Ana Sayfa » Kıbrıs » Kamu-sen Başkanı Özkardaş, Başbakan Yardımcısı, Denktaş'ı Ziyaret Ederek Taleplerini İletti

Kamu-sen Başkanı Özkardaş, Başbakan Yardımcısı, Denktaş'ı Ziyaret Ederek Taleplerini İletti

Özkardaş: "şu An Kamudaki Mevcut Tüm Geçici Personel Eğitim Durumuna Ve Verimli Olabilecekleri İşlere Göre Düzenlenmeli, Personele "toplu İş Sözleşmesi" Yapılmalıdır".

 
 
Kamu-sen Başkanı Özkardaş, Başbakan Yardımcısı, Denktaş'ı Ziyaret Ederek Taleplerini İletti

"SİYASİ PARTİLER ARTIK GEÇİCİ İSTİHDAMLARI KESİNLİKLE ORTADAN KALDIRACAK YASAL BİR DÜZENLEME YAPMALIDIR"

"KTHY MAĞDURLARININ ALACAKLARI OLAN TAZMİNATLARI İÇİN HENÜZ SOMUT BİR ADIM ATILMADI"

Lefkoşa, 25 Kasım 13 (T.A.K): Kamu Çalışanları Sendikası (Kamu-Sen) Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş'ı ziyaret ederek kamudaki ülkedeki sorunlara dikkat çekti, destek bekledikleri konular hakkında bilgi verdi.

Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş'a ziyaret sırasında Genel Sekreter Metin Atan, Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) eski çalışanlarından oluşan komite ile geçici memur komitesi üyeleri eşlik etti.

MEHMET ÖZKARDAŞ

Mehmet Özkardaş, şu an kamudaki mevcut tüm geçici personelin eğitim durumuna ve verimli olabilecekleri işlere göre düzenlenmesini, personele "Toplu İş Sözleşmesi" yapılmasını istedi.

Özkadaş, Kamu Görevlileri Yasası'nda geçici personele verilmeyen hakların Toplu İş Sözleşmesi'nde belirtilmesi gerektiğini söyledi.

Kamu-Sen Genel Başkanı Özkardaş, "Bu personele Kamu Görevlileri Yasası'ndaki nedenler dışında işlerine son verilmeyeceğine dair iş güvencesi getirilmeli. Bu kadroların herhangi bir şekilde boşalması halinde de yerlerine istihdam yapılmayacağına dair hükümler getirmeli ve kamudaki bu yara kapatılmalıdır" dedi.

Mehmet Özkardaş, "Siyasi partiler artık geçici istihdamları kesinlikle ortadan kaldıracak bir yasal düzenleme yapmalıdır" ifadesine yer verdi.

"Geçici Memur" ve "Geçici İşçi" istihdamının kamunun kanayan yarası olduğunu ifade eden Mehmet Özkardaş, bu uygulamaların toplumu gerdiğini, insanları birbirine düşürdüğünü söyledi.

Özkardaş şunları ekledi:

"Hemen her seçim öncesi ve her hükümetin uyguladığı bu istihdamlarla gençlerimizin ve ailelerinin siyasi iradeleri ipotek altına alınmış, işe alınan insanlarımız her seçim sonrası işten atılma korkusu ile bunalıma girmiştir.

En son 17 Şubat 2003 tarihinde torba kadroyla kadrolanan 1060 kişiye yakın geçici memur istihdamı yapılırken; tüm siyasi partiler, bunun son olacağını ve bundan sonra kesinlikle kamuda geçici istihdam edilmeyeceğini söylemiş ve bu şartla torba kadroya onay vermişlerdi.

Ancak, daha verilen sözlerin üzerinden bir yıl bile geçmeden 2003 sonuna doğru UBP bin beş yüze yakın kişiyi işe almıştı.

Seçim sonrası hükümete gelen CTP ise ilk bakanlar kurulu toplantısında aldığı üç karardan birincisini yerine getirerek, 1500 kişiyi işten atmıştı.

İkinci karar olan; "Bu usulsüz istihdamları yapanlar yargıya havale edilecektir" ve üçüncü karar olan; "Bundan böyle geçici istihdamı yapılmaması için yasal düzenleme yapılacaktır" maddeleri unutulmuş tam aksine, arkasından binlerce geçici istihdamlar yapılmıştır.

Hem de yasadaki "Geçici Memur" tanımındaki; aranan kriterleri, gazetelere yapılan münhal duyurularını ve sınavları da kaldırarak.

Gelinen noktada ise UBP benzer istihdamları yapmış, yeni hükümet ise bunları durduracağını açıklamıştır.

Yani film hep aynı, birileri rant uğruna istihdam yapıyor, bir diğeri ise yine rant uğruna işten atıp, "benden olanları alayım" diyor.

Bizim önerimiz; siyasi partilerin artık, bu ülkeyi terk etmemek için iş ve aş arayan gençlerin duygularıyla, beklentileriyle siyasi iradeleriyle ve gelecekleriyle oynamaktan vazgeçerek, geçici istihdamları kesinlikle ortadan kaldıracak bir yasal düzenleme yapılmasıdır.

Mevcut tüm geçici personelin ise eğitim durumuna ve verimli olabilecekleri işlere göre düzenleyip, "Toplu İş Sözleşmesi" yaparak Kamu Görevlileri Yasasında kendilerine verilmeyen hakları Toplu İş Sözleşmesi'nde belirlemek...

Bu personele Kamu Görevlileri Yasası'ndaki nedenler dışında işlerine son verilmeyeceğine dair iş güvencesi getirilerek, bu kadrolarında herhangi bir şekilde boşalması halinde de yerlerine istihdam yapılmayacağına dair hükümler getirilerek, bu yara kapatılsın."

"ARTIK BUNA BİR SON VERİLSİN"

Devamla "Bize göre asıl suçlu olanlar, işsiz insanlarımız değil, bu insanların siyasi iradelerini esir almak isteyenlerdir" diyen Özkardaş, "Acı ve stres çekenler, birbirine kırılanlar hep halkımız oluyor. Artık buna bir son verilsin" dedi.

"KTHY MAĞDURLARI"

Özkardaş, işsiz kalan, ciddi sorunlar yaşayan KTHY çalışanlarının "Özelleştirme Yasası" altında kamuya istihdam edildiğini anımsattı.

Mehmet Özkardaş, "Yasaya göre, çalışanlara KTHY'de yaptıkları her hizmet yılına karşılık birer kademe ilerlemesi verilecekti, ancak, 20 yıl hizmeti olanlara da, 14 yıl hizmeti olanlara da sadece 14 kademe ilerlemesi verildi. Yani 14 yılı olanda, 20-25 yılı olanda aynı maaşı alıyor" ifadesine yer verdi.

Bu uygulamanın yasanın özüne aykırı olduğunu savunan Mehmet Özkardaş, "Bu durum adil değil" diyerek şunları ekledi:

"KTHY'den kamuya girenlerle ilgili olan tüm yanlış ve tartışmalı uygulamalar ile itiraz ve talepleri görüşerek karara bağlama yetkisi yasayla Özelleştirme İstihdam Komisyonu'na verilmiştir.

Biz sendika olarak ilgili komisyona toplantı yapmalarını, bu ve benzeri taleplerimizin de toplantıda ele alınmasını yazılı olarak istedik, ancak cevap alamadık.

KTHY mağdurlarının halen yatırılmayan 11 milyonun üzerindeki İhtiyat Sandığı ile alacakları olan tazminatları için henüz somut bir adım atılmadı.

Tasfiye Kurulu Başkanı Emin Bilgen'le yaptığımız görüşmelerde, KTHY'nın satılan yedek parçalardan ve diğer gelirlerden elde edilen bir milyon TL üzerindeki paranın yanı sıra, Batık Bankalardan TMSF'ye aktarılan 9 milyona yakın paranın da kendilerine aktarılması ve devletin de buna 4 - 5 milyon TL'de eklemesi halinde tasfiye masasının öncelikli alacağı olan 14.169.629 TL'nin tümünün ödenebileceği söylenmişti.

Bunların dışında KTHY'nın bütçesinden hazineye 31 Aralık 2008 tarihinde KTHY'nin KTKM Bankası 10-304-81503 nolu vadesiz TRY hesabındaki TRY 39.144.690 TL aktarılmış, bu para Tasfiye Kurulu Başkanlığınca talep edilince de, Vergi Dairesi Müdürü yazılı olarak, devletin KTHY ile mahsuplaştığını, mahsuplaşma sonucunda da KTHY'nin 26.130.394.22 TL alacağı kaldığını belirtmişti.

Belgelerle de sabit olan KTHY'nin devletten bu alacağının da verilerek, çalışanların mağduriyetlerinin tümüyle giderilmesini istiyoruz.

Devlet'in bu borcunu faizleriyle birlikte vermemesi ve bütçeye ödenek konulmaması halinde ise hukuk davası açacağımızı üzülerek belirtmek isteriz."

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş ise Kamu-Sen'in ortaya koyduğu düşünceleri ve önerileri değerlendireceklerini söyledi.

(RÇ/KAR) FOTOĞRAFLI

 
25 Kasım 2013 Pazartesi 20:37
Okunma: 915
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu