Ana Sayfa » Kıbrıs » Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı Uğural'dan Açıklama

Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı Uğural'dan Açıklama

"cumhurbaşkanı'nın, Yasal Boşluk Yorumunu İçeren Başsavcılık Görüşünü, Bir Ceza Davası Sanığını Koruma Yönünde Zorlamasını Çok Yakışıksız Bulduğumuzu Belirtmek İsteriz".

 
 
Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı Uğural'dan Açıklama

"GÖREVDEN UZAKLAŞTIRMA YÜRÜRLÜKTE...KOMİSYON ÇALIŞMALARI DEVAM EDECEK"

Lefkoşa, 7 Ocak 12 (T.A.K.): Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı Çetin Uğural, Başbakan İrsen Küçük'ün imzasının sahtelenmesi olayıyla ilgili olarak hakkında cezai kovuşturma başlatılmasından dolayı Mustafa Tokay'ın görevden uzaklaştırılması konusunda Cumhurbaşkanı'ndan itiraz geldiğini belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanı'nın, yasal boşluk yorumunu içeren Başsavcılık görüşünü, bir ceza davası sanığını koruma yönünde zorlamasını çok yakışıksız bulduğumuzu belirtmek isteriz" dedi.

Komisyon Başkanı Uğural, Komisyon çalışmalarının devam edeceği ve görevden uzaklaştırılan üye dışındaki üyelerin yarın toplantıya çağrılacaklarını da açıkladı.

Komisyon Başkanı Çetin Uğural yaptığı yazılı açıklamada, Mustafa Tokay'ın görevden uzaklaştırılmasıyla ilgili Cumhurbaşkanı'ndan itiraz geldiğini belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanı'nın, yasal boşluk yorumunu içeren Başsavcılık görüşünü, bir ceza davası sanığını koruma yönünde zorlamasını çok yakışıksız bulduğumuzu belirtmek isteriz" ifadelerine yer verdi.

Uğural şunları kaydetti:

"Sahte belge düzenleme, tedavüle sürme (CTK.C/1758/12)" suçlarından ötürü tutuklanarak, hakkında cezai soruşturma başlatılmış olan ve bilahare aynı gerekçelerle hakkında ceza davası ikame edilmiş bulunan Mustafa Tanju Tokay'ın görevden uzaklaştırılmasıyla ilgili olarak Sayın Cumhurbaşkanı'ndan itiraz geldi.

Sayın Cumhurbaşkanı'nın KHK Başkanlığı'na hitaben yazdığı ve dağıtımını Komisyon Üyeleri'nin isimlerine ve ilgili kurumlara yaptığı ve referans olarak Başsavcılığın gösterildiği yazıda, 53/1983 sayılı Yasa'ya atıfla, KHK Başkanı'nın her ne sebeple olursa olsun bir üyeyi geçici olarak görevden alma yetkisinin olmadığı, bu sebeple hakkında sahtekarlık suçlamasıyla dava açılmış bulunan Mustafa Tanju Tokay'ın görevden uzaklaştırılamayacağını iddia edilmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanı'nın, yasal boşluk yorumunu içeren Başsavcılık görüşünü, bir ceza davası sanığını koruma yönünde zorlamasını çok yakışıksız bulduğumuzu belirtmek isteriz.

Görevden alma aşamasında, benzer görüşler bizim de bilgimizde idi. Ancak bunun tam tersi hukuki görüşler de vardır. Görevden alma kararımız, Sn. Cumhurbaşkanı'nın bize gönderdiği görüşten farklı olan hukuki görüşlere dayanmaktadır. Bu görüşlere göre de, hukukta boşluk olmaz ve özel yasada düzenlenmeyen bir konuda genel yasa hükümleri uygulanır."

"YARGI KARARI ÇIKINCAYA KADAR ALDIĞIMIZ İDARİ KARAR GEÇERLİ"

Uğural, Cumhurbaşkanı'nın kendilerine ilettiği Başsavcılık görüşü ile kendilerinin dayandıkları hukuki görüşlerden hangisinin geçerli olacağına ancak yargının karar verebileceğini; böyle bir yargı kararı çıkıncaya kadar aldıkları idari kararın geçerli olduğunu kaydetti. Uğural şunları dile getirdi:

"Sayın Cumhurbaşkanı'nın bize ilettiği Başsavcılık görüşü ile bizim dayandığımız hukuki görüşlerden hangisinin geçerli olacağına ancak yargı karar verebilir. Böyle bir yargı kararı çıkıncaya kadar aldığımız idari karar geçerlidir ve 7/79 Sayılı Kamu Görevlileri Yasası'nın 102. maddesinin (1) fıkrasına dayandığı için de yetki aşımı nedeniyle yoklukla malul olması söz konusu değildir."

"UZAKLAŞTIRILAN ÜYE DIŞINDAKİ ÜYELER YARIN TOPLANTIYA ÇAĞRILACAK"

Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı Çetin Uğural, bu değerlendirmeler çerçevesinde Komisyon çalışmalarının devam edeceği ve görevden uzaklaştırılan üye dışındaki üyelerin yarın toplantıya çağrılacaklarını belirtti. Uğural şunları kaydetti:

"Bu değerlendirmeler çerçevesinde Komisyon çalışmaları önümüzdeki hafta devam edecek ve görevden uzaklaştırılan üye dışındaki üyeler 8 Ocak Salı günü toplantıya çağrılacaktır.

İki komisyon üyesinin, son toplantı çağrısına katılmama gerekçesi olarak gösterilen evrakla ilgili yaptığımız araştırmada, söz konusu evrakın PGM'nin bir iç yazışması (İŞ CETVELİ) olduğu ve resmi bir bildirim mahiyetinde olmadığı anlaşılmıştır. Önemli ve gizli bir belge olarak takdim edilen ancak bize verilmesi sakıncalı görülen evrakın ertesi gün Afrika Gazetesi'nde yayınlanmış olmasını da yadırgadığımızı belirtmek isteriz.

Polisin uzmanlık alanı dışında olan, sınav sonuçlarındaki anomalilerin sınavın geçerliliğini etkileyip etkilemeyeceğine, 6 branşla ilgili uzman raporunu dikkate alarak, Salı günü yapılacak toplantıda, Komisyon karar verecektir."

(ÖK/KAR)

 
7 Ocak 2013 Pazartesi 09:41
Okunma: 715
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu