Ana Sayfa » Kıbrıs » İyi İdare Yasası Oybirliği İle Geçti

İyi İdare Yasası Oybirliği İle Geçti

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurul "İyi İdare Yasası"nı oybirliği ile kabul etti.

 
 
İyi İdare Yasası Oybirliği İle Geçti
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurul "İyi İdare Yasası"nı oybirliği ile kabul etti.


Yasa ile ilgili söz alan UBP  Genel Sekreteri Sunat Atun, hükümetin, reform hükümeti olacağının söylendiğini, iyi idare edilmeyi bekleyen birçok alan olduğunu, bu yönetimin ülkeye getireceği rahatlamaya ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.


"Ülkede sorun yasa uygulama iradesi olmaması mı? Yoksa yasa mı yoktur?" diye soran Atun, bu yasanın geçirilmesinden sonra uygulanmasının çok önemli olduğunu söyledi.


Rekabet Kurulu, Reel Sektör Danışma Kurulu ve Yenilenebilir Enerji konusunda adımlar atılması gerektiğini belirten Atun, bu kurulların oluşturulup ilerleme sağlanmasını istedi.


Belediye gelirlerinin ve devlet katkısının yetersiz kaldığını söyleyen Atun, bütçeden aldıkları katkının artırılması noktasında alınan kararların hayata geçmediğini, sorunların sürdüğünü belirtti.


DİNÇYÜREK: "SAĞLIK VE EĞİTİMDE TASARRUF OLMAZ"


DP/UG Milletvekili Hakan Dinçyürek, yasanın, hükümet tarafından kamu kuruluşları yönetimine atanacak kişilere sorumluluk getireceğini söyledi. Dinçyürek, yasa ile kurumların batması halinde bunu yapanların faili meçhul kalmasının engelleneceğine inandığını kaydetti.


Sayştay ve Ombudsman gibi kurumlara yaptırım yetkisi verilmesi gerektiğini söyleyen Dinçyürek, "Eğer yapılmazsa yasa amaca hizmet etmeyecek" diye konuştu.


Dinçyürek, sağlık çalışanlarının ciddi sıkıntıları olduğunu, uzun süredir geçici çalıştırılan sağlık personeli bulunduğunu, bunların kadrolanmasının önemli olduğunu kaydetti.


Onkoloji Hastanesi konusuna da değinen Dinçyürek, ülkede onkoloji uzmanı bulunmadığını, hastane bittiğinde, kadro olmadığından çalıştırılamaz durumda olmasının kabul edilemez olacağını kaydetti.


Hekim açığının farklı alanlarda da yaşandığını, bunların bir an önce tamamlanması gerektiğini söyleyen Dinçyürek, "Sağlık ve eğitimde tasarruf olmaz" dedi.


ANGOLEMLİ: "KENDİNE ÖZGÜ ŞARTLAR VAR"


TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli, ülkenin kendine özgü şartları olduğunu, bunun göz önünde bulundurulması gerektiğini kaydetti. Yerel yönetimlerin yargı kararlarına uymadıklarını, bu konunun basında yeterince yer almadığını söylen Angolemli, basın özgürlüğünün sağlanması gerektiğini ifade etti.


Angolemli yasadaki bazı maddelerle ilgili görüşlerini ve eleştirilerini açıkladı.


Yasanın bir ihtiyaç olduğunu, ülkede hakların çiğnendiğini belirten Angolemli Mehmetçik'te yaşanan belediye grevine de değindi. Angolemli, Mehmetçik'te idarenin çalışanların haklarını çiğnediğini savundu.


TÖRE: "MECLİS'TE ONAYLANSIN"


DP/UG Milletvekili Zorlu Töre halkın, iyi idare edilmediğinden şikayet ettiğini söyleyerek, "Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu da iyi idare ediliyor mu?" diye sordu.


KTFF'nun kuruluş sürecini anlatan Töre, spor ambargosunun kalkmasına karşı olmadıklarını ama yöntemin önemli olduğunu söyledi.


Federasyonun varacağı anlaşmanın Meclis'te onaylanması gerektiğini belirten Töre, bunun tersi bir yaklaşımın doğru olmadığını savundu.


Töre, "KTFF, KOP'a üye olamaz" dedi.


YORGANCIOĞLU:


Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ise, yasaya yönelik öneriler için teşekkür etti. Yorgancıoğlu, Belediyeler, Basın Etik Yasası, Kamu Reformu Yasa Tasarıları üzerinde çalışacaklarını ve Meclise sevk edeceklerini kaydetti.


Bakanlar Kurulu kararları ile ilgili soruna değinen Yorgancıoğlu, şeffaflığa önem verdiklerini, sorunun ortadan kaldırılacağını belirtti.


Yorgancıoğlu, Rekabet Kurulu konusunda Bakanlar Kurulu kararı üretildiğini, yeni oluşum ortaya koyulduğunu kaydetti.


KOP ve KTFF ile ilgili görüşlerini anlatan Yorgancıoğlu, bu konuda faaliyet yürüten kişilere güvenmek gerektiğini söyledi.


Spor ile siyasetin birbirinden ayrılması gerektiğini belirten Yorgancıoğlu, sporun siyasetten farklı olduğunu, kendine göre kuralları bulunduğunu ifade etti.


Federasyon Başkanı'nın kulüpler kabul ederse anlaşmanın uygulanacağını söylediğini belirten Yorgancıoğlu, anlaşmanın Kıbrıs sorunun çözümüne kadar geçerli olacağını söyledi.


GÜLLE: "ONKOLOJİ HASTANESİ BİR YILDA BİTECEK"


Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, kanser konusunda söz alarak, kanserin ciddi bir hastalık olduğunu, ülkede de nüfusa göre ciddi bir popülasyonun kansere yakalandığını söyledi.


Gülle, kanser konusunun bütünlüklü olarak ele alınacağını vurguladı. Ülkede onkolog olmadığını belirten Gülle, Güney Kıbrıs'ta tedavi görenlerin değişen koşullar nedeniyle artık kuzeye gelmesiyle hasta sayısının artığını, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi'nde çalışanların sorun yaşadığını kaydetti.


Gülle, hekimlerin bu alanda çalışmaya istekli olmadıklarını ancak onkoloji alanında çalışmayan dahiliye uzmanı kadrolanmayacağını belirtti.


Gülle, Onkoloji Hastanesi projesi ile ilgili mali boyut çalışmasının tamamlandığını bir yıl içinde bitirilmesinin hedefleneceğini, radyoterapi hizmeti de verileceğini ifade etti.


Gülle, Kısa vadede hekim takviyesı, orta vadede de yeni onkoloji hastanesi yapımı hedeflendiğini söyledi.


ERHÜRMAN: "UYGULAMADA SIKINTI VAR"


"İyi İdare Yasası" ile ilgili katkılar yapıldığını söyleyerek, buna teşekkür eden CTP/BG Milletvekili Tufan Erhürman, Çavuşoğlu'nun söylediği gibi bu yasayı bir başlangıç yasası olarak gördüğünü, diğer yasaları tetiklemesini umduklarını ifade etti.


Erhürman, kamu yönetiminde görevi kötüye kullanmanın ağır cezalar gerektirdiğini, ama uygulamada ciddi sıkıntı yaşandığını, davaların açılması noktasında sorun olduğunu, birçok dosyanın polis koridorlarında kaybolduğunu belirtti.


Erhürman, yasaya yargı kararlarını uygulamayan kişilere tazminat davası açılmasını öngören madde konulduğunu kaydetti.


Sistemin kökünden yanlış kurulduğunu belirten Erhürman, işkence iddiaları ile ilgili örnek verdi. Erhrman, "İşkence ile ilgili suçlanan kurum polis, dava açacak kurumun da polis. Sistem bu nedenle yanlış" dedi.


Gecikmeksizin ombudsman atanması gerektiğini söyleyen Erhürman, bu kuruma tarafsızlığından ve bağımsızlığından şüphe duyulmayacak bir kişinin atanması gerektiğini kaydetti.


Sayıştaylığın Anayasal bir kimliğe ve özerkliğe sahip olması gerektiğini belirten Erhürman, iyi yasaları hayata geçirebilmek kadar denetimin yapılıp suçluları cezalandıracak sistemin kurulmasının da önemli olduğunu kaydetti.


Yasanın iki ay sonra yürürlüğe gireceğini anlatan Erhürman, amacın kamu görevlilerine kuralları öğrenmek için eğitim verilmesi, sonra da uygulamaya geçilmesi olduğunu belirtti.


SOYER: "YASA YARARLI OLACAK"


CTP/BG Milletvekili Ferdi Sabit Soyer, "İyi İdare Yasası"nın yararlı olacağına inandığını söyledi.


Soyer, kendisine gönderilen ve poliste işkence iddialarına yer veren bir e-maili okudu. Soyer, "İyi İdare Yasası"nın poliste suç isnat etme ve suçu başka kişilere yükleme konusunu engelleme adına dayanak noktası olacağını belirtti.


KOP ve KTFF arasındaki anlaşmaya değinen Soyer, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın yazdığı bir yazıyı okudu. Soyer, yazıda Talat'ın anlaşmayı destekleyen ifadeler kullandığını söyledi.


Anlaşmanın bir maddesinde KOP'un KTFF'unun otorite ve yetkisini kabul edeceğinin diğer bir maddesinden de komite kurulacağının yer aldığını söyleyen Soyer, "Bu nasıl KOP'un altına girmek olarak algılanıyor?" diye sordu.


Soyer, bu anlaşmanın faydasının çok olduğunu, yorumların bunlar dikkate alınarak yapılması gerektiğini kaydetti.


Soyer, anlaşma ile FİFA'yla diyalog yolu açılacağını belirtti.


ÇAKICI


TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, Cumhuriyet Meclisi iç tüzüğünde Pazartesi günleri gündem dışı konuşmaya izin verilmediğini, bu konuda düzenleme gerektiğininin CTP/BG milletvekilleri tarafından gündeme getirilmesini eleştirdi.


ERHÜRMAN


Çakıcı'nın eleştirilerini yanıtlayan Tufan Erhürman, gündem dışı konuşmaya ihtiyaç duyulabileceğini, dolayısıyla iç tüzüğün buna yönelik düzenlenebileceğini söyledi.


Erhürman, iç tüzüğün ihlal edilmeden sorunu çözme yoluna gitmek gerektiğini kaydetti.


KALYONCU


CTP/BG Milletvekili Ömer Kalyoncu, acil ve herkesi ilgilendiren konularda, gündem dışı konuların tartışılabildiğini ama yasalar görüşülürken bunun yapılmasının gündem konusunu dağıttığını söyledi.


Kalyoncu, yasalara uymanın en başta milletvekillerinin görevi olduğunu vurguladı.


Konuşmaların ardından, "İyi İdare Yasası" madde madde görüşülerek bütünü oybirliğiyle kabul edildi.


Yasanın oylanmasının ardından Genel Kurul çalışmalarını tamamladı.


Cumhuriyet Meclisi'nin bir sonraki oturumu 13 Kasım Çarşamba günü yapılacak.


(GÖZ/ŞEB)


 
11 Kasım 2013 Pazartesi 14:28
Okunma: 1455
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu