Ana Sayfa » G. Kıbrıs » İstifa Eden Rmmo Komutanı Çalikidis, Suskunluğunu Bozdu:

İstifa Eden Rmmo Komutanı Çalikidis, Suskunluğunu Bozdu:

"en Başta Tehlikeden Söz Ettim".

 
 
İstifa Eden Rmmo Komutanı Çalikidis, Suskunluğunu Bozdu:

Lefkoşa, 25 Temmuz 11 (T.A.K): RMMO'nun Mari-Zigi'deki Evangelos Florakis Deniz Üssü'nde 11 Temmuz'da meydana gelen patlamanın ardından istifasını sunan eski RMMO Komutanı Yunan Korgeneral Petros Çalikidis dün suskunluğunu bozdu ve Atina basınına patlamayla ilgili demeç verdi.

Haberi "En Başta Tehlikeden Söz Ettim" başlığıyla yayımlayan Simerini gazetesi, Çalikidis'in dün Atina'da yayımlanan "Ethnos tis Kiriakis" gazetesine verdiği demeçte, 11 Temmuz'da meydana gelen kazayla ilgili sorumluluk taşımamasına rağmen, "alınganlık ve hayatını kaybedenlerin anısına" görevinden ayrıldığını söyledi.

Gazeteye göre, "elinden geleni yaptığı için, Kıbrıs'tan vicdanı rahat ayrılacağını" dile getiren Çalikidis, geçtiğimiz cuma günü konuyu araştıran yetkili komiteye patlamayla ilgili ifade verdi.

RMMO Komutanlığını devralır almaz 2009 yılının mayıs ayından itibaren Rum Savunma Bakanlığı'na gönderdiği mektupla konteynırlardaki tehlikeli maddeyle ilgili karar alınmasını istediğini dile getiren Çalikidis, konuyu 2009 yılının kasım ayında yeniden gündeme getirdiğini ancak "bu sorun karşısındaki tutumun arkasında yatan siyasi nedenlerin değişmediği" yanıtını aldığını söyledi.

Bu hafta Güney Kıbrıs'tan ayrılacak Çalikidis'in "yetkilerinin gerektirdiği her şeyi yaptığından emin olduğunu" yazan gazete, patlamanın RMMO'yla bir ilgisi olmadığına, sadece bu maddenin muhafaza edilmesi sürecine dahil olduğuna da dikkat  çekti.

Çalikidis, konteynırları muhafaza sürecine dahil olmalarının, maddenin çalınması veya herhangi bir sabotaja kurban gitmesinin önlenmesinden kaynaklandığını da ifade etti.

Konteynırlardaki maddenin taşıdığı riski ve olayın ciddiyetini defalarca gündeme getirdiğini belirten Çalikidis, kendisinin konteynırlardaki maddeye ulaşma olanağı bulunmadığını, bölgenin çitlerle çevirili olduğunu ve anahtarları bile bulunmadığını söyledi.

"Patlamayla ilgili hiçbir sorumluluk almadığını, almaya da niyeti olmadığını" dile getiren Çalikidis, konteynırların üstünün tenteyle örtülmesini önerdiklerini de ifade etti. Kendilerinin değil Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve/veya Gümrük Dairesinin tenteyi yapmakla sorumlu olduğunu anlatan Çalikidis, kendilerinin konteynırlardaki maddenin imh