Ana Sayfa » Kıbrıs » “Kablo siyaseten öne çıkarılmalı”

“Kablo siyaseten öne çıkarılmalı”

Maliye Bakanı Birikim Özgür, enerjide bölgesel bir rol oynama konusu ile, Kıbrıslı Türklerin kendi iç enerji politikaları belirlemesinin iki ayrı konu olduğunu söyledi

 
 
“Kablo siyaseten öne çıkarılmalı”

DIŞINDA KALAMAYIZ: Son dönemde, İsrail-Kıbrıs kablo projesinin somut biçimde ilerletildiğini söyleyen Özgür, ülke olarak, bölgedeki enerji oyununa dâhil olmak için Kıbrıs-Türkiye kablo projesinin siyaseten öne çıkarılması gerektiğini ifade etti

HÜKÜMET PROGRAMI UYGUN: Hükümet programının “kablo ile elektriğe” uygun olduğunu vurgulayan Özgür: Programımız buna cevaz veriyor ve bizim bölgesel barışa, çözüme ve ülke ekonomisine doğrudan katkısı olacak bu uluslararası konuya gereken önemi vermememiz hata olur


Baykan G. ÖZDAĞ
Maliye Bakanı Birikim Özgür, enerjide bölgesel bir rol oynama konusu ile, Kıbrıslı Türklerin kendi iç enerji politikaları belirlemesinin iki ayrı konu olduğunu söyledi.
Özür, “Birbiriyle ilişkileri olsa da bölgedeki enerji ihracatında Kıbrıslı Türklerin rolü ile içteki elektrik kullanımımızı iki farklı konu olarak değerlendirebilmeliyiz” dedi.
Son dönemde, İsrail-Kıbrıs kablo projesinin somut biçimde ilerletildiğini söyleyen Özgür, ülke olarak, bölgedeki enerji oyununa dâhil olmak için Kıbrıs-Türkiye kablo projesinin siyaseten öne çıkarılması gerektiğini ifade etti.
Hükümet programının buna uygun olduğunu vurgulayan Özgür, “Hükümet programımız buna cevaz veriyor ve bizim bölgesel barışa, çözüme ve ülke ekonomisine doğrudan katkısı olacak bu uluslararası konuya gereken önemi vermememiz hata olur” görüşünü öne sürdü.
Özgür devamla şunları söyledi: 
“İsrail-Kıbrıs ve Kıbrıs-Türkiye enterkonnekte bağlantıları kuşkusuz iç elektrik sistemimizi de etkileyecektir. Avrupa kıtasındaki ve bölgedeki alternatif enerji kullanımının bir parçası olmak, Avrupa Birliği’nin geliştirdiği Enerji Birliği konseptine dahil olmak ve bu sayede elektrikte küçük izole sistem olmanın dezavantajlarından en kısa sürede kurtulmak istiyoruz.
Mevcut üretim kapasitemize göre alternatif enerji kullanımında kota sıkıntımız var ve bu sıkıntıyı sadece büyük bir sisteme bağlanarak aşabiliriz. Bu bağlantılarla orta ve uzun vadede üretim maliyetlerimizin optimum seviyelere tutunacağını ve enerji ithali için harcamak durumunda kaldığımız milli servetin azalacağını öngörmekteyiz.”

“İç sistemimiz geliştirilmeli”
Toplumun “kablo ile elektrik sistemini bağımlılık” olarak algıladığı yönündeki soruya cevap veren Özgür, “Bölgesel büyük sisteme sorunsuz biçimde bağlanabilmenin ve elektrik tarifelerinde indirime gidebilmenin temel koşulu içteki sistemimizi geliştirmektir. Kablo ile dışa bağımlılık yaşanmaması için de bu şarttır” dedi.
İç sistemle ilgili gerekli adımlar atılmadığı takdirde kablonun fayda etmeyeceğini söyleyen Özgür, enerjinin daha ucuza mal edilmesi için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı.
Özgür şöyle devam etti:
“ Aksi takdirde kablo projesi gerçekleştirilse de fiyatlar açısından alternatif enerji yatırımı yapamayacak durumda olan toplum kesimlerimiz bundan asgari düzeyde yararlanabilecektir. Zira mevcut sistemde üretim maliyetimizin %60’a yakını yakıt dışı maliyetlerdir.
Bu oranın yüksekliği başka bir açıdan ise bize ciddi avantaj sağlamaktır. Son seçimde halka vaadimiz olan faturalarda kalıcı biçimde indirime gitmenin bizim dışımızda şekillenen yakıt piyasalarından ve kablo konusundan bağımsız olarak iç düzenlemelerimizdeki kararlılığımıza bağlı olduğunu anlatıyor aslında bu oran.
Tüm bu konularda KIB- TEK yönetimi ile tam bir uyum içinde çalışmaktayız. Her yılın Mart ayında yakıt dışı maliyetlerle ilgili gerekli hesaplamaların yapılması öngörülüyor mevcut nizamnameye göre. Bakanlık olarak KIBTEK’e yakıt dışı maliyetlerle ilgili ne gibi düzenlemelere gidilebileceği konusunda önerilerini bizimle paylaşmaları talebimizi sözlü ve yazılı olarak ilettik. En geç Mart ayı içerisinde bu konudaki gelişmeleri halkımızla şeffaf biçimde paylaşacağız ve siyasi yol haritamızı belirginleştireceğiz.”

HAVADİS

 
9 Şubat 2016 Salı 09:55
Okunma: 714
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu