Ana Sayfa » Kıbrıs » "kadına Yönelik Şiddet Çalıştayı" Sonuç Bildirgesi...

"kadına Yönelik Şiddet Çalıştayı" Sonuç Bildirgesi...

"şiddet" Tanımı Yapılmalı.

 
 

KORUMA KARARI POLİS VE SOSYAL HİZMETLER TARAFINDAN DA VERİLEBİLMELİ... İLGİLİLER EĞİTİLMELİ

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ YASASI ÇIKMALI... HAZIR KARTLARA KİMLİK İBRAZI ZORUNLU OLMALI

"EŞE TECAVÜZ" TANIMI YASAL ÇERÇEVEYE OTURTULSUN

MEDYA ETİK KURALLARA UYSUN

Lefkoşa, 7 Mart 13 (T.A.K): Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, geçtiğimiz gün düzenlenen "Kadına Yönelik Şiddet Çalıştayı"nın sonuç bildirgesini yayınlandı.

Kadına yönelik şiddeti tüm boyutları ile ele alarak, sorunları saptayıp çözüm önerilerinde bulunmayı amaçlayan Çalıştay, kendi alanında uzman 11 konuşmacı tarafından gerçekleştirilmişti.

ŞİDDET TANIMI YAPILMALI

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Çevre Sorumlusu Dr. Nurçin Arıkbuka imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, yasal olarak şiddetin tanımının yapılması ve şiddet alt gruplarının da bu yasa üzerinde tanımlanması önerisinde bulunuldu.

Kadına yönelik şiddetle ilgili kamu ve özel sektörde daha geniş kapsamlı çalışmalar yapılması gerektiği ifade edilen bildirgede, bu çalışmalara kırsal alanların dâhil edilerek şiddetin adadaki boyutu hakkında daha iyi bilgi edinilmesi gerektiği kaydedildi.

KORUMA KARARI POLİS VE SOSYAL HİZMETLER TARAFINDAN DA VERİLEBİLSİN... İLGİLİLER EĞİTİLMELİ

Şu anda 'koruma' kararının sadece yargıç tarafından verilebildiğine işaret edilen bildirgede, Kadını Koruma Yasası çıkarılarak bu yetkinin polis ve Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından verilebilmesine olanak tanınması önerildi.

Bildirgede, şiddete maruz kalmış kişilerin ilk başvurdukları yerler olan hastane, polis ve sosyal hizmet uzmanlarının şiddete yaklaşım konusunda eğitim alması tavsiyesinde de bulunuldu.

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ YASASI ÇIKMALI... HAZIR KARTLARA KİMLİK İBRAZI

Sosyal paylaşım siteleri üzerinden yapılan rahatsız edici davranışları önlemek için Bilişim Teknolojileri Yasası çıkarılması gerektiği vurgulanan bildirgede, GSM operatörleri tarafından hizmete sunulan hazır kartları satın almak için kimlik ibrazının zorunlu hale gelmesi de istendi.

ŞİKAYET ZORUNLULUĞU KALKSIN

Bildirgede, şiddete uğramış kadının şikâyet etmesi zorunluluğunun ortadan kaldırılması tavsiye edilirken, 'Aile İçi Şiddet' yasasının bir an önce oluşturulup yürürlüğe konması önerildi.

Şiddete uğrayan kadınların boşanma davası açacaklarında maddi zorluk yaşıyorlarsa ücretsiz avukat hizmetinden yararlanabilmeleri de tavsiyeler arasında yer aldı.

Sığınma evleri ile ilgili yasanın bir an önce çıkarılması gerektiği ifade edilen bildirgede, ilk aşamada şu anda tek olan Sosyal Riskleri Önleme Vakfı'na ait sığınma evinin geliştirilmesi ve Sosyal Hizmetler Dairesi ile koordineli şekilde çalışması önerildi.

Bildirgede ayrıca, sığınma evindeki kadınların ve varsa çocuklarının hukuk, sağlık ve güvenlik açısından gereken hizmetlere ulaşımının sağlanması talep edildi.

Şiddete uğrayan kadınların hangi kategoride yardım alacağının sosyal hizmet uzmanı, polis, avukat ve psikiyatristten oluşan ortak bir konsey tarafından belirlenmesi gerektiği kaydedildi.

EŞE TECAVÜZ TANIMI YASAL ÇERÇEVEYE OTURTULSUN

Ceza yasasının toplumsal cinsiyet eşitliği ön planda tutularak yeniden düzenlenmesi tavsiye edilen bildirgede, 'eşe tecavüz' tanımının yasal çerçevede tanımlanması talep edildi.

Bildirgede, Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından hazırlanan şiddet bildirim formlarının yasal süreç çerçevesinde polis, hastane ile okullara verilmesi ve elde edilen bilgiler çerçevesinde ortak strateji geliştirilmesi önerisinde bulunuldu.

Gece kulüplerinde yapılan "insan ticaretinin" önlenmesi için her türlü yasal düzenlemenin gerçekleştirilmesi tavsiye edilen bildirgede, bu kadınlara uygulanan her türlü ekonomik, cinsel, psikolojik ve fiziksel şiddeti önlemek için gerekenin yapılması istendi.

MEDYA ETİK KURALLARA UYSUN

Bildirgede, kadına yönelik şiddetle ilgili haberler yapılırken 'Medya Etik Kurulu'nun belirleyeceği kurallar çerçevesinde kalınması talep edildi. Buna göre kamuyu bilgilendirme açısından özel bir önemi yoksa tecavüz, taciz ve istismarın haberleştirilmemesi; haberin özel önemi varsa mağdurun izninin alınarak kimlik deşifre edilmeden ve suçun işlenişine dair ayrıntı verilmeden, TV'de canlandırma yapılmadan, nedenler meşrulaştırıcı biçimde araştırılmadan, suçu savunan ifade kullanılmadan, kadını metalaştıran fotoğraf kullanılmadan yapılması istendi.

Ayrıca medyanın 'özel hayatı teşhir ve ifsaat alanı' olmaktan çıkarılması; cinsel saldırılar ile ilgili durumlarda 16 yaşından küçük çocukların kimliklerinin açıklanmaması; kaza, felaket ve trajedilerde yaralıyı ve kurbanı korumaya önem verilmesi talep edildi.

Etkili iletişim eğitimlerinin şiddet olayları açısından önemine yer verilen bildirgede, bu eğitimlerin okullarda çatışma çözme eğitimleriyle birlikte uzman kişilerce verilmesi tavsiye edildi.

AİLE DESTEK MERKEZLERİ KURULSUN

Bildirgede, her bölgede Aile Destek Merkezi kurulması önerilerek, evlilik öncesi ve sonrası danışmanlık hizmeti verilmesi istendi.

Kadına karşı şiddetin suç ve insan hakları ihlali olduğu ifade edilen bildirgede, kadınların normal ve sağlıklı yaşam hakkına sahip olabilmesi için birey, toplum ve devletin de bunun bilincinde olması ve bu suça teşebbüs edenlerin cezalandırılması gerektiği vurgulandı.

(DOĞ/GUR) FOTOĞRAFLI

 
7 Mart 2013 Perşembe 17:44
Okunma: 683
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu