Ana Sayfa » Kıbrıs » Kamu-iş İle Toleyis, Dünya Kadınlar Günü'nde "kadına Uygulanan Şiddet" Konusunda Ortak Panel Düzenledi...

Kamu-iş İle Toleyis, Dünya Kadınlar Günü'nde "kadına Uygulanan Şiddet" Konusunda Ortak Panel Düzenledi...

Başbakan Küçük: "barış Harekatı Ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin İlanı İle Kıbrıs Türk Kadını Birçok Haklara Kavuştu".

 
 
Kamu-iş İle Toleyis, Dünya Kadınlar Günü'nde

ÜNVERDİ: "KADINLARIN İLERİ GİTMESİ İÇİN BÜYÜK ÇABA HARCANIYOR"

ÇALUDA: "KKTC DEVLETİNİ AYAKLAR ALTINDA ÇİĞNENSİN DİYE KURMADIK... DEVLETİ KURANLARDAN ALLAH RAZI OLSUN"

BAKINDI: "KADINLAR MEDENİYETİN MİHENK TAŞI"

DİLEK: "KADINLARI SİYASAL YAŞAMDA ARZU EDİLEN ORANDA GÖREMİYORUZ... KADINLAR ÖRGÜTLENMELİ"

Girne, 8 Mart 12 (T.A.K.): Kamu-İş, Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında, Türk-İş'e bağlı Türkiye Otel, Lokanta, Dinlenme Yerleri'nde örgütlü TOLEYİS sendikasıyla birlikte, bugün, Girne'de panel gerçekleştirdi.

Saat 10:00'da Vuni Palace Otel'de başlayan panelde, "Kadına Uygulanan Şiddet" konusu işlendi.

Panele, Posta Gazetesi'nden yazar Yazgülü Aldoğan, Sabah Gazetesi'nden yazar Meliha Okur, Cumhuriyet Gazetesi'nde yazar Miyase İlknur, yazar Hüzün Yücel ve Ulusal TV Kanalı'ndan Esin Ergenç Turhan konuşmacı olarak katıldı.

Başbakan İrsen Küçük, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, UBP Güzelyurt Milletvekili ve Türk-İş KKTC temsilcisi Ahmet Çaluda, Kamu-İş  Genel Başkanı Sami Dilek, TOLEYİS Sendikası Genel Başkanı Cemal Bakındı ve Karadağ Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Cede Miliniç'in açılış konuşmalarıyla başlayan panele, her iki sendikada örgütlü kadın üyelerle, panel için Türkiye'den gelen gazeteci, yazar ve tiyatro sanatçıları katıldı.

KÜÇÜK

Başkan İrsen Küçük yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk halkının Anadolu'nun kopmaz bir parçası olduğunu ve bu özel günde düzenlenen etkinliğin buna bir gösterge oluşturduğunu belirterek, tüm kadınların gününü kutladı.     İngiliz sömürge dönemi de dahil olmak üzere, geçmişte Kıbrıs'ta kadına gereken değerin verilmediğini anlatan Başbakan İrsen Küçük, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ilanı ile Kıbrıs Türk kadınının birçok haklara kavuştuğunu anımsattı.

"Ülkemizde kadın-erkek eşitliğini koruyan ve destekleyen yöneticilerdeniz" diyen ve devlet kadrolarında çok sayıda kadının eşit şartlarda görev yaptığını anımsatan Başbakan Küçük, kurulan Kadın Çalışmaları Dairesi'nin, kadına verilen önemin bir göstergesi olduğunu vurguladı.

Ülke kadınlarını her platformda aktif olarak görmek istediklerini ifade eden Başbakan İrsen Küçük, nüfusun yüzde 50'sini oluşturan kadınların evde oturmasıyla bir ülkenin kalkınmışlığından bahsetmenin mümkün olamayacağını kaydetti.

Konuşmasında, 27 milletvekili ile hükümette bulunan Ulusal Birlik Partisi'nde 2 kadın milletvekili olduğuna da dikkat çeken Küçük, "gelecek seçimlerde bu sayıyı arttırmak için çalışacağız" dedi.    

ÜNVERDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi ise Kadınlar Günü'nde ülkede kadınla ilgili panel gerçekleştiren Kamu-İş ile TOLEYİS'e teşekkür ederek, tüm kadınların gününü kutladı.

"Böylesine anlamlı bir günde Türkiye'den gelen kadınlarla birlikte olmanın mutluluk ve gurur verdiğini" ifade eden Bakan Ünverdi, Kıbrıs Türk kadınının, ülkesinde tüm hak ve özgürlüklerden erkeklerle eşit oranda yararlandığını kaydetti.

Bu eşitliğin, Kıbrıs Türkü'nün, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ile ilke ve devrimlerini kendisine yaşam tarzı olarak belirlemesinden kaynaklandığını belirten Bakan Ünverdi, Kıbrıs Türk kadınının, Ata'sından aldığı güçle dik durarak devletine sahip çıktığını vurguladı.

KKTC'de kadınların daha ileri gitmesi için büyük çaba harcandığını ifade eden Bakan Ünverdi, dün, bu yönde atılan adım atılarak "Kadın Çalışmaları Dairesi' kurulduğunu anımsattı.

ÇALUDA

UBP Güzelyurt Milletvekili ve Türk-İş KKTC temsilcisi Ahmet Çaluda, konuşmasında, kadınların gününü kutlayarak, böylesine anlamı günde ülkede kadınla ilgili panel gerçekleştiren Kamu-İş ile TOLEYİS yöneticilerini kutladı.

KKTC'de Türk-İş'in temsilciliğini yürüttüğünü ve bunun kendisi için onur olduğunu ifade eden Çaluda, her zaman olduğu gibi bugün burada yapılan etkinliğin, Kıbrıs sorununun zor bir dönemden geçtiği sürece rastlamasının tesadüf olmadığını söyledi.

"Biz ülkemiz için varız" diyen Çaluda, , KKTC devletini, "ayaklar altında çiğnensin" diye kurmadıklarını belirterek, devleti kuranlar için "Allah razı olsun" dedi.

BAKINDI

TOLEYİS Sendikası Genel Başkanı Cemal Bakındı da yaptığı konuşmada, Dünya Kadınlar Günü'nde, Kamu-İş sendikasıyla KKTC'de panel gerçekleştirmekten duyduğu mutluluğu ifade ederek, tüm kadınların gününü kutladı.

Konuşmasına, Kıbrıs Türkü'nün varoluş mücadelesi önderi Dr. Fazıl Küçük ile Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı rahmetle anarak başlayan Bakındı, bugün verdikleri haklı ve onurlu mücadele sonucu elde ettikleri hak ve kazanımları kutlayan kadınların medeniyetin mihenk taşı olduklarını vurguladı.

İşkolu itibarıyla kadınların çoğunlukta olduğu bir sendika olduklarını ifade eden Cemal Bakındı, pozitif ayırımcılığa karşı olan TOLEYİS'in kadınların sosyal ve siyasal yaşamda çok daha aktif bir şekilde rol almalarını desteklediğini kaydetti.

Cemal Bakındı, paneli KKTC'de gerçekleştirmelerinin nedenini ise, "Türkiye'nin ayrılmaz bir parçası olan Kuzey Kıbrıs'ın özgürlüğüne kavuşmasında yaşamlarını yitiren Türk Askeri, Mücahit ve bunun gerçekleşmesini sağlayan rahmetli Ecevit'i anma yanında Kıbrıs davasına destek vermek için" düzenlediklerini söyledi.

DİLEK

Kamu-İş Genel Başkanı Sami Dilek de konuşmasında böylesine anlamlı bir günde TOLEYİS ile birlikte kadın temalı bir panel gerçekleştirmekten duydukları onuru belirterek, katkı koyanlara teşekkürlerini sundu.

Konuşmasında tüm kadınların kadınlar gününü kutlayan Dilek, İngiliz sömürge dönemi yıllarında büyük ayrımcılığa maruz kalan Kıbrıs Türk kadının bugün kurduğu devletinde yasalar karşısında, iş yaşamında ve özlük haklarında eşit durumda olduğunu vurguladı.

Nüfusun yaklaşık yarısını oluşturmalarına rağmen kadınları siyasal yaşamda arzu ettikleri oranda göremediklerini belirten Dilek, bunun için kadınların örgütlenmeleri gerektiğine işaret etti.

 KKTC'nin ambargo altında olması nedeniyle uluslararası temasları Türkiye üzerinden gerçekleştirdiklerini ve bu kapsamda uluslararası örgütlerle birlikte çalışmaya başladıklarını ifade eden Dilek, bunu sağlayan Türk Metal Sendikası ile TOLEYİS'e teşekkürlerini sundu.

MİLİNÇ

Karadağ Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Cede Miliniç de konuşmasında kadınların gününü kutlayarak, böylesine anlamlı bir günde KKTC'de bulunmaktan onur duyduğunu söyledi.

Milinç konuşmada kadınların Karadağ'daki iş ve çalışma hayatı yanında sendikanın yaptığı çalışmalara değindi.

(UG/HÖ) FOTOĞRAFLI

 
8 Mart 2012 Perşembe 16:02
Okunma: 1094
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu