Ana Sayfa » Kıbrıs » Kadına Yönelik Şiddet Çalıştayı

Kadına Yönelik Şiddet Çalıştayı

Göynüklü: "cinsiyet Temelli Ayrımcılıktan Kaynaklanan İnsan Hakları İhlalleri Var... Yasalarımızda Aile İçi Şiddetin Tanımlanmaması Büyük Sorun".

 
 
Kadına Yönelik Şiddet Çalıştayı

Lefkoşa, 4 Mart 13 (T.A.K.): Mülteci Hakları Derneği Başkanı Avukat Ceren Göynüklü, ülkede cinsiyet temelli ayrımcılıktan kaynaklanan insan hakları ihlalleri yaşandığını ve yasalarda aile içi şiddetin tanımlanmadığını söyledi.

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği'nin düzenlediği "Kadına Yönelik Şiddet Çalıştayı"nda konuşan Göynüklü, kadına yönelik şiddetin çok farklı şekillerde ortaya çıktığını ifade etti.

Göynüklü, aile içi şiddetin toplumsal bir sorun olduğunu, yasalarda da çok ciddi eksiklikler bulunduğunu ifade ederek, tecavüz, taciz, fuhuşun şiddet türleri olduğunu savundu.

"ULUSLARARASI SÖZLEŞMELER YASA HÜKMÜNDE"

Yasalarda eksiklikler bulunduğunu ifade eden Avukat Ceren Göynüklü, ancak kabul edilen uluslararası sözleşmelerin ülkeyi bağladığını, örneğin Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Sözleşmesi'nin anayasaya göre yasa hükmünde olduğunu vurguladı.

"BÜYÜK SORUN"

Göynüklü, cinsiyet temelli ayrımcılıktan kaynaklanan insan hakları ihlalleri görüldüğünü belirterek, yasalarda "aile içi şiddet"in tanımlanmamış olmasının büyük sorun yarattığını söyledi.

Ceren Göynüklü, sığınma evi bulunmadığını, polise başvursa da kadının korunmasıyla ilgili ciddi sıkıntılar olduğunu kaydederek, fiziksel, psikolojik, ekonomik şiddetin yasalarda tanımlanması gerektiğini vurguladı.

Önleme çalışmalarında, şiddete maruz kalan insanlarla birebir temas edecek kişilerin eğitimli olması gerektiğini; aile içi şiddetin yaygınlığı konusunda elde veri bulunmadığını ifade eden Göynüklü, aile içi şiddetin zaten zor ifade edilen bir konu olduğunu belirtti.

"CEZA YASASI'NDA KADINA AYRIMCILIK VAR... YASANIN DİLİ DE ÇOK SEKSİST"

Göynüklü, Ceza Yasası'na toplumsal cinsiyet eşitliğine göre bakıldığında ciddi eksiklikler görüldüğünü belirterek, suç tanımlamalarında kadına yönelik ayrımcılık içeren ifadeler olduğunu ayrıca yasada çok seksist bir dil kullanıldığını, "ahlak, namus" gibi ifadeler yer aldığını söyledi.

Tecavüz, taciz, fuhuş gibi suçların "ahlaka aykırı" suç diye tanımlandığını, bu suçlarda beden zarar görürken toplumun gördüğü zararın ön planda tutulduğunu kaydeden Ceren Göynüklü, eşin tecavüz edemeyeceği gibi de bir algı olduğunu belirtti.

Mülteci Hakları Derneği Başkanı Ceren Göynüklü, tacizin polise intikalinde de sorunlar yaşandığını, utandığı için mağdurun polise gitmediğini anlatarak devletin bu konuda aktif rol alması gerektiğini ifade etti.

Göynüklü, ataerkil yapının toplumsal cinsiyet rollerini dayattığını kaydetti.

Fuhuşun rızayla yapıldığının kabul edilemeyeceğini belirten Ceren Göynüklü, "seks işçiliği" diye tanımlanacaksa bu kişilere haklarının verilmesi gerektiğini söyledi.

"AVRUPA'DA CİNSEL HİZMETİ ALAN CEZALANDIRILIYOR"

Ceza Yasası'na göre fuhuşun yasak olduğunu ancak gece kulüplerinde yapıldığını hatırlatan Ceren Göynüklü, erkeğin cezalandırılmamasının önemli bir ayrımcılık olduğunu; Avrupa'da ise cinsel hizmeti alan cezalandırılarak bu sorunun önlenmeye çalışıldığını anlattı.

Sorunun insan ticareti boyutuna değinen Göynüklü, polisin daha etkili olması için devlet politikası olması gerektiğini vurguladı.

GÜRLER: "PARAYLA YAPILDIĞINI İSPATLAYAMAZSAK İŞLEM YAPAMIYORUZ"

Bu sırada söz alan Polis Genel Müdürü 1. Yardımcısı Pervin Gürler, fuhuşla ilgili denetimlerde ilişkinin parayla yapıldığını kanıtlamaları halinde işlem yapabildiklerini, aksi halde yapamadıklarını vurguladı.

Gürler, polisin basına da yansıyan operasyonlarının bazı kişilerce "göstermelik" diye nitelendiğini, oysa polisin görev yapmaya çalıştığını söyledi. Gürler, polisin operasyonlarının süreceğini belirtti.

"KORUMA EMRİNİ YARGIÇLAR VEREBİLİYOR"

PGM 1. Yardımcısı Gürler, kişileri koruma yasası olmadığını, şu anda koruma emrinin de sadece yargıçlarca verilebileceğini ifade etti.

Daha sonra konuşmasını sürdüren Mülteci Hakları Derneği Başkanı Ceren Göynüklü, aile içi şiddet olaylarında polislerin eşleri barıştırma girişimi yaptığını, iyi niyetli görünse de bunun yanlış olduğunu anlattı.

"GECE KULÜPLERİ EN BÜYÜK SORUN"

Gece kulüplerindeki insan ticaretinin KKTC'nin en büyük sorunu olduğunu ifade eden Göynüklü, polisin denetimlerini desteklediklerini söyledi.

Çalıştaya daha sonra kahve molası verildi. Toplantıda 7 sunum daha yapılacak.

(GÜL/ KAR)   FOTOĞRAFLI

 
4 Mart 2013 Pazartesi 12:09
Okunma: 739
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu