Ana Sayfa » Kıbrıs » Kamu-sen Eylem Yaptı

Kamu-sen Eylem Yaptı

Başbakanlık Işıklarındaki Eylemde Ekmek, Süt Ve Mum Dağıtılarak Yapılan Zamlar Protesto Edildi.

 
 
Kamu-sen Eylem Yaptı
"BİR ÇOK İNSANIMIZ AÇLIK SINIRLARININ ALTINDA ÜCRETE MAHKUM EDİLMİŞTİR"


ÖZKARDAŞ EYLEMİ GENİŞLETME UYARISINDA BULUNDU


Lefkoşa, 17 Şubat 2014 (T.A.K.): Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen), ekmek, süt ve mum dağıtarak yapılan zamları protesto etti.


Kamu-Sen Yönetim Kurulu üyeleri ekmek, süt, elektrik, tüp gaz ve akaryakıta yapılan zamlar ile yolsuzluk soruşturmalarının sonuçlandırılmaması, özelleştirme ve kamuya yeni girenlerin maaşlarını düzenleyen yasada değişikliğe gidilmemesini Başbakanlık ışıklarında yaptığı eylemle protesto etti.


Sendika, gerekli önlemlerin alınmaması halinde eylemlerini genişletme ve diğer sendikaları da dahil etme uyarısında bulundu. 


Sendika yetkilileri eylem kapsamında, Başbakanlık ışıkları ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı önünde ekmek, süt ve mum dağıttı.


BASIN AÇIKLAMASI


Başbakanlık ışıklarında okunan basın açıklamasında, zamlar ve Türk Lirası'ndaki değer kaybına atıfta bulunularak "Soframıza gelen ekmeğimiz gün ve gün azalmış, yaşam kalitemiz düşerek bir çok insanımız açlık sınırının altında ücrete mahkum edilmiştir" denildi.


Bugün hükümette yer alan partilerin seçim öncesinde, "hayat pahalılığı uygulamasını altı aydan iki aya düşürülmesini" öngördüğü, "kamuya giriş ücretlerini düşürdüğünden 'göç yasası' olarak nitelendirilen Kamu Çalışanlarının Aylık (Maaş-Ücret) ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasası ve Özelleştirme Yasası'na karşı durduğu" savunulan açıklamada, ancak bugün bu partilerin hükümete gelmeleriyle "Değişen hiçbir şey olmadığı" ileri sürüldü.


"Geçitkale İhalesi, hellim olayı, akıllı sayaçlar, gübre olayı, antrepolardan gümrüğü ödenmeden çıkartılan mallar ve vergi kaçakçılarıyla" ilgili yolsuzluk dosyalarının sonuçlandırılmamasına da atıfta bulunulan açıklamada, hükümetin "vergi kaçakçılarına af çıkarmayı" planlandığı da iddia edildi.


Açıklamada, "Tüm yolsuzlukları deşifre ederek yargıya götürün, Nerden Buldun Yasası'nı çıkartarak dokunulmazlara dokunun, hukuku üstün kılacak tavırlar sergileyin" çağrısında bulunuldu.


Açıklamada ayrıca Kıbrıs sorununa çözüm bulma hedefiyle yeniden başlayan müzakere sürecine ve müzakere sürecinin başlamasını sağlayan "Ortak Açıklama"ya destek belirtildi.


ÖZKARDAŞ


Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş eylem sırasında yaptığı konuşmada, eşel mobil,  kamu çalışanlarıyla ilgili yasa ve özeleştirme yasası üzerinde değişikliğe gidilmemesi ve yapılan zamlar nedeniyle hükümeti eleştirdi.


Özkardaş, altı ayda bir olan hayat pahalılığının "gerçeği yansıtmayan bir şekilde" uygulandığını, çalışanların bir kısmının gelirinin ise yoksulluk seviyesinin altına indiğini ileri sürdü.


Alacak-verecek meselelerinden dolayı mahkemelerde binlerce dosya biriktiğini de savunan Özkardaş, mazbatadan dolayı insanların tekrar hapse girmeye başladığını da ifade etti.


Türkiye Başbakanı Recep Tayip Erdoğan'ın adada adil ve kalıcı çözüm için Kıbrıslı Türklerin ekonomik durumlarının Kıbrıslı Rumlar kadar iyi olması gerektiğini dile getirdiğini hatırlatan Özkardaş, bugün Kıbrıslı Türk memurların maaşlarının Türkiye'deki memurların maaşlarının çok gerisine düştüğünü söyledi.


Özkardaş "İçine düştüğümüz durumda kalıcı ve eşitlik temelinde bir çözüm için elimiz güçlü olarak mı oturuyoruz masaya ?" dedi.


Protesto gerekçeleri olan konular üzerinde iyileştirme yapılmadığı takdirde protesto eylemlerini genişletme uyarısında da bulunan Özkardaş, konuyla ilgili diğer sendikalarla da görüşmeyi tasarladıklarını söyledi.


Özkardaş, "Hükümetin artık Kıbrıs Türk halının yapısal sorunlarını çözmesi, hukukun işletilmesi lazım" dedi.


(ID/ŞEB) FOTOĞRAFLI


 
17 Şubat 2014 Pazartesi 11:38
Okunma: 1175
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)