Ana Sayfa » Kıbrıs » Kamu Hizmeti Komisyonu 3 Üyesinden Uğural'a Tepki...

Kamu Hizmeti Komisyonu 3 Üyesinden Uğural'a Tepki...

"uğural'ın Yasa Tanımaz, Keyfi Tutum Ve Davranışları Sonucunda Komisyon Kilitlendi Ve Karar Üretemez Duruma Geldi".

 
 
Kamu Hizmeti Komisyonu 3 Üyesinden Uğural'a Tepki...
"BİR AN ÖNCE İSTİFA EDEREK KOMİSYONUN ÖNÜNÜ AÇMASI EN DOĞRU YOL"


Lefkoşa, 27 Kasım 12 (T.A.K.): Kamu Hizmeti Komisyonu Üyeleri Zalihe Şakir, Müzeyyen Yeşilada ve Mustafa Tokay, "Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı Çetin Uğural'ın yasa tanımaz, keyfi tutum ve davranışları sonucunda Komisyon'un kilitlendiğini ve karar üretemez duruma geldiğini" savundular.


Kamu Hizmeti Komisyonu Üyeleri Zalihe Şakir, Müzeyyen Yeşilada ve Mustafa Tokay'ın imzaları ile yapılan yazılı açıklamada, Uğural'ın Kamu Hizmeti Komisyonu üyelerinin çoğunluğunun güvenini yitirdiği ileri sürülerek, Uğural'ın başkan olarak görev süresinin sonuna yaklaştığı bu günlerde, çeşitli "yalan yanlış iddialarla" gündemde kalmaya ve "çeşitli çatışmalarla yeniden Komisyon Başkanı atanmaya çalıştığı" iddia edildi.


Açıklamada, "Kamu Hizmeti Komisyonu'na daha fazla zarar vermeden bir an önce istifa ederek Komisyonun önünü açması en doğru yol olarak görülmektedir" denildi.


3 ÜYENİN AÇIKLAMASI


Kamu Hizmeti Komisyonu üyeleri Şakir, Yeşilada ve Tokay'ın açıklamaları şöyle:


"Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı Çetin Uğural'ın 25 Kasım tarihli basın açıklaması gerçekleri yansıtmamaktadır.


Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı Çetin Uğural'ın yasa tanımaz, keyfi tutum ve davranışları sonucunda Komisyon kilitlenmiş ve karar üretemez duruma gelmiştir. Hukuk Dairesi'nin 'usulüne uygun olarak yapılan sınavlar neticesinde kazanan adayların mülakata çağrılıp kazandığı kadroya ataması yasa gereğidir. Atamalar ancak mahkeme emriyle durdurulabilir. Sınavlarda şaibe var iddiası ile sınavlara yapılan itirazların değerlendirilmemesi ve atama yapılmamasının hukuki dayanağı yoktur' görüşüne rağmen, Komisyon Çetin Uğural tarafından toplantıya çağrılmamaktadır.


Kamu Hizmeti Komisyonu Yasası'nın 23. maddesi gereğince, Komisyon'un haftada en az bir kez toplanması yasa gereğidir. Yasal durum bu olmasına rağmen, Komisyon üyelerinin yapmış oldukları toplantı çağrıları, Başkan tarafından dikkate alınmamaktadır. Yaklaşık bir buçuk aydır toplanamayan Komisyon'un gündeminde 40'tan fazla karar bekleyen konu ve 22 Eylül tarihinde yapılan öğretmenlik sınavlarının değerlendirilmesi bulunmaktadır.


Kamu  Hizmeti Komisyonu Yasası gereğince Komisyon'un en az haftada bir kez toplantı yaparak karar üretmesi gerekirken, Başkan tarafından bu kurallara geçmiş yıllarda da uyulmamıştır. Komisyon üyeleri Müzeyyen Yeşilada ve Zalihe Şakir atandıkları tarihten itibaren Komisyon Başkanı tarafından dışlanmış ve karar alma süreçlerine dahil edilmemişlerdir. Birçok karar toplantı yapılmadan, sirküle karar şeklinde üretilmiş ve sadece iki üyeye imzalatılmıştır. Halen geçmişe dönük çok sayıda, eksik imzalı karar bulunmaktadır. Toplantı yapılmadan ve sirküle karar yöntemiyle üretilen ve imzaları eksik olan bu kararların mahkemeye intikal etmesi halinde iptal edilmeleri kuvvetle muhtemeldir.


Yasanın bir gereği olarak, Komisyon'un haftada bir toplanması kararı da ancak Mustafa Tokay'ın üyeliğe atanmasından sonra ve Başkan Çetin Uğural'ın bulunmadığı bir toplantıda üretilmiştir.


Komisyon Başkanı tarafından Komisyon üyeleri ile ilgili sürekli olarak basına yalan yanlış bilgiler sızdırılmaktadır.  Maalesef Komisyon Başkanı, Komisyon'un toplantı yaparak kolektif karar üretebileceğini içine sindirememiştir. Bu nedenle göreve atandığı günden itibaren yukarıda da izah edildiği gibi toplantı yapmaktan kaçınmaktadır. Geçmişte yapmış olduğu bir kısım toplantılarda ise, Komisyon'un oyçokluğu ile aldığı ve kendisinin katılmadığı kararlar ile ilgili olarak Komisyon kararları aleyhine ara emir alınması için avukatlarla girişimde bulunmuştur.


Öğretmenler Sınav Tüzüğü gereği, sınav yapılacak her bir branş için sınavda sorulacak soru sayısının 20 katı kadar sorunun, soru bankasında bulunması gerekmektedir. Başka bir deyişle her bir branş için asgari 1300 soru bulunması gerekmektedir.


2006-2010 yılları arasında tüm öğretmen sınavları 80-120 soru ile yapılmıştır. 2010 Ağustos ayından itibaren, yeni üst kademe yöneticilerinin atanması ile soru bankasına yeni 37000 civarında soru kazandırılmış ve tüzükte amaçlanan asgari soru sayısına ulaşılmıştır. Soru bankasında bulunan 80 veya 100 soru ile yapılan sınavların güvenilirliği tartışılmaya açıktır. Kamu Hizmeti Komisyonu Yasası gereğince komisyon üyelerinin tam mesai yapmaları gerekmektedir. Yasa böyle olmasına rağmen, Komisyon Başkanı mesaiye uymamakta, geç gelmekte, bazen de hiç gelmemektedir. Geçmişte mesai saatinden iki saat önce ayrıldıkları gerekçesiyle iki üyenin maaşları Komisyon Başkanı tarafından kesilmiştir.


Komisyon Başkanı; Yüksek Mahkeme, Başsavcılık ve daha birçok kurumla koordineli çalışmayı içine sindirememiş, bu gibi kurumlarla devamlı çatışır olmuş bu da Kamu Hizmeti Komisyonu'na büyük yara aldırmıştır. Sayıştay sınavları neticesinde 5 gencimizin halen süren bu mağduriyeti de Başkanın ilgili kurumlarla koordinasyonsuzluğunun ve birlikte çalışmaya yanaşmamasının bir neticesidir. Komisyona, tarihinde ilk kez Başsavcılıkça dava açılmıştır.


Kamu Hizmeti Komisyonu üyesi Mustafa Tokay aleyhine açılan dava, Kamu Hizmeti Komisyonu'ndaki göreviyle ilgili değildir. Komisyon Başkanı'nın gerek yazılı gerekse sözlü olarak Yüksek Adliye Kurulu'na ve Başsavcılığa yapmış olduğu başvurulardan, üyeliğe devam edemeyeceği yönünde bir karar çıkmamıştır.


Komisyon Başkanı'nın hiçbir yasal dayanağı olmadan kendi keyfine göre bir üyenin görevini yapmasını engelleme hak ve yetkisi bulunmamaktadır. Ne yazık ki Başkan, bu gibi uygulamaları daha önce iki komisyon üyesine yapmış ve alışkanlık haline gelen bu davranışını da şimdi komisyon üyesi Mustafa Tokay'a uygulamaya yeltenmektedir. Bizler 3 komisyon üyesi olarak buna müsaade etmeyecek ve sonuna kadar direneceğiz.


Yukarıda sayılan gerçekler ışığından Komisyon Başkanı, Kamu Hizmeti Komisyonu üyelerinin çoğunluğunun güvenini yitirmiş bulunmaktadır. Komisyonda görev yaptığı süre zarfında Kamu Hizmeti Komisyonu üyelerinin katılımı ile kolektif karar üreten bir organ olduğunu anlayamamış ve kabullenememiş, tek başına bir hiç olduğunu içine sindirememiş, tek adam zihniyetindeki bir Başkan olarak görev süresinin sonuna yaklaştığı bu günlerde, çeşitli yalan yanlış iddialarla gündemde kalmaya ve çeşitli çatışmalarla yeniden Komisyon Başkanı atamaya çalışmaktadır. Kamu Hizmeti Komisyonu'na daha fazla zarar vermeden bir an önce istifa ederek Komisyonun önünü açması en doğru yol olarak görülmektedir.


Zalihe Şakir, Müzeyyen Yeşilada, Mustafa Tokay."


(HAS/ŞEB/HÖ)


 
27 Kasım 2012 Salı 14:53
Okunma: 1451
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu