Ana Sayfa » Kıbrıs » "Kama, Bıçak ve Çakı Taşımak Suçtur!"

"Kama, Bıçak ve Çakı Taşımak Suçtur!"

Barolar Birliği ve Baro Konseyi, bıçaklama suçlarında son zamanlarda baş gösteren artış nedeniyle uyarıda bulundu.

 
 
Barolar Birliği ve Baro Konseyi Başkanı Hasan Sözmener bugün yaptığı yazılı açıklamada, "KKTC'de yaşamakta olan Türkiye kökenli nüfusun ve gençlerimizin kama, sivri uçlu olsun veya olmasın bıçak ve çakı taşımanın bir suç olduğunu bilmedikleri müşahede edilmektedir. Bu nedenle tüm halkımıza; kama, bıçak ve çakı taşımanın suç olduğunu hatırlatırız" dedi.

İngiliz Sömürge Dönemi'nde yürürlüğe giren Ceza Yasası'nın tarif etmekte olduğu suçların azami cezalarını öngörmesine karşın asgari bir ceza öngörmediğini, buna karşın kama, bıçak ve çakı taşıma suçlarında, azami cezaya ilaveten asgari cezanın da öngörüldüğüne dikkati çeken Hasan Sözmener, "Kama taşıma suçları için azami 2 yıla kadar hapis cezası öngörürken, asgari bir yıl da hapis cezası öngörmektedir, keza ucu sivri olmayan bıçak taşımayı da suç olarak düzenlemekte ancak, ucu sivri bıçak taşıma suçlarında azami bir yıla kadar hapis cezası öngörürken, asgari 6 ay hapis cezası da öngörmektedir" dedi.

"Ceza Yasası daha İngiliz sömürge döneminde niye kama, bıçak ve çakı taşıma suçlarında asgari cezalar öngörmüştür? Çünkü, kama, bıçak ve çakılarla insanlar yaygın bir şekilde suç işliyorlardı. Bu nedenle, bu suçlar için kanun koyucu azami cezanın yanı sıra asgari ceza da öngörmüş ve bir yerde mahkemeleri, bu tür suçlara ilişkin olarak verecekleri cezalar açısından sınırlandırmıştı. İngiliz sömürge döneminde polislerin, sık sık kamuya açık alanlara ve yerlere baskınlar düzenledikleri ve kişilerin üzerlerinde aramalar yaptıkları ve kama, bıçak ve çakı taşıyanlar hakkında yasal işlemler yaptıkları ifade edilmektedir" diyen Baro Konseyi Başkanı Hasan Sözmener, zaman içerisinde; kama, bıçak ve çakı taşımanın suç olmaktan çıkartılmadığını, ancak, bunları taşıyanlar hakkında yasal işlem yapılmaktan vazgeçildiğini belirtti.

Ancak son zamanlarda, bıçaklama olaylarının oldukça arttığına, hemen hemen her gün bir bıçaklama suçunun işlenmekte olduğuna dikkati çeken Sözmener şöyle dedi:

"Özellikle KKTC'de yaşamakta olan Türkiye kökenli nüfusun ve gençlerimizin kama, sivri uçlu olsun veya olmasın bıçak ve çakı taşımanın bir suç olduğunu bilmedikleri müşahede edilmektedir. Bu nedenle tüm halkımıza; kama, bıçak ve çakı taşımanın suç olduğunu hatırlatırız. Hatta yasal düzenlemelere göre bunlar, düğünlerde, panayırlarda, genelevlerde ve alkollü içki satışı yapılan yerlerde taşınırsa, hapis cezaları iki kattır."

Hangi boyutlarda olursa olsun kama ve bıçak taşımanın, keza boyutları ne olursa olsun, ağızları sabit bir bıçak veya kama haline dönüşebilen çakı taşımanın da suç olduğunu anlatan Barolar Birliği ve Baro Konseyi Başkanı Hasan Sözmener, "yalnızca, ağız uzunluğu 10 santimi geçmeyen sivri uçlu olmayan ve ağız uzunluğu 6.25 santimi geçmeyen sivri uçlu çakı taşımanın suç olmadığını" kaydetti.

"Bıçaklama olaylarının hızla arttığı ve yaygınlaştığı bu günlerde, ceza yasasının bu konudaki düzenlemelerinin yeniden devreye sokulması ve kamuya açık alanlarda ve yerlerde yaygın denetimler yapılması gerekmektedir. Bunların yanı sıra, basınımızın; kama, bıçak ve çakı taşımanın suç olduğunu kamuoyuna duyurması da gerekmektedir. Tabii ki bu konuda en büyük görev halkımıza düşmektedir. Suç teşkil edecek şekilde kama, bıçak ve çakı taşıyanları uyaralım ve gerekli yerlere de ihbar edelim" diyen Sözmener, cana veya mala zarar vermek amacı ile yapılan veya uyarlanan sopa, topuz, zincir, muşka, tornavida, çekiç gibi aletleri taşımanın da suç olduğunu ve 2 yıla kadar hapisliği bulunduğunu anımsattı.

Kaynak TAK

 
25 Mayıs 2011 Çarşamba 13:30
Okunma: 893
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu