Ana Sayfa » Kıbrıs » Kadına Yönelik Şiddet Çalıştayı Başladı

Kadına Yönelik Şiddet Çalıştayı Başladı

Meral Eroğlu: "şiddet Hep Vardı. Bugün Şekil Değiştirdi.. Kadınlar Onur Ve Gururları Kırılmasın Diye Gördükleri Şiddeti Açığa Vurmuyor".

 
 
Kadına Yönelik Şiddet Çalıştayı Başladı
KÖROĞLU: "KARARLI BİR DEVLET POLİTİKASIYLA KADINA YÖNELİK ŞİDDET ZAMANLA ÇOK AŞAĞI SEVİYELERE ÇEKİLEBİLİR"


Lefkoşa, 4 Mart 13 (T.A.K.): Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği'nin (KTTB) 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlediği "Kadına Yönelik Şiddet" konulu çalıştay başladı.


Tabipler Birliği lokalindeki Med Club'ta 09.00'da başlayan ve gün boyu sürecek çalıştayda 11 konuşmacı, kadına yönelik şiddeti değerlendirecek.


Toplantının açılışına Cumhurbaşkanı'nın eşi Meral Eroğlu da katıldı ve konuşma yaptı. Meral Eroğlu, Kıbrıs Türk toplumunda kadının uğradığı şiddetle ilgili gözlemlerini anlatarak, bunun önlenmesi için katkıda bulunmaya her zaman hazır olduğunu, benzer toplantıların daha sık yapılması gerektiğini söyledi.


AÇILIŞ KONUŞMALARI


Çalıştayın açılışında ilk konuşmayı yapan KTTB Çevre Sekreteri Dr. Nurçin Arıkbuka, yaşamın her alanında karşılaşılan şiddetin insan sağlığını, huzurunu, ruhunu etkileyen bir sorun olduğunu ifade ederek, yüzde 1.6 kişinin şiddet yüzünden hayatını kaybettiğini söyledi.


Şiddetin ne olduğuna ilişkin zihinlerde net bir tanım bulunmamasının, şiddete yeterli önemin verilmemesine yol açtığını kaydeden Nurçin Arıkbuka, çalıştayda kendi alanında uzman 11 kişinin bildiri sunacağını belirtti.


TEKSEN KÖROĞLU


KTTB Asbaşkanı Dr. Teksen Köroğlu, Cumhurbaşkanı'nın eşi Meral Eroğlu'na ve katkıda bulunanlara teşekkür ederek, örgütlü ve birlikte yapılacak, uzun soluklu bir mücadele gerektiğini vurguladı.


Köroğlu, kadına yönelik şiddetin ailenin tüm bireylerini olumsuz etkilediğini, bunun da yaşamın her alanına yansıdığını kaydederek, "Kadına yönelik şiddet kadın sorunu olmaktan öte toplumsal bir sorun olarak ele alınmalıdır. Biz çok önemli bir sorun olarak görmekte ve değerlendirmekteyiz" dedi.


Türkiye'de kadınların yüzde 90'ının şiddet gördüğünün ortaya çıktığını, kadınların da bunu haklı görmesinin acı olduğunu ifade eden Teksen Köroğlu, şiddet karşısında susan kadının daha fazla şiddet gördüğünü, oysa polise başvurması gerektiğini anlattı.


Köroğlu, devletin de kadına şiddete karşı etkin ve kararlı bir politikası olması, kararlılık göstermesi gerektiğini vurguladı.


Toplumu bilinçlendirme ve eğitim çalışmalarıyla kadınlara haklarının anlatılması, onların eğitilmesi gerektiğini ifade eden Teksen Köroğlu, medyanın da buna katkıda bulunması gerektiğini söyledi.


Köroğlu, şiddete maruz kalan kadınların bunu kabullendiğini, sessizlik çemberine girdiğini belirterek, yakın geçmişte bazı kadınların bu yüzden öldüğünü hatırlattı.


Tabipler Birliği Asbaşkanı Dr. Teksen Köroğlu, şiddetin sadece fiziksel karşılaşılan bir uygulama olmadığını; şiddetin laik bir toplum yapısıyla önlenebileceğini kaydederek, kadına yönelik şiddetin önlenmesi için sivil toplum örgütlerini ve medyayı, Barolar Birliği'ni, kadın örgütlerini, polis, yargı, mahkemeler, adli tıp, Sosyal Hizmetler Dairesi'ni ve hükümeti görev çağırdı.


Kararlı bir devlet politikasıyla kadına yönelik şiddetin zamanla çok aşağı seviyelere çekilebileceğini vurgulayan Köroğlu, bunu yapabilecek yetkin kadrolar bulunduğunu söyledi.


MERAL EROĞLU


Cumhurbaşkanı'nın eşi Meral Eroğlu da açılışta yaptığı konuşmada, kadınlara ve engellilere yönelik çalışmaları bir ekiple yaptıklarını belirterek, bugünkü toplantının önemli bir konuya dikkat çektiğini söyledi.


Eroğlu, çalıştayda sunulacak bildirilerin önemine işaret ederek, başarı diledi.


Dünden bugüne yaşadığı ve gördüğü deneyimlere değinen Meral Eroğlu, 1963'te eşinin doktorluğu vesilesiyle önce Mağusa, Karpaz ve Mesarya bölgelerinde bulunduğunu, 1985'ten Lefkoşa'ya geldikten sonra diğer bölgelerde de birebir insanlarla, özellikle kadınlarla çok çok iç içe olduğunu anlattı.


"KADINLARLA SIRDAŞ OLDUM... GÖZLERİ MORARSA ZEYTİNE ÇARPTIM DERLER"


Eşinin tek doktor olarak görev yaptığı yerlerde, bölgedeki kadınlarla sırdaş olduğunu belirten Meral Eroğlu, Türk kadınının yaşadığı sıkıntıları, gördüğü şiddeti kesinlikle o günlerde asla açığa vurmadığını; gözü morarsa "zeytin ağacına çarptım, koyun vurdu" gibi mazeretler söylediğini kaydetti.


"HESAP SORARSA KARŞILIĞI ŞİDDET"


Kadının üretimin her alanına katıldığını, eşinin ise üretilenleri satmak için şehre geldiğini ancak erkeklerin kılıbık görünmemek uğruna eşinin isteklerini karşılamadığını; hesap sorması halinde de karşılığında şiddet gördüğünü anlatan Eroğlu,  özellikle Mesarya'da kadınların daha içe kapanık yapıda olduğunu; Karpazlıların ise daha direngen olduğunu gözlemlediğini anlattı.


Şiddetin hep olduğunu, bugün ise şekil değiştirdiğini belirten Eroğlu, kadınların onur ve gururları kırılmasın diye erkeklerin uyguladığı şiddeti açığa vurmadığını söyledi.


Meral Eroğlu, küçük bir ülkede olayların erken duyulduğunu belirterek, insanların fiziksel, psikolojik, sosyal ve ekonomik konularla boğuştuğunu, bunların duyulmaması için gizlenmeye çalışıldığını anlattı.


Bu gibi konuların toplumun değişik kesimlerinden bir araya gelinerek ele alınması gerektiğini ifade eden Eroğlu, "Ben sizlerle daha sık bir araya gelme arzusundayım. Yasalar konusunda çalışmalar yapılıyor. Şimdi kadına şiddeti önlemek için bir yasa çalışması yapılıyor" dedi.


Eroğlu, şiddete uğrayan kadın konusunda yıllar önce de çalışmalar yapıldığını anlatarak, sığınma evine başvuranların durumunun iyi incelenmesi gerektiğini söyledi.


EL BİRLİĞİYLE...


Boşanmalarda ekonomik sıkıntıların önemli bir etken olduğunu kaydeden Meral Eroğlu şöyle konuştu:


"Kadınları güzel günlere getirmek için el birliğiyle çalışmamız lazım. Ben kadınların gördüğü şiddeti, ezilmişliği gördüm. Kadın şiddet gördüğünde üzülen sadece kadın değil, tüm ailesi, çevresidir. Bu da kadının psikolojisini bozar, verimliliğini düşürür, çocuklarına yansır... Geliniz bu zincirin halkalarını öyle güzel hale getirelim ki genç eğitimli kadınlarımızın eğitimli eşleri tarafından şiddete uğramasını önleyelim."


Meral Eroğlu, kadına yönelik şiddet konusundaki toplantıların sürekli olmasını istedi.


Çalıştayın açılışından sonra KTTB Asbaşkanı Teksen Köroğlu, Cumhurbaşkanı'nın eşi Meral Eroğlu'na günün anısına hediye takdim etti.


ÇALIŞTAY PROGRAMI


Çalıştayda ilk sunumu "Şiddet nedir? Şiddet alt grupları, kadına yönelik şiddet tanımı, Çakıcı 2007 çalışmasının değerlendirilmesi" konusunda Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ebru Çakıcı yaptı.


Ardından Polis Genel Müdürü 1. Yardımcısı Pervin Gürler  "Kadına yönelik yapılan şiddet ile ilgili polis kayıtlarımız ve istatistikler, polisin tutumu nasıl?" konusunda konuşacak.


Avukat Ceren Göynüklü de "Kadına yönelik şiddetin hukuki boyutu, yasalarımız ne diyor?" konusunda bildiri sunacak.


Aranın ardından Sosyal Hizmetler Dairesi Müdürü Aydan Başkurt, dairenin şiddete uğramış kadınlar için neler yaptığını anlatacak.


Daha sonra Sosyal Riskleri Önleme Vakfı Başkanı Hatice Düzgün, vakfın çalışmalarıyla ilgili bilgi verecek.


Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Araştırma Şube Amiri Emine İnsay'ın "Şiddetin eğitim boyutu, okullarda şiddet önleyici uygulamalar yapılabilir mi? Aile, öğretmen ve öğrenci odaklı" konulu sunum yapacak.


Öğle molasından sonra ise gazeteci Fisun Davulcu, "Şiddetin basın boyutu: Şiddet haberleri nasıl olmalı? Önleyici mi, tetikleyici mi?" başlıklarında konuşacak.


Ardından Psikolog Şerife Türkkal, "İyi iletişim ve öfke kontrolü nasıl sağlanır?" konusunda bildiri sunacak.


Mor Çatı kadın örgütü temsilcisi Arzu Yayıntaş'ın "Mor Çatı faaliyetleri, çalışma prensipleri ve sığınma evleri" konulu konuşmasından sonra Mülteci Hakları Derneği'nden Tegiye Birey, "Gece kulüplerinde çalışan kadınların yaşam şartları ve sağlanan imkanları" irdeleyecek.


Çalıştayın son konuşmasını psikolog Gülşen Özgü, "Aile destek merkezlerinin evlilik öncesi ve evlilikteki süreçteki rolü" konusunda yapacak.


Kadına Yönelik Şiddet Çalıştayı, interaktif değerlendirmeyle saat 17.00'de tamamlanacak.


Polis Genel Müdürü 1. Yardımcısı Pervin Gürler, KKTC'de 2010'dan bugüne polis kayıtlarına giren şikayetlerin yüzde 26'sının kadınlara yönelik şiddet içeren olaylar olduğunu söyledi. Gürler, kadınların maruz kaldığı 545 vakadan 419'unu darpların oluşturduğunu açıkladı. 


Gürler, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği'nin düzenlediği "Kadına Yönelik Şiddet Çalıştayı"nda KKTC'de kadına yönelik şiddetle ilgili polis kayıtları, istatistikler ve polisin tutumuyla ilgili sunum yaptı.


Pervin Gürler, KKTC'de iki önemli konudan birinin çocuk, diğerinin de kadın olduğunu ifade ederek, Cumhurbaşkanı'nın eşinin öncülüğünde çocuk odaklı toplum projesinde yasa çalışması yapıldığını, şu anda Hukuk Dairesi'ne verildiğini, yasalaşmasıyla çocukların geleceğiyle ilgili çok güzel bir uygulamaya gidileceğini söyledi.


Çocukların toplumun geleceği, kadınların da onları yetiştiren kişiler olduğunu ifade eden Gürler, "şiddete boyun eğen kadının şiddete boyun eğecek kızlar yetiştirdiğini" kaydetti.


YÜZDE 26'SI KADINLARA YÖNELİK


2010'dan bugüne kadarki 3 yıllık sürede meydana gelen katillik, şiddet, darp ve benzeri polisiye olaylarla ilgili bilgiler veren Pervin Gürler, bu sürede 2 bin 58 şikayet aldıklarını; 545'inin yani yüzde 26'sının kadınlara yönelik olduğunu söyledi. Gürler, bunun küçümsenemeyecek bir oran olduğunu belirtti. 


Gürler, bazı konuların ise polis kayıtlarına girmediğini ifade ederek, "40 yıllık meslek hayatımda tahmin edemeyeceğiniz kadar çok kadın kapımı çaldı" dedi. Gürler, kendilerine başvurmayan, şiddete tahammül eden birçok kadın da olduğunu söyledi.


Avrupa'da sorun yaşayan eşlerin psikoloğa gittiğini ancak KKTC'de "aman duyulmasın" diye gizlendiğini kaydeden Pervin Gürler, sorunlarını ve gördüğü şiddeti içine atan kadının ya intihara sürüklendiğini ya da sağlıksız çocuklar yetiştirdiğini belirtti.


545'TEN 419'U DARP


Pervin Gürler, kadınların 2010'dan bugüne maruz kaldığı 545 vakadan 419'unun darp olduğunu ifade etti.


2010'dan beri Sosyal Hizmetler Dairesi'nin talebiyle kadınlardan gelen şikayetlerle ilgili formlar doldurup daireye ilettiklerini kaydeden Gürler, kadınların karşılaştığı şiddetle ilgili Fasıl 154 Ceza Yasası'na göre uygulamaya gittiklerini, boşanma davalarında da polis kayıtlarının kullanıldığını anlattı.


3 yılda KKTC'de 24 bin 17 şiddet içeren suç kaydı bulunduğunu ifade eden Pervin Gürler, kadınlara şiddetin yüzde 9, genel suçların ise yüzde 2 olduğunu söyledi.


"KORUMA YASASI VE BİLİŞİM SUÇLARI YASASI İVEDİLİKLE ÇIKARILMALI"


Polis Genel Müdürü 1. Yardımcısı Pervin Gürler, kişilerin koruma yasasının ivedilikle çıkarılması gerektiğini vurgulayarak, çalıştay sonunda bu yönde sonuç çıkarılmasını istedi.


Kadınların telefonda, internet üzerinden taciz edilmesi konusunda bazı teknik yetersizlikler bulunduğunu, Bilişim Suçları Yasası olmaması yüzünden de önlem alamadıklarını kaydeden Gürler, bu yasanın çıkması için de çalıştay katılımcılarından yardım istedi.


 
4 Mart 2013 Pazartesi 10:00
Okunma: 1297
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu