Ana Sayfa » Kıbrıs » İthalatta Alınan KDV'ye 60 Gün Erteleme

İthalatta Alınan KDV'ye 60 Gün Erteleme

Maliye Bakanlığı, Kamu Alacaklarının Tahsili Usülü Hakkında Yasa'nın Verdiği Tecil Yetkisini Kullanarak İthalatta Alınan Kdv'yi 60 Gün Erteledi..

 
 
İthalatta Alınan KDV'ye 60 Gün Erteleme
Maliye Bakanlığı Basın Bürosu'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Maliye Bakanlığı, belirli şartları yerine getiren gerçek ve tüzel kişilere ithalatta alınan Katma Değer Vergisi'ni (KDV) 60 günlüğüne erteleme imkanını getirdi.


Ülkedeki ekonomik koşulların ve iş hayatının kolaylaştırılması amacıyla alınan karar, Kamu Alacaklarının Tahsili Usulü Hakkında Yasa'nın 42'nci maddesinin verdiği tecil yetkisine dayanıyor.


Açıklamada konuyla ilgili şu bilgilere yer verildi:


"Gelen talepler doğrultusunda bir süreden beridir çalışma yapan ve konuyu değerlendiren Maliye Bakanlığı yetkilileri, ilgili yasa tahtında 60 günü aşmayan süreyle KDV ödemelerinin tecil edilebilmesine olanak sağlanmasını kararlaştırdı.


Ekonomik koşulların iyileştirilmesi, piyasanın rahatlatılması ve ürün maliyetlerinin düşürülmesi amacıyla alınan karar doğrultusunda, ithal edilen mallara gümrükleme esnasında hesaplanan  katma değer vergisinin, 60 gün sonra alınması imkanı sağlanırken, bu uygulama ile tüketicilere daha uygun alım şartının yaratılması bekleniyor."


Tecil uygulaması için şu şartlar aranıyor:


"Tecil uygulamasından yararlanmak isteyen ithalatçı belgesine sahip yükümlüler tecil taleplerini belirten bir dilekçe ve hazırlanan maktu bir tecil formu ile Gelir ve Vergi Dairesi Müdürlüğü'ne başvuracaklardır. Tecil Komisyonu dilekçeleri inceleyerek tecil edilmeye uygun olup olmadıklarına karar verip uygun olanları onaylayacaktır.


Yükümlüler dilekçelerinde bir 31 Aralık 2014 tarihine kadar yapacakları tahmini ithalat bedeli üzerinden hesaplanacak katma değer vergisini  belirtecek, tecil taleplerinin onaylanması üzerine bu tahmini miktarın en az 1/3'ü (üçte biri) tutarında bir miktar kadar teminat mektubunu Gelir ve Vergi Dairesi Müdürlüğü'ne ibraz edeceklerdir. Teminat mektubunun süresi her hal ve karda 31 Mart 2015 tarihine kadar geçerli olmak zorundadır. Dilekçede öngörülen katma değer vergisi miktarının aşılması halinde ithalatın yapıldığı tarihten sonraki 90 günlük süre için geçerli ek teminat mektubu şartı aranacaktır.


Yukarıdaki koşulların yerine getirilmesi halinde İthal edilen mallar üzerinden hesaplanan katma değer vergisi diğer koşulların yerine getirilmesi  halinde 60 günü aşmayan süreyle tecil edilebilir ve ithalatla ilgili belgelere katma değer vergisinin tecil edildiğine dair bir şerh düşülerek  malın piyasaya sürülmesine izin verilecektir.


Tecil uygulaması, ithalatçı belgesi bulunan yükümlülere, ithal anında gümrüklenen ve katma değer vergisi ödenmesi gereken durumlarda uygulanacaktır. İthal edilen ve antrepoya konulan malların antrepodan çekilip gümrüklenmesi esnasında doğan katma değer vergisine tecil yapılmayacaktır. Motorlu araç, alkollü içki, sigara ve akaryakıt ithallerinde tecil işlemi uygulanmayacaktır.


Tecil uygulaması, Gümrük Beyannamesi (TİB 1) ile yapılan ithalatlarda uygulanacaktır. Yolcu beraberi ve buna benzer  (TİB 1) formu kullanılma zorunluluğu olmayan ithalatlarda tecil işlemi uygulanmayacaktır. Ayrıca, gümrük ve katma değer vergisinin matrahında yükümlü ile anlaşılamayan ve ilgili miktarların depozito hesabına aktarılarak yapılan ithalatlarda da tecil uygulanmayacaktır. Tecil uygulamasının yapılabilmesi için her ithalat işleminde hesaplanan katma değer vergisi miktarının 1000 Türk Lirası'nın üstünde olması gerekmektedir.


Yükümlüler, ithalatın yapıldığı günü izleyen 60 (altmış) gün içerisinde tecil edilen katma değer vergisini Gelir ve Vergi Dairesi veznelerine ödemekle yükümlüdürler. Tecil edilen katma değer vergisi miktarının süresi içinde ödenmemesi halinde Gelir ve Vergi Dairesi tarafından teminat mektubundan re'sen tahsil edilecektir. Bir takvim yılı içinde iki kez tecil edilen katma değer vergisini ödemeyen ve katma değer vergisi teminat mektubundan re'sen tahsil edilen  yükümlüler aynı yıl içinde tecil haklarını kaybederler. Uygulamanın devamı halinde  Tecil Komisyonu'nun uygun bulması koşulu ile tecil hakkını kaybeden yükümlülere tecil yapılabilecektir.


Tecil uygulaması 31 Aralık 2014 tarihinde sona erecektir. Maliye işlerinden sorumlu Bakanlık ekonomik koşulları göz önünde bulundurarak uygulamanın devam edip etmeyeceğine ve dönem dönem hangi mal gruplarına ve hangi ithalat türlerine katma değer vergisi tecil işleminin uygulanacağına karar verecektir.


Ödemeler, nakit, bankalardaki hesaplarımıza aktarma veya ödeme garantili çekle yapılabilecektir. İleri tarihli çeklerle ödeme kabul edilmeyecektir. Bankalardaki hesaplarımıza aktarma yolu ile yapılacak ödemelerde dekontun Gelir ve Vergi Dairesi'ne ibraz edilerek makbuz alınması gerekmektedir."

 
4 Nisan 2014 Cuma 12:50
Okunma: 1231
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu