Ana Sayfa » Kıbrıs » İstikrar bu mu?

İstikrar bu mu?

KKTC ekonomisinin yapılandırılması için 2009’da hazırlanan paket hakkındaki son değerlendirmede, kritik noktalarda ilerleme olmadığı belirtildi

 
 
İstikrar bu mu?


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ekonomisini yeniden yapılandırmaya yönelik, 2009 yılında hazırlanan ekonomik paket, üzerinden üç yıla yakın bir zaman geçmesine rağmen uygulamaya konulamadı. Türkiye Cmhuriyeti (TC) Başbakanlık Kıbrıs İşleri Müşavirliği bünyesindeki TC Teknik Heyeti’nin 2012’nin Mayıs ayında hazırladığı raporda, kritik noktalarda herhangi bir gelişmenin olmadığı belirtildi. Raporda Türkiye’den, KKTC’ye 2012 yılı için aktarılan 300 milyonluk yardımın, 225 milyonluk kısmının Mart ayı itibariyle tükendiği ve acil önlem alınması gerektiği kaydedildi.

İZLEME RAPORU İÇ AÇMADI: Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti arasında ekonomik ve mali işbirliği protokolü kapsamında yürütülen, “Kamunun Etkinliğinin ve Özel Sektörün Rekabet Gücünün Artırılması Programının, üçüncü ortak gözden geçirme çalışması tamamlandı. TC Başbakanlık Kıbrıs İşleri Müşavirliği’nin hazırladığı rapora göre, kritik noktalarda ilerleme sağlanmadığı ortaya çıktı. Bütçe durumu ve program hedeflerine ilişkin kaydedilen gelişmelerin değerlendirildiği izleme raporunda, Kıb-Tek, BRT, Limanlar, Tarım Sektörü, istihdamlar konusu ve 2012 yılı bütçesi ele alındı. Raporda, ekonomik tedbirler çerçevesinde öngörülen planlamaların dışına çıkıldığı ve gelişme olmadığı belirtildi.

HÜKME UYULMADI: Raporda “Yeterli ilerleme sağlanamadığı değerlendirilen hususlar” başlığı altında yer alan açıklamalarda, kritik noktalarda istenilen düzeye gelinmediği vurgulandı. Özelleştirme Yasa Tasarısı’nın 27 Mart 2012 tarihinde Cumhuriyet Meclisi’nde kabul edildiği belirtilen raporda şu ifadeler yer aldı: “2010-2012 programının kamu maliyesi bölümünde, ‘tüm kamuda yeni istidam edilecek personel sayılarının yıllık bütçe kanunlarında; merkezi idarede işten ayrılanların yüzde 50’si, KİT’lerde yüzde 20’sini aşmayacak şekillerde belirlenecek. KİT’ler dahil yeni geçici ve sürekli personel istihdamı öncesinde Maliye Bakanlığı’ndan izin alınacak’ hükmü yer almasına rağmen, 2011 yılında programda belirlenen sınırlamalara uyulmayarak ve merkezi idarelere fazladan 196 personel istihdam edildi.” Raporda, yeni istihdamların 2012 bütçesine yük getireceği, tedbir alınması ve alınacak tedbirlerin bildirilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

GELİŞME YOK: Raporda ayrıca, Kooperatif Merkez Bankası’nın idari olarak yeniden yapılandırılması konusunda çalışma başlatıldığı ancak mali olmayan iştiraklerin elden çıkarılması ile ilgili herhangi bir gelişme olmadığı belirtildi.

KIB-TEK YERİNDE SAYIYOR: Enerji sektörü ile ilgili olarak yapılan değerlendirmede ise enerji verimliliği yasasının henüz tamamlanmadığına vurgu yapılarak, “Kıb-Tek’in üretim, iletim ve dağıtım fonksiyonlarına göre dağıtılması konusunda herhangi bir gelişme sağlanmadı” ifadesi yer aldı.

LİMANLAR VE BRT’DE AYNI NOKTADA: Liman hizmetlerinin iyileştirilmesi, bu amaçla liman otoritesi ile liman işletmesinin birbirinden ayrılmasına yönelik çalışmalarda da gelişme olmadığı belirtilen raporda, Bayrak Radyo Televizyonu’nu (BRT) mali dengesini düzeltecek şekilde yeniden yapılandırılmasına yönelik herhangi bir ilerleme olmadığı kaydedildi.

TARIM SEKTÖRÜNDE PLANA UYULMADI: Tarım sektöründeki aksaklılara da değinilen raporda, tarımsal faaliyetlere ayrılan bütçe kaynağının etkin kullanılması için önceden planlama yapıldığı, bunun olumlu bir gelişme olsa da plana aykırı olarak 2011 yılında çiğ süte ilave prim verilerek, 2011 yılı bütçesinde çiğ süt alımları için öngörülen prim ödeneklerinin aşıldığı belirtildi. Ayrıca planda yer alan süt desteğinin azaltılmasına yönelik tedbirin uygulanmadığı da vurgulandı. Raporda, 2012 yılı tarımsal destekleme ödeme planının ise henüz açıklanmadığı kaydedildi.

ÇOĞU GİTTİ, AZI KALDI: Raporun bütçe ile ilgili hususlarında ise 2012 yılı için TC kaynaklarından KKTC’ye yapılacak bütçe açığı katkısı olarak 300 milyon TL kaynak öngörüldüğü, bu tutarın Mart ayı itibariyle 225 milyon TL’lik kısmının kullanıldığı belirtildi. Bu nedenle 2012 yılının Haziran ayından sonra bütçe açığının finansmanını sağlayabilecek gerekli tedbirlerin alınması önemle arz edildi.

YASALAR OLUMLU BULUNDU: Raporun“ İlerleme kaydedildiği değerlendirilen hususlar” başlığı altında ise Özelleştirme Yasa Tasarısı’nın mecliste onaylaması, Yeni Sosyal Güvenlik Yasası’nın yürürlüğe girmesi, Bankacılık Yasa Tasarısı’nın Başbakanlığa sunulması gibi gelişmeler olumlu bir adım olarak değerlendirildi. 

Suna ERDEN / STAR KIBRIS
 
24 Temmuz 2012 Salı 11:01
Okunma: 993
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu