar’ diye bağırıyoruz, maalesef hiçbir önlem alınmıyor. Polis Genel Müdürlüğü yazıyor, mahkemeye gidildiğinde savcı, Denetleme Yasası’nı açıyor ve ‘Siz yapamazsınız’ diyor. Raporu yazan polisin de siciline işliyor. Polisler de geri adım atıp yazmamayı tercih ediyor”.

İZİN KURULU BAŞKANI MEHMET YULAF...

Konunun bir diğer muhatabı, İzin Kurulu Başkanı Mehmet Yulaf ise Kıbrıs Postası’na yaptığı açıklamada, polisin başka yerde durağı olan bir taksiciyi yakaladığında, taksicinin ‘telefonla aranıp geldiğini’ söylemesi üzerine yapacak birşeyi kalmadığını belirtti. Böylesi bir duruma yasal bir engel olmadığının altını çizen Yulaf, ‘Taksici, dolaşmaya devam ediyor. Durak yaptığını ispatlayamıyorsun” dedi.

KÖY TAKSİLERİNİN TAVAN İŞARETLERİNİN RENGİ DEĞİŞTİRİLEBİLİR

Önümüzdeki dönemde bölgesi dışında taksicilik yapanlara karşı geliştirilecek önlemlerden bahseden Yulaf, köy taksilerinin tavan işaretlerinin renginin değiştirilebileceğini, bunun da bölge dışı taksicilik konusunda yararlı bir adım olacağını kaydetti.

“YASAL YETERSİZLİK VAR”

Yulaf, “Yasal yetersizlik var. İster özel araç isterse kiralık araçla olsun yolcu taşındığında kişi, taşıdıkları için ‘arkadaşım’ diyor. Polisin bu durumda ispat etme yükümlülüğü doğuyor. Yolcu, ticari amaçla takside bulunduğunu itiraf etmediği sürece birşey yapılamıyor” diyerek, Polis Genel Müdürlüğü uhdesinde yasal çalışmalar yürütüldüğünün altını çizdi.

“GEÇMİŞ HÜKÜMET KORKUNÇ MİKTARDA T İZNİ VERDİ... UBP, İKİ YILDIR TEK T İZNİ DAHİ VERMEDİ...

Taksicilerin en önemli sorunlarından birisinin de taksicilik pastasının küçülmesi olduğunu kaydeden Yulaf, şöyle konuştu:

“Geçmiş hükümet döneminde ihtiyaç olup olmamasına bakılmadan, korkunç miktarda T izni verildi. En büyük sıkıntı şu an budur. UBP hükümete geldiğinden bu yana devlet olarak bir tane T izni vermedik. Bu, taksicilere sunulan bir imkandır. İki yıl boyunca kimseye T izni verilmedi. CTP döneminde taksi devrinde feragatname verildiğinde 6 asgari ücret ödeme uygulaması vardı. UBP, bunu 2 asgari ücrete düşürdü. Bu da taksiciler için önemli bir katkıdır”.

“ÇAVUŞOĞLU, TAKSİCİLERİN GİYİM VE GÖRGÜ STANDARDINI YÜKSELTMEK İÇİN DÜĞMEYE BASTI”

Önümüzdeki dönemde İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun taksicilerin gerek giyim, gerekse görgü olarak seviye ve standartlarının yükseltilmesi üzerinde durduğunu belirten Yulaf, bu konuda hassasiyet gösterilmesi için Çavuşoğlu’nun talimat verdiğini aktardı.

“Yakın zamanda pilot bölgeler seçilerek söz konusu standartları artırma yoluna gidilecek” diyen Yulaf, taksicilik sektöründeki sorunlar üzerine sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’den gelen bazı kardeşlerimiz, Kıbrıs’ı tam tanımıyorlar. Bazı taksici arkadaşların da İngilizcesi yetersiz. Ülkedeki birçok tarihi ve turistik yerler bilinmiyor. Rehberlik alanında hizmetler verilecek. Duraklardaki şoförlerin özdenetimi zayıf. Durakların işletmeleri ve şoförler, müşterilere karşı özensiz. Bölgelerle veya otel ve casinolarla ilgili kendilerinin de müdahil olması ve müşterilere yön vermeleri gerekli. Bu yapılmadığı sürece taksiciliğin kalitesi düşüyor”.

GİRNE KAYMAKAMI GÜRKAN KARA...

Konuyla ilgili görüşünü aldığımız Girne Kaymakamı Gürkan Kara ise, taksicilerin mevcut sorunlarıyla ilgili yardımcı olmaktan kaçınmayacaklarını kaydetti. Taksicilerin, korsan taksiciler ve alanı dışında taksicilik yapanlarla ilgili bilgilerin kendilerine de ulaştırmasını isteyen Kara, “Bilgileri bize de versinler. Biz takipçisi olalım. Kimin hangi görevi yapacağıyla ilgili kendilerine yardımcı olalım” diye konuştu.

GİRNE BELEDİYE BAŞKANI SÜMER AYGIN...

Kıbrıs Postası’na konuşan Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın da konuyla ilgili kendilerine düşen çok fazla görevin olmadığını ifade ederek, T izni verme yetkisinin İzin Kurulu’na ait olduğunu kaydetti. Kontrollerin de İzin Kurulu tarafından yapıldığını belirten Aygın, “Bizim durak açma gibi bir yetkimiz var. Kimlerin çalıştığına, çalışacağına karar verme yetkisi de yine İzin Kurulu’nundur. Durak ihtiyacı varsa biz durağı kurarız. Korsan taşımacılıkla ilgili bizim de bölgemizde çalışan taksiciler adına şikayetimiz var. İzin makamının bunları derhal tespit edip polis ve kaymakamlık vasıtasıyla harekete geçmesi gerekli” dedi.

PLAKA KAYITLI OLDUĞU YER ÇALIŞTIĞI YER
TGJ 222 LAPTA VUNİ PALACE
TKB 444 BALIKESİR GİRNE
TLL 493 GÜZELYURT GİRNE
TLE 833 GÜZELYURT GİRNE
TGH 057 KÖPRÜ ALSANCAK
TLN 680 AKDENİZ GİRNE
TKD 062 GÖNYELİ GİRNE
TLE 141 DİKMEN GİRNE
TLN 737 BOSTANCI GİRNE
TKV 034 KANLIKÖY GİRNE
TLF 229 GEÇİTKÖY GİRNE
TLB 906 MAĞUSA GİRNE
THY 474 GÖNYELİ GİRNE
TFY 606 GÖNYELİ GİRNE
TLB 543 CİHANGİR GİRNE
THB 061 BALIKESİR CRATOS
TGN 161 ŞİRİNEVLER GİRNE
TFS 043 MALATYA GİRNE
TLL 061 BAHÇELİ CRATOS
TKA 121 GÖNENDERE GİRNE
TFK 747 NERGİSLİ BELLAPAİS
TJZ 922 ALSANCAK CRATOS
TJZ 649 KARŞIYAKA CRATOS
TKR 109 DİLEKKAYA CRATOS
HU 044 ÖZEL CRATOS
TKF 804 TÜRKMENKÖY ALSANCAK
TKK 427 İNÖNÜ ALSANCAK
TKA 611 LAPTA GİRNE
THM 890 KAYALAR GİRNE
TLF 120 LEFKE GİRNE
 
9 Mayıs 2011 Pazartesi 11:49
Okunma: 6625
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu