Ana Sayfa » Kıbrıs » 'Kaddafi öldü, cesedi Misurata'ya götürüldü'

'Kaddafi öldü, cesedi Misurata'ya götürüldü'

Libya'da Şubat ayında başlayan ayaklanma neticesinde Batı'nın da desteğiyle devrilen Muammer Kaddafi bugün öldürüldü. Kaddafi'nin memleketi Sirte'de isyancılar tarafından öldürüldüğü açıklandı. Kaddafi'nin bir drenaj borusunun içinde saklanırken bulunduğu öne sürüldü.

 
 
'Kaddafi öldü, cesedi Misurata'ya götürüldü'
Libya Ulusal Geçiş Konseyi Mahmud Cibril düzenlediği basın toplantısında, "Bu anı çok uzun zamandır bekliyorduk. Muammer Kaddafi öldürülmüştür" dedi.

Libya'yı 42 yıl demir yumrukla yöneten Kaddafi'nin cesedi Misurata'ya götürüldü. Kaddafi, UGK güçleri tarafından ağır yaralı olarak ele geçirildi. UGK yetkililerine göre, bacağından ve kafasından yaralanan Kaddafi, ambulansla götürülürken yolda hayatını kaybetti.

Bir başka iddiaya göre ise Kaddafi bir kanalizasyon borusunun içinde saklanırken bulundu ve UGK güçleri ile girdiği silahlı çatışma sonucunda öldü. Kaddafi'nin yakalanırken, "Beni vurmayın! Beni vurmayın" dediği de yayılan iddialar arasında. Kaddafi'yi Muhammed el Bibi isimli 20 yaşındaki bir gencin öldürdüğü de öne sürüldü.

Bibi'nin Libya liderinin başına konan 1 milyon sterlinlik ödülü talep edebileceği belirtildi. AFP/Getty Images ajansları da Kaddafi'nin yakalanma anına ait olduğunu öne sürdüğü bir fotoğraf servis etti.

UGK askeri kanadının sözcüsü, söz konusu fotoğrafın Kaddafi'ye ait olduğunu ve yakalanması sırasında cep telefonuyla çekilen bir videodan alınmış olduğunu açıkladı.

El Cezire televizyonu da Kaddafi'nin cesedinin tartaklandığı görüntüleri yayınladı. Görüntülerde, yerde yatan Kaddafi'ye Libyalıların tekme attığı ve üzerindeki kıyafetleri çekiştirdiği dikkat çekti. Kanalın daha sonra yayınladığı görüntülerde ise Kaddafi'nin karnından, başından ve omzundan yaralandığı görüldü.

OĞLU SEYFÜLİSLAM VURULARAK YAKALANDI

Kaddafi'nin oğullarından Seyfülislam Kaddafi'nin, Zliten bölgesinde yakalandığı bildirildi. A.A.'nın Geçiş Konseyi kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Seyfülislam Kaddafi, Zliten'de ayağından vurularak yakalandı. Seyfülislam Kaddafi'nin, Misrata'ya getirileceği öğrenildi.

SAVUNMA BAKANI DA ÖLDÜRÜLDÜ

Yapılan açıklamalara göre ayrıca, Kaddafi'ye bağlı güçlerin komutanlığını yapan Kaddafi'nin Savunma Bakanı Ebu Bekir Yunus Cebr de operasyonda öldürüldü. UGK'nin üst düzey isimlerinden Abdül Mecid Mlegta, Reuters'a yaptığı açıklamada, Kaddafi’nin oğlu Mutassım’ın da UGK yanlısı askerlerle mücadele ederken öldürüldüğünü açıkladı. AFP'nin, Mutassım'ın cesedinin bulunduğu bildirmesinin ardından UGK, Mutassım'ın öldüğünü resmen bildirdi. Bir diğer oğlu Seyfülislam Kaddafi'nin de birkaç gün önce NATO'nun düzenlediği hava saldırısında Beni Velid yakınlarında öldürüldüğü bildirildi. Cibril'in Cezayir’den ülkedeki Kaddafi ailesi üyelerinin iadesini istediği belirtildi. Trablus askeri konseyi sözcüsü Enes el Şerif de Kaddafi'nin istihbarat şefi Abdullah Senussi'nin öldürüldüğünü öne sürdü.

LİBYA HALKI  HABERİ SOKAKLARDA KUTLADI

Kaddafi'nin öldürülmesi üzerine Sirte, Trablus ve Bingazi'de binlerce kişi sokaklara dökülerek kutlama yapmaya başladı. UGK güçleri, Trablus'u ele geçirdikten sonra Libya içinde ilerlemeye devam etti. Son olarak Sirte kentinde şiddetli çatışmalar yaşandı. Kaddafi'nin kendisine bağlı askerlerle birlikte memleketi Sirte'ye sığınmış olabileceği üzerinde duruluyordu. Şiddetli çatışmaların ve NATO'nun yoğun bombardımanın ardından UGK güçlerinin bugün Sirte'yi ele geçirdiği ve ardından da Kaddafi'nin öldürüldüğü açıklandı.

"KADDAFİ ÖLDÜ, SAVAŞ BİTTİ"

Avrupa Birliği Başkanı Herman Van Rompuy Kaddafi’nin ölümünün “despotizm çağının sonu” olduğunu söyledi. Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile ortak bir açıklama yapan Van Rompuy, UGK’ye, Kaddafi’nin ölümünden sonra geniş kapsamlı bir uzlaşma süreci başlatmaya davet etti. Libya'da Şubat ayında başlayan ayaklanma neticesinde Batı'nın da desteğiyle devrilen Muammer Kaddafi bugün öldürüldü. Kaddafi'nin memleketi Sirte'de isyancılar tarafından öldürüldüğü açıklandı. Kaddafi'nin bir drenaj borusunun içinde saklanırken bulunduğu öne sürüld

KADDAFİ'NİN MEMLEKETİ ELE GEÇİRİLDİ
Avrupa Birliği Başkanı Herman Van Rompuy Kaddafi’nin ölümünün “despotizm çağının sonu” olduğunu söyledi. Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile ortak bir açıklama yapan Van Rompuy, UGK’ye, Kaddafi’nin ölümünden sonra geniş kapsamlı bir uzlaşma süreci başlatmaya davet etti. İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin de Kaddafi'nin yakalandığı haberlerinin gelmesinin ardından, "Ajanslar, Kaddafi'nin yakalandığını söylüyor. Bunun anlamı; savaş bitti" yorumunu yaptığı bildirildi. BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ise, bu yaşananların sadece sonun başlangıcı olduğunu, gelecekte bir çok zorlukla karşılaşılacağını ifade etti ve "Libyalılar bir araya gelip barışı sağlamak için silah bıraksın" dedi.

OBAMA: LİBYALILAR  İÇİN UZUN VE ACI BİR DÖNEM SONA ERDİ

ABD Başkanı Barack Obama, Kaddafi'nin öldürülmesine ilişkin, “Libyalılar için uzun ve acı bir dönemin sona erdiğini” söyledi. Obama, Beyaz Saray'ın bahçesinde yaptığı kısa açıklamada, Libyalıların demokratik ve hoşgörülü bir ülke kurması gerektiğini belirtti. ABD Başkanı, “Bugün Libya hükümeti, Muammer Kaddafi'nin öldüğünü açıkladı. Bu, Libya halkı için uzun ve acı bir dönemin sonu, halkın artık yeni ve demokratik Libya'da kendi kaderini belirleme şansı var” dedi. Obama ayrıca, Libyalılara tehlikeli silahları koruma altına alma ve insan haklarına saygı göstermesi çağrısında bulundu. ABD'nin Libya'ya destek olmaya devam edeceğini ve NATO misyonunun yakında sona ereceğini vurgulayan Obama, “Demir yumruğun hükümdarlığının eninde sonunda sona ereceğini” kaydetti.

SARKOZY: LİBYA'NIN ÖZGÜRLEŞMESİNDE BÜYÜK ADIM

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin ölümünün Libya'nın özgürleşmesinde atılmış büyük bir adım olduğunu belirtti. Sarkozy, yaptığı yazılı açıklamada, Libya halkı için yeni bir sayfanın açıldığını ifade etti. Nicolas Sarkozy, Sirte kentinin özgürleşmesinin, Libya'da, ülkenin tüm unsurlarının yer alacağı ve temel özgürlüklerin garanti edileceği demokratik bir sistem kurulması için, Ulusal Geçiş Konseyi tarafından benimsenen sürecin başlangıcı olacağını vurguladı Libya'da rejim karşıtı ayaklanmanın başlamasının ilk gününden itibaren halkı desteklediklerini belirten Sarkozy, yeni dönemde de Fransa'nın halkın yanında olacağını kaydetti.


Kaddafi'nin Yaşam Öyküsü

Kaddafi'nin 42 Yıllık Diktatörlük Öyküsü 1969 yılında Libya Kralı İdris'i askeri darbeyle deviren Albay Muammer Kaddafi, 41 yıl sürecek iktidarının da temelini atmış oldu.Monarşi lağvedildi ve yeni Libya Arap Cumhuriyeti ilan edildi.

KRALI DEVİRDİ, KRAL KARŞILADI! Aslında bir kralı devrirek iktidarı ele geçiren Muammer Kaddafi'ye ilk uluslararası çağrı, darbeden iki ay sonra Rabat'ta gerçekleştirilecek olan Arap Zirvesi'ne Kaddafi'yi çağıran Fas Kralı Hassan oldu.

BİR DEVRİN BAŞLANGICININ FOTOĞRAFI! Henüz 27 yaşında iktidara el koyan Muammer Kaddafi'nin üllkesi Libya, kısa zamanda Batı karşıtı grupların oyun sahası olmakla eleştirilmeye başlandı.

VE YEŞİL KİTABIN İCADI Muammer Kaddafi, 20. yüzyılın diğer politik figürlerinin de gerçekleştirdiği gibi, İslam sosyalizmi olarak adlandırdığı siyasi felsefesini "Yeşil Kitap" adını verdiği 1975-1979 arasında üç cilt halinde yayınlanan kitabı ile açıkladı

TUNUS VE MISIR'LA BİRLEŞME DİREKTEN DÖNDÜ! Arap Birliği fikrinin ateşli savunucusu Kaddafi'nin Tunus ile birleşme girişimi 1974'de başarısızlıkla sonuçlandı.

1970'te Libya'nın "özgür bir Arap demokratik cumhuriyeti" olduğunu belirten yeni bir anayasa oluşturarak, ABD'nin ve İngiltere'nin ülkedeki askeri üslerini kapattı. Ayrıca, bütün yabancı bankaları ve petrol işletmelerini kamulaştırdı.

Sovyetler'le bu yakınlaşmanın ardından ABD'nin Libya'ya ve Kaddafi'ye karşı agresif politikası başladı. 1981'de Amerikan Exxon petrol şirketi Libya'dan çekildi, Başkan Reagan, ülkedeki Amerikalılar'dan Libya'yı terk etmelerini istedi.

ABD ile gerilen iplerin ardından ABD'nin gizli operasyonlarla Kaddafi rejimini hedef aldığı ortaya çıktı. Kasım 1985'te CIA tarafından Kaddafi yönetimine karşı gizli operasyonlar yapıldığı tespit edildi.

Libya ile gerilen ilişkiler sonunda savaşa kadar uzandı. ABD, Libya'yı 1986'da bombaladı! Libya'yı uluslararası terörün kışkırtıcısı olarak gören ABD, 15 Nisan 1986'da ABD uçakları Trablusgarp ve Bingazi'ye saldırdı.

"ADAMI KAHRAMAN YAPTIK" ABD'nin Libya'yı bombalamasının Kaddafi'yi birçok terör grubunun gözünde kahraman yaptığını söyleyen ABD eski başkanı Jimmy Carter, hükümeti ağır bir dille eleştirdi.

21 Aralık 1988'de bomba yerleştirdikleri Pan-Am havayollarına ait bir yolcu uçağının İskoçya'nın Lockerbie kenti üzerinde patlamasına ve 270 kişinin ölümüne neden oldukları ileri sürülen 2 Libya vatandaşını yargılanmak üzere yolladı.

Libyanın, 1988'de gerçekleşen Lockerbie faciasındaki sorumluluğunu resmen kabullenmesi üzerine, BM yaptırımları Eylül 2003te kaldırdı. Libya, ABD ve İngiltere ile anlaşma imzalayarak, kurbanların ailelerine 2.7 milyar dolar ödemeyi kabul etti.

Tunus Lideri Bin Ali'nin devrilmesiyle başlayan Arap Baharı, bugün Trablus'ta Kaddafi'nin konutunun bombalanmasıyla son aşamasına ulaştı. 41 yıllık iktidarın ardından sırada kim var sorusu akla geliyor...
 
20 Ekim 2011 Perşembe 23:09
Okunma: 825
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu