Ana Sayfa » Kıbrıs » Kamu Hizmeti Komisyonu'nun Yaptığı Öğretmen Sınavları...

Kamu Hizmeti Komisyonu'nun Yaptığı Öğretmen Sınavları...

Ktös: "başsavcılık 'şaibe Var İddiasıyla Atamaların Yapılmamasının Hukuki Bir Dayanağı Olmadığı; İtirazların Süratle Değerlendirilerek Atamaların Yapılması' Gerektiği Yönünde Görüş Verdi".

 
 
Kamu Hizmeti Komisyonu'nun Yaptığı Öğretmen Sınavları...

"BAŞSAVCILIK  GÖRÜŞÜ NETİCESİNDE MÜLAKATLAR DERHAL YAPILIP ÖĞRETMENLER KOMİSYON TARAFINDAN ATANMALI"

Lefkoşa, 10 Ekim 11 (T.A.K.): Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Başsavcılığın, "Kamu Hizmeti Komisyonu'nun 22 Eylül'de yaptığı öğretmenlik sınavında şaibe var iddiasıyla itirazların değerlendirilmemesi ve atamaların yapılmamasının hukuki bir dayanağı olmadığı; bu aşamada  itirazların süratle değerlendirilerek atamaların yapılması gerektiği" yönünde görüş verdiğini kaydetti.

KTÖS Genel Başkanı Güven Varoğlu ve sendika yetkilileri bugün sendika merkezinde düzenledikleri basın toplantısında, Başsavcı adına Başsavcı Yardımcısı Ersoy Ölçter imzasını taşıyan 9 Ekim tarihli görüş yazısını basınla paylaştı.

Sendika, "Başsavcılık  görüşü neticesinde mülakatların derhal yapılıp öğretmenlerin Kamu Hizmeti Komisyonu'nca atanması ve geriye kalan öğretmen ihtiyaçlarının da Eğitim Bakanlığı tarafından Kamu Sınavı sonuçları sırasına göre Öğretmenler Yasası'ndaki kriterler dikkate alınarak doldurulması gerekmektedir" dedi.

Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı'nın 5 Ekim'de Başsavcılıktan görüş isteyen bir yazı gönderdiği, ancak aynı gün geri çektiği ve yine aynı gün Bakanlar Kurulu'nda geçici öğretmenlik sınavı kararı alındığı iddiasında da bulunan KTÖS yetkilileri, bu talep yazısının neden geri çağrıldığı konusunda Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı Çetin Uğural'ı açıklama yapmaya çağırdı.

"KHK, BAKANLIK VE BAŞSAVCILIK ARASINDAKİ OYUNLAR ORTAYA ÇIKTI..."

Basın toplantısında ilk sözü alan Sendika Başkanı Güven Varoğlu, bugün ellerine "çok değerli" belgeler geçtiğini belirterek, "bu belgelerle Kamu Hizmeti Komisyonu ile Eğitim Bakanlığı ve Başsavcılık arasında öğretmen atamaları nedeniyle bir takım oyunlar oynandığı ortaya çıkmıştır" dedi.

Kurultay hesaplarıyla garip işler çevrildiğini, bunların senaryo olduğunu  ileri süren Varoğlu, Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı Uğural'ı bu konuda açıklama yapmaya çağırdı.

KTÖS Yürütme Kurulu adına Eğitim Sekreteri Mustafa Özhür imzasıyla hazırlanan ve Sendikanın Genel Saymanı Mustafa Baybora tarafından okunan yazılı açıklamada ise hükümet,  "koltuk uğruna insanların geleceği ile oynamaya devam etmekle" suçlanarak temmuz ayından itibaren nakiller ve münhal sınavlarıyla ilgili yaşanan süreç hatırlatıldı.

Kamu Hizmeti Komisyonu gibi şeffaf, adil, hesap verebilir olması gereken bir kurumun sahte imza skandalı ile polis kovuşturmasına uğramasının 22 Eylül'de yapılan öğretmen sınavlarını da şaibe altında bıraktığı ifade edilen açıklamada, Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı'nın da zan altında kaldığı görüşü savunuldu.

"UĞURAL 5 EKİM'DE SAVCILIKTAN GÖRÜŞ İSTEYEN YAZIYI NEDEN GERİ ALDI"

Açıklamada, "bu noktada 5 Ekim 2012 tarihinde Çetin Uğural'ın savcılıktan görüş isteyen bir yazı yazarak Başsavcılığa gönderdiği ve yazıyı aynı hızda geri aldığı bilgisi bizlere ulaşmıştır. Ayni gün Bakanlar Kurulu tarafından geçici öğretmenlik sınavı kararı alınması tesadüf müdür? Bu yazı neden geri çağrılmış ve ilgili görüş neden acilen alınmamıştır? Kamu Hizmeti Komisyonu başkanı bu süreçte zan altında kalmıştır" denildi.

Devlet sınavı ile Öğretmen Akademisi'ne girerek öğretmen olmaya hak kazanan kişilerin yeterli kadro ve imkan olmasına rağmen mesleğe girişlerinin engellendiği; okulların ve öğrencilerin aylardır öğretmensiz ve eğitimden mahrum bırakıldığı; yıllarca mahrumiyet bölgesi olan Karpaz'da bu sorunun daha da derinleştiği ileri sürülen sendika açıklamasında, şöyle denildi:

"Eğitim Bakanlığı ve hükümet bunları fırsat bilerek yeni bir sınav yapmanın imkanını yaratmış, böylece parti delegelerinin akrabalarını veya yakınlarını ilkokul ve okul öncesi öğretmenlerine rağmen geçici olarak okullarımıza gönderme yöntemini uygulamıştır. Ayrıca Eğitim Bakanlığı'nın ilgili sınavı DAÜ'deki UBP parti meclisi üyesi bir kişiye; Derviş Ekşici'ye yaptırılmıştır. Öğretmen adaylarının delege sınavı olarak değerlendirerek katılmadığı sınav işte böyle partizan bir sınavdır. Öğretmenlerimizin ne kadar haklı olduğu gün gibi ortadadır.

Bugün elimize geçen ekteki belge, Başsavcılığın konu ile ilgili verdiği resmi görüşü içermektedir.

Bugün itibarı ile farklı birtakım ilişkilerin ortaya çıktığı görülmektedir. Öğretmenlerin hayatları, meslekleri üzerinden, toplumun geleceği ve çocuklarımızın eğitim hakkı gasp edilerek koltuk kavgası verenler halkımızın varlığını yok sayanlardır.

"BU GÖRÜŞ NETİCESİNDE MÜLAKATLAR DERHAL YAPILMALI..."

Başsavcılık  görüşü neticesinde mülakatların derhal yapılıp öğretmenlerin Kamu Hizmeti Komisyonu'nca atanması ve geriye kalan öğretmen ihtiyaçlarının da Eğitim Bakanlığı tarafından Kamu Sınavı sonuçları sırasına göre Öğretmenler Yasası'ndaki kriterler dikkate alınarak doldurulması gerekmektedir."

Basın toplantısında, Kamu Hizmeti Komisyonu'nun 8 Ekim tarihli yazısına karşılık Başsavcı adına Başsavcı Yardımcısı Ersoy Ölçter imzasını taşıyan 9 Ekim tarihli görüş yazısını ise KTÖS Eğitim Sekreteri okudu.

Basına da dağıtılan yazıda şöyle denildi:

"Sınavlarla ilgili polis soruşturması başlatıldığı nedeniyle itirazların değerlendirmeye alınmadığı ve kazananların da mülakata çağırılıp atamalarının yapılmadığı belirtilmekte ve polis soruşturmasının devam etmesi, itirazların değerlendirmesine ve atamaların yapılmasına bir engel teşkil edip edilmediği sorulmaktadır.

Usulüne uygun olarak yapılan sınavlar neticesinde kazanan adayların mülakata çağrılıp kazandığı kadroya atanması yasa gereğidir. Atamalar ancak mahkeme emri ile durdurulabilir. Bu nedenle sınavlarda şaibe var iddiası ile sınavlara yapılan itirazların değerlendirilmemesi ve atamaların yapılmamasının hukuki bir dayanağı yoktur. Bu aşamada itirazların süratle değerlendirilmesi ve atamaların yapılması gerektiği kanaatindeyim. Polis soruşturması neticesinde sınavlarda şaibe olduğu ispat edilirse şaibeye karışan kişi veya kişilerin atamaları her zaman geriye dönük olarak iptal edilebilir."

Özhür, adlarını açıklamadığı 3 komisyon üyesinin talebi üzerine verilen görüş yazısını okuduktan sonra Komisyon Başkanı'nı "hukuksal yolları neden kullanmadığı ve yazısını neden geri çektiğini" açıklamaya çağırdı ve "Bu cesareti gösteremiyorsa, bu Başbakanlık ve Kamu Hizmeti Komisyonu Başkanı'nın işbirliğinin göstergesidir" ifadelerini kullandı.

"22 Eylül sonrasında yaşananlar üzerine tüm Kamu Hizmeti Komisyonu istifa etmeliydi" diyen Özhür, bu konuda dönüşü olmayan bir mücadeleye girdiklerini belirtti. Özhür, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan'ın KTÖS'le ilgili açıklamalarını ise "talihsiz" olarak değerlendirdi.

(ÖK/GUR) FOTOĞRAFLI

 
10 Ekim 2012 Çarşamba 18:19
Okunma: 915
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu